Справа № 308/4303/20
1-кс/308/2129/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2021 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород клопотання старшого слідчого у кримінальному провадженні - начальника другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Закарпатській області підполковника податкової міліції ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, відомості прояке внесенідо Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2020року за № 42020070000000042, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 205-1 КК України,
про надання дозволу на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання старшого слідчого у кримінальному провадженні начальника другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Закарпатській області підполковника податкової міліції ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, відомості прояке внесенідо Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2020року за № 42020070000000042, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 3 ст. 212 КК, України, про надання дозволу на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .
Із внесеногоклопотання тадоданих донього матеріаліввбачається,що громадянин України ОСОБА_6 , будучи засновником, директором та головним бухгалтером ТОВ «Бета-Аграр», розробив схему по ухиленню від сплати податків та задля реалізації такої схеми вступив в злочинний зговір зі своїм рідним братом гр. ОСОБА_7 , який є засновником ТОВ «Авалон Трейд Карпати», гр. ОСОБА_8 , яка являється директором та бухгалтером ТОВ «Оптимал Контракт», та із залученням ОСОБА_9 директора ПП «ОБЛІК УЖ», протягом 2019 року та по теперішній час, шляхом мінімізації об`єкту оподаткування з податку на прибуток та податку на додану вартість, за рахунок реалізації придбаної продукції невстановленим особам через підконтрольні СГД за готівкові кошти, з метою ухилення від сплати податків, не відображали такі операції у податковому та бухгалтерському обліках.
З метою приховування змісту злочинної діяльності, ОСОБА_6 виконується комплекс заходів для створення уяви про правомірну та легальну поведінку окремих суб`єктів підприємництва: реєстрація підприємства в органах державної реєстрації; постановка платника податків на облік у податкових органах; офіційне, після реєстрації в податкових органах та підрозділах Пенсійного фонду України, відкриття розрахункового рахунку в банківських установах; постановка на облік в органах статистики, фондах соціального страхування. Однак, безпосередньо під час вчинення злочину ним виконуються дії, які створюють уяву про фактичне виконання фінансово-господарських операцій: укладення угоди; перерахування
грошових коштів через банківські установи; складання документів про відвантаження та перевезення товарів, будівельних матеріалів; складаються акти про прийняття робіт.
Встановлено, що задля втілення схеми по ухиленню від сплати податків, ОСОБА_10 створено ряд інших СГД (підконтрольних), в тому числі і на підставних осіб, а саме: ТОВ «Оптимал Контракт» (код за ЄДРПОУ: 40002794, місце реєстрації: м. Ужгород, вул. Л. Толстого, буд.27, офіс 8, керівник: ОСОБА_8 ),ТОВ «Оптимал Буд» (код за ЄДРПОУ: 42744556, місце реєстрації: м. Ужгород, вул. Л. Толстого,буд.27, офіс 8; керівник: ОСОБА_6 ), ТОВ «Інтеграл Буд Торг» (код за ЄДРПОУ: 43052240, місце реєстрації: м. Ужгород, вул. Болгарська, 3; керівник: ОСОБА_11 ), ТОВ «Вест Агро Логістик» (код за ЄДРПОУ: 43052303, місце реєстрації: м. Ужгород, вул. Осипенка, буд. 20, кв.23; керівник: ОСОБА_12 ), через які безпосередньо проводяться фінансово-господарські операції, суть яких полягає в придбанні товарів (портландцемент, аміачних добрив, піщано-гравійних сумішей) від суб`єктів господарювання виробників даних товарів, та в подальшому їх реалізація здійснюється поза обліками товариств за готівкові кошти, тобто, здійснюється фінансова-господарська діяльність суб`єктів господарювання поза правовим полем та яка спрямована на проведення операцій, пов`язаних із отриманням податкової вигоди, ухилення від оподаткування.
Посилаючись на висновки аналітичних досліджень фінансово-господарської діяльності ТОВ «Авалон Трейд Карпати», ТОВ «Оптимал Контракт», та ТОВ «Бета-Аграр», складених працівниками відділу БВДОЗШ ГУ ДПС у Закарпатській області на підставі матеріалів кримінального провадження та наявних баз даних, а також проведених у ході досудового розслідування негласних слідчих дій, слідча у своєму клопотанні стверджує, що у діях ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , який є засновником ТОВ «Авалон Трейд Карпати», гр. ОСОБА_8 , яка являється директором та бухгалтером ТОВ «Оптимал Контракт», ОСОБА_9 - директора ПП «ОБЛІК УЖ», міститься склад кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 3 ст. 212 КК України.
Враховуючи те, що за результатами проведених негласних слідчих дій встановлено, що громадянину ОСОБА_6 може допомогати по веденню підприємницької діяльності, а також надає консультаційні послуги та відповідає за збір готівки отриманої від реалізації ТМЦ на території Закарпатської області поза податковим обліком гр. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який може фактично проживати за адресою: АДРЕСА_1 , слідча констатує, що є всі підстави вважати, що за даною адресою знаходяться документи, речі, що стосуються фінансово господарської діяльності ТОВ «Авалон Трейд Карпати» та ряду інших підконтрольних СГД з суб`єктами господарської діяльності з ознаками ризиковості, в тому числі при здійсненні операцій щодо придбання та реалізації ТМЦ, документи, в яких містяться відомості про осіб, причетних до незаконної фінансово-господарської діяльності, які мають важливе значення для досудового розслідування, оскільки можуть бути використанні як докази при проведенні податкових перевірок ТОВ «Авалон Трейд Карпати», ТОВ «Бета Аграр» (ТОВ «ТАУРІН»), ТОВ «Оптимал Контракт» (код ЄДРПОУ 40002794), ТОВ «Оптимал Буд» (код ЄДРПОУ 42744556), ТОВ «Інтеграл Буд Торг» (код ЄДРПОУ 43052240), ТОВ «Вест Агро Логістик (код ЄДРПОУ 43052303), а також готівкові кошти одержані від реалізації ТМЦ поза обліком, які можна використати як докази у даних кримінальних провадженнях, а тому просить надати дозвіл на проведення обшуку за даною адресою.
У судовому засіданні слідчий та прокурор подане клопотання підтримали у повному обсязі, просили його задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені та нього матеріали, заслухавши слідчу та прокурора, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають
значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно з ст. 85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо
підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 233 КПК України визначено, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ним володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Частиною 1 ст. 234 КПК України визначено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 234 КПК України передбачано, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Відповідно до ч. 3 ст. 234 КПК України, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Згідно з ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Як вбачаєтьсяз витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000042 від 19.05.2021 року, слідчим управлінням фінасових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 3 ст. 212 КК України, за фактом того, що громадяни України ОСОБА_14 та ОСОБА_15 умисно ухилилися від сплати податків в особливо великих розмірах шляхом мінімізації об`єкту оподаткування з податку на додану вартість за рахунок реалізації невстановленим особам через підконтрольні СГД придбаної від підприємств реального сектору економіки продукції за готівкові кошти, без відображення цих операцій у податковому та бухгалтерському обліках, а також про те, що невстановлені особи внесли завідомо неправдиві відомості при реєстрації ТОВ «Вест Агро Логістика» (код за ЄДРПОУ: 43052303) та ТОВ «Інтеграл Буд Торг» (код за ЄДРПОУ: 43052240) у документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, та умисно подали їх державному реєстратору Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області, що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, 10.
Склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України полягає
в умисному ухиленні від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему
оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою
підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається
підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов`язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, або вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів).
Склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України, полягає у внесенні в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості.
На підтвердження наявності підстав вважати, що в даному випадку були вчинені зазначені кримінальні правопорушення сторона кримінального провадження надала рапорти оперативних працівників, протокол за результатами проведення оперативно-розшукового заходу спостереження за особою, роздруківки дзвінків абонентів ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , з виписками СМС-повідомлень, протокол про результати проведення негласної слідчої дії спостереження за річчю, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку щодо ПП «Облік Уж», Лист Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «Інтеграл Буд», ТОВ «Вест Агро Логістик», ТОВ «Авалон Трейд Карпати», ТОВ «Оптимал Контракт», Фермерського господарства «ЕКО РЕГІОН КАРПАТИ», витяги з Єдиного реєстру довіреностей щодо ОСОБА_7 , ОСОБА_18 , протоколи допиту свідків ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , висновки аналітичних досліджень фінансово-господарської діяльності ТОВ «Авалон Трейд Карпати», ТОВ «Оптимал Контракт», та ТОВ «Бета-Аграр», складених працівниками відділу БВДОЗШ ГУ ДПС у Закарпатській області на підставі матеріалів кримінального провадження та наявних баз даних, протокол допиту оперативного працівника УБФЗ ГУ ДФС у Закарпатській області, протокол про результати проведення негласної слідчої дії спостереження за річчю.
Разом з тим, слідчий суддя вважає передчасними висновки органу досудового розслідування про те, що речі та документи, з метою відшукання яких було подане клопотання про обшук знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Так, відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за №253950109, квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . знаходиться у власності гр. ОСОБА_21 .
Із змісту клопотання вбачається, що за результатами проведення оперативно технічних засобів встановлено, що гр. ОСОБА_13 може фактично проживати за за адресою: АДРЕСА_1 . Водночас, єдиною підставою вважати, що останній має відношення до даного приміщення згідно з поданими матеріалами може бути тільки протокол негласної слідчої розшукової дії від 23.03.2021 року, відповідно до якого він зустрчався поруч з будинком АДРЕСА_2 з гр. ОСОБА_7 та «може проживати» в квартирі за адресою АДРЕСА_1 .
Крім того, як зазначено у клопотанні, ОСОБА_6 та інші фігуранти справи за рахунок реалізації придбаної продукції невстановленим особам через підконтрольні СГД за готівкові кошти, з метою ухилення від сплати податків, не відображали такі операції у податковому та бухгалтерському обліках. Однак, клопотання та додані до нього документи не містять доказів реалізації матеріалів за готівку за жодним епізодом фінансово-господарських операцій зазначених у клопотанні суб`єктів.
При цьому рапорти оперативних працівників, а також відповідні висновки аналітичних досліджень фінансово-господарської діяльності ТОВ «Авалон Трейд Карпати»,
ТОВ «Оптимал Контракт», та ТОВ «Бета-Аграр», складених працівниками відділу БВДОЗШ ГУ ДПС у Закарпатській області, слідчий суддя розцінює як припущення органу досудового розслідування, що повинно бути підтвердженим належними доказами.
За відсутності висновків експерта або акту документальної перевірки дотримання податкового законодавства і ревізії фінансово-господарської діяльності, такі рапорти та
висновки аналітичних досліджень не можуть бути достатньою підставою для надання дозволу на проведення обшуку, у зв`язку з чим слідчий суддя позбавлений можливості належним чином перевірити наявність обставин, передбачених п. 1 ч. 5 ст. 234 КПК України.
Не містять інформації, яка прямо чи непрямо свідчить про вчинення злочину і протоколи негласних слідчих дій - спостереження за річчю, за особою, інформаційні витяги з відкритих державних реєстрів. Роздруківки дзвінків абонентів ОСОБА_16 і ОСОБА_17 та виписки смс-повідомлень слідчий суддя також не бере до уваги, оскільки з них не вбачається за результатами якої слідчої дії та яким чином були отримані зазначені відомості, хто є абонентами, між якими велися розмови та кому належать вказані номери телефонів.
Відомості, що містяться у доданих до клопотання протоколах допиту свідків, також не свідчать про те, що у даному випадку має місце кримінальне правопорушення. При цьому слідчий суддя критично ставиться до показань допитаного оперативного працівника з огляду на те, що їх зміст складають його особисті висновки, не підтверджені фактичними обставинами, встановленими за результатами проведених слідчих дій. Окрім цього, останній посилається на матеріали, не долучені до клопотання та не надані слідчому судді для дослідження (пояснення ОСОБА_22 та ОСОБА_23 ).
Таким чином, слідчий суддя констатує, що всупереч вимог ч. 3 ст. 132 КПК України орган досудового розслідування не довів, що потреби слідства в даному кримінальному провадженні виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, та вважає передчасними висновки органу досудового розслідування про те, що речі та документи, з метою відшукання яких було подане клопотання про обшук знаходяться за зазначеною у клопотанні адресою АДРЕСА_1 ,а томудійшов переконання,що клопотання слідчої не підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 233, 234, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Дата та час оголошення повного тексту ухвали 26 травня 2021 року 10 год. 00 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2021 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 98685806 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Зарева Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні