Рішення
від 29.07.2021 по справі 470/349/21
БЕРЕЗНЕГУВАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/470/121/21

Справа № 470/349/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року смт. Березнегувате

Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Орлової С.Ф.,

за участю секретаря судового засідання Михалюк С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Березнегувате в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

23 червня 2021 року позивач звернувся до суду з відповідним позовом до відповідача у якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок по АДРЕСА_1 , заповіту на вказане домоволодіння спадкодавець за життя не складав. Іншим спадкоємцем за законом є відповідач. Для оформлення спадщини ОСОБА_1 звернувся до Березнегуватської державної нотаріальної контори Миколаївської області, але отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказаний житловий будинок. На підставі зазначеного позивач просить суд визнати за ним право власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними та господарськими спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 , який залишився після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач в судове засідання надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився, надіслав до суду письмову заяву в якій позовні вимоги позивача визнав в повному обсязі. а справу просив слухати у його відсутність.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази суд доходить наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт.Березнегувате Миколаївської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Березнегуватського районного управління юстиції у Миколаївській області, про що зроблено відповідний актовий запис № 88 (а.с.6).

Після його смерті відкрилась спадщина, зокрема на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 з надвірними та господарськими спорудами, який належав покійному на підставі свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, видане на підставі рішення виконкому Березнегуватської селищної ради депутатів трудящих №86 від 30 вересня 1968 року (а.с.7).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб.

Статтею 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Копією свідоцтва про народження позивача підтверджується, що покійний ОСОБА_3 є його батьком (а.с.5). Спадкоємцем першої черги за законом є також рідний брат позивача - відповідач по справі ОСОБА_2 .

Статтею 1258 ЦК України встановлено черговість спадкування за законом. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними (стаття 1267 ЦК України).

Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини .

З копії спадкової справи №56/2014 зареєстрованої у спадковому реєстрі за №55812619 слідує, що 05 березня 2014 року із заявою про прийняття спадщини за заповітом та законом звернувся ОСОБА_2 . На підставі заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області 23 листопада 2006 року, зареєстрованого у реєстрі за №757, ОСОБА_2 02 серпня 2017 року отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті свого батька ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 5,4367 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у межах згідно з планом, яка розташована в межах території Березнегуватської селищної ради Миколаївської області, кадастровий номер 4821155000:21:000:0149 (а.с.19, 22, 27-29).

ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 звернувся до нотаріуса 10 квітня 2014 року, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок завідувачем Березнегуватською державною нотаріальною конторою Миколаївської області позивачу відмовлено у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на нього (а.с.12, 20).

За ст. 1267 ЦК України, частки у спадщини кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Однак з матеріалів справи не вбачається, що сторони зверталися з відповідними заявами до нотаріальної контори, а відтак позивач має право на спадкування 1/2 частини житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 . Відповідно його вимоги підлягають задоволенню судом.

За ч.2 ст.1299 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Відповідно до ч.ч.1,5 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання за ним права власності на спадкове майно, є обґрунтованими та законними, а тому підлягають задоволенню, оскільки окрім як у судовому порядку він не може встановити таке право.

Керуючись ст.ст.10, 13, 258, 263-265,268, 280-283 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на 1/2 частину житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , який складається з Літ.А - житлового будинку кам`яного загальною площею 52,0 кв.м., житловою площею 34,0 кв.м., Літ.Б. - сараю кам`яного, Літ.В. - літньої кухні кам`яної, Літ.Г. - вбиральні дерев`яної, Літ.Д - сараю кам`яного, Літ.Ж. - погріба кам`яного, Літ.З. - літнього душу /шифер/, споруд № 1, І, ІІ, огорожі № 7-11, що належав ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, виданого на підставі рішення виконкому Березнегуватської селищної ради депутатів трудящих №86 від 30 вересня 1968 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Березнегуватський районний суд шляхом подання в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повний текс рішення не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Сторони:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с.Тетянівка Баштанського (Березнегуватського) району Миколаївської області, зареєстрований по АДРЕСА_2 , фактично проживає по АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Березнегуватським РВ УМВС України в Миколаївській області 24 грудня 1999 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;

відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с.Тетянівка Баштанського (Березнегуватського) району Миколаївської області, проживаючий по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Суддя С. Ф. Орлова

Повне рішення суду складене 30 липня 2021 року.

СудБерезнегуватський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення29.07.2021
Оприлюднено30.07.2021
Номер документу98669679
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —470/349/21

Рішення від 29.07.2021

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Орлова С. Ф.

Ухвала від 19.07.2021

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Орлова С. Ф.

Ухвала від 24.06.2021

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Орлова С. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні