Справа № 761/26688/21
Провадження № 1-кс/761/15522/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2021 року місто Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю прокурора ОСОБА_2 , секретаря судового засідання ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу офісу Генерального прокурора ОСОБА_2 про арешт майна у кримінальному провадженні за №42021000000000302 від 09.02.2021 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч.3 ст.362, ч.2 ст.361, ч.2 ст.361-2 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді надійшло клопотання прокурора відділу офісу Генерального прокурора ОСОБА_2 про арешт майна у кримінальному провадженні за №42021000000000302 від 09.02.2021 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч.3 ст.362, ч.2 ст.361, ч.2 ст.361-2 КК України.
Обґрунтовуючи клопотання, прокурор зазначає, що Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42021000000000302 від 09.02.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 361, ч. 2 ст. 361-2 КК України. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим.
В ході досудового розслідування встановлено, що на даний час на території України функціонує протиправний механізм вимагання та одержання неправомірної вигоди від моряків за оформлення морських документів, шляхом створення штучних перешкод при верифікації наявних документів в Реєстрі моряків, підтвердженні онлайн-заявки на проходження Державної кваліфікаційної комісії Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків (далі - Інспекція) в е-сервісі «Кабінет моряка» за посиланням sea.e-transport.gov.ua та подальшому забезпеченні позитивного результату обов`язкового комп`ютерного тестування для підтвердження відповідної кваліфікації моряка.
З метою забезпечення реалізації вказаного протиправного механізму, групою осіб було розроблено альтернативу автоматизовано систему (АС) за посиланням as.marad.org.ua, до якої несанкціоновано вивантажуються конфіденційна інформація та офіційні документи стосовно моряків. Надалі зазначені відомості обробляються у АС і використовуються «агентами»-посередниками для забезпечення функціонування протиправного механізму з видачі необхідних документів для підтвердження/підвищення кваліфікації моряка та одержання неправомірної вигоди, а інформація, яка обробляється в е-сервісі «Кабінет моряка», шляхом несанкціонованого втручання в його роботу невстановленими особами, незаконно розміщується на ресурсі as.marad.org.ua.
Вказана система відповідно до розробленого функціоналу, взаємодіє з офіційним порталом as.marad.gov.ua та дає змогу в ручному режимі коригувати дані за результатами проведення обов`язкового комп`ютерного тестування, верифікацію документів моряка та вносити відомості, щодо отриманих сертифікатів, всупереч фактичним даним.
На даний час в ході досудового розслідування даного кримінального провадження органом досудового розслідування досліджуються обставини організації та функціонування зазначеного протиправного механізму, пов`язаного з оформленням документів моряка, шляхом створення штучних перешкод при верифікації наявних документів, підтвердження онлайн-заявки на проходження Державної кваліфікаційної комісії Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків (далі Інспекція) в е-сервісі «Кабінет моряка» та подальшого проходження обов`язкового комп`ютерного тестування для підтвердження відповідної кваліфікації моряка за грошову винагороду.
Зокрема, встановлено, що зазначену автоматизовану систему (АС) використовують для ручного підтвердження верифікації документів моряка, внесення сертифікатів та дипломів, корегування результатів проходження комп`ютерного тестування тощо. Разом з тим, несанкціонована передача та використання конфіденційних відомостей стосовно моряків з офіційного е-сервісу «Кабінет моряка» та Державного реєстру документів моряків України (далі Реєстр) стає можливим завдяки розробленому програмному забезпеченню та програмному коду працівниками ТОВ «ДІСОФТ» (код ЄДРПОУ 43673518).
Співробітники ТОВ «ДІСОФТ», фактично здійснюють підтримку, оновлення альтернативної автоматизованої системи «МорАда» за посиланням as.marad.org.ua, несанкціоноване розроблення в ній додаткових блоків для можливості реалізації протиправного механізму роботи «агентів», ручної верифікації документів, зміни результатів пройденого комп`ютерного тестування.
Відповідно до показів свідків та відомостей отриманих з Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України, встановлено, що одним з етапів допуску моряка до комп`ютерного тестування та отримання протоколу ДКК є проходження курсів підвищення кваліфікації у відповідному акредитовному навчальному закладі. По завершенню курсів моряк складає внутрішній іспит та отримує свідоцтво про підвищення кваліфікації. Відповідно до отриманних даних, до видачі свідоцтв про проходження курсів підвищення кваліфікації моряків, які фактично не відвідують навчальні заняття та фіктивно записані до списків студентів, причетні посадові особи вищих навчальних закладів України.
Згідно до показів свідків та відомостей отриманих з Департаменту контр розвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України, встановлено, що проходження обов`язкового комп`ютерного тестування для моряків відбувається у ДП «Моррічсервіс», яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до отриманої інформації, «агенти» - посередники, за окрему грошову винагороду, здійснюють вплив на уповноважених осіб, які здійснюють несанкціоновані дії з результатами комп`ютерного тестування, зараховуючи всі обрані відповідні як правильні.
Вказані відомості підтверджуються допитами свідків та іншими матеріалами кримінального провадження, які отриманні у встановленому законом порядку.
Поряд з тим, 15-22.07.2021 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва було проведено обшук у приміщенні за місцем реєстрації ТОВ «ГІГАКЛАУД» (код ЄДРПОУ 39792589), а саме: АДРЕСА_2 , за результатами чого серед іншого виявлено та вилучено речі та документи, що мають значення для кримінального провадження, а саме: інфраструктуру з віртуальними машинами, які орендує ФОП ОСОБА_4 у ТОВ «ПГАКЛАУД» з такими назвами: «web02», «web01», «web-server», «db02», «apio08», «apio07», «apio06».
Вилучені речі стосуються підготовки та дипломування моряків та здачі відповідних іспитів, та містять відомості, які можуть бути використанні як доказ факту та обставин, що встановлюються під час здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, а також є предметами, що були набуті кримінально протиправним шляхом.
Таким чином, у вищезазначених речах містяться відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, що відповідає критеріям у ст. 98 КПК України.
22.07.2021 постановою слідчого 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим про визнання речовим доказом та визначення їх місця зберігання інфраструктура з віртуальними машинами з такими назвами: «web02», «web01», «web-server», «db02», «apio08», «apio07», «apio06» визнано речовим доказом.
Метою арешту майна є запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження вказаного майна.
У зв`язку з викладеним прокурор вважав наявними підстави для арешту майна.
Представник власника майна за викликом в судове засідання не з`явився та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надіслав.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити. Повідомив, що в даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру особам. Крім того надав постанову про призначення комплексної судової експертизи комп`ютерної техніки та програмних продуктів.
Слідчий суддя, заслухавши думку прокурора, перевіривши матеріали клопотання, вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42021000000000302 від 09.02.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 361, ч. 2 ст. 361-2 КК України. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Постановою слідчого 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим від 22.07.2021 про визнання речовим доказом та визначення їх місця зберігання інфраструктура з віртуальними машинами з такими назвами: «web02», «web01», «web-server», «db02», «apio08», «apio07», «apio06» визнано речовим доказом
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Враховуючи вищевикладене, те, що є достатні підстави вважати, що майно, на яке просить накласти арешт прокурор, отримане внаслідок вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження вказаного майна (інфраструктура з віртуальними машинами з такими назвами: «web02», «web01», «web-server», «db02», «apio08», «apio07», «apio06»), наявні підстави для накладення арешту на майно, оскільки прокурором доведено, що у разі незастосування такого заходу забезпечення існують ризики приховування, зникнення цього майна.
Також слідчий суддя вважає, що в даному випадку таке обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на речі, що були вилучені 15-22.07.2021 в ході проведення обшуку у приміщенні за місцем реєстрації ТОВ «ГІГАКЛАУД» (код ЄДРПОУ 39792589) за адресою: м. Київ, пр.Голосіївський, буд.118Б у кримінальному провадженні № 42021000000000302 від 09.02.2021, а саме: інфраструктуру з віртуальними машинами з такими назвами: «web02», «web01», «web-server», «db02», «apio08», «apio07», «apio06».
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п`яти днів з дня її оголошення до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя : ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2021 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 99040733 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Кваша А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні