Справа № 677/363/21
Провадження № 2-о/677/50/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2021 року м. Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Кускової Т.В.,
за участі секретаря Федченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Красилові справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 31098, Хмельницька область, с. Трусилівка), заінтересована особа Антонінська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (місцезнаходження: 31022, Хмельницька область смт. Антоніни, площа Графська, 6, ЄДРПОУ 04407342), про встановлення факту смерті,-
В с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який постійно проживав разом із своєю матір`ю ОСОБА_3 , до дня смерті в АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 , відкрилася спадщина, що складається із земельної частки (пай), площею 3.76 умовних кадастрових гектари, що розташована на території Ледянської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Спадщину ОСОБА_2 , прийняла його мати ОСОБА_3 , згідно ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року шляхом вступу у фактичне управління та володіння його спадковим майном.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 .
До складу спадщини ОСОБА_3 , входить її особиста земельна ділянка площею 2,0622 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та фактично прийнята земельна частка (пай) після смерті її сина ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 , спадкоємцем за заповітом, є син заявниці ОСОБА_4 , який прийняв її спадщину, але не оформив своїх прав на неї.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер син заявниці ОСОБА_4 .
Після смерті ОСОБА_4 , заявниця є його єдиним спадкоємцем, прийняла та оформила його спадщину до складу якої входить його особиста земельна ділянка із кадастровим № 6822786600:06:001:0034 площею 2,0756 га., та земельна ділянка із кадастровим № 6822786600:06:001:0032 площею 2,0622 га., що розташована на території Ледянської сільської ради, яка фактично була прийнята ним після смерті ОСОБА_3 , але не оформлена. На зазначені земельні ділянки 12.10.2017 року приватним нотаріусом, ОСОБА_6 , заявниці видано свідоцтва про право на спадщину за законом № 945 та № 918.
Також до складу спадщини ОСОБА_4 , входить земельна частка (пай) площею 3. 76 умовних кадастрових гектари, що розташована на території Ледянської сільської ради, що була фактично прийнята ОСОБА_4 , після смерті ОСОБА_3 яка в свою чергу фактично прийняла після смерті сина ОСОБА_2 .
Наведене підтверджується свідоцтвами про народження ОСОБА_2 , та свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 свідоцтвами про право на спадщину за законом від 12.10.2017 року № 918 та № 945, довідками Ледянської сільської ради від 10.01.2020 р. №. 20, та № 201, випискою від 23.01.2020 року Ледянської сільської ради з протоколу зборів власників земельних часток (паїв), довідкою Відділу Держгеокадастру у Красилівському районі від 17.12.2019 року № 29-22-0.26-359/109-19.
Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлого.
Однак, у зв`язку з не проведенням державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , заявниця не може документально посвідчити факт смерті ОСОБА_2 , прийняти та оформити його спадщину у чому постановою приватного нотаріуса заявниці відмовлено в оформленні спадщини після смерті ОСОБА_2 .
З моменту народження ОСОБА_2 , та до його смерті він проживав разом із своєю матір`ю ОСОБА_3 , в житловому будинку по АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , хворів та потребував у постійному сторонньому догляді та допомозі.
Зокрема в серпні 1998 року він важко захворів та ІНФОРМАЦІЯ_1 він помер.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , поховала свого сина ОСОБА_2 , на сільському кладовищі села Трусилівка Красилівського району.
ОСОБА_3 , не відвозила тіла сина ОСОБА_2 , на розтин та вважала що достатнім документом для реєстрації смерті буде довідка фельдшера Федорівської лікарської амбулаторії. З цих причин відсутня медична довідка про причини смерті ОСОБА_2 , а відтак провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть на даний час неможливо. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , необхідне заявниці для оформлення його спадщини.
20.01.2021 року заявниця звернулася до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, щодо проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 . У відповідь на звернення 25.01.2021 року заявниці було відмовлено в проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Просить суд заяву задовольнити та встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Трусилівка Красилівського району, який помер в с. Трусилівка Красилівського району Хмельницької області, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні заявник не та представник заявника адвокат Сидорук Д.В. просили заяву задовольнити з підстав викладених в ній.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду належним чином шляхом надсилання документів на електронну пошту. Подав суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі відповідно до фактичних обставин.
Суд , на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які заявник послалася як на підставу своїх вимог, що не заперечувалось заінтересованою особою, та підтверджено доказами, які були досліджені в судовому засіданні, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов таких висновків.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до роз`яснень, даних в п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Відповідно до ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За змістом ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5), передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 та до його смерті він проживав разом із своєю матір`ю ОСОБА_3 , в житловому будинку по АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , хворів та потребував у постійному сторонньому догляді та допомозі. З серпня 1998 року він важко захворів та ІНФОРМАЦІЯ_1 він помер.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , поховала свого сина ОСОБА_2 , на сільському кладовищі села Трусилівка Красилівського району.
ОСОБА_3 , не відвозила тіла сина ОСОБА_2 , на розтин та вважала що достатнім документом для реєстрації смерті буде довідка фельдшера Федорівської лікарської амбулаторії. З цих причин відсутня медична довідка про причини смерті ОСОБА_2 , а відтак провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть на даний заявниця не може.
Обставини життя та смерті ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які показали, що вони були односельчанами ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , який проживав разом з матір`ю та помер в листопаді 1998 р., однак ОСОБА_3 не оформила всі необхідні документи щодо смерті сина через необізнаність.
20.01.2021 року заявниця звернулася до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, щодо проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 . У відповідь на звернення 25.01.2021 року заявниці було відмовлено в проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 з наведених вище підстав.
За наведених обставин у інший спосіб, крім як за рішенням суду, факт смерті ОСОБА_2 не можливо зареєструвати, а тому з метою захисту прав і свобод громадян України, суд дійшов висновку про встановлення факту смерті останнього, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, що надає можливість отримати заявниці - спадкоємиці свідоцтво про смерть спадкодавця.
Сукупність наданих заявником доказів, досліджених та оцінених судом під час розгляду справи у взаємозв`язку з іншими доказами, свідчить про те, що дійсно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Труслівка Красилівського району Хмельницької області, а тому заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 315 ЦПК України, 1216-1218,1234,1268,1269 ЦК України, ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану , суд,-
У х в а л и в :
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с. Трусилівка Хмельницької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Трусилівка Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , і.к. НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Антонінська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (місцезнаходження: 31022, Хмельницька область смт. Антоніни, площа Графська, 6, ЄДРПОУ 04407342.
Суддя Кускова Т.В.
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2021 |
Оприлюднено | 06.08.2021 |
Номер документу | 98806211 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Кускова Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні