Справа № 550/708/21
Провадження № 2/550/200/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2021 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого судді - Михайлюк О.І.,
при секретарі судового засідання - Байрачній Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №550/708/21
за позовом ОСОБА_1
до Чутівської селищної ради Полтавської області
про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-
У С Т А Н ОВ И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Чутівської селищної ради Полтавської області, в якому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 1,00 га, розташовану на території Чутівської селищної ради Чутівського (зараз - Полтавського) району Полтавської області та яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_3 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, площею 1,0000 га, кадастровий номер : 5325455100:00:002:0498, цільове призначення якої: для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області.
Позивач зазначає, що після смерті бабусі спадкова справа на майно померлої ОСОБА_2 в Чутівській державній нотаріальній конторі заведена за № 64/2021. Заяву про прийняття спадщини подав позивач, заяву про відмову від спадщини згідно заповіту, посвідченого Савіновою Н.М., приватним нотаріусом Чутівського нотаріального округу 20.08.2007 р. за реєстровим номером 1609, подала дочка померлої (мати позивача) - ОСОБА_4 .
Позивач вказує, що 08.06.2021 року він звернувся із заявою до Чутівської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, однак йому було відмовлено у видачі вищезазначеного свідоцтва у зв`язку з відсутністю державної реєстрації права власності на земельну ділянку, площею 1,0000 га, кадастровий номер: 5325455100:00:002:0498, яка знаходиться на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В свою чергу, головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області видано наказ 08.04.2021 р. Про затвердження документації із землеустрою та надана земельної ділянки у власність за № 2870-СГ на земельну ділянку, площею 1,0000 га кадастровий номер: 5325455100:00:002:0498, яка знаходиться на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства на ім`я ОСОБА_2 вже після смерті останньої. Позивач зазначає, що на даний час належним чином оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку не є можливим в зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , а чинне законодавство не передбачає можливості реєстрації права власності на нерухоме майно за померлою особою.
У судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений, подав до суду заяву, в якій зазначив, що позов підтримує в повному обсязі, просить суд задовольнити та розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи відповідач належним чином був повідомлений, подав через канцелярію суду заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позову і справу просить розглянути без участі останнього.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась у зв`язку з неявкою у судове засідання усіх учасників справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що визнання відповідачем позову є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому приймає визнання відповідачем позову та приходить до висновку про ухвалення рішення про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 було виділено земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства у власність у розмірі 0,6 га та 0,4 га в користування, враховуючи земельні ділянки під городні культури, з тим, щоб площа ділянок не перевищувала одного гектара на двір, що підтверджується архівним витягом №01-12/П-52 від 03.02.2020 року з рішення Чутівської селищної ради народних депутатів Полтавської області 11 сесії 21 скликання від 16.10.1992 року.
Однак ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Чутове Чутівського району Полтавської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 27.11.2020 року.
Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №2870-СГ від 08.04.2021 року Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 та надано у власність земельну ділянку, площею 1,0000 га, кадастровий номер: 5325455100:00:002:0498 із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів.
Згідно заповіту від 20.08.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Чутівського районного нотаріального округу Полтавської області Савіновою Н.М., зареєстрованого в реєстрі за №1609, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті все своє майно, яке на день її смерті буде належати їй, заповіла дочці ОСОБА_4 .
Згідно заяви від 13.05.2021 року ОСОБА_4 відмовилась від належної їй частки в спадщині з усіх підстав після смерті ОСОБА_3 .
Згідно заяви від 13.05.2021 року ОСОБА_1 подав заяву про прийняття спадщини за законом.
Згідно довідки Чутівської селищної ради Полтавської області №1555/-7-29 від 13.05.2021 ОСОБА_3 на момент смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_1 .
Згідно листа Чутівської ДНК №02-31/214 від 08.06.2021 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку відсутністю державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до положень ст.ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою(ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч. 1 ст.1222 ЦК України)
Відповідно до ст.ст. 1268, 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.2 ст. 1269 ЦК України, заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Суд зазначає, що у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину, слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття виникнення права на спадщину та виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини , і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.
Статтею 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у виді втрати права на спадщину.
Отже, виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК).
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що померла ОСОБА_3 за життя набула майнове право на вищевказану земельну ділянку, однак державну реєстрацію права власності не провела.
При цьому, ОСОБА_4 - донька померлої, відмовилась від належної їй частки в спадщині з усіх підстав після смерті ОСОБА_3 .
За таких обставин, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 відкрилась спадщина за законом, та єдиним спадкоємцем, є - ОСОБА_1 - позивач по справі, який, в свою чергу, шляхом подання заяви до нотаріальної контори прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , до складу якої входить земельна ділянка площею 1,0000 га, кадастровий номер: 5325455100:00:002:0498, розташована на території Чутівської селищної ради Полтавської області, та на яку мала право померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Суд зазначає, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових справ у нотаріальному порядку, в тому числі і у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту у судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюються або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів, встановивши, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , до складу якої входить земельна ділянка загальною площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Чутівської селищної ради Чутівського (зараз - Полтавського) району Полтавської області та на яку мала право померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та право власності на яку не було оформлено спадкодавцем, однак належить їй з часу відкриття спадщини, а також з огляду на те, що через відсутність державної реєстрації права власності позивач позбавлений можливості в установленому законом порядку отримати свідоцтво про право на спадщину та реалізувати своє право власності на земельну ділянку, дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 13, 76-81, 89, 206, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Полтавської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 1,0000 га, кадастровий номер: 5325455100:00:002:0498, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Чутівської селищної ради Чутівського (зараз - Полтавського) району Полтавської області та яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Полтавського апеляційного суду або через Чутівський районний суд Полтавської області.
Позивач - ОСОБА_1 , ІПН: НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Чутівська селищна рада Полтавської області, юридича адреса: смт Чутове, вул. Набережна, 9 Полтавського (стара назва - Чутівського) району Полтавської області, код ЄДРПОУ - 21047282.
Суддя О. І. Михайлюк
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2021 |
Оприлюднено | 20.08.2021 |
Номер документу | 99066267 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Михайлюк О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні