4/188/07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.07 Справа № 4/188/07
Зінченко Н.Г.
За заявою Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, (69041, м. Запоріжжя, вул. Трегубова, 18)
До відповідача Закритого акціонерного товариства “Арматурно-механічний завод”, (69065, м. Запоріжжя, пров. Вологодський, 7)
Про стягнення 7 045,80 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
Суддя Зінченко Н.Г.
секретар судового засідання Татаринова Ю.В.
У засіданні приймали участь представники:
Від позивача –Никоряк І.М. –довіреність № 1/01-08 від 02.01.2007р.
Від відповідача –не з”явився
СУТЬ СПОРУ:
23.05.2007 р. до господарського суду Запорізької області звернулося Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з позовною заявою до ЗАТ “Арматурно-механічний завод”, м. Запоріжжя про стягнення з відповідача 7 045,83 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, які призначені на пільгових умовах гр. Охотенко К.О. та гр. Токареву В.Д. відповідно до пунктів “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за Списком № 2 і виплачені за 2004 –2005 роки.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.05.2007 р. порушено провадження у справі № 4/188/07, засідання суду призначено на 25.06.2007 р., у сторін витребувані документи і докази необхідні для розгляду справи.
Засідання суду відкрито 25.06.2007 р.
За клопотанням представників сторін на підставі ч. 4 ст. 69 ГПК України процесуальний строк вирішення спору судом продовжено.
В судовому засіданні оголошувалася перерва до 27.08.2007 р.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
В судовому засіданні 27.08.2007 р. справу розглянуто, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України за погодженням з представником позивача оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Представник позивача в судовому засіданні 27.08.25007р. про відмову від позову не заявив, звернувся до суду в порядку ст. 22 ГПК України з Заявою про зменшення позовних вимог, якою просить суд сягнути з відповідача 7045,80грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, які призначені на пільгових умовах гр. Охотенко К.О. та гр. Токареву В.Д. відповідно до пунктів “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за Списком № 2 і виплачені за 2004 –2005 роки.
Заявлені вимоги обґрунтовує положеннями Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”. Пояснив суду, що колишнім працівникам ЗАТ “Арматурно-механічний завод” гр. Охотенко К.О. та гр. Токареву В.Д. призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за Списком № 2. Згідно розрахунку позивача загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, які призначені і виплачені вказаним особам, за 2004 –2005 роки склала 7 045,80 грн. Позивач розмір сум для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах гр. Охотенко К.О. та гр. Токареву В.Д., у встановлений законодавством строк відповідачу довів, що підтверджується відповідними Повідомленнями про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, які за спірний період направлявся відповідачу. Відповідачем плата на покриття витрат на вказану суму не здійснена. У зв'язку із несплатою відповідачем вказаної суми боргу позивач просить суд стягнути з відповідача 7 045,80 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 22 ГПК України позивач має право зменшити розмір позовних вимог в будь-який час до закінчення судового розгляду.
Заява позивача про зменшення позовних вимог подана в порядку відповідає вимогам чинного законодавства, не порушує права і охоронювані законом інтереси сторін, судом приймається до розгляду.
Таким чином в судовому засіданні 27.08.2007р. судом були прийняті позовні вимоги про стягнення з відповідача 7045,80грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, які призначені на пільгових умовах гр. Охотенко К.О. та гр. Токареву В.Д. відповідно до пунктів “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за Списком № 2 і виплачені за 2004 –2005 роки.
Відповідач в судовому засіданні 25.06.2007 р. позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві, вважає заявлені вимоги безпідставними та необґрунтованими, посилаючись на таке. Мотивуючи заявлені вимоги позивач посилається на те, що відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, має здійснюватися відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, однак відповідач вказує на те, що ч. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону чітко визначає, що підприємства вносять плату на покриття витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1. Крім того, відповідач звертає увагу суду, що згідно ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій не є виплатою загальнообов'язкових платежів, не є податковим боргом, а тому до вказаної заборгованості не може застосовуватись механізм погашення податкового боргу. Таким чином, стягнення з відповідача суми боргу по витратам на виплату і доставку пенсії, призначеної за віком на пільгових умовах, є безпідставним.
В судове засідання 27.08.2007р. відповідач не з'явився, додаткові документи і матеріали, які б підтвердили його доводи, суду не надав, про причини можливої неявки суд не попередив.
За таких обставин, суд визнав за доцільне в порядку ст. 75 ГПК України розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для розгляду спору по суті.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-ІV встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи –суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
ЗАТ “Арматурно-механічний завод” –відповідач у справі –є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати збір та внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду.
З 01.01.2004 р. набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 р. (далі за текстом –Закон № 1058), який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що дія до набрання чинності законом № 1058.
Відповідно до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788 від 05.11.1992 р. суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи зобов'язанні відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п., п. “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку: чоловікам –60 років, жінкам –55 років у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах за списком № 2, затверджених Кабінетом міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за списком № 2, мають здійснюватися відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та п. ”б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Як визначено у п. “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України, і за результатами атестації робочих місць. Чоловіки –після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Жінки –після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Пільговий стаж обчислюється за фактичною тривалістю роботи із шкідливими або важкими умовами праці згідно з довідками підприємства.
Працівникам які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам.
Згідно пп. 6.1 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у таких розмірах: для підприємств, установ і організацій, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання –100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.. при цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується в повному обсязі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до пп.6.4 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається управліннями Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п.п. “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, які надсилаються підприємствам до 20-го числа січня поточного року, та протягом 10-ти днів з новопризначених пенсій.
Згідно з пп.6.8 п. 6 зазначеної Інструкції підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Пунктом 6.3. Інструкції передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Абзацом 8 пункту 3 статті 106 Закону України № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду України мають право звернутися до господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. Не сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються відповідно до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Як вбачається з матеріалів справи, Охотенко Катерина Олександрівна працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п. “б” ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за Списком № 2, на посаді електрозварювальника ручного зварювання з повним робочим днем, що підтверджується Уточнюючою довідкою від 10.04.2000 р. № 57.
З урахуванням Довідки від 10.04.2000 р. № 57 на підставі протоколу № 755 від 27.06.2000 р. Охотенко К.О. призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з п. “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Загальний стаж роботи Охотенко К.О. на підприємстві відповідача на посаді за Списком № 2 становить 03 роки 08 місяців при необхідному пільговому стажі 10 років 00 місяців, відповідно частка плати підприємства відповідача у покритті фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії Охотенко К.О. становить 36,67 %.
Згідно розрахунку позивача сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної Охотенко К.О., за 2004 рік склала 1726,68 грн. та за 2005 рік склала 251,64 грн., а загалом –1 978,32 грн.
Крім того, на підприємстві відповідача працював та виконував роботу, яка згідно законодавства дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п. “б” ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за Списком № 2, Токарев Віктор Данилович на посаді електрозварювальника ручного зварювання з повним робочим днем, що підтверджується Уточнюючою довідкою від 10.04.2000 р. № 58.
З урахуванням Довідки від 10.04.2000 р. № 58 з 2000 року Токареву В.Д. призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з п. “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Загальний стаж роботи Токарева В.Д. на підприємстві відповідача на посаді за Списком № 2 становить 12 років 06 місяців при необхідному пільговому стажі 12 років 06 місяців, відповідно частка плати підприємства відповідача у покритті фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії Токарева В.Д. становить 100,0 %.
Згідно розрахунку позивача сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної Токареву В.Д., за 2004 рік склала 2 671,92 грн. та за 2005 рік склала 2 395,56 грн., а загалом –5 067,48 грн.
Загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій Охотенко К.О. та Токарева В.Д. за 2004 –2005 роки становить 7 045,80 грн.
Видаючи довідки уточнюючі особливий характер роботи або умови праці, необхідних для призначення пільгової пенсії, вказаним особам, ЗАТ “Арматурно-механічний завод” підтвердило наявність у вказаних працівників пільгового стажу і надало їм право на отримання пільгової пенсії. З цього у відповідача виник обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій.
Позивач розмір суми до відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах Охотенко К.О. та Токарева В.Д., за спірний період у встановлений законодавством строк відповідачу довів, що підтверджується Повідомленнями про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” –“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за 2004 рік та за січень 2006 року. Зазначені Повідомлення направлялися відповідачу за його юридичною адресою, відповідачем були отримані.
Проте, відповідачем в порушення вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” плата на покриття витрат на вказану суму не здійснена.
Таким чином, на момент розгляду справи в судовому засіданні, заборгованість ЗАТ “Арматурно-механічний завод” перед Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій Охотенко К.О. та Токарева В.Д. складає 7 045,80 грн.
За приписами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач надав належні докази в обґрунтування заявлених позовних вимог, надав обґрунтовані розрахунки визначення частки плати відповідача у покритті фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій Охотенко К.В. та Токарева В.Д.
Заперечення відповідача щодо безпідставності звернення позивача до суду з вимогою про стягнення боргу по відшкодуванню на витрат на виплату та доставку пенсій, спростовуються п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
За таких обставин, суд визнав позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати відносяться на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст., ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Арматурно-механічний завод”, (69065, м. Запоріжжя, пров. Вологодський, 7, код ЄДРПОУ 01235136, р/р № 26008000190001 в АКБ “Індустріалбанк” м. Запоріжжя, МФО 313849) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, (69041, м. Запоріжжя, вул. Трегубова, 18, код ЄДРПОУ 20508404, р/р № 25601301001079 в філії ЗОУ ВАТ “Державний ощадний банк України, МФО 313957) 7 045 грн. 80 коп. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Видати наказ.
3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Арматурно-механічний завод”, (69065, м. Запоріжжя, пров. Вологодський, 7, код ЄДРПОУ 01235136, р/р № 26008000190001 в АКБ “Індустріалбанк” м. Запоріжжя, МФО 313849) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Держказначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31119095700007, КБК –22090900, символ звітності банку –095) 102 грн. 00 коп. державного мита.
Видати наказ.
4. Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Арматурно-механічний завод”, (69065, м. Запоріжжя, пров. Вологодський, 7, код ЄДРПОУ 01235136, р/р № 26008000190001 в АКБ “Індустріалбанк” м. Запоріжжя, МФО 313849) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Держказначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31212259700007, КБК –22050000, символ звітності банку –259) 118 грн. 00 коп. витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя Н.Г.Зінченко
Рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. 84 ГПК України _03.09.2007 р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2007 |
Оприлюднено | 03.10.2007 |
Номер документу | 985160 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Зінченко Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні