Рішення
від 27.07.2021 по справі 617/1084/21
ВОВЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 617/1084/21

Провадження № 2/617/558/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Уханьової І.С.,

при секретарі судового засідання - Радченко І.Ю.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вовчанську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 4, 3138 га з кадастровим номером 6321684800:01:001:0019 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоолександрівської сільської ради Вовчанського району Харківської області, яка належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 060768, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 662 від 23.11.2004 року.

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , він звернувся до державної нотаріальної контори, якою листом було роз`яснено, що видати свідоцтво про право на спадщину немає можливості у зв`язку з розбіжністю написання імені його матері в його свідоцтві про народження та її свідоцтві про смерть, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Йому було рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом в судовому порядку.

Вказав, що спадщина після смерті матері ним прийнята, оскільки на момент смерті матері ОСОБА_4 він постійно проживав та був зареєстрований разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 .

Проте, оформити спадщину в нотаріальному порядку виявилося неможливо, оскільки в його свідоцтві про народження в графі мати матір помилково зазначена як ОСОБА_3 , а в свідоцтві про смерть - ОСОБА_4 . В інших документах ім`я його матері зазначено вірно - ОСОБА_5 .

На цей час виникла необхідність в документальному оформленні правовстановлюючих документів на спадкову земельну ділянку, але наявними у нього документами неможливо було підтвердити, що він ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_2 .

Просив встановити факт родинних відносин та визнати за ним право власності на земельну ділянку після смерті матері, ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався судом завчасно та належним чином. Його представник надала суду заяву про підтримання позову, просила його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався судом завчасно та належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, не заперечував проти задоволення позову ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні, що відповідає положенням ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 3 п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України „ Про судову практику у справах про спадкування » у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Пунктом 1 ч.2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Факт родинних відносин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджено наступними доказами.

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 виданого повторно 14 лютого 2018 року, суд вбачає, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батьки - відомості про батька відсутні, мати - ОСОБА_6 .(а.с. 11)

Разом з тим, згідно довідки виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради № 127 від 17 лютого 2020 року, вбачається, що ОСОБА_2 проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 з 1970 року по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Разом з померлою проживав син ОСОБА_1 з 2001 року по день смерті. (а.с. 14)

Виходячи з наданих доказів, суд вважає за можливе визнати факт родинних відносин оскільки, встановлено, що ОСОБА_2 є рідною матір`ю, ОСОБА_1 .

Належність померлій ОСОБА_2 земельної ділянки підтверджено, наступними документами :

Державним актом серія ХР № 060768, виданим на підставі розпоряження Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 13.06.2003 № 191 та зареєстрований 23 листопада 2004 року за № 662, що посвідчує право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 4, 3138 га з кадастровим номером 6321684800:01:001:0019 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоолександрівської сільської ради Вовчанського району Харківської області.

Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06 січня 2021 року підтверджується, що оціночна вартість земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4.3138 га, розташованої на території Новоолександрівської сільської ради Вовчанського району, становить 138563.68 грн..

З листа Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області від 16 жовтня 2020 року, суд вбачає, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_2 , нотаріальна контора відмовила ОСОБА_1 видати свідоцтво про право на спадщину за законом, у зв`язку з розбіжністю в свідоцтві про народження зі свідоцтвом про смерть імені спадкодавці, а саме: в свідоцтві про смерть померла ОСОБА_2 , а в свідоцтві про народження позивача по справі мати зазначена - ОСОБА_3 . (а.с. 18)

Згідно ст. ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Відповідно до п.7 постанови №5 Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ч.1 ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Згідно ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

В зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на визнання права власності на земельну ділянку та встановлення юридичного факту.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 328, 1216, 1218, 1225, 1261 ЦК України, ст. ст. 4, 7, 12, 89, 200, 247 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності у порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, визнавши, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був рідним сином ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) право власності на земельну ділянку площею 4,3138 га з кадастровим номером 6321684800:01:001:0019 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоолександрівської сільської ради Вовчанського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти діб з дня проголошення рішення суду.

Суддя -

СудВовчанський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.07.2021
Оприлюднено27.07.2021
Номер документу98571817
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —617/1084/21

Рішення від 27.07.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Уханьова І. С.

Ухвала від 08.07.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Уханьова І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні