Рішення
від 28.07.2021 по справі 584/415/21
ПУТИВЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 584/415/21

Провадження № 2/584/292/21

РІШЕННЯ

Іменем України

28.07.2021 Путивльський районний суд Сумської області

у складі: головуючого - судді Токарєва С.М.

при секретарі Зікрати Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду м. Путивль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними спорудами та права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельних ділянок в порядку спадкування за заповітом ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Путивль Сумської області померла його мати - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина.

До спадкового майна входить:

- земельна ділянка площею 2,5795 га, розташована на території Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належна померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії СМ № 042738;

- земельна ділянка площею 2,0000 га, надана для ведення особистого селянського господарства, передана ОСОБА_2 в приватну власність на підставі рішення 7 сесії 7 скликання Путивльської міської ради від 25.06.2020 Про розгляд заяви ОСОБА_2 ;

- земельні ділянки, передані для будівництва та обслуговування житлового будинку і надвірних споруд площею 0,06 га, та для ведення особистого селянського господарства площею 0,6 га, належні ОСОБА_3 , чоловіку померлої, спадщину після смерті якого ОСОБА_2 прийняла, але не оформила за життя своїх спадкових прав;

- житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами по АДРЕСА_1 , належний ОСОБА_3 , чоловіку померлої, спадщину після смерті якого ОСОБА_2 прийняла, але не оформила за життя своїх спадкових прав.

Будучи спадкоємцем матері за заповітом, позивач прийняв спадщину, отримав свідоцтво про право на спадщину на окреме спадкове майно, яким є земельна ділянка площею 2,5795 га, розташована на території Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказаний житловий будинок та земельні ділянки нотаріусом позивачу було відмовлено в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на це майно.

Посилаючись на зазначене, просив визнати за ним право власності на житловий будинок А-І (загальна площа - 43,9 кв. м, житлова площа - 34,2 кв. м), з господарськими та надвірними спорудами, розташовані по АДРЕСА_1 , а також право на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельних ділянок: площею 0,06 га, наданої для будівництва та обслуговування житлового будинку і надвірних споруд, та площею 0,60 га, наданої для ведення особистого селянського господарства, переданих у приватну власність ОСОБА_3 на підставі рішення 2 сесії 21 скликання Яцинської сільської ради народних депутатів від 01.10.1993 Про передачу земельних ділянок у приватну власність і постійне користування громадянам ; площею 2,0000 га, наданої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 5923888400:01:000:0062, яка розташована по АДРЕСА_1 , передану у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення 7 сесії 7 скликання Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області від 25.06.2020 № 444-МР Про розгляд заяви ОСОБА_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті матері, витрати по справі просив покласти на нього.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав на адресу суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, позов підтримав.

Відповідач в судове засідання не з`явився, надав на адресу суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, позов визнав повністю, про правові наслідки визнання позову обізнаний.

В силу ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З огляду на матеріали справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Путивль Сумської області померла ОСОБА_2 , мати позивача, яка на день смерті була зареєстрована по АДРЕСА_1 разом зі ОСОБА_4 , від її імені сільською радою посвідчувався заповіт від 25.10.2016 за № 67, який не змінювався та не скасовувався (а.с. 10, 11, 12, 13, 27).

Позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті матері, прийняв спадщину після її смерті, отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на окреме спадкове майно, яким є земельна ділянка площею 2,5795 га, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області (а.с. 26, 28, 29).

До спадкового майна також входить:

- земельна ділянка площею 2,0000 га, надана для ведення особистого селянського господарства, передана ОСОБА_2 в приватну власність на підставі рішення 7 сесії 7 скликання Путивльської міської ради від 25.06.2020 Про розгляд заяви ОСОБА_2 ;

- земельні ділянки, передані для будівництва та обслуговування житлового будинку і надвірних споруд площею 0,06 га, та для ведення особистого селянського господарства площею 0,6 га, належні ОСОБА_3 , чоловіку померлої, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Яцине, спадщину після смерті якого ОСОБА_2 прийняла, але не оформила за життя своїх спадкових прав;

- житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами по АДРЕСА_1 , належний ОСОБА_3 , чоловіку померлої, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Яцине, спадщину після смерті якого ОСОБА_2 прийняла, але не оформила за життя своїх спадкових прав (а.с. 7, 8, 9, 14-17, 17, 24, 25).

При цьому, в оформленні спадкових прав на зазначене спадкове майно позивачу було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на нього, що видно з постанови нотаріуса від 03.03.2021 № 31/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 30).

У той же час, убачається з технічного паспорту від 05.03.2003 та підтверджено даними Яцинського старостинського округу Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області та Путивльського БТІтаП те, що згаданий будинок садибного (індивідуального) типу, загальною площею 43,9 кв. м (житловою площею 34,2 кв. м), побудований у 1946 році, з надвірними спорудами (будівлями), право власності на який зареєстровано за ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок, виданого виконавчим комітетом Яцинської сільської ради від 04.04.2003, та який рахується за померлим ОСОБА_3 згідно записів погосподарської книги Яцинського старостинського округу Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області (а.с. 25, 31-34, 35).

Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженою заступником міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966, передбачалась обов`язкова реєстрація (інвентаризація) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції), тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Згідно з п. 3.1. Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та ІІ категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж , документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

Пунктом 3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 № 127 (із змінами) визначено, що не належать до самочинного будівництва індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них, побудовані до 05.08.1992.

Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ст.ст. 328, 1223 ЦК України - право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 1235 ЦК України визначено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Статтею 55 Конституції України передбачено право кожного на захист своїх прав і свобод від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК України).

В силу ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Права власника майна підлягають захисту шляхом пред`явлення позову про визнання права на належне йому майно за умови, якщо власник не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв`язку з наявністю щодо цього права сумнівів або претензій з боку третіх осіб.

Таким чином, виходячи з наведених вимог закону та того, що спірний будинок не відноситься до самочинного будівництва та рахується за померлим згідно записів погосподарської книги, тобто входить до спадкової маси, суд дійшов висновку, що визнання відповідачем пред`явленого позову в цій частині не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому може бути прийнято, що є підставою для визнання за позивачем права власності на зазначений житловий будинок.

Що стосується позовних вимог про визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельних ділянок площею 0,06 га, 0,60 га та 2,0000 га, суд дійшов наступного.

Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно даних вище зазначеної постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину на вище вказані земельні ділянки у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на них.

В той же час, як вбачається із фотокопії рішення другої сесії двадцять першого скликання Яцинської сільської ради народних депутатів Путивльського району Сумської області від 01.10.1993 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність та постійне користування громадян" з додатком до нього, вказаним рішенням було передано у приватну власність громадянам, в тому числі і ОСОБА_3 , земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель (присадибна ділянка) (0,06 га), а також для ведення особистого підсобного господарства (0,60 га) (а.с. 14-16, 25).

Крім того, з фотокопії рішення 49 сесії 7 скликання Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області від 23.12.2019 Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства в межах АДРЕСА_1 вбачається, що ОСОБА_2 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення (а.с. 17).

Відповідно до копії довідки Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області від 09.01.2020 № 2, земельна ділянка, яка запроектована до відведення ОСОБА_2 , нікому іншому не передавалась у власність або постійне користування, вільна від забудови та деревної рослинності і належить до земель запасу Яцинської сільської ради (а.с. 18).

Відповідно до копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.06.2020, земельна ділянка, розташована по АДРЕСА_1 , відноситься до земель запасу, має кадастровий № 5923888400:01:000:0062, відомості про право власності на неї відсутні (а.с. 19-23).

З фотокопії рішення Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області від 25.06.2020 № 444-МР Про розгляд заяви ОСОБА_2 вбачається, що міська рада вирішила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий № 5923888400:01:000:0062 в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства, цільове призначення - землі запасу, при цьому було змінено цільове призначення вказаної земельної ділянки з земель запасу на - для ведення особистого селянського господарства (а.с. 24).

01.03.2013 на засіданні пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ було обговорено та взято до відома інформацію про узагальнення судової практики розгляду цивільних справ про спадкування, відповідно до якого у випадку, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку (п. 3.5. листа ВССУ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування ).

Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Таким чином, до позивача, як спадкоємця за заповітом, переходять усі права та обов`язки, що належали його матері ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, в тому числі і на право на завершення приватизації спірних земельних ділянок та здійснення їх державної реєстраціїї.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що таке визнання позову відповідачем не суперечить закону, і при цьому не будуть порушені права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати не розподіляються, враховуючи відповідне клопотання позивача.

Керуючись ч. 4 ст. 206, ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованим по АДРЕСА_2 , право власності на житловий будинок А-І (загальна площа - 43,9 кв. м, житлова площа - 34,2 кв. м), з господарськими та надвірними спорудами : сараєм літ. Б , сараєм літ. б , погрібом літ. Пг , вбиральнею літ. У , огорожею № 1-2, розташовані по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом, посвідченим 25.10.2016 секретарем виконавчого комітету Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області за р. № 67, після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Путивль Сумської області.

3. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованим по АДРЕСА_2 , право на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельних ділянок:

- площею 0,06 га, наданої для будівництва та обслуговування житлового будинку і надвірних споруд, та площею 0,60 га, наданої для ведення особистого селянського господарства, переданих у приватну власність ОСОБА_3 на підставі рішення 2 сесії 21 скликання Яцинської сільської ради народних депутатів від 01.10.1993 Про передачу земельних ділянок у приватну власність і постійне користування громадянам ;

- площею 2,0000 га, наданої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 5923888400:01:000:0062, яка розташована по АДРЕСА_1 , передану у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення 7 сесії 7 скликання Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області від 25.06.2020 № 444-МР Про розгляд заяви ОСОБА_2 ,

в порядку спадкування за заповітом, посвідченим 25.10.2016 секретарем виконавчого комітету Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області за р. № 67, після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Путивль Сумської області.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Путивльський районний суд Сумської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 09.08.2021.

Суддя С.М.Токарєв

СудПутивльський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення28.07.2021
Оприлюднено11.08.2021
Номер документу98875091
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —584/415/21

Рішення від 28.07.2021

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

Рішення від 28.07.2021

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

Ухвала від 18.05.2021

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

Ухвала від 13.04.2021

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні