Справа № 569/9872/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2021 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
з участю заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника Дем`яненко Л.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Лохвицька міська територіальна громада в особі Лохвицької міської ради, про встановлення факту родинних відносин та факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння майном,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - заявник), заінтересована особа Лохвицька міська територіальна громада в особі Лохвицької міської ради, звернувся до суду із заявою, якій просить встановити факт його родинних стосунків з ОСОБА_3 як матір`ю, записаною у посвідці про його народження № НОМЕР_1 , виданою Харківецьким сельзагсом Лохвицького району як ОСОБА_3 та встановити факт прийняття ним спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом вступу в управління та володіння її майном.
Свою заяву мотивує тим, що народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Харківці Полтавської області. У посвідці про народження № НОМЕР_1 , виданої Харківецьким сельзагсом Лохвицького району його батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Коли батько помер, мати одиноко проживала у своєму житловому будинку в с. Харківці Лохвицького району Полтавської області і вже в похилому віці, через потребу в сторонній допомозі, в січні 1997 року він забрав матір та перевіз її речі до місця свого проживання в м. Рівне. Мати проживала з ним до 1999 року. Вказує, що мати дуже сумувала за сільським життям та поїхала погостювати до його рідної сестри ОСОБА_5 в село Підгірці, Стрийського району Львівської області. Однак невдовзі мати застудилась і ІНФОРМАЦІЯ_1 в будинку сестри померла. Щоб не перевозити тіло матері до м. Рівного, вони з сестрою домовилися поховати матір по місцю проживання сестри в селі Підгірці. В 2020 році від двоюрідного брата ОСОБА_6 йому стало відомо, що за матір`ю по місцю її колишнього проживання числиться земельна частка/пай. Староста Харківецького старостинського округу Лохвицької міської ради Троцька Л. підтвердила дану інформацію і повідомила, що згідно технічної документації щодо розпайованих земельних часток (паїв) КСП ім. Архипа Тесленка за ОСОБА_3 значиться земельна частка/пай площею 5,22 га кадастровий номер 5322687800:00:001:0110. По телефону староста попросила його вирішити питання переоформлення спадкового майна матері на когось із спадкоємців. Оскільки його сестра ОСОБА_7 померла в 2013 році, а брат ОСОБА_8 помер роком пізніше, він залишився єдиним прямим спадкоємцем своєї матері. За життя мати заповіту не складала, оскільки свого майна практично не мала, з собою з села Харківці вона привезла лише документи, старі фотографії та речі домашнього вжитку. Тому із заявами про прийняття спадщини ніхто із спадкоємців не звертався.
17 червня 2021 року від Лохвицької міської територіальної громади в особі Лохвицької міської ради надійшли заперечення на заяву в частині встановлення факту прийняття спадщини після смерті шляхом вступу в управління та володіння майном, оскільки заявником на надано жодних доказів, що він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
13 липня 2021 року представником заявника адвокатом Дем`яненко Л.П. подано письмові пояснення, в яких вона зазначає, що твердження заінтересованої особи, що ОСОБА_1 не надав жодних доказів фактичного вступу в управління та володіння майном є безпідставними, оскільки згідно відповіді на адвокатський запит старости Харківецького старостинського округу Лохвицької міської ради Тоцької Л. за № 23 від 21 квітня 2021 року ОСОБА_3 вибула з села Харківці Лохвицького району Полтавської області 04 січня 1997 року в м. Рівне, тобто до місця проживання заявника. Крім того, предмети звичайної домашньої обстановки і вжитку переходять до спадкоємців за законом, які проживали з спадкодавцем до його смерті. До спадкового майна померлої, окрім швейної машинки та пухової хустки, увійшла ощадна книжка, видана філіалом Ощадбанку № 308887/019 відділення Харківці у листопаді 1996 року, яка знаходиться у заявника.
Заявником було заявлено клопотання про виклик і допит свідків, які судом задоволені.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Дем`яненко Л.П. просили заяву задовольнити.
Представник Лохвицької міської територіальної громади в особі Лохвицької міської ради в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій заперечує в частині встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 шляхом вступу в управління та володіння майном ОСОБА_1 , просить справу розглянути без участі представника заінтересованої особи.
Заслухавши заявника ОСОБА_1 , представника заявника адвоката Дем`яненко Л.П., заінтересованих осіб, допитавши свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Як слідує з посвідки про народження № НОМЕР_1 , виданої Харківецьким сельзагсом Лохвицького району, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
З паспорта громадянина України ОСОБА_1 слідує, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Харківці Лохвицького району Полтавської області.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла в с. Підгірці Стрийського району Львівської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
Згідно відповіді старости Харківецького старостинського округу Лохвицької міської ради № 23 від 21 квітня 2021 року ОСОБА_3 вибула з с. Харківці Лохвицького району Полтавської 04 січня 1997 року в м. Рівне. Також у відповіді вказано, що згідно технічної документації щодо розпайованих земельних часток (паїв) КСП ім. Архипа Тесленка за ОСОБА_3 значиться земельна ділянка частка (пай), площею 5,22 га, кадастровий номер 5322687800:00:001:0110.
Як слідує з викопіровки із розпайованих земельних часток (паїв), які знаходяться на території Харківецької сільської ради, за ОСОБА_3 значиться земельна ділянка № НОМЕР_3 , площею 5,22 га.
До матеріалів справи представником позивача була додана копія, а в судовому засіданні надана для огляду в оригіналі, ощадна книжка, видана ОСОБА_3 філіалом №3087/019 відділення в Харківцях Ощадного банку СРСР.
Також, представником заявника були надані фотографії ОСОБА_3 та фотографія, на якій зображена пухова хустка та швейна машина.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 , яка є дочкою заявника, показала, що померла ОСОБА_3 є її бабою. Батько привіз бабу в квартиру, де вони проживали, а потім баба переїхала жити до своєї дочки. Після смерті баби залишилась стара швейна машинка та пухова хустка.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 , яка є сестрою тещі заявника ОСОБА_1 , показала, що ОСОБА_1 перевіз свою матір в 1997 році в м. Рівне. Матір заявника померла у його сестри в Стрийському районі Львівської області. Після її смерті залишилися хустка та швейна машинка.
Згідно пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до пункту першої частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України (надалі - ЦПК України) суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.1 ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Згідно пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Аналіз досліджених судом документів, зіставлення наявних в них анкетних даних та показань свідків, які були допитані у судовому засіданні, свідчить, що померла ОСОБА_3 , вона ж ОСОБА_3 , є матір`ю заявника ОСОБА_1 .
Оскільки встановлення даного факту необхідне заявнику для оформлення спадщини, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви в частині встановлення факту родинних відносин та необхідність її задоволення.
Щодо встановлення факту прийняття спадщини суд зазначає, що як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 1 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР, в тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються ЦК України.
З огляду на викладене, спірні правовідносини щодо встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 регулюються нормами ЦК Української РСР.
Відповідно до частини першої статті 524 ЦК Української РСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Статтею 525 ЦК Української РСР передбачено, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Відповідно до положень статей 548, 549 ЦК Української РСР для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Пунктом 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 1994 року № 18/5 (в редакції на момент відкриття спадщини) передбачено, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанцій про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього. Ці документи приймаються державним нотаріусом з урахуванням у кожному випадку всіх конкретних обставин і при відсутності заперечень з боку інших спадкоємців.
Факт проживання ОСОБА_3 із заявником в м. Рівне підтверджується відповіддю старости Харківецького старостинського округу Лохвицької міської ради № 23 від 21 квітня 2021 року та показами свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .
На підтвердження факту вступу в управління спадковим майном представником заявника було долучено ксерокопію ощадної книжки за номером рахунку № НОМЕР_4 , виданої філіалом Ощадбанку №308887/019 відділення Харківці ОСОБА_3, оригінал якої оглянуто в судовому засіданні, фотографії ОСОБА_3 та фотографії речей домашнього вжитку, які вона використовувала, що також підтверджено показами свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .
На переконання суду, вказані докази підтверджують те, що ОСОБА_1 вступив та продовжує фактичне управління спадковим майном своєї матері ОСОБА_3 .
За таких обставин, заява в частині встановлення факту прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом вступу в управління та володіння її майном підлягає також до задоволення.
Керуючись статтями 76-81, 83, 258-259, 263-268, 273, 293, 315, 319, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р I Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Лохвицька міська територіальна громада в особі Лохвицької міської ради, про встановлення факту родинних відносин та факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння майном задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та записана у посвідці про народження № НОМЕР_1 , виданою Харківецьким сельзагсом Лохвицького райну Полтавської області, як ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом вступу в управління та володіння її майном.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.
Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Заінтересована особа - Лохвицька міська територіальна громада в особі Лохвицької міської ради, місцезнаходження: вул. Перемоги, буд. 19, м. Лохвиця, Миргородський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21048525.
Повне судове рішення складено 26 липня 2021 року.
Суддя О.О. Першко
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2021 |
Оприлюднено | 27.07.2021 |
Номер документу | 98562505 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Першко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні