Провадження № 1-кс/760/6381/21
Справа № 760/18219/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення Департаменту нагляду за органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019100100006667 від 13.07.2019, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
встановив:
До слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення Департаменту нагляду за органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019100100006667 від 13.07.2019, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №12019100100006667 від 13.07.2019, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.260, ч.3 ст.260, ч.3 ст.27 ч.2 ст.258, ч.3 ст.27 ч.2 ст.28 ч.1 ст.263 КК України, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.260, ч.3 ст.260 КК України, ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.260, ч.2 ст.260, ч.2 ст.333 КК України, ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.260 КК України, ОСОБА_12 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.333 КК України, та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.258-3, ч.4 ст.190, ч.2 ст.201, ч.1 ст.333, ч.5 ст.191 КК України.
З матеріалів досудового розслідування встановлено, що вказане кримінальне правопорушення ОСОБА_5 вчинив за наступних обставин.
Вказане кримінальне правопорушення ОСОБА_5 вчинив за наступних обставин.
Так, ст. 17 Конституції України вказує, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом. Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Створення та діяльність воєнізованих та збройних формувань на території України передбачено Законами України «Про Збройні сили України», «Про Службу безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про Національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», іншими законодавчими та нормативно-правовими актами України, відповідно до яких вони здійснюють свої повноваження, з метою оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, забезпечення стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України, забезпечення державної безпеки України, захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.
Положенням статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено термін військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з`єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.Відповідно до ст. 37 Конституції України утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.
Положенням ст.4 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено обмеження щодо утворення і діяльності громадських об`єднань, а саме: утворення і діяльність громадських об`єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються; громадські об`єднання не можуть мати воєнізованих формувань.
Відповідно до Закону України «Про охоронну діяльність» визначено організаційно-правові принципи здійснення господарської діяльності у сфері надання послуг з охорони власності та громадян. Зокрема, ст. 1 вказаного Закону, передбачено, що охоронною діяльністю є надання послуг з охорони власності та громадян, суб`єкт охоронної діяльності - суб`єкт господарювання будь-якої форми власності, створений та зареєстрований на території України, що здійснює охоронну діяльність на підставі отриманої у встановленому порядку ліцензії. При цьому, відповідно до ст. 6 згаданого вище Закону, охорона майна та фізичних осіб забезпечується персоналом охорони шляхом здійснення таких заходів: використання пунктів централізованого спостереження, технічних засобів охорони транспорту реагування, службових собак; контролю за станом майнової безпеки об`єкта охорони; запобігання загрозам особистій безпеці фізичної особи, яка охороняється; реагування в межах наданих законом повноважень на протиправні дії, з посяганням на об`єкт охорони. Окрім того, ст. 7 вищевказаного Закону передбачено, що ліцензування охоронної діяльності здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Також, ст. 10 вказаного закону визначає обмеження в охоронній діяльності, а саме під час організації та здійснення охоронної діяльності забороняється:
1) придбавати та використовувати майно, визначене законодавством для виключного використання військовими формуваннями та правоохоронними органами;
2) використовувати ознаки належності (елементи символіки, формений одяг тощо) до Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, правоохоронних, природоохоронних і контролюючих чи інших органів виконавчої влади, їх спеціальних підрозділів, у тому числі в назві суб`єкта охоронної діяльності, на одязі, транспорті реагування, будівлях, у документації;
3) створювати перешкоди чи заважати діяльності представників правоохоронних та інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, а також громадянам у здійсненні ними повноважень, наданих їм законами та іншими нормативно-правовими актами;
4) розголошувати відомості про вжиті заходи щодо організації та здійснення охоронної діяльності, а також інформацію з обмеженим доступом та інформацію про особу, яка охороняється, що стали відомі у зв`язку із здійсненням охоронної діяльності, крім випадків, передбачених законодавством;
5) приховувати факти про кримінальні правопорушення, що вчиняються або готуються, незалежно від інтересів замовника послуг з охорони;
6) охороняти фізичну особу, яка вчиняє кримінальне або адміністративне правопорушення або намагається їх вчинити;
7) здійснювати дії, що посягають на права, свободи та власність фізичних осіб, а також ставлять під загрозу їх життя та здоров`я, честь, гідність і ділову репутацію;
8) використовувати засоби радіозв`язку без наявності дозволу на їх використання на наданих радіочастотах;
9) здійснювати заходи, що належать до оперативно-розшукових відповідно до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність";
10) залучати до охоронних заходів осіб, які не подали документів, необхідних для влаштування на роботу, або не відповідають кваліфікаційним вимогам;
11) брати участь у виконанні судових рішень під час виконавчого провадження;
12) вдаватися до дій, спрямованих на силове протистояння між персоналом охорони різних суб`єктів господарювання.
При цьому, відповідно до ст. 17 Конституції України на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз.
Натомість, досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно на початку 2018 року за невстановлених досудовим розслідуванням обставин громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, які будучи колишніми військовослужбовцями, учасниками бойових дій, маючи військовий досвід та навички, вступили в злочинну змову з метою створення, керівництва та участі у не передбаченому законами України збройному формуванні. Згідно з попереднім злочинним планом до вказаного незаконного збройного формування повинні входити члени вже створеної ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» та колишні учасники АТО, а саме незаконне збройне формування діятиме в порушення вимог ст. 10 Закону України «Про охоронну діяльність», під виглядом охоронного підприємства, з подальшим наміром на вчинення членами такого формування злочинної діяльності в інтересах його організаторів, а саме: підготовки та вчинення дій з дестабілізації суспільно-політичної обстановки на території Україні; вчинення нападів на підприємства, установи та організації; участі у силових акціях протесту; залякуванні населення; провокації воєнного конфлікту; організації незаконного спостереження за приватними особами та посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування; незаконного збору, зберігання та використання конфіденційної інформації про осіб; вербування, фінансування, навчання найманців з метою використання у збройних конфліктах, воєнних або насильницьких діях на території інших держав та інше.
Переслідуючи мету надійної конспірації вищевказаної протиправної діяльності та достовірно знаючи, що діяльність не передбачених законами України збройних формувань на її території заборонена, а також розуміючи, що створення (реєстрація) суб`єкта охоронної діяльності на території України, у відповідності до положень Закону України «Про охоронну діяльність», не надає підприємству можливості законного створення збройного формування, яке в тому числі має здійснювати охорону об`єктів на території іноземних держав, в яких відбуваються збройні конфлікти та будучи обізнаним про узаконення такої діяльності на території Сполучених Штатів Америки, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 разом з іншими невстановленими органом досудового розслідування особами, з метою прикриття своєї незаконної діяльності по створенню на території України незаконного збройного формування, прийняли рішення створити та зареєструвати на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation», а надалі під виглядом представництва вказаної компанії на території України зареєструвати охоронну компанію, проводити в Україні роботу, пов`язану з добором особового складу незаконного збройного формування, проводити військову навчально-тренувальну підготовку особового складу та визначати функції та дії кожної особи, яка входить до його складу.
Так, вищевказані особи умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх суспільно небезпечних дій, заздалегідь домовилися про спільне вчинення злочину, а саме про створення не передбаченого законами України збройного формування.
Після чого, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно у березні 2018 року, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, з метою майбутнього фінансового та матеріального забезпечення діяльності незаконного збройного формування на території України, а саме організації підбору учасників для формування особового складу незаконного збройного формування, виплати їм заробітної плати (грошової винагороди) за участь у незаконному збройному формуванні, придбання амуніції, форменого одягу, оплати поїздок за кордон та проходження спеціальної військової підготовки учасників незаконного збройного формування, будівництва та облаштування тренувальної бази для здійснення військової підготовки учасників незаконного збройного формування, ОСОБА_6 , через свого спільника ОСОБА_8 , організував в готелі «Київ», за адресою: м. Київ,
вул. Михайла Грушевського, 26/1, зустріч з бізнесменом - громадянином Казахстану ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Під час вказаної зустрічі ОСОБА_6 , використовуючи свій авторитет та статус, запропонував ОСОБА_13 прийняти фінансову участь у
бізнес-проекті, спрямованому на працевлаштування колишніх учасників бойових дій на Сході України в іноземній приватній охоронній компанії, а саме бізнес-проект по розвитку приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», яка, зі слів ОСОБА_6 , нібито вже зареєстрована на території Сполучених Штатів Америки, та планує надавати законні охоронні послуги на території інших країн, зокрема у «гарячих точках» (Сирія, Ірак, Афганістан тощо) на замовлення офіційної влади відповідних країн. Для реалізації такого бізнес-проекту зі слів ОСОБА_6 необхідні були кошти на суму близько 2 (двох) мільйонів доларів США, для цього він запропонував ОСОБА_13 профінансувати розвиток компанії «Donbass Battalion corporation» шляхом придбання у нього цінних паперів у вигляді акцій вказаної компанії.
При цьому, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь та бажаючи настання саме таких наслідків, не повідомив ОСОБА_13 про справжню мету створення компанії «Donbass Battalion corporation», а також про дійсні злочинні наміри учасників злочинної організації щодо створення на території України не передбаченого законом України збройного формування.
Пізніше, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в травні 2018 року, продовжуючи реалізовувати спільні злочинні домовленості, спрямовані на створення не передбаченого законами України збройного формування та його фінансове забезпечення, ОСОБА_6 та ОСОБА_9 зустрілись у одному із готелів міста Києва (точну адресу досудовим розслідуванням не встановлено) із ОСОБА_13 . Під час вказаної зустрічі ОСОБА_6 відрекомендував ОСОБА_9 як свого помічника, успішного бізнесмена та інвестора бізнес-проекту по створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation». В ході розмови, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою заволодіння коштами ОСОБА_13 в особливо великих розмірах, ОСОБА_6 та ОСОБА_9 шляхом обману переконали ОСОБА_13 виступити інвестором бізнес-проекту по створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», при цьому вони не повідомили останнього про свої справжні наміри щодо створення на території України не передбаченого законом України збройного формування.
Надалі, 13 липня 2018 року, на виконання спільного злочинного умислу, направленого на прикриття своєї незаконної діяльності та з метою створення на території України не передбаченого законом України збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстрували на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation» (юридична адреса: 16192, Koastal Highway, City Lewts, Country of Sussex, Delaware, 19958, USA, file No. 6974562), власником та керівником якої виступив ОСОБА_7 .
При цьому, у вказаний період, маючи на меті побудову штатної структури компанії на зразок військового формування, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 визначили загальні правила поведінки та дисципліни серед підлеглих, їх обов`язки під час виконання місій (ротацій) та проходження навчання, види заохочень та дисциплінарних стягнень за зразком відповідних норм та правил, передбачених Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-ХІV, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-ХІV, Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 №550-ХІV, а також Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Стройовий статут Збройних Сил України», від 24.03.1999 №549- ХІV.
Так, в липні-серпні 2018 року, у відповідності до раніше досягнутих домовленостей між ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та іншими невстановленими органом досудового розслідування особами, з метою проведення діяльності з добору особового складу до незаконного збройного формування з числа громадян України, з метою прикриття своєї незаконної діяльності, розроблено типовий строковий контракт, текст якого виконано на англійській та українській мовах, відповідно до умов якого в якості роботодавця виступає компанія «Donbass Battalion corporation», в особі її президента ОСОБА_7 .
Зокрема, наслідуючи основні принципи військової дисципліни в Збройних Силах України (далі - ЗСУ), в п.п. 2.3.1. та п.п. 2.3.3. типового строкового контракту, передбачалось, що на працівника покладається обов`язок, серед інших, чітко, в повному обсязі та у вказані терміни виконувати накази та розпорядження старших командирів та начальників, а також дотримуватись внутрішніх вимог корпорації стосовно дисципліни, правопорядку та інструкцій і правил стосовно виконання робіт і завдань.
Крім того, беручи за основу ст. 15 Розділу ІІ «Заохочення» Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в типовому додатку №3 до строкового контракту, визначено види заохочень та винагород. Зокрема, згідно вказаного типового додатку визначено, що заохоченням, є публічне визнання роботодавцем успіхів у професійній діяльності її працівників, заохочення працівників з метою виникнення мотивації у подальшому вдосконаленню його професійних навичок, для більш якісного виконання посадових обов`язків та подальшого кар`єрного росту. При цьому, вказаним додатком визначені нижче вказані види заохочень, за зразком заохочень передбачених пунктами а, б, е, ж ст. 15 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (в редакції від 16.04.2017), а саме: винесення подяки, грошова винагорода, нагородження цінним подарунком, присвоєння чергового спеціального звання, призначення на вищу посаду та зняття раніше накладеного стягнення.
Також, беручи за основу положення Розділу ІІІ «стягнення за порушення військової дисципліни» Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в додатку №4 до типового строкового контракту « ІНФОРМАЦІЯ_7 », встановлено перелік грубих дисциплінарних порушень та відповідальність за них на зразок встановлених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України та Статутом гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України правил та обов`язків військовослужбовців, зокрема встановлена відповідальність за наступні дисциплінарні порушення, серед інших: самовільне залишення навчальної бази або визначеного місця перебування, розташування; ухилення від виконання службових обов`язків відповідно до строкового договору; порушення правил несення чергування; порушення правил несення вартової служби; порушення правил несення внутрішньої служби; порушення правил патрулювання; порушення правил поводження зі зброєю, боєприпасами, вибуховими чи іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточуючих, військовою технікою чи правил експлуатації військової техніки, що призвело до заподіяння шкоди здоров`ю людини, знищення, пошкодження або втрату майна роботодавця або інші шкідливі наслідки.
Крім того, згідно п.1.1. типового додатку №1 до вказаного контракту особам, які залучаються до діяльності воєнізованого формування «Donbass Battalion corporation» встановлюється щомісячний оклад у розмірі 2000 (дві тисячі) доларів США, при цьому нарахування вказаної суми, у відповідності до п.1.2. вказаного додатку, здійснюється з моменту прибуття працівника до місця виконання обов`язків та фактичного початку роботи, що підтверджується окремим актом.
Згідно з п.1.3. вказаного додатку роботодавець зобов`язується сплатити базову ставку у сумі 500 (п`ятсот) доларів США, за кожний повний місяць перебування працівника у якості студента у базовому таборі (відповідно до фактичної присутності та записів у табелі обліку робочих днів), що підтверджується окремим актом.
Також, приблизно в липні 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у м. Києві відбулась чергова зустріч ОСОБА_13 із ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , які на виконання спільного злочинного задуму продовжили вводити в оману ОСОБА_13 для заволодіння коштами останнього в особливо великих розмірах, з метою їх подальшого використання на створення на території України незаконного збройного формування та його фінансового забезпечення. В ході зустрічі ОСОБА_6 презентував ОСОБА_13 бізнес-план по розвитку на території США приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», при цьому відрекомендував ОСОБА_8 фінансовим директором компанії, а також розповів про нібито триваючі перемовини із представниками влади Республіки Ірак щодо майбутнього підписання контрактів про надання охоронних послуг компанією «Donbass Battalion corporation». Також, під час розмови ОСОБА_6 наголосив ОСОБА_13 про участь ОСОБА_9 у інвестуванні компанії.
В свою чергу, не будучи обізнаним про справжні наміри ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та ОСОБА_9 спрямовані на створення на території України незаконного збройного формування, ОСОБА_13 відповів згодою.
Надалі, на виконання вказаних вище домовленостей між ОСОБА_13 та ОСОБА_6 , спрямованих на фінансове забезпечення вказаного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно у період з травня 2018 року по серпень 2019 року, ОСОБА_13 та його син ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , не будучи обізнаними про справжню мету створення такого формування, надали ОСОБА_6 та іншим учасникам формування грошові кошти на загальну суму близько 1 (одного) мільйона доларів США, шляхом безпосередньої передачі частини грошових коштів ОСОБА_6 та учасникам злочинної організації готівкою, перерахування безготівкових грошових коштів на рахунки ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та інших учасників, перерахування коштів через фінансові установи на ім`я ОСОБА_9 , а також шляхом здійснення оплати авіа квитків, проживання та харчування в готелях для учасників під час їх відряджень закордон.
Так, за вказівкою ОСОБА_13 з рахунку, відкритому АТ «Банк Центр Кредит» (Республіка Казахстан) було здійснено наступні перерахунки грошових коштів на рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_9 , а саме:
01.11.2018 на суму 10 000,00 (десять тисяч) доларів США;
26.11.2018 на суму 30 000,00 (тридцять тисяч) доларів США;
06.12.2018 на суму 30 000,00 (тридцять тисяч) доларів США;
07.12.2018 на суму 25 000,00 (двадцять п`ять тисяч) доларів США.
Надалі вказані вище кошти, якими за попередньою змовою групою осіб, шляхом обману заволоділи ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 були використані на фінансове забезпечення та створення на території України незаконного збройного формування.
Крім того, 08.01.2019 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на виконання злочинного плану учасників збройного формування, з метою отримання фінансування від ОСОБА_15 , яке мало фактично спрямовуватись на матеріальне та фінансове забезпечення діяльності незаконного збройного формування, між ОСОБА_13 (покупець) та президентом компанії «Donbass Battalion corporation» ОСОБА_7 (продавець) підписано договір купівлі-продажу нібито цінних паперів, а саме: 1250 цінних паперів (акцій) «Donbass Battalion corporation» вартістю 500 тисяч доларів США. Про фіктивність вказаного договору ОСОБА_13 не був обізнаний.
Також, 23.01.2019 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на виконання злочинного плану учасників формування, з метою отримання фінансування від ОСОБА_14 , яке мало спрямовуватись на матеріальне та фінансове забезпечення діяльності незаконного збройного формування, між ОСОБА_14 (покупець) та президентом компанії «Donbass Battalion corporation» ОСОБА_7 (продавець) підписано договір купівлі-продажу нібито цінних паперів, а саме: 120 цінних паперів (акцій) «Donbass Battalion corporation» вартістю 48 тисяч доларів США. Про фіктивність вказаного договору ОСОБА_14 не був обізнаний.
Окрім цього, приблизно в травні 2018 року, задля досягнення вищевказаних цілей, та, відповідно, формування і удосконалення навичок з військової, бойової та фізичної підготовки діючих, а також майбутніх учасників вказаного вище не передбаченого законом України збройного формування, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи прийняли рішення побудувати та належним чином облаштувати в Україні тренувальну базу (табір) на зразок військової.
Так, в травні 2018 року, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, для реалізації спільного злочинного умислу, з метою проведення військової підготовки учасників збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин підшукав та придбав земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3221888001:27:212:0008, яку 08.05.2018 зареєстрував на одного із співучасників злочину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказана земельна ділянка була обрана ОСОБА_6 з міркувань віддаленості від міста, наявності лісистої місцевості та водних перешкод у вигляді річки для забезпечення надійної конспірації під час розташування учасників незаконного формування та проведення там спеціальної військової підготовки.
Приблизно у період з травня 2018 року по серпень 2019 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , разом з іншими учасниками незаконного збройного формування, для забезпечення можливості проведення фізичної та військової підготовки учасників згаданого формування, розміщення там особового складу, побудовано та облаштовано тренувальну базу на зразок військової на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3221888001:27:212:0008, де у вказаний період регулярно здійснювалась військова та фізична підготовка учасників формування, а саме: вогнева підготовка, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста, злагодження спільних дій бойових груп тощо.
Зведений об`єкт фактично має усі ознаки військового тренувального центру, розташованого на території, що унеможливлює вільний доступ до неї, передбачена система охорони та оборони, зокрема табір оснащено житловими модулями для розміщення особового складу, фортифікаційними спорудами оборонного типу по периметру об`єкта, баштами для спостереження, тренувальними контрольно-пропускними пунктами, вмонтовано камери зовнішнього відеоспостереження, що свідчить про наявність усіх передумов для проведення вишколу осіб зі специфікою не притаманною для провадження охоронної діяльності, відповідно до порядку встановленого законодавством України.
Також, у вказаний період часу, для матеріально-технічного забезпечення незаконного воєнізованого формування, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 організовано закупівлю військової форми, амуніції, біноклів, рацій та іншого обладнання для учасників незаконного збройного формування.
Поряд з цим, під безпосереднім керівництвом ОСОБА_6 та за його участі, приблизно протягом травня-липня 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, для забезпечення майбутнього незаконного формування зброєю, було організовано придбання великої партії вогнепальної зброї і боєприпасів, яку в подальшому невстановлені учасники незаконного збройного формування переховували в гаражах на території Київської області, а також переховують по теперішній час в схронах поблизу тренувальної бази розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та в інших невстановлених досудовим розслідуванням місцях.
Окрім цього, приблизно в липні 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 розпочато вербування та набір особового складу незаконного збройного формування, до якого серед інших осіб увійшли учасники ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» та колишні учасники АТО, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_12 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
При цьому, для забезпечення стабільності та безпеки функціонування вказаного незаконного збройного формування під час підбору зазначених осіб враховувалися їх особисті якості, фізичні дані, навички, військовий досвід, здатність до підпорядкування та організації діяльності інших осіб, схильність до вчинення правопорушень, зв`язки серед осіб, які приймали участь в бойових діях на сході України, визнання авторитету її лідера та безумовне йому підпорядкування тощо.
Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та інші особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно створили збройне формування під виглядом компанії «Donbass Battalion corporation», яке має організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, та в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка.
При цьому, ОСОБА_6 , будучи ветераном бойових дій на сході України та колишнім командиром 2-го батальйону спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_13 », фактичним організатором ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас», маючи військовий досвід та відповідний авторитет серед осіб, які усвідомлено вступили до лав незаконного збройного формування, визначив собі роль керівника вказаного незаконного збройного формування.
Дисциплінованість учасників незаконного збройного формування підтримувалася його ієрархічністю та єдиноначальністю, тобто свідомим і беззаперечним виконанням вказівок ОСОБА_6 , як його керівника та чітким розподілом ролей між учасниками.
Вказане не передбачене законами України збройне формування має наступну структуру: керівник - ОСОБА_6 ; перший заступник керівника та головний інструктор з військової підготовки ОСОБА_8 ; заступник керівника та начальник штабу - ОСОБА_7 ; співзасновник, інвестор та довірена особа керівника, яка відповідає за матеріальне забезпечення незаконного формування, а також за постачання військового обладнання та зброї ОСОБА_9 , начальник охорони ОСОБА_11 , заступник керівника - начальник внутрішньої безпеки - ОСОБА_10 ; комендант тренувальної військової бази в АДРЕСА_1 ; керівник відділу логістики та матеріального забезпечення, а також інші; група розвідки та командир групи; бойові відділення - «сотні» (в різний час від 3-х до 5-ти відділень) із своїми командирами та бійцями близько 10 осіб в кожному. Одним із командирів бойового відділення «сотні» незаконного формування виступає ОСОБА_5 , а бійцями відділень були ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
Надалі, а саме 24 жовтня 2019 року, на виконання спільного злочинного наміру, направленого на прикриття незаконної діяльності не передбаченого законом України збройного формування під виглядом Українського представництва компанії «Donbass Battalion corporation» з надання охоронних послуг, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 за вказівкою та під безпосереднім керівництвом ОСОБА_6 зареєстровано ТОВ «Донкорп Україна» (код ЄДРПОУ 43308141, 01024, місто Київ, вул. Шовковична, будинок 24, офіс 14), керівником якого призначено ОСОБА_11 .
Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в період з липня 2018 року по грудень 2019 року, за вказівкою ОСОБА_6 його спільниками, зокрема ОСОБА_7 розроблено логотип формування, форму встановленого зразка, а також не офіційні статути «Donbass Battalion corporation» та ТОВ «Донкорп Україна» по принципу військових.
При цьому, маючи на меті побудову, під виглядом охоронної структури ТОВ «Донкорп Україна», не передбаченого законами України збройного формування, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 визначили організаційну структуру військового типу вказаного формування, обов`язки його учасників під час виконання місій (ротацій) та проходження навчання, види заохочень та дисциплінарних стягнень за зразком відповідних норм та правил, передбачених відповідними Статутами Збройних сил України.
Так, в період з жовтня по грудень 2019 року, за вказівкою ОСОБА_6 . ОСОБА_7 та невстановленими досудовим розслідуванням особами було складено документ під назвою «Статути, інструкції, процедури». При цьому, зміст вказаного документу включає глави: «Статут внутрішньої служби (інструкції, процедури)», «Статут (інструкції, процедури) вартової (охоронної) служби», «Дисциплінарний статут (інструкції, процедури)», «Стройовий статут (інструкції, процедури)».
З метою створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у збройному формуванні, главу «Статут внутрішньої служби (інструкції, процедури)» виписано за зразком Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають внутрішній порядок, бойове чергування, особливості внутрішньої служби в парках, особливості розміщення та внутрішньої служби в навчальному центрі «Сувид», а також зазначається, що цей статут є керівним документом та визначає загальні права та обов`язки співробітників ТОВ «Донкорп Україна», а також надається визначення підрозділам ТОВ «Донкорп України», як охоронним формуванням, які відповідно до законодавства США і України, надають ряд послуг пов`язаних з виконанням завдань у зонах з підвищеним ризиком. Крім того, до вказаної глави підготовлено додатки, які встановлюють типові форми внутрішніх (звітних) документів, зокрема зразки та порядок ведення книги видачі зброї та боєприпасів, книги огляду (перевірки) озброєння групи, описи нагрудних знаків (нарукавних пов`язок) для чергових, зразки наказів.
В свою чергу, з цією ж метою щодо створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у незаконному формуванні, глава «Статут (інструкції, процедури) вартової (охоронної) служби» виписано за зразком Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 №550-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають порядок несення ними вартової служби, нарядів і підготовки варт, права та обов`язки осіб варти, порядок використання для охорони об`єктів технічних засобів охорони, а також визначає, що цей статут поширюється на всі підрозділи ТОВ «Донкорп Україна» під час виконання ними завдань місії у різних країнах, і може доповнюватись правилами та вимогами пов`язаними з місцевими або державними особливостями законодавства.
Переслідуючи мету створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у незаконному збройному формуванні, глава «Дисциплінарний статут (інструкції, процедури)» також виписана за зразком Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають обов`язки осіб рядового та керівного складу щодо дотримання службової дисципліни, накладання стягнень та заохочень, а також визначає, що цей статут визначає сутність службової дисципліни, обов`язків осіб рядового та керівного складу ТОВ «Донкорп Україна».
Також, з метою створення організаційної структури військового типу у незаконному формуванні, глава «Стройовий статут (інструкції, процедури)» також виписана за зразком Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Стройовий статут Збройних Сил України», від 24.03.1999 №549- ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають порядок стройових прийомів і рухів без зброї та із зброєю, формування строїв структурних підрозділів при пересуванні в різних порядках, а також визначає, що цей статут має обов`язковий характер для всіх підрозділів, груп, штабів, офісів, організацій, установ та навчальних центрів корпорації.
Серед іншого, встановлено, що за активного сприяння ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 залученим до лав незаконного збройного формування особам було забезпечено проведення військових тактико-спеціальних навчать на базі одного з найбільший тренувальних центрів у Європі європейської військової компанії « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (Європейська академія безпеки, ESA), що розташована на території Республіки Польща, поблизу м. Познань. Вказані комплексні вишколи проводилися з особовим складом починаючи з серпня 2018 року і до грудня 2018 року, із загальною чисельністю більше 100 осіб.
В подальшому набуті під час тренувань в Польщі військові навички використовувались учасниками формування на тренувальній базі військового типу в АДРЕСА_1 під час регулярного проведення військової і фізичної підготовки та навчання з новоприбулими особами.
Крім того, з вказаними особами відпрацьовувались навички поводження з вогнепальною зброєю, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста тощо.
Своїми умисними діями ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та інші співучасники злочину, під виглядом здійснення охоронної діяльності, фактично створили на території України, переважно з числа колишніх військовослужбовців та учасників бойових дій, та фізично підготовлених чоловіків, незаконне збройне формування з організаційною структурою військового типу, в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка, та яке має на озброєнні вогнепальну зброю, а саме: запровадили в ньому єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну за прикладом військових підрозділів Збройних Сил України; побудували тренувальну базу військового типу в АДРЕСА_1 на зразок військових тренувальних центрів для забезпечення умов проведення спеціальної військової та фізичної підготовки учасників формування; організували набір бійців до лав незаконного формування; організували на тренувальній базі в АДРЕСА_1 та регулярно проводили з учасниками формування не притаманну для охоронної діяльності спеціальну військову та фізичну підготовку, під час якої відпрацьовувались навички поводження з вогнепальною зброєю, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста тощо; запровадили для всіх учасників на час тренувань та перебування на території побудованої тренувальної бази в с. Сувид розпорядок дня по типу військового, на зразок розпорядку, передбаченого статутами Збройних Сил України; організували та забезпечили для учасників незаконного збройного формування проведення військових тактико-спеціальних навчать на базі тренувального центру європейської військової компанії «Europian Security Academy» в Польщі та в подальшому використання набутих навичок із новоприбулими та штатними учасниками формування на тренувальній базі формування в с. Сувид; розробили для учасників формування типові контракти та внутрішні статути на зразок військових (статут внутрішньої служби, дисциплінарний статут, статут вартової (охоронної) служби, стройовий статут та ін.); здійснили матеріально-технічне забезпечення формування по типу військових підрозділів ЗС України (форма єдиного зразка, військова амуніція, спецзасоби, рації, бронежилети, зброя тощо).
Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, в період липня-серпня 2018 року, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно створили незаконне збройне формування на території України під виглядом суб`єкта господарської діяльності (охоронної фірми) ТОВ «Донкорп Україна», яке має організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, та в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка, та яке має на озброєнні вогнепальну зброю.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що серед значного кола осіб, які перебували та, відповідно, брали участь у створенні та веденні незаконній діяльності не передбаченого законами України збройного формування, був й громадянин України ОСОБА_5 .
Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не пізніше 2014 року,
ОСОБА_5 вступив до рядів добровольчого батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_13 » та займав там посаду заступника командира роти, а в 2016 році став членом офіційно незареєстрованої громадської організації «Внутрішній корпус батальйону «Донбас», яку очолював ОСОБА_6 .
На виконання вказівок ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , здійснював агітаційну роботу та підбір кандидатів у члени вказаної організації при цьому, до кандидатів основними вимогами, якими керувався ОСОБА_5 , були, серед іншого, наявність у кандидатів досвіду у веденні бойових дій, у першу чергу на територіях тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей, а також готовність до участі у проведенні різноманітних акцій та інших масових заходах по всій території України за винагороду, підготовка яких координувалася особисто ОСОБА_6 .
Так, у серпні 2016 року ОСОБА_5 заагітував приєднатися до складу ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» колишніх бійців батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_13 », а саме: ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Перебуваючи у формуванні сталого складу (ядра) ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас», ОСОБА_5 був достеменно обізнаним про істинні злочинні наміри ОСОБА_6 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб щодо того, що значна кількість членів вищевказаного об`єднання, буде залучена до участі у функціонуванні непередбаченого законами України збройного формування на території України, а тому, усвідомлюючи протиправність своїх діянь, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, для реалізації спільного з ОСОБА_6 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами злочинного наміру, з метою облаштування спеціально підготовленого місця (тренувальної бази) для проведення військової підготовки учасників збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, та за прямої вказівки ОСОБА_6 , 8 травня 2018 року здійснив оформлення права власності на себе на наступні об`єкти нерухомого майна, а саме:
1) житловий будинок загальною площею 44,9 м2, житловою площею 19,7 м2 за адресою: АДРЕСА_1 із складовими частинами (сараєм, сараєм, літньою кухнею і погребом) (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1037159132218), на підставі договору купівлі-продажу № 435 від 08.05.2018;
2) земельна ділянка кадастровий номер 3221888001:27:212:0008 площею 0,2128 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 977540432218), на підставі договору купівлі-продажу № 438 від 08.05.2018.
При цьому, ОСОБА_5 чітко усвідомлював, що вказаний об`єкт нерухомості було обрано ОСОБА_6 з міркувань віддаленості від міста, наявності лісистої місцевості та водних перешкод у вигляді річки для забезпечення надійної конспірації під час розташування учасників незаконного формування та проведення там спеціальної тактичної військової підготовки.
Поряд з цим, встановлено, що починаючи з травня 2018 року і до кінця жовтня 2018 року ОСОБА_19 , перебуваючи у складі непередбаченого законами України збройного формування, знаходився у розташуванні військового табору, який розмістився на земельній ділянці, власником якої останній і виступав, а також приймав активну участь у здійсненні військової та фізичної підготовки учасників формування: відпрацьовував у складі групи вправи з вогневої підготовки, штурму, зачистки та оборони будівель, здійснення бойових дій в умовах міста, злагодження спільних дій бойових груп тощо.
Надалі, 13 червня 2018 року за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстрували на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation», власником та керівником якої виступив ОСОБА_7 .
В межах організаційно-штатної структури вказаної компанії ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, рахувався на посаді керівника групи охорони в системі компанії «Donbass battalion Corporation».
Згідно, спеціально розробленої інструкції, затвердженої президентом компанії ОСОБА_7 , на ОСОБА_5 як керівника групи покладалися наступні обов`язки з відповідальності за готовність групи та успішне виконання нею завдань, за фахову та спеціальну підготовку, виховання, дисципліну, морально-психологічний стан співробітників, за збереження і стан спорядження, озброєння, боєприпасів, техніки (при наявності) та майна групи, за підтримання внутрішнього порядку у групі.
При цьому, керівник групи, згідно посадової інструкції, зобов`язаний:
3.1. Підтримувати співробітників групи, спорядження, озброєння, техніку в постійній готовності;
3.2. Організовувати в групі фахову підготовку, складати розклад занять на тиждень, проводити заняття зі структурними підрозділами групи;
3.3. Знати тактику дій групи в різних ситуаціях, управляти відділами групи під час навчань та у випадку нестандартних ситуацій;
3.4. Досконало знати і вміло володіти всіма видами спорядження, зброї і техніки групи, правильно їх зберігати, використовувати та особисто перевіряти їх наявність, порядок утримання та готовність;
3.5. Перевіряти знання і практичні навички співробітників групи;
3.6. Постійно вдосконалювати свої знання за фахом і методичні навички, подавати підлеглим приклад зразкового виконання обов`язку;
3.7. З пошаною ставитися до підлеглих, дбати про виховання співробітників групи та згуртованість колективу;
3.8. Знати прізвище, строк роботи в корпорації, посаду чи спеціальність, родинний стан, ділові якості та морально-психологічний стан кожного співробітника групи, постійно проводити з ними індивідуальну виховну роботу;
3.9. Виховувати співробітників групи в дусі поваги до корпорації, роботи, набутого фаху, бережливого ставлення до спорядження, озброєння, техніки та майна групи;
3.10. Піклуватися про підлеглих, знати їх потреби, порушувати перед керівництвом корпорації питання про задоволення їх потреб і прохань;
3.11. Суворо стежити за виконанням співробітниками заходів безпеки під час проведення занять і робіт, за поводженням зі зброєю, боєприпасами і технікою, їх обслуговуванням та застосуванням, за своєчасним здаванням на склад невитрачених боєприпасів та вибухових речовин;
3.12. Доповідати керівництву корпорації про застосовані заохочення і накладені стягнення на співробітників групи;
3.13. Організовувати розміщення співробітників в місцях розташування та в польових умовах, підтримувати внутрішній порядок і дисципліну в групі;
3.13. Підтримувати в належному стані та вдосконалювати навчальну матеріально-технічну базу групи;
3.14. Стежити за утриманням і правильною експлуатацією всіх приміщень, відведених для розміщення групи, за чистотою території, а також за проведенням заходів пожежної безпеки у групі;
3.15. Проводити огляд та інструктувати співробітників групи перед їх відпусткою, відрядженням і контролювати їх повернення;
3.16. Вести встановлений облік занять з фахової підготовки та облік співробітників групи, знати чисельність (наявність і відсутність) працівників за списком, а також наявність і стан спорядження, озброєння, боєприпасів, техніки, пального та інших матеріальних засобів;
3.17. Щотижня підбивати підсумки виконання задач, стану дисципліни та внутрішнього порядку.
3.18. Рекомендувати співробітників до підвищення в посадах та на заміщення вакантних посад;
3.19. Своєчасно забезпечувати належне постачання співробітникам групи, дбати про побут своїх підлеглих, їх здоров`я, стежити за додержанням правил особистої гігієни кожним співробітником;
3.20. Стежити за зовнішнім виглядом підлеглих, виконанням ними правил носіння уніформи;
3.21. Організовувати своєчасне одержання, правильну експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт спорядження, озброєння, техніки, інвентарю, речового, технічного та іншого майна групи, перевіряти не менше ніж один раз на місяць їх наявність, стан та результати огляду озброєння, боєприпасів та техніки записувати до книги огляду озброєння, техніки та боєприпасів;
3.22. Перевіряти підготовку та стан озброєння і техніки групи перед кожним виходом на навчання чи заняття, а також їх наявність після повернення із занять та навчань, вживати заходів до запобігання катастрофам, аваріям і поломкам, втратам зброї та боєприпасів;
3.23. Один раз на три місяці звіряти дані групового обліку співробітників, а також матеріальних засобів з обліковими даними корпорації;
3.24. Керувати господарською діяльністю групи;
3.25. Суворо дотримуватись інших вимог контракту, що не зазначені в цьому документі;
3.26. Дотримуватись вимог українського законодавства та законодавства країни перебування.
На виконання вказаної інструкції ОСОБА_5 організовував розміщення співробітників в місцях розташування, підтримував внутрішній порядок і дисципліну в групі, керував господарською діяльністю групи.
За активного сприяння ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , залученим до лав незаконного збройного формування особам було забезпечено проведення військових тактико-спеціальних навчань на базі одного з найбільший тренувальних центрів у Європі європейської військової компанії «Europian Security Academy» (Європейська академія безпеки, ESA), що розташована на території Республіки Польща, поблизу м. Познань.
Так, до першої групи, яка 2 серпня 2018 року була відправлена до вищевказаного тренувального центру, входили саме ОСОБА_5 , а також ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , та ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , до якої пізніше приєднався безпосередньо ОСОБА_6 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
В подальшому, набуті в Польщі військові навички використовувались ОСОБА_5 , та іншими учасниками формування під час тренувань на базі військового типу в с. Сувид Вишгородського району Київської області під час регулярного проведення військової і фізичної підготовки та навчання з новоприбулими особами.
Таким чином, ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, вчинив дії, направлені на створення не передбаченого законами України збройного формування через оформлення на своє ім`я права власності на об`єкти нерухомості, на базі яких в подальшому облаштовано спеціально підготовлене місця (тренувальна база) для проведення спеціальної тактичної військової підготовки учасників збройного формування та оформлення себе як співвласника ТОВ «Донкорп Україна», реєстрація якого відбулася з метою прикриття незаконної діяльності не передбаченого законами України збройного формування під виглядом Українського представництва компанії «Donbass Battalion corporation».
Окрім того, зважаючи на статус ОСОБА_5 як члена не передбаченого законами України збройного формування, обізнаність останнього про структуру, керівників та інших учасників, обставини проведення військової підготовки бійців в системі формування, в тому числі «Donbass Battalion corporation» та ТОВ «Донкорп Україна», останній усвідомлено та за власною волею набув статусу члена не передбаченого законами України збройного формування, членство у якому ОСОБА_5 наразі триває.
Згідно висновку експерта КНДІСЕ № 37415/20-62дск від 22.02.2021 вказане вище формування, яке здійснює свою діяльність під виглядом приватних охоронних компаній ТОВ «Донкорп Україна» та «Donbass Battalion corporation», не має ознаки створених у відповідності до законодавства України військових формувань (інших військових формувань), з наступних причин:
створення приватних охоронних компаній на території України та США, які в своїй діяльності використовували способи та методи притаманні військовим підрозділам;
матеріально-технічне забезпечення та озброєння не відповідає визначеним законами України зразкам охоронних структур, а близьке до матеріально-технічного забезпечення та озброєння ЗС України;
чітка організаційна структура формування по типу військової підрозділів ЗС України (єдиноначальність, підпорядкованість, дисципліна та ін.);
проводиться військова підготовка особового складу згідно документів, які розроблені фахівцями організації на базі документів по бойовій підготовці ЗС України та Національної гвардії України;
наявність об`єктів польової матеріальної, тренувального центру та інших елементів для підготовки до виконання завдань, які були визначені керівництвом формування,
отже, було створене в порушення чинного законодавства України, міжнародного гуманітарного права та має ознаки не передбаченого законами України збройного формування.
Зазначеними протиправними діями, ОСОБА_5 приймав участь у діяльності не передбаченого законами України збройного формування, тобто вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст. 260 КК України.
24.03.2021 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий на підставі ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні злочину передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.
На наступний день, тобто 25.03.2021 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 260 КК України, в рамках кримінального провадження №22020101110000151 від 19.08.2020.
Після цього, 25.03.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа №757/15580/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження №22020101110000151 від 19.08.2020 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на 2 (два) місця, тобто до 24.05.2021 включно за адресою проживання: АДРЕСА_2 , поклавши на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
-прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
-не відлучатися з населеного пункту (Київська обл., Баришівський район с. Перемога), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
-здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
-носити електронний засіб контролю.
Окрім того, 17.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/24814/21-к) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22020101110000151 від 19.08.2020 продовжено до 8 (восьми) місяців, тобто до 24.03.2022 включно.
Надалі, на підставі постанови від 18.05.2021 прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 матеріали кримінальних проваджень №22020101110000151 від 19.08.2020 і №12019100100006667 від 13.07.2019 об`єднані у одне провадження зі спільним номером №12019100100006667.
Окрім того, 20.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа №757/24679/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження №22020101110000151 від 19.08.2020, за клопотанням захисника підозрюваного ОСОБА_5 , щодо останнього застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний час доби строком на до 20.07.2021 включно із забороною полишення місця проживання адресою проживання: АДРЕСА_2 , з 21 год. 00 хв. до 07 год. наступної доби, поклавши на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
-прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
-не відлучатися з населеного пункту (Київська обл., Баришівський район с. Перемога), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
-здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
-носити електронний засіб контролю.
Зазначені вище обставини у своїй сукупності дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушеннях, передбачених ч. 2 ст. 28 ч.2 ст.260 та ч. 3 ст. 260 КК України, що підтверджуються наступними матеріалами:
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 51/9/1-40668;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 51/9/1-40667;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 51/9/1-41191;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 51/9/1-4192;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу ДЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 5/1/5-1386;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу ДЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 5/1/5-1272;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 51/9/1-41364;
-протоколом огляду соціальної мережі Фейсбук від 28.09.2020;
-протоколом огляду соціальної мережі Фейсбук від 05.02.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 01.02.2021;
-відповіддю на доручення оперативного підрозділу УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області № 51/9/1-41569;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 06.10.2020;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 21.10.2020;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 08.12.2020;
-протоколом огляду Веб-сторінки сайту «Військовий навігатор України» від 05.02.2021;
-протоколом огляду Інтернет-ресурсів від 15.02.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 16.02.2021;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 26.01.2021;
-протоколом огляду висновку експерта КНІСЕ МЮ України від 26.02.2021;
-протоколами обшуків від 24.03.2021, проведених за місцем проживання підозрюваних, а також місцем здійснення ними протиправної діяльності у вказаному кримінальному провадженні;
-протоколами оглядів виявлених та вилучених речей та документів за результатами обшуків, що містять відомості про обставини вчинення вказаних кримінальних правопорушень;
-висновком експерта ДЕНДЕКЦ МВС України від 19.04.2021 №КСЕ-19/111-21/14701 за результатами проведення комплексної судової експертизи;
-висновком експерта ДЕНДЕКЦ МВС України від 14.04.2021 №СЕ-19/111-21/16467-БЛ за результатами проведення судово-балістичної експертизи;
-висновком експерта ДЕНДЕКЦ МВС України від 16.04.2021 №СЕ-19/111-21/16469-БЛ за результатами проведення судово-балістичної експертизи;
-іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності та взаємозв`язку.
На даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення. Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує, що причетність особи до вчинення нею злочинів є вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
Під час досудового розслідування, в тому числі шляхом проведення слідчих та інших процесуальних дій, отримано докази того, що з високим ступенем ймовірності підозрюваний ОСОБА_5 , може вчинити дії, які містять ризики, передбачені ст.177 КПКУкраїни.
А саме, відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст.177КПК України:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та суду: підозрюваний ОСОБА_5 має паспорти громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 та неодноразово перетинав державний кордон України. Вчинив інкримінований йому тяжкий злочин, санкція за вчинення якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років, з конфіскацією майна, а тому, усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, в разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з домашнім арештом, є підстави вважати, що останній може переховуватися від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення від кримінальної відповідальності.
Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів».
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: враховуючи те, що на даний час не встановлено всіх речей (речових доказів) та документів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин кримінального правопорушення, ОСОБА_5 перебуваючи не під домашнім арештом може безперешкодно знищити або сховати вказані матеріальні об`єкти та документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
3)незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні: підозрюваний ОСОБА_5 під час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, діяв спільно з іншими невстановленими на даний час особами, з якими останній перебуваючи не під домашнім арештом зможе вільно спілкуватись та координувати їхні дії щодо приховування слідів вчинення кримінальних правопорушень, вчинення тиску на свідків які вже були допитані у кримінальному провадженні з метою схилити їх до відмови від дачі правдивих показань у кримінальному провадженні. Крім того, у зв`язку із тим, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 мав триваючий характер та наразі встановлюються, свідки вчинення кримінального провадження відтак є підстави вважати, що підозрюваний в подальшому знаючи про таких осіб, може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на них.
4)перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином: на даний час не встановлені усі спільники ОСОБА_5 у вчиненні даного кримінального правопорушення, яким останній може повідомити про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі йому в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб, а тому ОСОБА_5 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим шляхом. Загалом в тренувальному таборі брали участь більше 100 осіб.
5)може вчинити нові кримінальні правопорушення, та/або продовжити свою злочинну діяльність: злочинна діяльність ОСОБА_5 була спрямована на вчинення злочину проти громадської безпеки участь у діяльності непередбаченого законами України збройного формуванням, діяльність якого на даний час повністю не припинена, а тому перебуваючи на волі, продовжить вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Також слід враховувати, що ОСОБА_5 як керівник незаконного збройного формування має доступ до його зброї та боєприпасів, що дозволяє йому безперешкодно їх використовувати у випадку якщо він перебуватиме на волі.
Таким чином,вказану обставинуслід враховуватиі вконтексті п.12ч.1ст.178КПК Українияк ризикпродовження протиправноїповедінки,зокрема ризиклетальності що його створює підозрюваний, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальнийстан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 тяжкого злочину, а також наявність наведених вище ризиків, які передбачені у ч.1 ст.177 КПК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що вищевказані ризики, передбачені п.п.1-5 ч.1 ст.177 КПК України не зменшилися. Враховуючи вагомість наявних доказів і тяжкість інкримінованих злочинів, підозрюваний ОСОБА_5 , не перебуваючи під домашнім арештом, усіма можливими способами буде перешкоджати досудовому розслідуванню та встановленню об`єктивної істини у кримінальному провадженні.
В разі застосування до ОСОБА_5 більш м`яких запобіжних заходів таких як застава, особиста порук чи особисте зобов`язання, орган розслідування не зможе в повній мірі забезпечити виконання завдань кримінального провадження та не матиме можливості запобігти його спілкуванню з іншими учасниками, які можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення, здійснення останнім впливу на свідків по справі з метою уникнення кримінальної відповідальності, мати доступ до зброї, перешкоджанню виконанню процесуальних рішень шляхом неявки для проведення слідчих дій по справі.
У кримінальному провадженні здійснена значна кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак через виняткову складність кримінального провадження, завершити досудове розслідування до 24.05.2021 коли завершується строк домашнього арешту ОСОБА_5 не виявляється за можливе.
На даний час, органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії спрямовані на встановлення осіб, причетних до вчинення вказаних правопорушень, а також проводяться експертні дослідження вилучених в ході проведення слідчих дій предметів. У зв`язку із значним завантаженням експертної установи та великим обсягом призначених експертиз, орієнтовний строк виконання експертного дослідження, необхідного для остаточної кваліфікації дій підозрюваних, перевищує строки досудового розслідування.
Так, для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:
- отримати висновки експертів у межах призначених судових комп`ютерно-технічних експертиз на предмет наявності відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень на носіях, виявлених та вилучених під час обшуків, електронної техніки (мобільні термінали, планшети, ПЕОМ, флеш-накопичувачі тощо);
- отримати висновок експертів у межах призначеної військової експертизи щодо обставин вчинення протиправних дій учасниками НЗФ з використанням зброї та боєприпасів;
-отримати відповідь компетентних органів Сполучених Штатів Америки за результатами виконання запиту про надання міжнародно-правової допомоги у кримінальному провадженні;
-отримати відповідь Міністерства оборони України за результатами виконання запиту про віднесення вилучених речей до товарів військового призначення або до товарів подвійного використання;
-здійснити ідентифікацію вилучених речей, які віднесені до товарів військового призначення чи до товарів подвійного використання із залученням спеціаліста (експерта) Державного експортного контролю України;
-встановити і допитати інших осіб, в тому числі діючих станом на 2018-2021 роки членів НЗФ «DBS» і ТОВ «Донкорп України», а також колишніх військовослужбовців батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_13 », яким відомо про обставини створення і функціонування зазначеного незаконного формування, а також про злочинну діяльність ОСОБА_6 та інших учасників НЗФ «DBS» і ТОВ «Донкорп України», яким пред`явлено підозри;
-за наявності підстав повідомити про підозру іншим особам, причетним до вищевказаної злочинної діяльності;
-провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідні для повного і всебічного розслідування злочинів;
-виконати, відповідно до положень ст. 290, 291 КПК України, усі необхідні процесуальні дії щодо відкриття матеріалів кримінального провадження та скерування його до суду разом із обвинувальним актом і реєстром матеріалів досудового розслідування;
- провести з підозрюваними слідчі експерименти;
- провести одночасні допити підозрюваних та свідків показання яких відрізняються;
- отримати та проаналізувати інформацію про телефонні з`єднання підозрюваних у кримінальному провадженні;
- за результатами вищевказаних слідчих дій провести інші слідчі і розшукові дії та прийняти відповідні процесуальні рішення.
Здобуті таким чином докази забезпечать встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, забезпечать його повне, всебічне та неупереджене розслідування, а також виконання завдань кримінального провадження.
Також завершення вищевказаних судових експертиз може вплинути на правову кваліфікацію дій підозрюваних які їм інкримінуються на даний час та можуть стати підставою для додаткової кваліфікації дій підозрюваних та інших осіб яким наразі не повідомлялось про підозру у цьому кримінальному провадженні.
Обставинами,які перешкоджаливиконати зазначеніслідчі (розшукові)та процесуальнідії раніше,є великазавантаженість суду,експертної установи,а такожоргану досудовогорозслідування,що не сприяло проведенню досудового розслідування у найкоротші строки.
Слід враховувати, що стороною обвинувачення своєчасно призначено проведення експертиз та розпочато проведення слідчих дій.
Окремою обставиною слугують чинні карантинні обмеження пов`язані з запобіганням поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, передбачені Постановою КМУ від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги, що підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, а також, що викладені обставини обґрунтовано свідчать про те, що ризики, передбачені п.1 ч.1 ст.177 КПК України, доведені органом досудового розслідування та враховані слідчим суддею під час прийняття процесуального рішення щодо застосування у відношенні підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту не зменшилися та не втратили своєї актуальності, приймаючи до уваги неможливість запобігання вищенаведеному ризику, підстав для застосування більш м`яких запобіжних заходів не вбачається.
Застосування до ОСОБА_5 жодного із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам передбаченим ст.177 КПК України встановленим у даному кримінальному провадженні.
У випадку незастосування у подальшому до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту він зможе вільно користуватись своїми зв`язками у політичних колах, органах влади та правоохоронних органах, мати доступ до зброї та боєприпасів підпорядкованого йому незаконного збройного формування, а також надавати вказівки його учасникам з метою перешкоджання досудовому розслідуванню, незаконного впливу на свідків та підозрюваних у кримінальному провадженні, знищення та спотворення речових доказів.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували щодо продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та просили відмовити у задоволенні клопотання, серед іншого посилаючись на необхідність стаціонарного лікування ОСОБА_5 .
Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників судового провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Згідност.2КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст.8 КПК України,кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно зі ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.
Вказаною статтею передбачено, також, що строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченомустаттею 199 цього Кодексу, згідно з якою, слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку запобіжного заходу до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК Українипід час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обгрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Статтею 199КПК України передбачено, що прокурором має бути доведено, крім іншого, обставини, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують застосування запобіжного заходу, а також довести обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу.
Окрім цього, при розгляді даного клопотання слідчий суддя враховує позицію, викладену у п.17 рішення ЄСПЛ від 02 серпня 2001 року у справі «Манчіні проти Італії», відповідно до якої з огляду на їхній вплив та спосіб виконання, обидва застосовані … запобіжні заходи - тримання під вартою у в`язниці і домашній арешт - були позбавленням волі за змістом підпункту (с) пункту 1 Статті 5 Конвенції.
Слідчий суддя враховує ч.5 ст.9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Вирішуючи питання про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного, слідчим суддею також враховані вимоги п.п.3 і 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Так, судовим розглядом встановлено, що 24.03.2021 ОСОБА_5 затриманий у порядкуст. 208 КПК України.
25.03.2021 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2ст.260 КК України, в рамках кримінального провадження №22020101110000151 від 19.08.2020.
В цей же день, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва відмовлено у задоволенні клопотання слідчого з ОВС 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 та до останнього застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонено залишати місце свого проживання цілодобово та покладено відповідні процесуальні обов`язки.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 20.05.2021 задоволено клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_5 про зміну запобіжного заходу та змінено запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту на домашній арешт у певний час доби із забороною залишати місце проживання з 21 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв. наступної доби у строк до 20.07.2021.
17.05.2021 ухвалою Печерського районного суду м. Києва продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22020101110000151 від 19.08.2020 до восьми місяців.
Постановою від 18.05.2021 прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 матеріали кримінальних проваджень №22020101110000151 від 19.08.2020 і №12019100100006667 від 13.07.2019 об`єднані у одне провадження під номером №12019100100006667.
З викладеного вбачається, що кримінальне провадження триває, досудове розслідування не завершено.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини, а саме: рішення «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; «Cebotari v. Moldova», п. 48; «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства», п. 32, яка вказує на те, що слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об`єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин, та в даному випадку вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджуються долученими в обґрунтування клопотання матеріалами.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, інкримінованому їй стороною обвинувачення.
Крім того, вирішуючи питання про існування передбачених кримінальним процесуальним законом ризиків неналежної процесуальної поведінки підозрюваного, слідчий суддя відмічає, що ризиком у даному випадку є дія, яка може вчинитися з високим ступенем ймовірності.
У рішенні ЄСПЛ в справі «Клішин проти України» зазначено, що наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами.
Разом з тим, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання не містить переконливого обґрунтування припущень прокурора про наявність у підозрюваного наміру перешкоджати ходу досудового розслідування у такий спосіб, що застосування більш м`якого запобіжного заходу буде недостатнім для запобігання ризикам, передбаченимист.177 КПК України.
Доводи, які зазначені в клопотанні прокурора про продовження застосування запобіжного заходу щодо можливості переховування підозрюваного від органів досудового слідства та суду, не знайшли свого підтвердження, а відтак є непропорційними легітимній меті, яка ставиться до застосування запобіжних заходів.
Слідчий суддя вважає, що існує ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки підозрюваний цілком розуміє тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його винуватим. Однак, з огляду на те, що підозрюваний до теперішнього часу не ухилявся від досудового розслідування і не давав підстав для сумнівів у цьому, слідчий суддя вважає такий ризик незначним. Оцінка ризику втечі, згідно практики ЄСПЛ, має проводитись з посиланням на ряд інших факторів, які можуть або підтвердити існування ризику втечі або вказати, що вона маловірогідна і необхідність в утриманні під вартою відсутня («Панченко проти Росії», § 106). Ризик втечі має оцінюватися у світлі факторів, пов`язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв`язками та усіма видами зв`язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню («Бекчиєв проти Молдови» § 58).
Ризик тиску на свідків та потерпілих може бути визнано на початкових стадіях процесу, як встановлено Рішенням Європейського суду з прав людини «Яжинський проти Польщі», але зі спливом часу, інтереси слідства стають недостатніми: за нормального перебігу подій ризики зменшуються з часом, завдяки проведенню дізнання, перевірок, дачі показань - Рішення Європейського суду з прав людини «Клоот проти Бельгії».
Доказами на обґрунтування такого ризику можуть бути: підтверджуючі документи, що підозрюваний вчиняв подібні дії у минулому, показання свідків, дані про особу, підтверджуючі його протиправну поведінку; незаконний вплив на потерпілого, свідка у цьому ж кримінальному провадженні, що також підтверджується документально. Однак сторона обвинувачення не надала слідчому судді доказів на підтвердження наявності такого ризику. Крім того, вказаного ризику можна уникнути шляхом покладення на підозрюваного певного обов`язку.
Ризик вчинення підозрюваним іншого кримінального правопорушення згідно наданими сторонами судового провадження відомостями про особу підозрюваного також не підтверджується. Не підтверджено документами, довідками про те, що особа вже притягувалась до кримінальної відповідальності, був засуджений, має незняту чи непогашену судимість, схильний до протиправної поведінки, притягувався до адміністративної відповідальності, інформацією про зловживання наркотичними засобами чи алкоголем. Крім того, за період застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді запобіжного заходу у виді нічного домашнього арешту, ним не було вчинено злочину.
Разом з цим з огляду на ті обставини, що слідчому судді надані фактичні дані на підтвердження визначеного місця проживання підозрюваного, сімейних, соціальних зв`язків підозрюваного, який є не судимим, хоча і не спростовують існування ризиків, проте долучені до клопотання докази, містять дані виключно щодо обґрунтованості підозри у вчиненні підозрюваним інкримінованого діяння, однак не містять обґрунтованих доказів стосовно наявності ризиків вказаних у клопотанні, передбаченихст.177 КПК України, які б давали підстави для продовження застосування до підозрюваного запобіжного заходу, на якому наполягає сторона обвинувачення.
Наряду з вказаним, у п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За вказаних обставин, проаналізувавши всі надані сторонами докази та дані про особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до висновку, що прокурор в суді не довів, що наведені в клопотанні обставини виправдовують подальше застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту в певний період доби, а тому не знаходить підстав для задоволення клопотання.
Разом з цим, зважаючи на необхідність дотримання цілей кримінального провадження, принципів публічності, змагальності сторін та свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, слідчий суддя, з метою забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов`язків, у зв`язку з тим що в ході розгляду клопотання доведено обґрунтованість підозри та для досягнення мети запобігання встановленому ризиків, передбачених ст.177 КПК України, приходить до висновку про наявність підстав для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, з покладенням обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.
Питання доведеності вини підозрюваного у скоєнні інкримінованих злочинів і правильності кваліфікації його дій, з чим сторона захисту не погоджується, слідчим суддею під час розгляду зазначеного клопотання не вирішувалися, оскільки це є предметом дослідження досудового розслідування і судового розгляду справи по суті. Однак слідчий суддя серед іншого звернув увагу на необхідність стаціонарного лікування підозрюваного, яке не можливо за умови запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Керуючись ст.ст.176,177,178,179, 193, 194,196,205,309, ч.2 ст.376 КПК України, слідчий суддя,
ухвалив:
У задоволенні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення Департаменту нагляду за органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019100100006667 від 13.07.2019, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити.
Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов`язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування із свідками у даному кримінальному провадженні поза межами процесуальних дій;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну (за наявності).
Термін дії обов`язків визначити до 14 вересня 2021 року включно.
Повідомити підозрюваному письмово під розпис покладені на нього обов`язки та роз`яснити, що відповідно до ч.2 ст.179 КПК України в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення Департаменту нагляду за органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення, а підозрюваним в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя - ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2021 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 98741046 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку тримання особи під домашнім арештом |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Козленко Г. О.