Постанова
від 04.08.2021 по справі 750/6316/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

іменем України

04 серпня 2021 року м. Чернігів

Унікальний номер справи № 750/6316/20

Головуючий у першій інстанції - Супрун О. П.

Апеляційне провадження № 22-ц/4823/950/21

Чернігівський апеляційний суд у складі:

головуючої-судді Шитченко Н.В.,

суддів Бобрової І.О., Висоцької Н.В.,

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: Садівниче товариство Маяк ,

розглянув у порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою Садівничого товариства Маяк на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 квітня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства Маяк про зобов`язання вчинити певні дії,

місце ухвалення рішення суду - м. Чернігів,

час проголошення судового рішення - 08 год. 46 хв,

дата складання повного тексту рішення суду - 15 квітня 2021 року.

У С Т А Н О В И В:

У липні 2020 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до СТ Маяк , в якому просила зобов`язати відповідача видати довідку, яка підтверджує її членство у даному садівничому товаристві.

У мотивування заявлених вимог зазначала, що у квітні 2018 року вона придбала земельну ділянку, розташовану у СТ Маяк , і автоматично стала членом товариства, підтвердженням чого є видана їй членська книжка та сплата членських внесків. У червні 2020 року, у зв`язку з нагальною необхідністю, вона звернулася до правління товариства із заявою про видачу довідки щодо її членства в СТ Маяк , проте, з невідомих причин голова правління ОСОБА_2 безпідставно таку довідку не видає, чим порушує її права, як члена садівничого товариства.

Заочним рішенням від 09 вересня 2020 року Деснянський районний суд м. Чернігова позов ОСОБА_1 задовольнив. Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 17 березня 2021 року було задоволено заяву СТ Маяк про перегляд заочного рішення та скасовано вищезазначене судове рішення (а.с. 101-102).

Рішенням від 15 квітня 2021 року Деснянський районний суд м. Чернігова задовольнив позов ОСОБА_1 та зобов`язав СТ Маяк видати позивачці довідку про її членство у садівничому товаристві.

Додатковим рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 травня 2021 року вирішено питання розподілу судових витрат та стягнуто з СТ Маяк на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.

В апеляційній скарзі СТ Маяк , посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до безпідставності вимог ОСОБА_1 з посиланням на те, що ОСОБА_3 , обіймаючи у товаристві посаду бухгалтера-касира та зважаючи на оголошений в Україні карантин, цілком обґрунтовано зазначила у заяві позивачки про відкладення розгляду її клопотання про видачу довідки через неможливість проведення засідання правління.

Представник товариства указує, що ОСОБА_1 звернулася з даним позовом, порушуючи вимоги п.п. 2.7.1 та 5.1 Статуту СТ Маяк та достеменно знаючи про обов`язок члена товариства дотримуватися вимог статуту. 11 липня 2020 року відбулося засідання правління товариства з приводу розгляду питання про видачу ОСОБА_1 відповідної довідки, на яке позивачка запрошувалась, але проігнорувала засідання і без поважних причин не з`явилася.

Звертає увагу на ту обставину, що ОСОБА_1 неодноразово надсилалися повідомлення з приводу належного виконання покладених на неї статутом обов`язків, проте остання не вчинила жодних заходів стосовно законних та обґрунтованих вимог правління товариства, що фактично й призвело до відмови у видачі їй довідки.

Надані ОСОБА_1 заперечення на апеляційну скаргу не приймаються до уваги апеляційним судом через їх невідповідність вимогам ч. 4 ст. 360 ЦПК України, оскільки позивачкою не надано письмових доказів надсилання копії заперечень (відзиву) стороні відповідача.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити певні дії, суд першої інстанції, з посиланням на норми Законів України Про кооперацію та Про інформацію , виходив з того, що відповідачем не надано доказів, які підтверджують неправомірність звернення позивачки з вимогою надати їй довідку про членство у товаристві, та не наведено правових підстав для відмови у задоволенні такої заяви позивачки.

Районний суд указав, що законодавство у сфері інформації не передбачає залежність права позивачки на одержання інформації у вигляді довідки від виконання суб`єктом інформаційних відносин будь-яких зобов`язань, передбачених статутом товариства, а вимога видати довідку про членство особи у садівничому товаристві не може бути розцінена, як втручання в його фінансово-господарську діяльність.

Суд апеляційної інстанції погоджується з наведеним висновком суду, оскільки він ґрунтується на матеріалах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.

У справі встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 22 травня 2000 року проведена державна реєстрація СТ Маяк як обслуговуючого кооперативу, основним видом діяльності якого є: комплексне обслуговування об`єктів - код КВЕД 81.10 (а.с. 12-16, 43).

На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 18 квітня 2018 року ОСОБА_1 набула у приватну власність земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 0,0634 га з кадастровим номером 7410100000:02:007:0133, яка розташована у СТ Маяк м. Чернігова, цільове призначення земельної ділянки - для індивідуального садівництва (а.с. 5-8).

Після укладення наведеного договору купівлі-продажу позивачка стала членом садівничого товариства, що підтверджується книжкою члена СТ Маяк , яка була видана 19 квітня 2018 року на ім`я ОСОБА_1 та підписана головою правління і казначеєм (а.с. 9-10).

13 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до правління СТ Маяк з письмовою заявою про термінову видачу довідки, яка б підтверджувала її членство у товаристві (а.с. 11). Заяву цього ж дня прийняла казначей ОСОБА_3 , яка власноручно здійснила на заяві запис у зв`язку з карантином відкладено до 22 червня 2020 року .

На засіданні правління СТ Маяк від 11 липня 2020 року, оформленому протоколом № 3, було вирішено відтермінувати видачу ОСОБА_1 довідки до вирішення питання про незаконно захоплену нею земельну ділянку з порушенням статуту СТ Маяк , зобов`язавши позивачку дати письмові пояснення та сплатити борг (а.с. 71-72).

У листах від 06 жовтня 2020 року та від 24 листопада 2020 року голова правління СТ Маяк повідомляв ОСОБА_1 про необхідність усунення нею порушень статуту товариства (а.с. 74, 76). Іншим листом товариства від 06 лютого 2021 року позивачку було зобов`язано надати документацію щодо незаконного будівництва та попереджено про наслідки невиконання рішення правління (а.с. 80).

Звернувшись з даним позовом, ОСОБА_1 зазначала, що правління СТ Маяк , членом якого вона фактично являється, без законних на те підстав відмовляє їй у видачі довідки про членство у садівничому товаристві.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист цивільного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2 ст. 16 ЦК України.

У відповідності до приписів ст.ст. 3, 4 ЦПК України захисту підлягають порушене, невизнане або оспорюване право особи чи інтерес, а також державний чи суспільний інтерес.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються ЗУ Про кооперацію та ЗУ Про інформацію .

Так, згідно з положеннями ст. 3 ЗУ Про кооперацію метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

За приписами ч. 2 даного Закону обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство (ст. 10 Закону).

Перелік прав члена кооперативу визначений ст. 12 Закону, одним з яких є право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Відповідно до ст. 5 ЗУ Про інформацію кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя (ч. 2 ст. 6 Закону).

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 7 ЗУ Про інформацію право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом (ч. 2 ст. 11 Закону).

Приписами ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).

Проаналізувавши у повній мірі вищенаведені норми та вивчивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання СТ Маяк вчинити певні дії повністю відповідає вимогам законодавства та фактичним обставинам справи.

Так, у справі встановлено та не заперечується учасниками справи, що у приватній власності ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка № НОМЕР_1 , яка розташована у СТ Маяк .

На підставі заяви позивачки від 19 квітня 2018 року (а.с. 69) останню було прийнято до членів СТ Маяк , про що свідчить видана того ж дня на її ім`я книжка члена указаного садівничого товариства.

Матеріали справи свідчать про те, що 13 червня 2020 року позивачка зверталася до правління товариства із заявою про видачу довідки про її членство у садівничому товаристві. Відтерміновуючи видачу такої довідки, а фактично відмовляючи у її видачі, відповідач посилається на порушення ОСОБА_1 статуту товариства, зокрема, здійснення на ділянці № НОМЕР_1 забудови з порушенням п.п. 1.16, 2.8.3 статуту та незаконне заволодіння позивачкою земельної ділянки площею 0,019 га, за яку не сплачується внесок за землю.

Проте, як правильно зазначив суд першої інстанції у своєму рішенні, законодавством у сфері інформації не передбачена залежність права фізичної особи на інформацію від виконання нею будь-яких зобов`язань, передбачених статутом товариства. На думку колегії суддів, СТ Маяк , вважаючи, що в діях ОСОБА_1 вбачається порушення вимог статуту товариства, має повноваження на звернення до суду за захистом своїх порушених прав або вирішення питання щодо виключення позивачки із членів товариства.

Є правильним посилання районного суду на відсутність у відповідача доказів, які б підтверджували неправомірність звернення ОСОБА_1 з вимогою видати довідку, та неможливість навести відповідні правові підстави для відмови у задоволенні її заяви.

Ураховуючи наведене, колегія суддів приходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги такого висновку суду не спростовують і не дають підстави для скасування правильного по суті судового рішення, яке постановлене з дотриманням вимог закону.

Частиною 1 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні з апеляційною скаргою СТ Маяк було сплачено судовий збір у відповідності до ч. 1, п.п. 2, 6 п. 1 ч. 2 ст. 4 ЗУ Про судовий збір , проте, реквізити, які зазначені у фіскальному чеку АТ Укрпошта ВПЗ Чернігів 37 від 11 травня 2021 року про сплату СТ Маяк судового збору у розмірі 1 261,50 грн (а.с. 128), є невірними, тобто кошти сплачені на рахунок, який не призначений для зарахування судового збору за подачу апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду. Ураховуючи наведене, а також залишення апеляційної скарги без задоволення, із СТ Маяк підлягає стягненню судовий збір у сумі 1 261,50 грн за розгляд справи апеляційним судом.

Керуючись ст.ст. 141, 367, 374, 375, 381-384, 389 ЦПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Садівничого товариства Маяк залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 квітня 2021 року - без змін.

Стягнути з Садівничого товариства Маяк (14020 м. Чернігів, вул. Кільцева, 25, код ЄДРПОУ 25955272) на користь держави 1 261 (одну тисячу двісті шістдесят одну) грн 50 коп. судового збору за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 04 серпня 2021 року.

Головуюча: Судді:

СудЧернігівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.08.2021
Оприлюднено05.08.2021
Номер документу98775573
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —750/6316/20

Ухвала від 29.10.2021

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Супрун О. П.

Постанова від 04.08.2021

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 18.06.2021

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 10.06.2021

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 31.05.2021

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Рішення від 18.05.2021

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Супрун О. П.

Рішення від 15.04.2021

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Супрун О. П.

Ухвала від 17.03.2021

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Супрун О. П.

Ухвала від 06.11.2020

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Супрун О. П.

Рішення від 09.09.2020

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Супрун О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні