Рішення
від 03.08.2021 по справі 757/1815/21-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/1815/21-ц

Категорія 52

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 рокуПечерський районний суд м. Києва

суддя Волкова С.Я.

секретар судового засідання Топал А.І.,

справа № 757/1815/21-ц

учасники справи:

позивач: Приватне акціонерне товариство Страхова компанія Арсенал Страхування

відповідач: ОСОБА_1

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Скайбери Україна ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Арсенал Страхування до ОСОБА_1 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Скайбери Україна , про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,

установив:

Приватне акціонерне товариство Страхова компанія Арсенал Страхування звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 4 068,14 грн шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, посилаючись на те, що 22.08.2017 р. між позивачем та ОСОБА_2 був укладений договір добровільного страхування № 161/17-Т/Ц5, предметом якого є страхування транспортного засобу Mercedes ML 250 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ; 15.01.2018 р. о 09:45 год. в місті Києві на вул. Старонаводницька сталася дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованого автомобіля та транспортного засобу Volkswagen державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , належного Товариству з обмеженою відповідальністю Скайбери Україна , під керуванням відповідача. Відповідно до постанови Печерського районного суду міста Києва від 06.04.2018 р. вищевказана дорожньо-транспортна пригода відбулась внаслідок порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України. Позивач сплатив страхувальнику суму страхового відшкодування в розмірі 32 801,34 грн. Під час дослідження страхового випадку стало відомо, що на момент дорожньо-транспортної пригоди цивільно-правова відповідальність відповідача, як водія транспортного засобу Volkswagen державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , була застрахована в ПрАТ СК Уніка за полісом № АМ/1821171. Позивач звернувся до останньої із заявою про виплату страхового відшкодування у порядку суброгації на суму 32 801,34 грн, ПрАТ СК Уніка здійснило виплату у розмірі 28 733,20 грн, невідшкодованою залишилася сума в розмірі 4 068,14 грн, або 32 801,34 - 28,733,20 грн.

Ухвалою судді від 27.01.2021 р. у справі відкрито провадження за правилами позовного (спрощеного) провадження.

Повідомленням суду від 27.01.2021 р. учасників справи повідомлено про розгляд справи за правилами позовного (спрощеного) провадження, яким одночасно сторонам роз`яснено їх процесуальні права на подачу відповідних заяв по суті справи у встановлені строки.

Згідно частини першої статті 174 ЦПК України, що регулює питання видів та змісту заява про суті справи, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Означене є правом учасників справи.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність учасників справи за правилами спрощеного позовного провадження та ухвалити заочне рішення відповідно до статті 280 ЦПК України .

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Встановлено, що 22.08.2017 р. між позивачем та ОСОБА_2 укладений договір добровільного страхування № 161/17-Т/Ц5, відповідно до якого забезпеченим транспортним засобом є автомобіль Mercedes ML 250 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

5.01.2018 р. о 09:45 год. в місті Києві на вул. Старонаводницька сталася дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованого автомобіля та транспортного засобу Volkswagen державний реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 .

Постановою Печерського районного суду міста Києва від 06.04.2018 р. № 757/4997/18-п вищевказана дорожньо-транспортна пригода відбулась внаслідок порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України.

У відповідності до умов договору страхування Приватне акціонерне товариство Страхова компанія Арсенал Страхування на підставі страхового акту здійснило виплату страхового відшкодування у розмірі 32 801,34 грн (платіжне доручення № 981439).

Відповідно до статті 27 Закону України Про страхування та статті 993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, яка отримала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдану шкоду.

Як зазначає Верховний Суд України в листі від 19.07.2011 р., перехід права вимоги від страхувальника (вигодонабувача) до страховика називається суброгацією. При суброгації нового зобов`язання із відшкодування збитків не виникає - відбувається заміна кредитора: потерпілий (а ним є страхувальник або вигодонабувач) передає страховику своє право вимоги до особи, відповідальної за спричинення шкоди. Внаслідок цього страховик виступає замість потерпілого.

У спірному зобов`язанні відбулася заміна кредитора - страхувальник передав страховикові, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних виплат право вимоги до особи, відповідальної за завдані збитки. Аналогічна позиція міститься у постанові Верховного Суду України № 6-112ц13 від 25.12.2013 р.

Отже, від дня страхового випадку внаслідок заміни кредитора у зобов`язанні з відшкодування шкоди до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування у межах загального строку позовної давності та у межах фактичних витрат незалежно від коефіцієнту зносу, ПДВ, оцінки транспортного засобу тощо, право вимоги переходить до особи, яка відповідальна за завдані страхувальнику збитки.

Таким чином, виплативши страхове відшкодування відповідно до умов договору добровільного страхування, Приватне акціонерне товариство Страхова компанія Арсенал Страхування набуло права зворотної вимоги до відповідача у справі (та його страховика у межах страхової суми із вирахуванням франшизи).

Збитками є втрати, який особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) (пункт перший частини другої статті 22 ЦК України).

Згідно пункту четвертого постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 4 від 01.03.2013 р. Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки , розглядаючи позови про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статтей 116, 1187 ЦК України шкода, завдана особі чи майну фізичної або юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала. Обов`язок відшкодувати завдану шкоду виникає у її завдавача за умови, що дії останнього були неправильними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, - незалежно від наявності вини.

Відповідно до частини другої статті 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними в пункті 14 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 4 від 01.03.2013 р. Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки , при визначені розміру та способу відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого, судам слід врахувати положення статті 1192 ЦК України. Наприклад, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ такого ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Коли відшкодування шкоди в натурі неможливе, потерпілому відшкодовуються в повному обсязі збитки відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Встановлено, що цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 , як водія транспортного засобу Volkswagen державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , була застрахована у ПрАТ СК Уніка згідно полісу АМ/1821171, остання визнала подію страховим випадком та взяті зобов`язання в межах страхової суми 28 733,20 грн. Отже невідшкодованою залишилась сума 4 068,14 грн.

Згідно Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страхова сума - це грошова сума, у межах якої страховик зобов`язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування (підпункт 9.1. статті 9). Розмір страхової суми за шкоду, заподіяну майну потерпілих, ставить 100 тисяч гривень на одного потерпілого (підпункт 9.3. статті 9). Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту (частина друга підпункту 12.1. статті 12). У разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю майну третьої особи (частина перша підпункту 22.1. статті 22). Якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати (регламентованої виплати) за таку шкоду обмежується зазначеною страховою сумою (останнє речення частини першої підпункту 36.1, статті 36). Страхувальником або особою, відповідальною за завдані збитки, має бути компенсована сума франшизи, якщо вона була передбачена договором страхування (підпункт 36.6. статті 36).

Згідно статті 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Як зазначив своєю постановою від 10.02.2016 р. Верховний Суд України, за змістом статті 1194 ЦК України в системному зв`язку зі статтею 993 цього Кодексу та статтею 27 Закону № 85/96/ВР можна дійти висновку про те, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, переходить право вимоги до особи, відповідальної за завдані у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди в межах різниці між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 4 068,14 грн шкоди,заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

У зв`язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати у виді судового збору в розмірі 2 270,00 грн відповідно до статті 141 ЦПК України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного , керуючись статтями 15, 16, 512, 514, 993, 1166, 1187, 1194 ЦК України, Законом України Про страхування , статтями 12, 13, 19, 81, 141, 263-265, 267, 273, 274, 280, 354, 355 ЦПК України суд

вирішив:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Арсенал Страхування (ЄДРПОУ 33908322, IBAN: НОМЕР_3 в АТ ОТП Банк , код банку 300528) шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, у розмірі 4 068,14 грн, 2 270,00 грн сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України. В такому випадку рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного суду або через Печерський районний суд м. Києва.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Приватне акціонерне товариство Страхова компанія Арсенал Страхування (03056, м. Київ, вул. Борщагівська, 154, ЄДРПОУ: 33908322, IBAN: НОМЕР_3 в АТ ОТП Банк , код банку 300528).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 )

Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Скайбери Україна (08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Толстого, 1, нежитлове приміщення 265/4, ЄДРПОУ: 38489281).

Суддя Волкова С.Я.

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.08.2021
Оприлюднено14.08.2021
Номер документу98978617
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —757/1815/21-ц

Рішення від 03.08.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Ухвала від 27.01.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Ухвала від 20.01.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні