Провадження № 2/582/58/21
Справа № 582/18/21
'
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" липня 2021 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді -Яковенко Н.М.,
за участю секретаря - Ярмоленко А.І.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, -
В С Т А Н О В И В :
13 січня 2021 року представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду із цим позовом в інтересах позивача ОСОБА_1 та просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: Сумська область, Недригайлівський район, с. Нелини, з 1986 року, а також визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом за реєстровим № 609, видане приватним нотаріусом Недригайлівського районного нотаріального округу Сумської області Юрченко А.М. 25.02.2020 року на ім`я ОСОБА_4 відносно земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5923580500:02:003:0047, площею 3,5061 га, розташованої на території Гринівського старостинського округу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області.
Вимоги обґрунтовані тим, що позивач є спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_5 , як померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки проживав разом із нею 1986 року по день її смерті. Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,51 га, що належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 №645232. При звернені позивача до нотаріуса з метою оформити спадкові права було з`ясовано, що спадкові права оформлені на відповідача ОСОБА_4 , як спадкоємця п`ятої черги, приватним нотаріусом Недригайлівського районного округу Юрченко А.М. видано свідоцтво про право на спадщину №609 від 25.02.2020. У зв`язку із цим представник позивача звернувся до суду із цим позовом для встановлення факу проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини та визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити. Представник до підстав, зазначених у позові додатково пояснив, що після відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_5 нотаріус Юрченко А.М. не повідомила ОСОБА_1 про відкриття спадкової справи, хоча як вбачається з її матеріалів, їй було відомо про те, що ОСОБА_5 до дня смерті проживала з ОСОБА_1 . Позивач ОСОБА_1 додатково пояснив, що проживав з ОСОБА_5 однією сім`єю приблизно з 1984 року в с. Нелини до дня її смерті. Після її смерті він провів її поховання. Дійсно він зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , але там не проживав, а проживає в с. Якименки. Прописала його відповідач, забравши у нього паспорт, щоб отримати пай.
Відповідач та його представник письмового відзиву на позов та доказів на його спростування до суду не надали.
Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні проти позову заперечував. Пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_1 був прописаний і проживав разом з відповідачем з 2016 року. Крім того, між позивачем та відповідачем існувала домовленість, про те, що саме відповідач ОСОБА_4 буде оформляти спадщину після смерті ОСОБА_5 . Про це свідчить також те, що позивач і відповідач зареєстровані за однією адресою. ОСОБА_1 зловживає алкогольними напоями, в 2020 році його почали споювати якісь особи, які зацікавлені в спірній земельній ділянці, тому він покинув постійне місце проживання у ОСОБА_4 . Представник відповідача також вважає, що ОСОБА_1 не в повній мірі може усвідомлювати значення своїх дій, не мав волевиявлення на звернення з даним позовом, а його до цього змусили. Щодо того, чи проживав позивач з ОСОБА_5 однією сім`єю представник ніяких пояснень чи заперечень не надав, повідомивши, що про наявність чи відсутність цього факту йому не відомо.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, приходить до висновку про задоволення позову з огляду на таке.
Судом встановлено, що відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.8), позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у селі Зелена Діброва Недригайлівського району Сумської області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Якименки Недригайлівського району померла ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.10).
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, у тому числі на земельну ділянку площею 3,51 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Гринівського старостинського округу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області, що підтверджується копією листа відділу у Недригайлівському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та державного акту на право приватної власності на землю (а.с.11-12).
Із копії довідки, яка видається у зв`язку з оформленням спадкових прав, що видана виконавчим комітетом Недригайлівської селищної ради від 05.08.2020 №77 (а.с.13) вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала у селі Нелини Недригайлівського району Сумської області. На день смерті ОСОБА_5 мала слідуючий склад сім`ї: чоловік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 весь час і по день смерті проживав разом із ОСОБА_5 та вели спільне господарство. Проводив поховання ОСОБА_5 , заповіт від імені ОСОБА_5 Гринівською сільською радою не посвідчувався.
Із копії актового запису про смерть ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 01.03.2005 (а.с.93) вбачається, що заявником є ОСОБА_1 , житель с. Якименки Недригайлівського району Сумської області, видана довідка №03-02-12 від 01.03.2005 для отримання одноразової допомоги на поховання.
Із копії сторінок книги погосподарського обліку, наданих на запит суду Недригайлівською селищною радою, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначений як голова домогосподарства, а ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , як дружина.
Із копії спадкової справи №14/2020, заведеної після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , вбачається, що вона відкрита за заявою ОСОБА_4 , відповідача у справі. Їй, як двоюрідній онуці, спадкоємцю п`ятої черги спадкодавця ОСОБА_5 , 25.02.2020 видане свідоцтво про право на спадщину за законом за реєстровим № 609, приватним нотаріусом Недригайлівського районного нотаріального округу Сумської області Юрченко А.М. на земельну ділянку площею 3,5061 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5923580500:02:003:0047, розташованої на території Гринівського старостинського округу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області.
У матеріалах спадкової справи міститься довідка, яка видається у зв`язку з оформленням спадкових прав, що видана виконавчим комітетом Недригайлівської селищної ради від №135 (а.с.31) за підписом в.о. старости с.Гринівка, з якої вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала у селі Нелини Недригайлівського району Сумської області, На день смерті ОСОБА_5 мала слідуючий склад сім`ї: чоловік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заповіт від імені ОСОБА_5 Гринівською сільською радою не посвідчувався.
В матеріалах спадкової справи відсутня інформація про повідомлення ОСОБА_1 про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_5 .
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , кожен окремо пояснили та підтвердили факт проживання позивача з ОСОБА_5 однією сім`єю з 1986 року по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Так, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснив, що знає позивача з дитинства приблизно з 1990 року, оскільки його батько працював з ОСОБА_1 на фермі в с. Якименки та підтримував дружні відносини. В подальшому після досягнення повноліття свідок також якийсь час працював з ОСОБА_1 . Свідок неодноразово був у позивача вдома, особисто знав дружину позивача тітку ОСОБА_5 . Позивач і ОСОБА_5 проживали разом тривалий час, вели спільне господарство, утримували худобу, птицю, обробляли город.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що працював зоотехніком в колгоспі ім.Кірова, а позивач працював в цьому ж колгоспі на фермі в с.Якименки фуражиром. Свідок також знав ОСОБА_5 як дружину позивача, неодноразово бував у них вдома. ОСОБА_1 та ОСОБА_5 проживали разом як подружжя приблизно 1984 року, утримували домашнє господарство, обробляли город. Спільних дітей у них не було, з ними до смерті проживала мати ОСОБА_5 . Відповідача ОСОБА_4 свідок не знає.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що працювала бригадиром в колгоспі ім.Кірова, а позивач працював в цьому ж колгоспі на фермі в с. Якименки фуражиром. Свідок також знала ОСОБА_5 як дружину позивача, яка постійно приходила на ферму та допомагала чоловіку. Свідок завжди сприймала ОСОБА_1 та ОСОБА_5 як подружжя, між ними були дуже близькі відносини, вона ніколи не бачила, щоб вони сварилися. Дітей у них не було, але з ними до смерті проживала мати ОСОБА_5 . Тільки у зв`язку з викликом її в суд як свідка, вона дізналася, що їх шлюб не був зареєстрований. Відповідача ОСОБА_4 свідок на знає.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ст. 83 ЦПК України).
Відповідач та її представник на обгрунтування своїх заперечень проти позову доказів до суду не надали.
Згідно зі ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 р. № 7 до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу. Таке право можуть мати й інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема: вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Отже, спадкоємцями четвертої черги спадкування за законом є фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини та проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Суд, дослідивши зібрані в справі докази, вважає, що у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: Сумська область, Недригайлівський район, с. Нелини, з 1986 року.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем четвертої черги після смерті спадкодавця ОСОБА_5 , який прийняв спадщину покійної шляхом постійного проживання з нею на час відкриття спадщини та усуває від спадкування спадкоємця п`ятої черги - відповідача, двоюрідну онуку спадкодавця ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Стаття 1297 ЦК України зобов`язує спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Однак строк звернення спадкоємця до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину законом не встановлюється.
Згідно з ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.
Оскільки судом встановлено, що спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняв ОСОБА_1 , суд визнає недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом за реєстровим № 609, яке видане приватним нотаріусом Недригайлівського районного нотаріального округу Сумської області Юрченко А.М. на ім`я відповідача ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 3,5061 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5923580500:02:003:0047, розташованої на території Гринівського старостинського округу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області.
Отже, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вимога про стягнення судових витрат позивачем не заявлена.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: Сумська область, Недригайлівський район, с. Нелини, з 1986 року.
Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом за реєстровим № 609, видане 25.02.2020 приватним нотаріусом Недригайлівського районного нотаріального округу Сумської області Юрченко А.М. року на ім`я ОСОБА_4 стосовно земельної ділянки площею 3,5061 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5923580500:02:003:0047, розташованої на території Гринівського старостинського округу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Сумського апеляційного суду через Недригайлівський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 22 липня 2021 року.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя : Н. М. Яковенко
Суд | Недригайлівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2021 |
Оприлюднено | 23.07.2021 |
Номер документу | 98493391 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Недригайлівський районний суд Сумської області
Яковенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні