Рішення
від 12.07.2021 по справі 200/5144/21
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2021 р. Справа№200/5144/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області; Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (далі - відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі - відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії. Просить: 1) визнати протиправними та скасувати: рішення комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 03.12.2020 року та Рішення голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5210/31703512/2, яким залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення; рішення комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 10.12.2020 року та Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5209/31703512/2, яким залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення; рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 11.12.2020 року та Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5208/31703512/2, яким залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення; 2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 від 03.12.2020 року, № 4 від 10.12.2021 року, № 5 від 11.12.2021 року, складені сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро , датою їх фактичного надходження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 03.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) ; рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 10.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) ; рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року відмовлено у реєстрації податкової накладеної № 5 від 11.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).

Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями, позивач подав скарги.

Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5210/31703512/2 залишено скаргу СТОВ Універсал - Агро без задоволення, а Рішенням Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року без змін. Підстава ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5209/31703512/2 залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення, а рішенням комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року без змін. Підстава ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбавання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5208/31703512/2 залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення, а Рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року без змін. Підстава ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Отже, позивач не згоден із такими діями Головного управління Державної податкової інспекції у Донецькій області, у зв'язку із чим змушений звернутися до суду із даним позовом.

05 травня 2021 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

02 червня 2021 року від представника Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідачем 1 зазначено, що у відповідності до пунктів 5, 6 Порядку № 1165, реєстрація податкових накладних СТОВ Універсал-Агро № 3 від 03.12.2020 року, № 4 від 10.12.2021 року, № 5 від 11.12.2021 року у ЄРПН, після проведення перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації, була перевірена щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій, які зазначено у додатку 3 до Порядку № 1165. Після цього, за результатами автоматизованого моніторингу податкових накладних було встановлено, що відображені в них операції відповідають пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому реєстрація таких податкових накладних була зупинена на підставі пункту 7 Порядку № 1165.

У зв'язку з зупиненням реєстрації вищевказаних ПН, згідно з пунктами 8, 10 Порядку № 1165, а також пункту 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), до електронного кабінету СТОВ Універсал-Агро засобами електронного зв'язку надіслано (додається) квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (першу квитанцію) щодо зупинення реєстрації такої ПН у ЄРПН з наступним змістом у полі Результат обробки : ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА:

1) ПН від 03.12.2020 року № 3. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.12.2020 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. І Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових

накладних. Додатково повідомляємо: показник "В"=.0000%, "Р"=80640;

2) ПН від 10.12.2020 № 4. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 10.12.2020 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "0"=.0000%, "Р"=80640;

3) ПН від 11.12.2020 № 5. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 11.12.2020 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "0"=.0000%, "Р"=80640 ;

Критерій ризиковості здійснення операції, згідно з пунктом 1 додатку 3 до Порядку № 1165, визначено наступним чином: Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС .

Згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС (ДФС), господарські операції з реалізації насіння соняшника за кодом згідно УКТЗЕД 120600, що відображались у направлених для реєстрації в ЄРПН податкових накладних № 3 від 03.12.2020 року, № 4 від 10.12.2020 року, № 5 від 1 1.12.2020 року підприємства, відповідали опису критерію ризиковості здійснення операцій № 1, оскільки за цими податковими накладними обсяг реалізації насіння соняшника у кількості 64,161 т. перевищував обсяг придбання такого товару на митній території України (103 пакунки) за умов відсутності імпорту такого товару та відсутності врахованої таблиці даних платника податку, яка б свідчила про постачання СТОВ Універсал-Агро насіння соняшника за кодом 120600 УКТЗЕД на постійній основі.

З огляду на викладене, господарські операції з реалізації насіння соняшника за кодом 120600 УКТЗЕД, що відображались у направлених для реєстрації в ЄРПН ПН № З, ПН № 4, ПН № 5 підприємства, відповідали опису пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Внаслідок відповідності критерію ризиковості здійснення операцій реєстрація зазначених ПН в ЄРПН була автоматично зупинена на підставі абзацу 10 пункту 12 Порядку № 1246.

Згідно з пунктом 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг , Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п. 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 Порядку № 520, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

При цьому, згідно з пунктом 9 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 Порядку № 520, розглядає комісія регіонального рівня.

На підставі пункту 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до Порядку № 520.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 520, згідно з відомостями Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК (АІС Робота комісії ДФС розділу Аналітична система ІС Податковий блок ), СТОВ Універсал-Агро на розгляд комісії контролюючих органів надано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 12.01.2021 року № 1 та від 13.01.2021 року № 2.

Під час винесення зазначених рішень комісією ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглянуто надано підприємством пояснення разом зі сканокопіями підтверджуючих документів. За результатами розгляду враховано наступне.

Згідно з прийнятими комісією ГУ ДПС рішеннями від 18.01.2021 року № 2323072/31703512, № 2323073/31703512, № 2323074/31703512 причина відмови у реєстрації ПН № 3, ПН № 4, ПН № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначена у полі Прийнято рішення про : відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з: ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів. актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладних .

Крім того, відповідачем 1 зазначено що, згідно з пунктом 5 Порядку № 520 визначено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Таким чином, виходячи зі змісту пункту 5 Порядку № 520, а також виходячи з того, що СТОВ Універсал-Агро не надало пояснень, яким чином набуло прав на товар насіння соняшника (придбало або виростило власними силами), разом з повідомленням від 12.01.2021 року № 1 та від 13.01.2021 року № 2 позивачем не було надано: жодного первинного, фінансового або бухгалтерського документа, який би вказував на джерело походження товару насіння соняшника у СТОВ Універсал-Агро , тобто на те, яким чином СТОВ Універсал-Агро набуло прав на такий товар (придбало або виростило власними силами); договорів, первинних документів щодо придбання СТОВ Універсал-Агро товару насіння соняшника у постачальників для подальшої сівби чи продажу (видаткові накладні, рахунки (рахунки-фактури), товарно-транспоргні накладні, банківські виписки, платіжні доручення щодо фактичного перерахування коштів за отримання насіння соняшника ); договорів, первинних документів, що підтверджують понесення СТОВ Універсал-Агро витрат на фактичний посів та вирощування соняшника (придбання засобів захисту рослин та добрив, паливо), а також видаткових накладних, рахунків (рахунків-фактур), актів приймання-передачі товарів, розрахункових документів, направлених контрагенгами-постачальниками на адресу СТОВ Універсал-Агро щодо оплати вищевказаних витрат; жодного первинного документу щодо зберігання товару насіння соняшника (у т.ч. документи складського обліку та/або договори щодо одержання послуг оренди складів з первинними документами (актами виконаних робіт (наданих послуг), рахунками виконавця послуг, банківських виписок, платіжних доручень щодо отримання та оплати таких послуг).

Відповідачем 1 також зазначено, що згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС (ДФС), станом на дату подання повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено та прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, позивач не надавав до контролюючого органу відомості про наявні у нього на правах власності та/або користуванні склади, сховища.

У зв'язку з ненаданням СТОВ Універсал-Агро жодного розрахункового документу та/або банківської виписки з особових рахунків щодо придбання насіння соняшника повідомляємо, що платіжні документи свідчать про рух грошових коштів по ланцюгу постачання між його учасниками, який зазвичай супроводжує рух товарів по такому ланцюгу. Ненадання таких документів у даному випадку не дозволяє розглядати відображувані у виписаних податкових накладних СТОВ Універсал-Агро від 03.12.2020 року № 3, від 10.12.2020 року № 4, від 11.12.2020 року № 5 господарські операції як реальні.

Крім того, відповідачем 1 вказано, на те, що оскільки законодавством не передбачено запитувати додаткових документів у платника податку, реєстрацію ПН/РК якого зупинено в ЄРПН, у випадку визначення надання неповного комплекту документів або встановлення дефектів їх складання, виявлення вищевказаних розбіжностей є достатньою підставою для прийняття комісією ТУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішень про відмову у реєстрації відповідних ПН/РК.

Тому, у зв'язку з ненаданням СТОВ Універсал-Агро вищевказаних документів щодо придбання, вирощування, зберігання насіння соняшника та його подальшої реалізації на користь ТОВ Агропроінвест 08 , на думку відповідача 1, комісією ГУ ДПС правомірно прийняті рішення від 18.01.2021 року № 2323072/31703512, № 2323073/31703512, № 2323074/31703512 про відмову у реєстрації ПН від 03.12.2020 року № 3, від 10.12.2020 року № 4, від 11.12.2020 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі пункту 11 Порядку № 520.

Відповідач 1 у своєму відзиві, окремо звернув увагу на те, що позивачем лише до суду була надана копія акту звірки взаємних розрахунків станом за період 2020 рік між ТОВ Агропромінвест 08 і СТОВ Універсал-Агро . У зв'язку з ненаданням платником податків на розгляд комісії зазначеного документа, він не був врахований під час винесення рішень про зупинення реєстрації податкових накладних позивача, а отже і не може у даному випадку розглядатися як належний доказ по справі.

Отже, у зв'язку з ненаданням СТОВ Універсал-Агро зазначених вище документів, визначених пунктом 5 Порядку № 520, комісією ГУ ДПС прийнято рішення про відмову у реєстрації ПН № 3, ПН № 4 та ПН № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних на оформленому протоколом від 18.01.2021 року № 8 засіданні Комісії.

Поряд з цим, хоча такі документи й не зазначені у переліку, що наведений у пункті 5 Порядку № 520, однак СТОВ Універсал-Агро в підтвердження реальності відображених у податкових накладних господарських операцій також не було надано жодного бухгалтерського документа (наприклад, оборотно-сальдових відомостей, аналізів або карток по субрахункам рахунків 23, 28, 30, 31, 36, 40 (42, 46), 63, 64, 66, 79, 90, 93 Плану рахунків бухгалтерського обліку (або їх аналогів відповідно до Спрощеного плану рахунків), Книги обліку доходів та витрат. Журналу обліку господарських операцій), які б свідчили про зміну активів та пасивів підприємства внаслідок проведення зазначених господарських операцій, що б сприяло підтвердженню настання реального економічного ефекту для позивача від господарських операцій, відображуваних у спірних податкових накладних (наявність ділової мети).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, представник відповідач 1 вважає, що комісією Головного управління ДПС у Донецькій області правомірно, в межах повноважень та у чіткій відповідності вимогам діючого законодавства було прийнято рішення про включення позивача до передку ризикових платників податку, що наразі оскаржується. Просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог СТОВ Універсал-Агро .

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро , код ЄДРПОУ 31703512, місце реєстрації 856, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Молодіжна, 4/1, створено за угодою між фізичними особами шляхом об'єднання їх внесків з метою здійснення господарської діяльності. Зареєстровано з 24.12.2001 року. з 06 лютого 2019 року СТОВ Універсал-Агро зареєстроване як платника податку на додану вартість.

У 2020 році СТОВ Універсал-Агро є платником податку на прибуток на загальних підставах.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до видів діяльності СТОВ Універсал-Агро відносяться: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

30.11.2020 року між СТОВ Універсал-Агро та ТОВ АГРОПРОМІНВЕСТ 08 укладено договір поставки № А-2451, згідно положень п.п. 1.1 якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити і сплатити за нього визначену договором грошову суму.

Відповідно до п.п. 1.2. Договору: Товаром, поставка якого здійснюється відповідно до цього договору, є насіння соняшнику врожаю 2020 року.

Згідно п.п. 1.3 Договору: Умови передачі товару СРТ - (склад-Покупця) - Запорізька область, Вільнянський район, місто Вільнянськ, провулок Матросова, буд 22, або інших умовах за домовленістю між сторонами, що будуть погоджені у Специфікації (тлумачення ІНКОТЕРМС 2010).

На виконання умов договору та специфікації № 1 до Договору СТОВ Універсал-Агро по першій із події, передоплата за Товар, склало податкові накладні № 1 та № 2, які зареєстровані в ЄРПН.

По поставці залишку Товару, за специфікацією № 1 до Договору СТОВ Універсал-Агро склало податкову накладну від 03.12.2020 року № 3 на загальну суму 366338, 70 грн. та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

За результатами обробки податкової накладної від 03.12.2020 року № 3 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

За специфікацією № 2 до Договору СТОВ Універсал-Агро склало податкову накладну від 10.12.2020 року № 4 на загальну суму 397 172, 89 грн. та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

За результатами обробки податкової накладної від 10.12.2020 року № 4 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

Поряд з цим за специфікацією № 2 до Договору СТОВ Універсал-Агро склало податкову накладну від 11.12.2020 року № 5 на загальну суму 386531, 68 грн. та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

За результатами обробки податкової накладної від 11.12.2020 року № 5 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

Поставка товару, власного виробництва в повному обсязі підтверджено статистичними даними, щодо вирощення вказаного обсягу насіння соняшнику у 2020 році, а саме звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур № 37-сг на 01.12.2020 року, а також, складеними: видатковими накладними: видаткова накладна, складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 1 від 02.12.2020 року, на суму 422 339,4 грн., в т.ч. ПДВ 70389,90 грн.; видаткова накладна, складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 2 від 03.12.2020 року, на суму 427839,30 грн., в т.ч. ПДВ 71306,55 грн.; видаткова накладна, складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 3 від 10.12.2020 року, на суму 397172,89 грн., в т.ч. ПДВ 66195,48 грн.; видаткова накладна складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 4 від 11.12.2020 року на суму 386531,68 грн., в т.ч. ПДВ 64421,95 грн.; - товаротранспортними накладними: товарно-транспортна накладна № 1 від 02.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортна накладна № 2 від 03.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно-транспортна накладна № 3 від 10.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно-транспортна накладна № 4 від 11.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; рахунками на оплату № 1 від 01.12.2020 року; № 1/1 від 04.12.2020 року; № 2 від 09.12.2020 року; довіреності на отримання ТМЦ: № 929 від 01.12.2020 року, видана ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.; № 957 від 09.12.2020 року, видана ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.

Оплату за поставлений соняшник проведено за виключенням 20% загальної вартості товару в сумі 329048, 27 грн., що підтверджено: заключною виписку АКБ ПриватБанк по рахунку СТОВ Універсал-Агро за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року.

На пропозицію відповідача 1, СТОВ Універсал-Агро подало до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена № 1 від 12.01.2021 року та № 2 від 13.01.2021 року, згідно яких платних податків зазначив: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро зареєстровано з 24 грудня 2001 року. Основною метою діяльності господарства є виробництво товарної сільськогосподарської продукції, її переробка і реалізація; надання послуг у рослинництві. Згідно статистичним даним посівні площі сільськогосподарських культур під урожай в 2020 році склали 356 га. З них 103,53 га - це оренда земельних ділянок на території м. Мар'їнка; 103,99 га - це оренда земельних ділянок на території Костянтинівської сільської ради, та 148,48 га - це оренда земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Для здійснення своєї господарської діяльності Суб'єкт господарювання має достатньо технічних ресурсів. Інформація про наявні основні засоби власні га орендовані підтверджується Повідомленням про об'єкти оподаткування за формою 20-ОПП від 25 листопада 2020 року. Орендна плата за земельні ділянки державної власності у 2020 році склала - 109 529,34 гривень. Середня урожайність пшениці на 1 га у 2020 році становить 25 центнерів, середня урожайність соняшника на 1 га у 2020 році становить 15 центнерів. Основний постачальник продукції для потреб господарства є: ТОВ Украгропрстект Основна продукція товариства для продажу-це соняшник, пшениця, ячмінь, кукурудза. Основним замовником продукціє є ТОВ Агропроінвест 08 .

Все вищенаведене свідчить про можливість та реальність здійснення господарських операцій за відповідними видами діяльності, тому переконливо просимо врахувати подану Таблицю даних платника податку. Діяльність за вказаними кодами згідно з КВЕД є постійною, регулярною і впливає на фінансовий результат .

Разом з повідомленнями № 1 від 12.01.2021 року та № 2 від 13.01.2021 року до контролюючого органу направлено первинні документи: Договір поставки № А-2451 від 30.11.2020 року, укладений між СТОВ Універсал-Агро та ТОВ Агропромінвест 08 ; специфікацію від 30.11.2020 року № 1(А-2452) до договору поставки № А-2451 від 30.11.2020 року; специфікацію від 08.12.2020 року № 2 (А-2540) до договору поставки № А-2451 від 30.11.2020 року; акт звірки взаємних розрахунків станом за період: 2020 р. між ТОВ Агропромінвест 08 і СТОВ Універсал-Агро ; рахунок на оплату № 1 від 01.12.2020 року; рахунок на оплату 1/1 від 04.12.2020 року; рахунок № 2 від 09.12.2020 року; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 1 від 02.12.2020 року, на суму 422 339,40 грн., в т.ч. ПДВ 70 389,9 грн.; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 2 від 03.12.2020 року, на суму 427 839,30 грн., в т.ч. ПДВ 71 306,55 грн.; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 3 від 10.12.2020 року, на суму 397172,89 грн., в т.ч. ПДВ 66195,48 грн.; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 4 від 11.12.2020 року, на суму 386531,68 грн., в т.ч. ПДВ 64421,95 грн.; товарно-транспортну накладну № 1 від 02.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортну накладну № 2 від 03.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортну накладну № 3 від 10.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортну накладну № 4 від 11.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; довіреність № 929 від 01.12.2020 року, видану ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.; довіреність № 957 від 09.12.2020 року, видану ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.; заключну виписку АКБ ПриватБанк по рахунку СТОВ Універсал-Агро за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 03.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) .

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323073/31703512 від 10.12.2020 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 10.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) .

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 11.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числ рахунків-фактури інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) .

Позивач, не погоджуючись із прийняттям вказаних рішень подав три скарги від 27.01.2020 року, додавши до кожної скарги наступні документи: Договір поставки № А-2451 від 30.11.2020 року, укладений між СТОВ Універсал-Агро та ТОВ Агропромінвест 08 ; специфікацію від 30.11.2020 року № 1 (А-2452) до договору поставки № А-2451 від 30.11.2020 року; специфікацію від 08.12.2020 року № 2 (А-2540) до договору поставки № А-2451 від 30.11.2020 року; акт звірки взаємних розрахунків станом за період: 2020 р. між ТОВ Агропромінвест 08 і СТОВ Універсал-Агро ; рахунок на оплату № 1 від 01.12.2020 року; рахунок на оплату 1/1 від 04.12.2020 року; рахунок № 2 від 09.12.2020 року; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 1 від 02.12.2020 року, на суму 422 339,40 грн., в т.ч. ПДВ 70 389,90 грн.; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 2 від 03.12.2020 року, на суму 427 839,3 грн., в т.ч. ПДВ 71 306,55 грн.; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 3 від 10.12.2020 року, на суму 397172,89 грн., в т.ч. ПДВ 66195,48 грн.; видаткову накладну складену СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропромінвест 08 № 4 від 11.12.2020 року, на суму 386 531,68 грн., в т.ч. ПДВ 64421,95 грн.; товарно-транспортну накладну № 1 від 02.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно-транспортну накладну № 2 від 03.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно- транспортну накладну № 3 від 10.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно-транспортну накладну № 4 від 11.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; довіреність № 929 від 01.12.2020 року, видана ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.; довіреність № 957 від 09.12.2020 року, видана ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.; заключну виписку АКБ ПриватБанк по рахунку СТОВ Універсал-Агро за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року.

Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5210/31703512/2 залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення, а Рішенням Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5209/31703512/2 залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення, а Рішенням Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2021 року № 5208/31703512/2 залишено скаргу СТОВ Універсал-Агро без задоволення, а Рішенням Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Отже, спірним питання даної справи є правомірність дій посадових осіб ГУ ДПС у Донецькій області при відмові Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро реєстрації податкових накладних

Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з таких підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі також - ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 ПК України).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі також - Порядок № 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис , Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2019 року, № 1165 (набрала чинності 01.02.2020 року), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок № 1165).

Даний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України(далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно з пунктом 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 (далі також - Порядок № 117), податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку № 1165, передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку № 1165).

Додатками № 1 та № 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.

Так, Додатком 1 до Порядку № 1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що реєстрацію податкових накладних позивача зупинено з тієї підстави, що платник податків відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Однак, суд зазначає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Натомість, надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Позивачем було надано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, які складені із дотриманням вимог чинного законодавства.

Дані обставини не заперечувались відповідачами та підтверджені письмовими доказами наявними в матеріалах справи.

Крім того, суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, між СТОВ Ніверсал-Агро та ТОВ Агропроінвест 08 укладено договір поставки № А-2451, згідно положень п. 1.1 якого Постачальник зобов'язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити і сплатити за нього визначену договором грошову суму. Відповідно до п.п. 1.2 Договору: товаром, поставка якого здійснюється відповідно до цього договору, є насіння соняшнику врожаю 2020 року. Згідно п.п. 1.3. Договору: умови передачі товару СРТ - (склад-Покупця) - Запорізька область, Вільнянський район, місто Вільнянськ, провулок Матросова, 22, або інших умовах за домовленістю між сторонам, що будуть погоджені у Специфікації (тлумачення ІНКОТЕРМС 2010).

Поставка товару, власного виробництва в повному обсязі підтверджено статистичними даними, щодо вирощення вказаного обсягу насіння соняшнику у 2020 році, а саме звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур № 37-сг на 01.12.020 року, а також, складеними: видатковими накладними: видаткова накладна, складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 1 від 02.12.2020 року, на суму 422339,40 грн., в тому числі ПДВ 70389,9 грн.; видаткова накладна, складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 2 від 03.12.2020 року, на суму 427839,30 грн., в тому числі 71306,55 грн.; видаткова накладна, складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ Агропроінвест 08 № 3 від 10.12.2020 року, на суму 397172,89 грн., в тому числі ПДВ 66195,48 грн., видаткова накладна складена СТОВ Універсал-Агро на адресу ТОВ АГРОПРОМІНВЕСТ 08 № 4 від 11.12.2020 року, на суму 386531,68 грн., в тому числі ПДВ 64421,95 грн.; товарно-транспортними накладними: товарно - транспортна накладна № 1 від 02.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортна накладна № 2 від 03.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортна накладна № 3 від 10.12.2020 року, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; товарно - транспортна накладна № 4 від 11.12.2020, на транспортування насіння соняшнику на адресу ТОВ Агропромінвест 08 , за договором А-2451 від 30.11.2020 року; рахунками на оплату № 1 від 01.12.2020 року; № 1/1 від 04.12.2020 року; № 2 від 09.12.2020 року; довіреності на отримання ТМЦ: № 929 від 01.12.0202 року, видана ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.; № 957 від 09.12.2020 року, видана ТОВ Агропромінвест 08 на ім'я начальника дільниці Судак Л.М.

Оплату за поставлений соняшник проведено за виключенням 20% загальної вартості товару в сумі 329048,27 грн., що підтверджено: заключною випискою АКБ ПриватБанк по рахунку СТОВ Універсал-Агро за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року.

Отже, СТОВ Універсал-Агро у зв'язку із отриманням передоплати на виконання вимог п. 201.7 ст. 201 Податкового Кодексу України склало та направило на реєстрацію податкові накладні.

Суд звертає увагу на те, що в спірних рішеннях не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкових накладних на підставі копій первинних документів, що підтверджують здійснення господарських операцій, які були надані позивачем для проведення реєстрації податкових накладних.

В той же час, слід зазначити, що факт зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН не спростовує ані факту здійснення СТОВ Універсал-Агро господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (зарахування коштів), що також підтверджується банківською випискою.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до п. 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку № 520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, щодо яких заявлено позовні вимоги. ГУ ДПС у Донецькій області за наслідком проведеного моніторингу зупинено реєстрацію зазначених податкових накладних та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивачем надані пояснення та копії первинних документів, складених під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджено матеріалами справи.

Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що спірне рішення повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної, зокрема, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування навантаження тощо.

Таким чином, суд доходить висновку, що за відсутності конкретної пропозиції про необхідність надання певних документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, які подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 року справі № 822/1817/18 виклав правову позицію, у відповідності до якої за загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Одночасно суд зазначає, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є обґрунтованим та вмотивованим, та не містить переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, оскільки не встановлює, які саме первинні документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних позивача.

Таким чином, суд вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року; № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року; № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних від 03.12.2020 року № 3, від 10.12.2021 року № 4 та від 11.12.2021 року № 5 є необґрунтованими та такими, що прийняті без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Крім того, суд зазначає, що при прийняті спірних рішень, комісія ДПС не звернула увагу на те, що складання податкової накладної відбулося за першою подією, а саме датами зарахування коштів від покупців на банківській рахунок платника податку як оплата товару, що підлягав постачанню.

В той же час, щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Враховуючи викладене, рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року; № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року; № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року, є протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 03.12.2020 року № 3, від 10.12.2021 року № 4 та від 11.12.2021 року № 5, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, відповідно до пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Згідно з пунктом 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 09.12.1994 року, пункт 1 статті 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, пункт 36, від 01.07.2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10.02.2010 року у справі Серявін та інші проти України Європейський суд з прав людини зазначив, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються, а в рішенні від 27.09.2010 року по справі Гірвісаарі проти Фінляндії - що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Аналіз наведених правових положень та вищезазначених обставин справи дає суду підстави для висновку, що в даному випадку, зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 03.12.2020 року № 3, від 10.12.2021 року № 4 та від 11.12.2021 року № 5 днем їх фактичного подання, є належним способом захисту порушеного права позивача.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 4540,00 грн. (квитанція платіжне доручення № 77 від 21 квітня 2021 року).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро (місцезнаходження: 85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Молодіжна, 4/1, код ЄДРПОУ 31703512) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826); Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних: № 2323072/31703512 від 18.01.2021 року; № 2323073/31703512 від 18.01.2021 року; № 2323074/31703512 від 18.01.2021 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 від 03.12.2020 року, № 4 від 10.12.2021 року, № 5 від 11.12.2021 року, складені сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро (місцезнаходження: 85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Молодіжна, 4/1, код ЄДРПОУ 31703512), датою їх фактичного надходження.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро (місцезнаходження: 85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Молодіжна, 4/1, код ЄДРПОУ 31703512) сплачений судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Універсал-Агро (місцезнаходження: 85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Молодіжна, 4/1, код ЄДРПОУ 31703512) сплачений судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.07.2021
Оприлюднено05.08.2021
Номер документу98761273
СудочинствоАдміністративне