Ухвала
від 20.07.2021 по справі 1-87/11
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

іменем України

20 липня 2021 року

м. Київ

справа № 1-87/11

провадження № 51-3816 км 20

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю:

прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за касаційною скаргою захисника ОСОБА_5 , який діє в інтересах засудженого ОСОБА_6 , на вирок Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 25 травня 2012 року та ухвалу Рівненського апеляційного суду від 23 лютого 2021 року.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 25 травня 2012року

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, котрий народився у с. Цир Любешівського району Волинської області, проживає на АДРЕСА_1 , раніше судимого 2серпня 2010 року за ч.1 ст. 186 Кримінального кодексу України (даліКК) до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки, звільнений відвідбування покарання звипробуванням з іспитовим строком тривалістю 2 роки,

засуджено до покарання у виді позбавлення волі:

за ч.2 ст. 296 КК на строк 3 роки;

за ч.2 ст. 28, ч.1 ст.122 КК на строк 2 роки.

На підставі ст. 70 КК за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно визначено ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.

Відповідно до ст. 71 КК за сукупністю вироків до покарання за цим вироком частково приєднано невідбуте покарання за вироком Любешівського районного суду Волинської області від 2 серпня 2010 року й остаточно призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.

Вирішено питання про речові докази та судові витрати.

Згідно з вироком ОСОБА_6 засуджено за те, що він, діючи за попередньою змовою знеповнолітніми ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , яких 6жовтня 2011 року засуджено за ч.2 ст.28, ч.1 ст. 122, ч.2 ст. 296 КК і звільнено відвідбування призначеного покарання на підставі п.«а» ст.1 Закону України «Проамністію у 2011 році», вчинив злочини за таких обставин.

21 січня 2011 року приблизно о 23:00 ОСОБА_6 , перебуваючи в лісовому масиві урочища «Підкомів`є» поблизу с. Цир Любешівського району Волинської області, запопередньою змовою з неповнолітніми ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , виявляючи зневажливе ставлення до громадського порядку, існуючих всуспільстві загальновизнаних правил поведінки, грубо порушуючи громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, ігноруючи елементарні правила поведінки, моральності, добропристойності, використовуючи нікчемний привід, напали на ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 , нанесли їм численні удари руками, ногами, дерев`яними палицями, умисно заподіявши ОСОБА_12 і ОСОБА_11 середньої тяжкості тілесні ушкодження, а ОСОБА_10 легкі тілесні ушкодження.

Ухвалою Рівненського апеляційного суду від 23 лютого 2021 року вирок Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 25 травня 2012 року щодо ОСОБА_6 залишено без змін.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_5 стверджує, що суди першої та апеляційної інстанцій допустили істотні порушення кримінально-процесуального закону, якіперешкодили постановити законні та обґрунтовані судові рішення, та неправильно застосували кримінальний закон при кваліфікації дій ОСОБА_6 за ч. 2 ст.296 КК. Обґрунтовуючи вказане, захисник зазначив про порушення права ОСОБА_6 назахист через неефективну правову допомогу, яка надавалась останньому адвокатом ОСОБА_13 . Також посилається на те, що дії ОСОБА_6 за ч.2 ст. 296 КК кваліфіковано неправильно, оскільки причиною конфлікту з потерпілими були неприязні стосунки, які виникли раніше, одночасно громадський порядок не був об`єктом посягання. Зазначає, що апеляційний суд не перевірив аналогічні доводи, викладені в апеляції, та безпідставно розглянув справу за відсутності ОСОБА_6 . Просить скасувати судові рішення та направити справу на новий судовий розгляд.

Позиції інших учасників судового провадження

У судовому засіданні захисник ОСОБА_5 підтримав свою касаційну скаргу та просив її задовольнити.

Прокурор ОСОБА_4 просив відмовити у задоволенні касаційної скарги.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, думки захисника та прокурора, перевіривши матеріали справи таобговоривши доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про наступне.

Відповідно до вимог ст.395 Кримінально-процесуального кодексу України (даліКПК 1960 року) касаційний суд перевіряє законність та обґрунтованість судових рішень у тій частині, в якій вони були оскаржені.

У касаційній скарзі не заперечується, що ОСОБА_6 вчинив злочинні дії щодо ОСОБА_12 , ОСОБА_11 і ОСОБА_10 за попередньою змовою з неповнолітніми ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Також не оспорюється висновок суду про доведеність винуватості щодо ОСОБА_6 вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 28, ч.1 ст.122 КК, і правильність кваліфікації його дій за цією нормою кримінального закону.

Одночасно не знайшли свого підтвердження доводи захисника про те, що при кваліфікації дій ОСОБА_6 за ч.2 ст. 296 КК судом не було враховано ту обставину, що причиною конфлікту з потерпілими були неприязні стосунки, які виникли раніше, а тому не було злочинного посягання на громадський порядок.

Так, суб`єктивна сторона хуліганства характеризується умисною виною і мотивом явноїнеповаги до суспільства. Неповага до суспільства це прагнення показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі. Вказана неповага має бути явною. Це означає, що неповага до суспільства є очевидною, безсумнівною як для хулігана, так і для очевидців його дій.

Хоч хуліганські дії нерідко супроводжуються фізичним насильством і заподіянням тілесних ушкоджень, головною їх рушійною силою є бажання не завдати шкоди конкретно визначеному потерпілому, а протиставити себе оточуючим узагалі, показати свою зверхність, виразивши явну зневагу до загальноприйнятих норм і правил поведінки. Означені дії не зумовлені особистими мотивами й конкретною метою, а за своїми внутрішніми чинниками фокусуються в напрямку тотального негативізму й ворожого ставлення до суспільства. Протиправні діяння вчиняються за відсутності зовнішнього приводу або з незначного приводу і зазвичай спрямовані на випадкові об`єкти.

Оцінювати порушення громадського порядку як грубе слід з урахуванням кількості його учасників, території, на якій мало місце порушення, кількості потерпілих, тривалості порушення тощо.

Одночасно дії, що супроводжувалися заподіянням тілесних ушкоджень, вчинені винним щодо знайомих (членів сім`ї, родичів, сусідів та інше), і були викликані особистим неприязним ставленням, певними діями потерпілих тощо, кваліфікують як хуліганство лише в тих випадках, коли вони були поєднані з очевидним для винного грубим порушенням громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства та супроводжувались особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.

Тому наявність особистих неприязних стосунків між особами само по собі ще не свідчить про відсутність хуліганського мотиву в діях обвинуваченої особи, адже для визначення мотиву злочинних дій потрібно враховувати їх характер та спосіб вчинення, причини, що спонукали особу вчинити певні дії, поведінку обвинуваченого та потерпілих до і під час події.

З матеріалів справи вбачається, що потерпілі ОСОБА_12 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 послідовно і незмінно зазначали про те, щовони в темну пору доби відпочивали в лісовому масиві урочища «Підкомів`є», до них ізпалицями в руках підійшли ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , які одразу пред`явили претензії з приводу непорозумінь із ОСОБА_7 і не з`ясувавши їх мотивів, одразу безпричинно почали наносити удари дерев`яними палицями. При проведенні відтворення обстановки та обставин події потерпілі кожен окремо деталізували обставини їх побиття.

Допитаний у судовому засіданні ОСОБА_6 також підтвердив, що причиною конфлікту зпотерпілими стало зауваження останніх з приводу неправомірної поведінки ОСОБА_7 , який нібито вечорами стукав по вікнах ОСОБА_10 (т. 4 а.с.270), тобто малозначний привід, а не неприязні стосунки, як про це зазначено в касаційній скарзі.

При цьому в ході досудового слідства, будучи допитаним як підозрюваний, ОСОБА_6 неодноразово стверджував, що він не мав неприязних стосунків із ОСОБА_11 і ОСОБА_10 , а з ОСОБА_12 мав певні незначні конфлікти (т.1 а.с.111, 177).

За таких обставин, суд правильно кваліфікував дії ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 296 КК, атвердження захисника про зворотнє безпідставні.

Також не знайшли свого підтвердження доводи захисника ОСОБА_5 пропорушення права ОСОБА_6 на захист через неефективну правову допомогу, яка надавалась останньому адвокатом ОСОБА_13 .

Так, ефективність захисту не є тотожним досягненню за результатами судового розгляду бажаного для підсудного (засудженого) результату, а полягає в наданні йому належних та достатніх можливостей з використанням власних процесуальних прав такваліфікованої юридичної допомоги, захищатися від обвинувачення в передбачений законом спосіб.

При цьому, на думку ОСОБА_5 , неефективність правової допомоги полягала убездіяльності адвоката ОСОБА_13 по захисту ОСОБА_6 ; її згоді з думкою прокурора про можливість розгляду справи у порядку ч. 2 ст. 262 КПК 1960 року завідсутності підсудного, якого не викликали в судове засідання 17,25травня 2012рокуі щодо якого була лише довідка про перетин державного кордону; відсутності захисника при дослідженні фактичних обставин у справі; висловлювання у судових дебатах позиції, відмінної від позиції підзахисного.

Проте, ці всі твердження захисника ОСОБА_5 спростовуються матеріалами справи.

Так, ця кримінальна справа розглядалась в порядку, передбаченому КПК 1960 року, оскільки надійшла до суду від прокурора з обвинувальним висновком до набрання чинності Кримінальним процесуальним кодексом України.

Адвокат ОСОБА_13 була допущена до участі у справі як захисник ОСОБА_6 14березня 2011 року (т. 1 а.с. 109).

З цього часу захисник приймала участь у всіх слідчих діях, які проводилися з ОСОБА_6 .

При ознайомленні з матеріалами справи захисник в межах позиції підзахисного заявила клопотання про закриття кримінальної справи у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_6 складу злочинів (т.3 а. с. 164).

З протоколу судового засідання, зауваження на який учасниками процесу неподавались, вбачається, що підсудний ОСОБА_6 та його захисник ОСОБА_13 , яка активно відстоювала позицію підзахисного, були присутні в усіх засіданнях, у тому числі й тих, під час яких допитувалися підсудні, зокрема і ОСОБА_6 , потерпілі та свідки, оглядалися і оголошувалися документи (т. 4 а.с.269-280).

Однак, закінчивши судове слідство та перейшовши до судових дебатів, суд встановив, що ОСОБА_6 ухиляється від суду, за місцем проживання відсутній, а його місцезнаходження невідоме.

У зв`язку з цим постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 6 жовтня 2011 року ОСОБА_6 був оголошений в розшук, провадження щодо нього зупинене, тоді як розгляд справи щодо ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 продовжено і щодо них цього ж дня постановлено обвинувальний вирок (т. 3 а.с.281-284).

23 квітня 2012 року до місцевого суду надійшла інформація про те, що ОСОБА_6 , який ухилявся від суду, 28 вересня 2011 року виїхав за межі України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 262 КПК 1960 року розгляд справи при відсутності підсудного допускається коли підсудний перебуває за межами України і ухиляється від явки до суду.

З огляду на це та керуючись указаною вище нормою, суд постановив рішення відновити провадження у справі та продовжити судовий розгляд за відсутності ОСОБА_6 .

При проведенні судових дебатів адвокат ОСОБА_13 висловила позицію про недоведеність винуватості ОСОБА_6 і необхідності його виправдання (т. 3 а.с.329-330). Тобто захисник належно захищала інтереси ОСОБА_6 , які полягали в тому, щоб були повно, всебічно та об`єктивно дослідженні всі сприятливі для підсудного обставини і йому була забезпечена можливість заперечувати проти обвинувачення, надати доводи і докази невинуватості.

Та обставина, що адвокат ОСОБА_13 погодилася з можливістю розгляду справи завідсутності підсудного, не свідчить про порушення захисником законного інтересу ОСОБА_6 у кримінальній справі, так як судове слідство було закінчено, суд перейшов до судових дебатів і при цьому було встановлено, що цей підсудний перебуває за межами України і ухиляється від явки до суду у зв`язку з чим бувоголошений у розшук.

Така поведінка захисника не є порушенням права ОСОБА_6 на ефективну правову допомогу та не суперечить вимогам ст. 262 КПК 1960 року.

Участь захисника ОСОБА_13 у справі відповідала її процесуальній функції таконкретній правовій цілі до досягнення якої вона прагнула зурахуванням позиції ОСОБА_6 .

За таких обставин, право ОСОБА_6 на захист порушено не було.

Також і місцевий суд не допустив порушення вимог кримінально-процесуального закону тим, що не викликав ОСОБА_6 у судові засідання, які відбулися 17,25травня 2012 року, так як підсудний уникав від явки до суду, бувоголошений в розшук, а суд першої інстанції володів інформацією про те, що ОСОБА_6 виїхав за межі України та назад не повернувся.

Одночасно є необґрунтованими доводи захисника про те, що апеляційний суд допустив

істотні порушення вимог кримінально-процесуального закону, розглянувши справу завідсутності ОСОБА_6 і не перевіривши належним чином доводи, викладені вапеляції.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 , який вже утримувався під вартою, був належним чином повідомлений про місце, дату та час апеляційного розгляду справи (т. 4 а. с. 194). В апеляції не порушувалося питання пропогіршення становища засудженого, судове слідство апеляційним судом непроводилося, а ОСОБА_6 незаявляв клопотання про його виклик в цей суд. Тому апеляційний суд не допустив порушення права ОСОБА_6 на участь в апеляційному розгляді справи, розглянувши її за відсутності засудженого.

Одночасно апеляційний суд належним чином перевірив доводи апеляції захисника ОСОБА_5 , які стосувалися лише порушення права ОСОБА_6 на захист інемістили інших доводів, які б могли бути предметом перевірки цього суду.

В ухвалі апеляційного суду, яка відповідає вимогам ст. ст. 377 КПК 1960 року, докладно наведені мотиви з яких суд апеляційної інстанції не погодився з твердженнями захисника і визнав апеляцію необґрунтованою.

Під час касаційної перевірки колегія суддів не встановила порушень норм матеріального або процесуального права, які би ставили під сумнів законність таобґрунтованість оскаржуваних судових рішень і були підставами для їх зміни чискасування, а тому оскаржені вирок і ухвалу необхідно залишити без зміни, а касаційну скаргу захисника без задоволення.

Керуючись ч. 3 ст. 388, статтями 394 396 КПК 1960 року, пунктами 11, 15 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», Суд

ухвалив:

Вирок Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 25 травня 2012 року та ухвалу Рівненського апеляційного суду від 23 лютого 2021 року щодо ОСОБА_6 залишити без зміни, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення20.07.2021
Оприлюднено31.01.2023
Номер документу98454361
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —1-87/11

Ухвала від 10.12.2024

Кримінальне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Богданова О. Е.

Ухвала від 15.10.2024

Кримінальне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Богданова О. Е.

Ухвала від 20.07.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Щепоткіна Валентина Володимирівна

Постанова від 18.05.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Щепоткіна Валентина Володимирівна

Ухвала від 27.04.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Щепоткіна Валентина Володимирівна

Ухвала від 23.02.2021

Кримінальне

Рівненський апеляційний суд

Полюхович О. І.

Ухвала від 23.02.2021

Кримінальне

Рівненський апеляційний суд

Полюхович О. І.

Постанова від 19.02.2021

Кримінальне

Рівненський апеляційний суд

Полюхович О. І.

Постанова від 11.02.2021

Кримінальне

Рівненський апеляційний суд

Полюхович О. І.

Постанова від 02.02.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Кравченко Станіслав Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні