Справа №:755/5415/21
Провадження №: 1-кс/755/3424/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" серпня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого з ОВС четвертого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 , у межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021000000000085 від 14.01.2021 року про тимчасовий доступ до документів,
в с т а н о в и в:
Старший слідчий з ОВС четвертого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України звернувся до суду із клопотанням, у межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021000000000085 від 14.01.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.209, ч.3 ст.212 КК України, про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю їх вилучення /виїмки/.
Із клопотання вбачається, що у провадженні четвертого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України під процесуальним керівництвом прокурорів Офісу Генерального прокурора знаходяться матеріали досудового розслідування №42021000000000085, у ході якого встановлено, що відповідно до представлених на засіданні Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України матеріалів «Міжнародні схеми відмивання грошей з використанням легального експорту аграрної продукції транснаціональними корпораціями» та подальшим досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2019-2020 років підприємства виробники та експортери сільськогосподарської продукції, за попередньою змовою зі службовими особами транснаціональних корпорацій-зернотрейдерів ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , SOUFFLET GROUP та ряду дочірніх підприємств в Україні, із використанням реквізитів пов`язаних компаній-експортерів, які не відображали у податковому обліку придбання сільськогосподарської продукції у кількості, необхідній для її експорту, здійснили операції з постачання зернових культур за межі митного кордону України на адресу іноземних компаній, якими у податковій та фінансовій звітності не відображено відповідні операції з придбання сільськогосподарської продукції та які не мають трудових ресурсів для здійснення відповідних операцій.
Відповідно до представлених на засіданні Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України матеріалів «Міжнародні схеми відмивання грошей з використанням легального експорту аграрної продукції транснаціональними корпораціями» та подальшим досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2019-2021 років підприємства виробники та експортери сільськогосподарської продукції, за попередньою змовою зі службовими особами транснаціональних корпорацій-зернотрейдерів та ряду дочірніх підприємств в Україні, із використанням реквізитів пов`язаних компаній-експортерів, які не відображали у податковому обліку придбання сільськогосподарської продукції у кількості, необхідній для її експорту, здійснили операції з постачання зернових культур за межі митного кордону України на адресу іноземних компаній у тому числі на адресу « ІНФОРМАЦІЯ_8 », якими у податковій та фінансовій звітності не відображено відповідні операції з придбання сільськогосподарської продукції та які не мають трудових ресурсів для здійснення відповідних операцій.
Останні у подальшому здійснювали постачання придбаної продукції на адресу вищезазначених корпорацій-зернотрейдерів, та в той же час не здійснювали оплату експортованої на їх адресу продукції, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету України податку на прибуток підприємств на суму 1,694 млрд. гривень.
Крім того, у ході проведення досудового розслідування допитано в якості свідка ОСОБА_4 - президента громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_9 », якою спільно з незалежними експертами протягом 2020 року були проведені дослідження і аналіз експортних операцій сільськогосподарської продукції на адресу міжнародних компаній, що працюють в Україні, результати яких й були представлені 18.12.2020 на засіданні Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України. Наданими свідченнями ОСОБА_4 підтвердив описану злочину схему, додавши при цьому, що експортована при описаних обставинах сільськогосподарська продукція фактично купується у населення за готівкові кошти та подібні експортні операції продовжують здійснюватися й на теперішній час.
Своїми діями вказані особи завдають збитки Державному бюджету України, які виражаються у ненадходженні податків та обов`язкових платежів в особливо великих розмірах.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 є бенефіціарним власником та директором підприємства нерезидента « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України допитано директора та бенефіціарного власника « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ОСОБА_5 , який у ході допиту повідомив орган досудового розслідування, що є директором « ІНФОРМАЦІЯ_8 », але не має ніякого відношення до експорту з території України на адресу підприємства нерезидента « ІНФОРМАЦІЯ_8 » будь-якої продукції, тим паче сільськогосподарської продукції.
Також, ОСОБА_5 повідомив, що підприємство нерезидент « ІНФОРМАЦІЯ_8 » не працює та не працювало з будь-якими підприємствами (експортерами), які зареєстровані на території України.
Окрім того встановлено, що протягом 2019-2020 рр., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), на підставі договорів комісії здійснили експорт (продаж) сільськогосподарської продукції на користь підприємству нерезиденту « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на загальну суму 150 млн. дол. США.
У ході аналізи інформації отриманої з ІНФОРМАЦІЯ_22 на підставі ухвали слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_23 від 02.03.2021 встановлено, що в адресу підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » експортувалась сільськогосподарська продукція, власником якої виступало ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_24 » та експортувалось на підставі договорів комісії від імені підприємств експортерів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на загальну вартістю понад більш ніж 3 млн. дол. США.
Окрім того, відповідно до відомостей, що містяться єдиному реєстрі податкових накладних, встановлено, що в 2021 році ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), здійснював експортні операції в адресу « ІНФОРМАЦІЯ_25 », « ІНФОРМАЦІЯ_26 », використовуючи в якості комісіонерів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ). Товар, що експортувався, купувався в «ризикового» суб`єкта ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), в яких, відповідно до аналітичних баз даних ІНФОРМАЦІЯ_30 , відсутні достатні можливості для виробництва даної продукції.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги відомості, зібрані у ході досудового розслідування, є достатні підстави вважати, що службові особи ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) при здійсненні за вказаний період фінансово господарських операцій можливо ухилились від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах.
На даний час у кримінальному провадженні вирішується питання щодо призначення позапланової документальної перевірки та судово почеркознавчої експертизи, для проведення яких необхідні саме оригінали документів, які свідчать про проведення вказаних взаємовідносин.
Крім того, у клопотанні зазначено, що з метою швидкого, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Слідчий у судове засідання не з`явився, просив клопотання задовольнити у його відсутність.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
Згідно норми ч.1 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно вимог ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити її копії та вилучити їх /здійснити їх виїмку/. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Частиною 7 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з`ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до речей та документів.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначені документи знаходиться у володінні ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а також така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ, відомостей що містяться у ній та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 163-165, 309 КПК України, слідчий суддя,
п о с т а н о в и в:
Клопотання старшого слідчого з ОВС четвертого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому з ОВС четвертого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 або слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні №42021000000000085 - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , або іншим слідчим групи слідчих, тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), щодо фінансово-господарських взаємовідносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), за період із 01.01.2019 року до 11.08.2021 року взаємовідносин, а саме: до договорів, додаткових угод, специфікацій до них, видаткових накладних, актів прийому-приймання виконаних робіт (наданих послуг) або товарів, податкових накладних, товарно-транспортних накладних, документів, що підтверджують завантаження (розвантаження) та транспортування ТМЦ, платіжних документів, векселів, актів приймання-передачі векселів, актів проведення взаємозаліків, сертифікатів, паспортів якості, оборотно-сальдових відомостей за рахунком 631 та карток за рахунком 631, документів листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківок електронних документів), документів підтверджуючих повноваження одержувача товару (робіт, послуг), сертифікатів відповідності, договірних цін; анкетних та контактних даних (ПІБ, дату народження, адресу проживання, номери робочих та мобільних телефонів, посаду, дату прийняття на роботу, звільнення), місця розташування робочих місць посадових та службових осіб підприємства, які безпосередньо приймали участь у зазначених взаємовідносинах та на яких підставах (витяги із статуту, посадових (службових) інструкцій, наказів), форму їх участі, керівників та службових осіб підприємства, відповідальних за дотриманням чинного податкового та іншого законодавства; контрактів, інвойсів, документів щодо оплати товару, пакувальних листів, сертифікатів якості, сертифікатів щодо походження товарів, документів ділового листування, документи щодо вказаних поставок за період із 01.01.2019 року до 11.08.2021 року взаємовідносин, платіжних доручень, банківських виписок, всіх документів фінансово-господарської діяльності щодо придбання та реалізації сільськогосподарської продукції з підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ) та надати розпорядження про надання можливості вилучити оригінали цих документів /у електронному та паперовому вигляді/.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2021 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 98954315 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Дніпровський районний суд міста Києва
Курило А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні