Рішення
від 09.08.2021 по справі 590/603/21
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 590/603/21

Провадження № 2/590/188/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2021 року Ямпільський районний суд

Сумської області

в складі: головуючого - судді - Бондарчук Я.П.

за участю секретаря судового засідання - Кубрак В.Г.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду сел. Ямпіль Сумської області справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 22.02.2012 року, місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04390133, місцезнаходження: 41226, Сумська область, Шосткинський район, смт. Свеса, вул. Грушевського, 31) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд,-

ВСТАНОВИВ:

15.06.2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому просила суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її батька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому що вона пропустила його з поважних причин, оскільки не знала про наявність спадкового майна у вигляді земельної ділянки, яка за життя належала померлому ОСОБА_2 ; про наявність спадкового майна після смерті ОСОБА_2 вона дізналась, отримавши у квітні 2021 року лист від ТОВ Агрофірма Орлівська . На даний час нотаріус відмовив позивачу у вчиненні нотаріальних дій, тому позивач була змушена звернутися з даним позовом до суду. Крім того, просила суд визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними та визначити йому додатковий строк, достатній для подання нею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини - 2 (два) місяці.

16.06.2021 року ухвалою Ямпільського районного суду Сумської області відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. З метою виконання вимог ч.1 ст.189 ЦПК України розпочато підготовче провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання у приміщенні Ямпільського районного суду Сумської області. Копію ухвали, копію позовної заяви та доданих документів, надіслано учасникам судового розгляду. Визначено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Позивач, ОСОБА_1 , в підготовче судове засідання не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи (а.с.36), надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність (а.с.34).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.35), надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував (а.с.37).

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.4 ст.200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

В судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Орлівка Ямпільського району Сумської області померла бабуся позивача - ОСОБА_3 .. Після смерті ОСОБА_3 залишилось певне спадкове майно, в тому числі: Державний акт на право власності на земельну ділянку серії СМ №033608 від 08.04.2003 року на території Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області. На момент смерті ОСОБА_3 з нею був зареєстрований її син, батько позивача, ОСОБА_2 , який фактично прийняв спадщину після смерті своєї матері. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 ..

Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцями за законом є - ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ..

Для оформлення спадщини позивач звернулась до приватного нотаріуса Ямпільського районного нотаріального округу Сумської області з заявою про отримання свідоцтва на право на спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 , але через те, що ОСОБА_1 пропустила встановлений законом 6-ти місячний строк для звернення, їй було рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.14,15).

Причиною пропуску строку для прийняття спадщини є те, що позивач не знала про наявність заповіту та спадкового майна після смерті батька, про наявність земельної ділянки у померлого батька дізналась лише в квітні 2021 року від орендарів, які укладають договори оренди на земельні ділянки на території Орлівської сільської ради Ямпільського району Сумської області, шляхом отримання листа від ТОВ Агрофірма Орлівська (Вих.№132 від 05.04.2021 року) (а.с.19).

Так, згідно ксерокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.7) встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Орлівка, Ямпільського району, Сумської області, актовий запис про смерть №06 від 30.03.2015 року.

Згідно ксерокопії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 (а.с.9) встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , його батьками є: ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , актовий запис №10 від 06.03.1954 року.

Згідно ксерокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.8) встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Орлівка, Ямпільського району, Сумської області, актовий запис про смерть №11 від 21.04.2016 року.

Згідно ксерокопії свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 (а.с.10) встановлено, що ОСОБА_7 народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 , її батьками є: ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , актовий запис №02 від 18.01.1994 року.

Згідно ксерокопії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 (а.с.11) встановлено, що 21.01.2012 року ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уклав шлюб з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Виконкомі Свеської селищної ради Ямпільського району Сумської області, актовий запис №01 від 21.01.2012 року, прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_9 .

Згідно ксерокопії довідки-характеристики, виданої виконавчим комітетом Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської обалсті від 07.06.2021 року №41 (а.с.13) встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований в АДРЕСА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Орлівка, Ямпільського району, Сумської області померла ОСОБА_3 , яка була зареєстрована та проживала в с. Орлівка, Ямпільського району, Сумської області. Після її смерті відкрилася спадщина на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5925683000:01:013:0138, яка розташована на території Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області (колишньої Орлівської сільської ради). Після смерті ОСОБА_3 фактично прийняв спадщину син померлої - ОСОБА_2 , шляхом реєстрації та проживання з померлою за однією адресою. Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцями за законом є: дружина - ОСОБА_5 , діти - ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .. Заборона на спадкове майно відсутня. Від імені померлої ОСОБА_3 виконкомом Орлівської сільської ради заповіт не посвідчувався та не реєструвався. Від імені померлого ОСОБА_2 виконкомом Орлівської сільської ради заповіт не посвідчувався та не реєструвався.

Згідно ксерокопії заяви, засвідченої старостою Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області 08.06.2021 року, р.№1-65 (а.с.16) встановлено, що ОСОБА_4 , усвідомлюючи значення своїх дій та маючи можливість керуватись ними, розуміючи обставини, які мають для неї істотне значення, без застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку інших осіб, повідомила, що спадщину після смерті батька ОСОБА_2 не приймала та на неї не претендує, до суду за продовженням терміну прийняття спадщини звертатись не буде, від оформлення частини спадщини, належної їй за законом, відмовляється. Не має заперечень проти того, щоб Свідоцтво про право на спадщину отримала на себе донька померлого - ОСОБА_1 ..

Згідно ксерокопії заяви, засвідченої старостою Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області 08.06.2021 року, р.№1-64 (а.с.17) встановлено, що ОСОБА_5 , усвідомлюючи значення своїх дій та маючи можливість керуватись ними, розуміючи обставини, які мають для неї істотне значення, без застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку інших осіб, повідомила, що спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 не приймала та на неї не претендує, до суду за продовженням терміну прийняття спадщини звертатись не буде, від оформлення частини спадщини, належної їй за законом, відмовляється. Не має заперечень проти того, щоб Свідоцтво про право на спадщину отримала на себе донька померлого - ОСОБА_1 ..

Згідно інформації приватного нотаріуса Ямпільського районного нотаріального округу Сумської області від 16.06.2021 року №187/01-09 (а.с.28) встановлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Орлівка Ямпільського району Сумської області ОСОБА_2 та після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Орлівка Ямпільського району Сумської області ОСОБА_3 спадкові справи не заводились, інформація щодо кола спадкоємців на майно спадкодавців відсутня.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №65281574 від 22.06.2021 року (а.с.29-30) встановлено, що за параметрами пошуку " ОСОБА_2 " будь-яка інформація у Спадковому реєстрі відсутня.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №65281589 від 22.06.2021 року (а.с.31) встановлено, що будь-яка інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , у Спадковому реєстрі відсутня.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №65281606 від 22.06.2021 року (а.с.32) встановлено, що за параметрами пошуку " ОСОБА_3 " будь-яка інформація у Спадковому реєстрі відсутня.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №65281602 від 22.06.2021 року (а.с.33) встановлено, що будь-яка інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , у Спадковому реєстрі відсутня.

У відповідності до ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ч.1 ст.1233 ЦК України).

Відповідно до ч.2 ст.1254 ЦК України заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить.

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 26.09.2012 року (справа № 6-85цс12) та 04.11.2015 року (справа № 6-1486цс15), від 14.09.2016 року (справа № 6-1215цс16).

У постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року, в справі № 565/1145/17, висловлено позицію, якою розширено перелік поважних причин пропуску прийняття спадщини, зокрема зазначено, що якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин, суд у даному конкретному випадку приймає до уваги пояснення позивача щодо пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, викладені ним в позовній заяві, та за своїм внутрішнім переконанням визначає такі причини пропуску поважними в розумінні ст.1272 ЦК України, а також, враховуючи те, що відновлення права на прийняття спадщини позивачем не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, позовні вимоги щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є законними та обґрунтованими, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню та вважає за доцільне встановити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини строком два місяці, який буде цілком достатній для вчинення всіх необхідних дій для прийняття спадщини.

Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7, ч.1 ст.1270, ч.1 ст.1221, ч.3 ст.1272 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265, 353-355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Цивільний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 22.02.2012 року, місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04390133, місцезнаходження: 41226, Сумська область, Шосткинський район, смт. Свеса, вул. Грушевського, 31) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, - задовольнити.

Визнати причини пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , поважними.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 22.02.2012 року, місце проживання: АДРЕСА_1 ) визначити додатковий строк, достатній для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 - 2 (два) місяці з дня набрання законної сили рішенням суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення (п.15, п.п.15.5 Перехідних положень ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Повний текст рішення складено 09.08.2021 року.

Суддя Ямпільського районного суду

Сумської області Я.П. Бондарчук

СудЯмпільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення09.08.2021
Оприлюднено11.08.2021
Номер документу98869274
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —590/603/21

Рішення від 09.08.2021

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Бондарчук Я. П.

Ухвала від 16.06.2021

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Бондарчук Я. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні