Ухвала
від 30.07.2021 по справі 932/5937/21
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 932/5937/21

Провадження № 2-о/932/126/21

У Х В А Л А

30 липня 2021 року м. Дніпро

Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Куцевол В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Шоста Дніпровська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день відкриття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

28.07.2021 року до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа - Шоста Дніпровська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день відкриття спадщини.

У заяві ОСОБА_1 посилається на те, що 08.07.2021 року нотаріусом відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю доказів його проживання разом з його матір`ю - ОСОБА_3 , на день її смерті. Так, бабуся була власницею земельної ділянки, площею 3,0676 га, що розташована на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1225684000:02:005:0061. Бабуся заповіла своє майно синові - ОСОБА_2 , який з заявою про прийняття спадщини після її смерті до нотаріуса не звертався. Батько з 2005 року та по 14.10.2013 року мешкає з бабусею, а тому фактично вступив в управління та володіння майном, тобто прийняв спадщину. Через те, що батько не був зареєстрований за адресою місця мешкання бабусі, як спадкодавця, нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину у вигляді земельної ділянки.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. В силу вимог п. 5 ч. 2 цієї статті, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Згідно із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 02.06.2021 року по справі № 155/1584/18, право на прийняття спадщини в порядку спадкової трансмісії може бути здійснене у строк, який не сплив на момент смерті спадкодавця. Тобто смерть спадкоємця, який би мав право на спадщину, має настати в межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини після смерті першого спадкодавця. Право на прийняття спадщини за спадковою трансмісією переходить до спадкоємців цієї особи у межах строків для прийняття спадщини.

Заявником не залучено до участі у справі як заінтересовану особу Новопідкрязьку сільську раду Царичанського району Дніпропетровської області, яка є зацікавленою у вирішенні цієї заяви, внаслідок розташування на її території спадкового майна - земельної ділянки, площею 3,0676 га, що може бути визнано у судовому порядку відумерлою спадщиною.

Оскільки необхідність встановлення факту проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день відкриття спадщини пов`язана з безпосереднім набуттям у власність земельної ділянки у порядку спадкування, при тому, що батьком заявника у шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини за заповітом нотаріусу не подано, а тому за місцем знаходження нерухомого майна орган місцевого самоврядування може бути заінтересований у визнанні спадщини відумерлою, а також заперечувати з цих підстав факт вступу в управління та володіння спадковим майном, приходжу до висновку про наявність спору про цивільне право, у зв`язку з чим вказана заява не може розглядатись в порядку окремого провадження та відповідні вимоги підлягають вирішенню в порядку позовного провадження, на підставі чого у відкритті провадження належить відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2-5, 19, 186, 258, 260, 268, 293, 315, 353 ЦПК України, суддя, -

У Х В А Л И В:

У відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Шоста Дніпровська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день відкриття спадщини - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська, протягом 15 днів з дня її складення.

Суддя В.В. Куцевол

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення30.07.2021
Оприлюднено12.08.2021
Номер документу98929164
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —932/5937/21

Ухвала від 30.07.2021

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Куцевол В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні