Рішення
від 23.07.2021 по справі 266/3287/21
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Справа № 266/3287/21

Провадження № 2/266/895/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 року м. Маріуполь

Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі:

головуючого - судді - Федотової В.М.,

за участю секретаря - Петрухіної Т.Л.,

розглянувши в підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про визнання додаткового строку для надання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2020р. позивачка звернулась до суду з позовом до Маріупольської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В подальшому позов було уточнено.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була матір`ю позивачки. Після її смерті відкрилась спадщина на будинок, який розташований: АДРЕСА_1 , вищенаведений будинок згідно державного акту на право приватної власності на землю належав ОСОБА_3 в цілому. Спадкоємцем першої черги є ОСОБА_1

01.06.2021 року позивачка звернулась до приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Чекіди О.А. з метою оформлення спадщини, але отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, де їй було роз`яснено, що вона порушила шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Так, після смерті ОСОБА_2 , позивачка не мала можливості в установлений законом строк подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори, у зв`язку з тим, що вона похилого віку, часто хворіє, багато грошей уходить на ліки та лікування, отримує мінімальну пенсію, зареєстрована та мешкаю у Нікольському районі, с. Бойове. Крім того, її син, ОСОБА_4 працює на судах дальнього плавання, часто знаходиться за межами України. У період прийняття спадщини він знаходився у рейсі, а саме: з 08 серпня 2020 року по 13 квітня 2021 року, тому він не мав можливості надати їй грошову допомогу для звернення до нотаріальної контори.

У зв`язку з чим, позивачка просила визначити їй додатковий строк у три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивачка ОСОБА_1 надала заяву, відповідно до якої просила суд розглянути позов за її відсутності. Просила позов задовольнити.

Представник відповідача, який діє на підставі довіреності Бастрига С.М. надав заяву про розгляд позовної заяви без його участі. Проти розгляду справи в підготовчому судовому засіданні не заперечував, вирішення питання залишив на розсуд суду.

Ухвалою суду від 07.06.2021 року по справі відкрито підготовче судове засідання.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Стаття 77 ЦПК України передбачує, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьком позивачки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . (а.с. 47).

Відповідно до свідоцтва про укладання шлюбу серії НОМЕР_2 від 14.04.1972 року, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб, після реєстрації якого. ОСОБА_5 змінила прізвище на ОСОБА_1 . (а.с.26).

Згідно із свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 20.05.2021року виданим повторно Кальміуським районним м. Маріуполі відділом ДРАЦС СМУЮ (м. Харків) ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 1413 (а.с. 18).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 1412337200:01:001:0147 розташована за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності належить ОСОБА_3 . (а.с. 21-23).

05.06.2014р. було видано Маріупольським БТІ технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок- за адресою АДРЕСА_1 , замовник - ОСОБА_3 . (а.с.28).

Відповідно до листа №308/01-16 від 01.06.2021 року, наданого приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Чекіда О.А. - ОСОБА_1 пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини, у зв`язку з чим, їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 19).

Згідно посвідчення особи моряка, серії НОМЕР_4 від 17.07.2020 року, ОСОБА_8 , з 01.10.2020 року по 13.04.2021 року перебував за кордоном. (а.с.24).

Верховний Суду своїй постанові у справі № 681/203/17-ц від 17.10.2018 року, зазначивши, що незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Здійснення права на спадкування визначено Главою 87 ЦК України.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ст. 1270 вказаного Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

У відповідності до вимог ст. 200 ч.3 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи наведені обставини, зважаючи на те, що позов не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, позивач є донькою померлої, строк подання заяви пропустила з незалежних від неї причин, бажає прийняти спадщину, суд відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України вважає доведеним, що вона пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин і визначає їй додатковий строк для подання до нотаріальної контори такої заяви після набрання цим рішенням законної сили.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1273,1272,2270,1269 ЦК України, ст. ст. 12,81, 89, 130,ч.3ст.200,ст.ст.263-265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про визнання додаткового строку для надання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 додатковий строк тривалістю три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарг подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя Федотова В. М.

СудПриморський районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення23.07.2021
Оприлюднено05.08.2021
Номер документу98771836
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —266/3287/21

Рішення від 23.07.2021

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Федотова В. М.

Ухвала від 07.06.2021

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Федотова В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні