ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2021Справа № 910/6083/21 за позовом Селянського (фермерського) господарства "Золотницьке"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕКСОН ІНВЕСТ"
про стягнення 433400,35 грн.
Суддя Картавцева Ю.В.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Селянське (фермерське) господарство Золотницьке звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Артексон Інвест про стягнення 433 400, 35 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем всупереч Договору поставки № 0259 від 24.02.2021 не здійснено поставку товару, у зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача суму попередньої оплати у розмірі 433400,35 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.04.2021 позовну заяву Селянського (фермерського) господарства Золотницьке залишено без руху.
18.05.2021 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
За змістом ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Частинами 3, 5 статті 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У прохальній частині позову позивач просить суд здійснювати розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.
З огляду на предмет позову у даній справі, ціну позову та незначну складність справи, ураховуючи клопотання позивача, суд визнає справу № 910/6083/21 такою, яку доцільно розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України , суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Так, будь-яких заяв або клопотань про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи від сторін спору до суду не надходило.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про розгляд даної справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.05.2021 суд ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; Зобов`язати позивача надати суду докази вжиття заходів досудового врегулювання спору (докази звернення до відповідача з претензією про повернення суми попередньої оплати), у випадку якщо такі заходи здійснювалися; запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; подати суду докази надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.
У встановлений судом строк відповідачем не подано до суду відзиву на позовну заяву позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У частині 8 статті 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та письмові пояснення, викладені позивачем у позовній заяві, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТЕКСОН ІНВЕСТ" надалі - Відповідач, Постачальник ) та Селянським (фермерським) господарством Золотницьке (надалі - Позивач, Покупець ) укладено договір поставки №0259 від 24.02.2021 (надалі - Договір ).
Згідно п. 1.1. Договору Постачальник зобов`язується передати у встановлені цим договором строки у власність Покупця мінеральні добрива (в подальшому - Товар ), а Покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його вартість за цінами та на умовах визначених цим договором.
Пунктом 1.2. Договору визначено, що асортимент, кількість та ціна товару, що може бути поставлений згідно цього договору, зазначаються сторонами у специфікаціях та видаткових накладних, які є невід`ємними частинами цього договору.
Згідно п. 3.1. Договору постачальник поставляє покупцю товар протягом 3 (трьох) робочих днів, з моменту отримання Постачальником на його поточний рахунок передоплати за товар, передбаченої п. 6.2.1. цього Договору.
Пунктом 3.2. Договору сторони визначили, що постачальник зобов`язується поставляти покупцю товар на умовах DAP Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів Інкотермс в редакції 2010 за адресою: Сумська обл, Роменський р-н., с. Василівка.
Відповідно до п. 5.1. Договору постачальник зобов`язується поставити покупцю товар належної якості, вільний від будь-яких прав та вимог третіх осіб протягом строку дії договору та на умовах поставки визначених цим договором.
Згідно п. 5.2. Договору, Покупець зобов`язується оплатити Постачальнику вартість Товару у розмірах, в строки та на умовах, визначених даним Договором.
Відповідно до п. 6.2.1. договору покупець сплачує 100% вартості товару у якості попередньої оплати на рахунок постачальника протягом 2 (двох) банківських днів з моменту отримання рахунку-фактури постачальника.
Відповідно до умов Специфікації №1 від 24.02.2021 до договору сторони погодили такі умови поставки товару: Селітра аміачна N 34,4% (б/б) вир. ПАТ "АЗОТ" в кількості 44 т. (надалі - Товар ) на загальну суму 433 400,35 грн. Умови поставки: DAP, Сумська обл, Роменський р-н., с. Василівка. Умови оплати: покупець сплачує 100% вартості товару у якості попередньої оплати на рахунок постачальника протягом 2 (двох) банківських днів з моменту отримання рахунку-фактури постачальника. Дата поставки 26.02.21-01.03.21 .
Дослідивши обставини щодо правової природи правовідносин, що виникли між сторонами, суд дійшов висновку про укладення сторонами договору поставки.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
Судом встановлено, що 24.02.2021 року постачальником надано покупцю Рахунок-фактуру №0259 на оплату Товару на загальну суму 433 400,35 грн.
Судом встановлено, що 24.02.2021 покупець перерахував постачальнику 433 400,35 грн., що підтверджується випискою по рахунку позивача, з призначенням платежу: За селітру аміачну по рах. №0259 від 24 лютого 2021 року, в.т.ч. ПДВ 20% - 72 233,39 грн. .
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем обов`язку щодо поставки товару, у зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача суму попередньої оплати у розмірі 433 400,35 грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, 24.02.2021 позивачем здійснено перерахування грошових коштів (попередню оплату) відповідачу за Товар в розмірі 433 400,35 грн.
За змістом ст. 663 Цивільного кодексу України, продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару (ст. 664 Цивільного кодексу України).
За змістом ст. 251 Цивільного кодексу України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (ст. 252 Цивільного кодексу України).
За змістом ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відтак, відповідно до положень пункту 3.1. Договору та пункту 3 специфікації № 1 від 24.02.2021 до Договору, у відповідача виник обов`язок поставити товар покупцю протягом 3(трьох) робочих днів з моменту отримання попередньої оплати, тобто до 01.03.2021.
Однак, відповідач не виконав свої зобов`язання по Договору та не передав позивачу товар на загальну суму 433 400,35 грн. у вказаний строк, доказів протилежного суду не надано.
Згідно з ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Зі змісту статей 525, 526, 663, 693 Цивільного кодексу України вбачається, що покупець має право вимагати повернення суми попередньої оплати у разі невиконання продавцем зобов`язання передати товар у строк, встановлений або договором поставки, або визначений відповідно до положень статті 530 цього Кодексу. Для задоволення вимог покупця щодо повернення суми попередньої оплати суд повинен установити факт прострочення продавця щодо передачі товару, факт належного виконання покупцем своїх обов`язків за договором, а звідси - і право покупця вимагати повернення суми попередньої оплати.
Суд зазначає, що наявність обов`язку відповідача повернути позивачу суму попередньої оплати підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не було спростовано, відповідачем не надано суду доказів виконання такого обов`язку - доказів повернення позивачу грошових коштів у розмірі 433400,35 грн, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача грошових коштів у розмірі 433400,35 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕКСОН ІНВЕСТ" (04107, м. Київ, пров. Айвазовського, 3; ідентифікаційний код: 42727991) на користь Селянського (фермерського) господарства "Золотницьке" (42077, Сумська обл., Роменський р-н, с. Василівка, вулиця Миру, буд. 54; ідентифікаційний код: 23825861) грошові кошти у розмірі 433 400 (чотириста тридцять три тисячі чотириста) грн 35 коп. та судовий збір у розмірі 6 501 (шість тисяч п`ятсот одна) грн 01 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.В. Картавцева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2021 |
Оприлюднено | 09.08.2021 |
Номер документу | 98811756 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Картавцева Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні