ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"09" серпня 2021 р. Справа № 926/2478-б/20
Суддя Господарського суду Чернівецької області Бутирський А.А. ,
при секретарі Вівчарюк І.Б.,
розглянувши матеріали справи
за заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області, м.Чернівці
до товариства з обмеженою відповідальністю «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» , код ЄДРПОУ 31015986, м. Новодністровськ
про банкрутство
Представники сторін:
від кредиторів - Данилюк А.Р. - головний спеціаліст-юрисконсульт (довіреність від 05.11.2020 р.), Вакарчук В.А. - адвокат (ордер: Серія СЕ № 1005639 від 08.12.2020 р.), Теутуляк С.А. - заступник начальника управління (посвідчення від 27.01.2020 р.)
від банкрута - Шевчук Т.І. - ліквідатор
У засіданні приймали участь
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Чернівецької області 26.10.2020 р. надійшла заява Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області про банкрутство ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» , код ЄДРПОУ 31015986, м. Новодністровськ.
Ухвалою від 28.10.2020 р. прийнято заяву і призначено її до розгляду в підготовчому засіданні на 06.11.2020 р.
Ухвалою від 06.11.2020 р. відкрито провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» , код ЄДРПОУ 31015986, м. Новодністровськ, квартал 18, будинок 55, визнано грошові вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» у розмірі 2 263 057,35 грн., з них: 1 182 041,35 грн. основного платежу, 344096,84 грн. штрафної санкції та 736918,84 грн. пені, введено процедуру розпорядження майном ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» та мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Шевчука Тараса Ігоровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 612 від 23.04.2013 р., м. Чернівці, вул. Герцена, 1), а попереднє засідання суду призначено на 16.12.2020 р.
09.11.2020 р. здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» .
Постановою від 03.03.2021 р. ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» визнано банкрутом, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Шевчука Т.І.
05.03.2021 р. оприлюднено повідомлення про визнання боржника ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» банкрутом на офіційному веб-порталі судової влади України.
19.07.2021 р. до суду звернувся ліквідатор Шевчук Т.І., який просить затвердити звіт ліквідатора та ліквідувати юридичну особу-банкрута ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» .
Ухвалою від 19.07.2021 р. розгляд поданого звіту призначено на 09.08.2021 р.
У судовому засіданні 09.08.2021 р. присутні учасники справи підтримали поданий ліквідатором звіт.
Розглянувши подані документи, з`ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.
Із звіту ліквідатора вбачається, що у межах ліквідаційної процедури проведено наступні дії.
Керівником ТОВ "Дністер-Спецгідроенергомонтаж" було передано ліквідатору печатку та документацію банкрута.
Ліквідатором встановлено, що ТОВ "Дністер- Спецгідроенергомонтаж" не являється власником активів, які можна включити до складу ліквідаційної маси банкрута, що також підтверджується даними останнього балансу, поданого керівником банкрута до органів статистики. З метою здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника, ліквідатором додатково отримано інформацію:
- з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта;
- з спеціалізованої БД "Винаходи (корисні моделі) в Україні");
- з БД "Зареєстровані в Україні знаки для товарів і послуг";
- з Державного реєстру цивільних повітряних суден України;
- від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- від АТ Українська залізниця .
Ліквідатором проведено інвентаризацію майна банкрута, дані якої підтверджують відсутність активів у ТОВ "Дністер-Спецгідроенергомонтаж".
Відповідно до інформації, наданої ГУ ДПС у Чернівецькій області, у банкрута були наявні рахунки у наступних банківських установах :
- НОМЕР_1 B АТ Райффайзен банк Аваль ;
- НОМЕР_2 в АТ Райффайзен банк Аваль у м. Києві;
- НОМЕР_3 АТ КБ Приватбанк ;
- НОМЕР_4 в АТ Ощадбанк ;
Ліквідатором: отримано інформацію від АТ Райффайзен банк Аваль про те, що рахунки були закриті у 2015 р.; закрито рахунок банкрута в АТ КБ Приватбанк ; закрито рахунок банкрута в АТ Ощадбанк .
Ліквідатором залучено аудиторську фірму, яка провела аналіз фінансово-господарської діяльності неплатоспроможного підприємства ТОВ "Дністер-Спецгідроенергомонтаж", про що сформувала відповідний звіт, у якому надала висновок про те, що ознак дій з доведення до банкрутства не виявлено.
Таким чином, вказує ліквідатор, за підсумком проведених дій щодо формування ліквідаційної маси необхідної для погашення вимог кредиторів, встановлено відсутність у ТОВ "Дністер-Спецгідроенергомонтаж" майнових активів, грошових коштів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси банкрута.
За таких обставин у затвердженні звіту ліквідатора слід відмовити, виходячи з наступного.
Ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) передбачено, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.
Нормами ст. ст. 61, 65 КУзПБ визначені повноваження ліквідатора у ліквідаційній процедурі та вимоги до звіту ліквідатора.
За змістом наведених норм закону правильне завершення ліквідаційної процедури є основним завданням ліквідатора, який, з урахуванням покладених на нього КУзПБ повноважень, повинен наполегливо та добросовісно працювати упродовж всієї процедури ліквідації.
Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, продажу майна боржника, проведення розрахунків з кредиторами, за результатами такої діяльності суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.
Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, які необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом з зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).
Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за результатом проведених дієвих заходів, які передбачені у ліквідаційній процедурі.
Відповідно до судової практики, яка зазначена в постановах Верховного Суду у справі №927/1191/14 від 14.02.2018, у справі №904/5948/16 від 08.05.2018, у справі №905/2727/16 від 23.05.2018, у справі №904/4863/13 від 06.06.2018, дії ліквідатора мають бути направленні на формування ліквідаційної маси та задоволення вимог кредиторів й ліквідатор зобов`язаний вжити всіх заходів, спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів, щодо їх належного здійснення (принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі).
Суть принципу безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі полягає в тому, що обов`язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів спрямованих на виявлення та повернення в ліквідаційну (конкурсну) масу всього майна (майнові права, законні очікування) боржника.
До складу майна боржника слід віднести також майнові права, які виникають у зв`язку з визнанням угод недійсними в порядку ст. 42 КУзПБ, а також зобов`язання осіб, які відповідають за зобов`язаннями боржника відповідно до закону або установчих документів боржника, які входять до ліквідаційної маси (ст. 213 ГК України).
До законних очікувань слід віднести субсидіарну відповідальності третіх осіб, засновників, керівників боржника, та інших осіб за доведення боржника до банкрутства або у разі банкрутства з вини цих осіб (ч. 2 ст. 61 КУзПБ).
При цьому суд зазначає, що розгляд питання про застосування субсидіарної відповідальності є дуже важливим на завершальній стадії ліквідаційної процедури, а саме - коли ліквідатор учинив дії в усій їх повноті й остання є безсумнівною для кредиторів. Звернення ліквідатора до господарського суду про покладення на винних осіб субсидіарної відповідальності є частиною принципу безсумнівної повноти дій у ліквідаційній процедурі (постанова ВС від 28.08.2018 у справі №927/1099/13). Тобто нез`ясування обставин можливості покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника в разі недостатності його майна є нездійснення ліквідатором усієї повноти заходів, спрямованих на виявлення активів боржника (постанова ВС від 12.09.2019 у справі №914/3812/15). Крім того, вимоги до третіх осіб, які несуть субсидіарну відповідальність, є частиною аналізу фінансового становища банкрута та вжиття заходів, спрямованих на виявлення активів боржника (постанова ВС від 17.07.2019 у справі №903/636/17). Отже, без розгляду питання про субсидіарну відповідальність осіб, винних у доведенні до банкрутства, суд позбавлений можливості з дотриманням принципу повноти дій ліквідатора розглянути його звіт і ліквідаційний баланс.
З набранням законної сили 21.10.2019 КУзПБ, Закон про банкрутство втратив чинність, а дія норм Кодексу розповсюджується у тому числі на правовідносини, які виникли в межах справи про банкрутство.
Таким чином, до обов`язку ліквідатора входить здійснення всієї повноти заходів, спрямованих на виявлення та повернення всіх активів боржника (шляхом застосування віндикаційного позову, визнання збиткових та заінтересованих угод недійсними, застосування субсидіарної відповідальності до третіх осіб). При цьому ні в кого не повинен виникати обґрунтований сумнів щодо їх належного здійснення - принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі.
Проте, у даній справі ліквідатором Шечуком Т.І. не було вжито дієвих заходів для пришвидшення задоволення вимог кредиторів. Жодного додаткового майнового активу боржника знайдено не було.
Так ліквідатором не використані можливості пред`явлення вимог до третіх осіб в порядку субсидіарної відповідальності; не визнано недійсними правочини, укладені боржником; не знайдено майнові активи осіб, які відповідають за зобов`язаннями неплатоспроможного боржника відповідно до закону або установчих документів боржника.
Крім того, у письмових поясненнях представника керівника банкрута С.І. Бланар (Т. 2 а.с. 192) йдеться про наявність у банкрута власних боржників. Проте, ліквідатор не надав жодних відомостей щодо дебіторів банкрута та вжиття заходів щодо стягнення з них заборгованості.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 р. у справі № 5011-46/1733-2012 господарський суд, розглядаючи ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, перевіряє у судовому засіданні обґрунтованість, правомірність та безсумнівну повноту дій ліквідатора, а також, достовірність змісту ліквідаційного балансу, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів, відповідності законодавству про банкрутство всіх обов`язкових додатків до звіту ліквідатора, повноту реалізації ліквідатором активів боржника а також достовірність змісту ліквідаційного балансу.
Виходячи з вимог КУзПБ, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, зокрема, виявлення ліквідатором кредиторів та дотримання їх процесуальних прав під час розгляду їх грошових вимог, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визнаних ліквідатором вимог кредиторів за наслідками ліквідації боржника), висновки суду про встановлені обставини та їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Підсумовуючи наведене, у ліквідаційній процедурі завданням ліквідатора є не проста констатація факту відсутності майна, а дієвий і належний пошук майна банкрута. Тому ліквідатор у звіті має довести, що його дії мали саме мету пошук і виявлення майна, майнових прав, законних очікувань банкрута під час ліквідаційної процедури. При цьому, кількість запитів до відповідних органів не є критерієм якості роботи ліквідатора. Таким критерієм є наповнення ліквідаційної маси, шляхом реалізації ліквідатором принципу повноти дій.
На підставі викладеного, керуючись ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
У затвердженні звіту ліквідатора та ліквідації юридичної особи-банкрута ТОВ «Дністер-Спецгідроенергомонтаж» - відмовити.
Ухвала набрала чинності 09.08.2021 р.
Повний текст ухвали складено 10.08.2021 р.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Суддя А.А. Бутирський
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2021 |
Оприлюднено | 11.08.2021 |
Номер документу | 98911175 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні