Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.08.2021 Справа №607/23686/18
місто Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Герчаківської О. Я.,
з участю секретаря судового засідання Киреньки Г. Я.,
позивача ОСОБА_1 ,
представників відповідача ГТОВ Мрія Снітинського Б. Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до господарського товариства з обмеженою відповідальністю Мрія , приватного малого підприємства з правом найму робочої сили ВАЛ , треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, Головне управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до господарського товариства з обмеженою відповідальністю Мрія (далі - ГТОВ Мрія ), приватного малого підприємства з правом найму робочої сили ВАЛ (далі - ПМП ВАЛ ), треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (далі - УЖКГ, благоустрою та екології ТМР), Головне управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби України в Тернопільській області) про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в пунктах 3, 5, 6 рішенні ТМВК від 28 лютого 2011 року № 318 Про передачу будинків , зазначено: 3. Визнати господарське товариство з обмеженою відповідальністю Мрія балансоутримувачем будинків згідно додатків № 1 і № 2 даного рішення. 5.Господарському товариству з обмеженою відповідальністю Мрія дозволити укласти з приватним малим підприємством ВАЛ договір на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду (до затвердження переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких визначається на конкурсних засадах, оформивши матеріали відповідно до чинного законодавства. 6.Вважати господарське товариство з обмеженою відповідальністю Мрія та приватне мале підприємство ВАЛ виконавцями послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду, вказаних в п. 3. 01 квітня 2011 року між ГТОВ Мрія та ПМП ВАЛ укладено договір на виконання робіт по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій, хоча у відповідності до п. 5 рішення ТМВК № 318 від 28 лютого 2011 року між ГТОВ Мрія та ПМП ВАЛ повинен був бути укладений договір на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду. При цьому в даному договорі ПМП ВАЛ , як виконавець договору, на виконання робіт по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій зобов`язувався надавати замовнику, тобто ГТОВ Мрія , послуги по управлінню житловим фондом. Крім цього, є ще одне рішення ТМВК від 11 червня 2014 року № 602 Про розгляд звернення ГТОВ Мрія , пунктом 4 якого зазначено: Вважати господарське товариство з обмеженою відповідальністю Мрія , його дочірні підприємства Комунальник 1 , Комунальник 2 та приватне мале підприємство ВАЛ , виконавцями послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду вказаних в п. 3 даного рішення.
В пункті 3 резолютивної частини рішення ТМВК від 15 березня 2017 року № 179 вказується про те, ним вносяться зміни в рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги шляхом викладення додатку № 15 в новій редакції. З матеріалів справи № 607/10280/15-ц відомо про те, що ТМВК так не погоджував проект рішення, яке стало рішенням ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603 з Тернопільським облтервідділенням АМКУ.
15 березня 2017 року ТМВК прийняв рішення № № 161, 179, які наявні у відкритому доступі.
В протоколі засідання тарифної комісії від 27 березня 2017 року остання, посилаючись на рішення ТМВК від 15 березня 2017 року № 179 дала згоду Управлінню ЖКГ, благоустрою та екології скоригувати тарифи на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку окремо . Всі присутні члени комісії проголосували за таку згоду.
В п. 1-3 резолютивної частини рішення ТМВК від 15 березня 2017 року № 161, в редакції, яка діяла на дату його прийняття, зазначено наступне: Уповноважити управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології здійснювати реалізацію повноважень, щодо встановлення (коригування) тарифів на житлово-комунальні послуги. Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології в процесі виконання делегованих повноважень, дотримуватись вимог законодавства України щодо порядку формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги. Зобов`язати управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології оприлюднювати вказані накази . В додатку № 15 до рішення ТМВК від 15 березня 2017 року № 179 його розділ IV. В тексі примітки цього додатку встановлено: Підприємства, які обслуговують житловий фонд мають право щоквартально самостійно затверджувати на підприємстві та погоджувати в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології структуру витрат, виходячи із фактично понесених витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та затвердженого побудинкового тарифу .
УЖКГ, благоустрою та екології ТМР 31 березня 2017 року видало наказ Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_1 , за номером АДРЕСА_2 . Наказ стосується ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили. Наказ від 31 березня 2017 року № 679 свідчить тільки про те, що УЖКГ, благоустрою та екології TMP абсолютно нічого не коригує та не погоджує - воно затвердило коефіцієнт до старого тарифу та поклало на відповідача 2 обов`язок його застосовувати, затвердивши відповідачу 2 структуру витрат по будинку, в якому проживає позивач. В мотивувальній частині наказу УЖКГ, благоустрою та екології TMP від 31 березня 2017 року № 679 зазначається про те, що до підстав його видання віднесено, зокрема, два рішення ТМВК від 15 березня 2017 року № № 161 та 179, а також і рішення тарифної комісії від 27 березня 2017 року, які суперечать одне одному.
Положення про тарифну комісію було затверджено рішенням ТМВК від 21 травня 2014 року № 526. У цьому Положенні вказано, зокрема, наступне: 1.Тарифна комісія створена з мстою формування прозорої тарифної політики, організації та контролю за порядком встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги і послуги, які надають комунальні підприємства в місті Тернополі, сталого розвитку конкурентного середовища, надання якісних послуг і захисту прав споживачів. 2.Комісія є дорадчим органом, утвореним виконавчим комітетом Тернопільської міської ради для здійснення повноважень із питань, пов`язаних з формуванням тарифів на послуги.
Досліджуючи фактичну кількість житлових квартир та суб`єктів господарювання, які розташовані у житловому будинку по АДРЕСА_1 , позивач 20 серпня 2018 року направив великий інформаційний запит одночасно до TMP, ГТОВ МРІЯ та ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили. У ньому, зокрема, зазначив наступні запитання: 2.Як та в який спосіб ГТОВ Мрія повідомило споживачів нашого будинку, включаючи і автора цього інформаційного запиту, з посиланням на конкретне рішення відповідних органів за 15 днів до дати їх введення у дію (мається на увазі наявність відповідного наказу Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології виконавчого комітету Тернопільської міської ради) про те, що з 01 червня 2018 року є підприємством (виконавцем - суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору), яке обслуговує цей будинок? 3. Чи були дотримані при зміні виконавця товариством з ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили на господарське товариство з обмеженою відповідальністю Мрія вимоги п. 1. ч. 1. ст. 20 Закону України Про ціни і ціноутворення , п. 6. ст. 32 Плата за житлово-комунальні послуги Закону України Про житлово-комунальні послуги від 24 червня 2004 року № 1875-IV, в редакції, яка діяла станом на 16 травня 2018 року, і якщо ні, то чому та для чого? 4.Чи приймалось TMP (ТМВК), можливо - УЖКГ, благоустрою та екології TMP, рішення до 01 червня 2018 року щодо затвердження (призначення) господарського товариства Мрія , код ЄДРЮОФОП та ГФ 14032788, виконавцем житлово-комунальних послуг, зокрема, по житловому будинку по АДРЕСА_1 і коли (точна дата) та де воно було офіційно оприлюднено? 5.Яким чином (конкретна дата) ГТОВ Мрія , як новий виконавець житлово-комунальних послуг, зокрема, і по багатоквартирному житловому будинку по АДРЕСА_1 , застосував з 01.06.2018 року нижченаведений нормативно-правовий акт, тобто що з цього наказу ГТОВ Мрія застосувала, тобто довела чи не довела до мешканців цього будинку хоча би інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, включаючи і інформацію про заміну виконавця таких послуг, якщо так, то коли?
З відповіді ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили від 21 вересня 2018 року № 487 позивачу ОСОБА_1 стало відомо про те, що згідно рішення № 602 від 11 червня 2014 року ГТОВ Мрія визнано виконавцем послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду та дозволено укласти з ПМП ВАЛ договір на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду. Засновниками ГTOB Мрія було прийнято рішення про розірвання договору з ПМП ВАЛ на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду з 01 червня 2018 року та надавати ці послуги самостійно. Про це було повідомлено мешканців житлових будинків оголошеннями на дошці оголошень підприємства та під`їздах житлових будинків. Жодних незручностей через зміну надавача послуг для мешканців не виникло, оскільки не змінились місцезнаходження підприємства, працівники, не відбулася зміна тарифів за дані послуги
Після цієї відповіді позивач 24 вересня 2018 року звернувся з запитом до УЖКГ, благоустрою та екології TMP із проханням повідомити про те, яким наказом УЖКГ, благоустрою та екології ТМР ГТОВ Мрія затверджена з 01 червня 2018 року структура основних витрат на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків по житловому будинку по АДРЕСА_1 . Як вбачається із відповіді УЖКГ, благоустрою та екології TMP від 01 жовтня 2018 року, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року № 1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги ГТОВ МРІЯ встановлені тарифи на послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій, в тому числі і на будинок АДРЕСА_1 . Крім цього УЖКГ, благоустрою та екології ТМР, ГТОВ Мрія не затверджувалась структура витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою АДРЕСА_1 .
Разом з тим у п.п. 1, 2 резолютивної частини рішення ТМВК від 15 березня 2017 року № 161 Про врегулювання питання встановлення, коригування тарифів на житлово-комунальні послуги , вказано наступне: 1. Уповноважити управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології здійснювати реалізацію повноважень щодо встановлення (коригування) тарифів на житлово-комунальні послуги. Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології в процесі виконання делегованих повноважень, дотримуватись вимог законодавства України щодо порядку формування та затвердження цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги .
Як вбачається із наказу УЖКГ, благоустрою та екології TMP від 31 березня 2017 року № 679 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_1 , який стосується виключно ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили, а не будь-якого іншого господарюючого суб`єкта, в якому у його резолютивній частині написано: 1. Затвердити коригуючий коефіцієнт 2,593 до тарифу, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року № 1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги по будинку АДРЕСА_1 . 2. ПМП ВАЛ , застосувати коригуючий коефіцієнт до тарифу встановленого рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і інші житлово-комунальні послуги по будинку АДРЕСА_1 . 3. Затвердити структуру витрат по будинку АДРЕСА_1 , згідно з додатком .
04 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із інформаційним запитом до ГТОВ МРІЯ та ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили, на який отримав відповідь ГТОВ МРІЯ від 08 листопада 2018 року № 521, з якої йому стало відомо про те, що тарифи за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій дійсно затверджуються не для надавача послуг, а для будинку.
З 01 червня 2018 року ГТОВ МРІЯ неправомірно, всупереч тарифу, який встановлений для цього господарського товариства рішенням ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, додаток № 6, позиція 138 без наявності чинного наказу УЖКГ, благоустрою та екології TMP, який прийнятий стосовно ГТОВ МРІЯ , фактично підпільно використовуючи наказ УЖКГ, благоустрою та екології TMP від 31 березня 2017 року № 679, затверджений для ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили, в період з 01 червня 2018 року, отримує кошти за житлово-комунальні послуги, тобто при тарифі 1,27 грн. за 1 кв.м. - на 3,293 грн. за 1 кв.м., чим порушує права позивача як споживача таких послуг.
З огляду на зазначене, позивач ОСОБА_1 просив суд визнати неправомірними дії ГТОВ МРІЯ по щомісячному отриманню коштів за надані цим товариством на законних підставах житлово-комунальні послуги без затвердженого цьому підприємству тарифу та структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території без податків всупереч тим, які були встановлені для ГТОВ МРІЯ згідно рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, поз. 138 додатку 6 до зазначеного рішення та без наказу УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 01 червня 2018 року про затвердження структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території без податків всупереч тим, які були встановлені для ГТОВ МРІЯ згідно рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, поз. 138 додатку 6 до зазначеного рішення та без наказу УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 01 червня 2018 року про затвердження структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків щодо ОСОБА_1 , як їх споживача, який проживає в житловій квартирі АДРЕСА_3 по дату постановлення судом рішення за цим позовом. Просить зобов`язати ГТОВ МРІЯ провести перерахунок грошових коштів, отриманих цим товариством від споживача житлово-комунальних послуг по житловій квартирі АДРЕСА_3 ОСОБА_1 , з 01 червня 2018 року по дату постановлення судом рішення за цим позовом у відповідності до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків, який встановлений цьому товариству у відповідності до рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, позиція 138 додатку № 6 до рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603 - 1,27 грн. за 1 кв.м. загальної площі житлового приміщення.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 листопада 2018 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ГТОВ Мрія , ПМП з правом найму робочої сили ВАЛ , треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, ГУ Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів.
11 лютого 2019 року представник ГТОВ Мрія подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволення позовних вимог, покликаючись на наступне. ГТОВ Мрія згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 318 від 28 лютого 2011 року, № 602 від 11 червня 2014 року, визнано виконавцем послуг з управління та утримання об`єктів житловою фонду. Відповідно до даних рішень ГTOB Мрія дозволено укласти договори на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду на виконання робіт і по утриманні житлових будинків та прибудинкових територій, серед іншого і з ПМП ВАЛ . 01 липня 2014 року, керуючись рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, нормами цивільного законодавства, між ГГОВ Мрія та ПМП ВАЛ було укладено договір про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом, або комплексом будинків і споруд, відповідно до Типового, затвердженого Постановою КМУ № 484 від 20 травня 2009 року, будинки, що знаходились в управлінні та на утриманні в ГTOB Мрія перейшли в управління та утримання в ПМП ВАЛ . ПМП ВАЛ здійснювало управління будинками, та утримання будинків та прибудинкових територій у відповідності до умов договору. Плата споживачами за утримання будинків та прибудинкових територій становила за тарифами, що затверджувались органом місцевого самоврядування, а тому переходом будинків в управління ГTOB Мрія не змінилась ціна на послуги, структура основних витрат, жодним чином не порушено права мешканців багатоквартирних будинків, оскільки обидва підприємств знаходяться за однією адресою. З 01 червня 2018 року житлові будинки, що були в управлінні та утриманні ПМП ВАЛ на підставі додаткової угоди було передано в управління та утримання ГTOB Мрія . З вказаної дати (01 червня 2018 року) ГTOB Мрія здійснює управління та утримання будинків і прибудинкових територій, на підставі тих же рішень Виконавчою комітету Тернопільської міської ради, №318 від 28 лютого 2011 року та № 602 від 11 червня 2014 року, згідно діючих на цей період тарифів та структури основних витрат затвердженої органом місцевого самоврядування. Відповідно до Додаткової угоди від 01 червня 2018 року до договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом, або комплексом будинків і споруд, ГTOB Мрія здійснює управління та утримання будинків і прибудинкових територій у відповідності до тарифу і структури, що затверджена органом місцевого самоврядування, для кожного із будинків окремо, в т. ч. і будинку АДРЕСА_1 . На 01 червня 2018 року усі споживачі багатоквартирних будинків, управління та утримання яких здійснює ГTOB Мрія (в т.ч. і будинок АДРЕСА_1 ) були проінформовані шляхом повідомлень на дошках оголошень про зміну управителя та надавача послуг по утриманні будинків та прибудинкових територій. Доводи позивача про незаконність управління та утримання багатоквартирних будинків ГТОВ Мрія із застосуванням тарифу та структури основних витрат є безпідставними , оскільки тарифи на будинки затверджувались, а потім коригувались для кожного будинку окремо, про що вказано в п. 1 Наказу Управління житлово-комунальною господарства № 679 від 31 березня 2017 року. Крім того, послуги по управлінні та утриманні багатоквартирних будинків надавались якісно та в повному обсязі, про що засвідчує відсутність скарг зі сторони споживачів.
19 лютого 2019 року судом зареєстровано відповідь на відзив, у якій позивач ОСОБА_1 покликається на доводи, викладені у позовній заяві. Додаткового зазначив, що житловий будинок по АДРЕСА_4 -ми квартирний, з 49 адресними номерами. Документація із землеустрою прибудинкової території цього будинку не існує, у дворі будинку розташований газопровід середнього тиску, який є власністю держави, строк експлуатації якого закінчився в 1991 році, документація із землеустрою цього газопроводу відсутня, тобто по факту газопровід є, а межі земель (охоронна зона) трубопровідного транспорту з урахуванням наявності особливостей цього наземно-надземного газопроводу середнього тиску у вигляді шафового регуляторного пункту (ШРП) або котельної, в натуру (на місцевості) ніхто не встановлював, також ніхто не встановлював та не вносив в натуру (на місцевості) меж прибудинкової території 48-ми квартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 . В матеріалах справи № 607/6153/17 є лист-відповідь виконкому TMP від 03 листопада 2017 року, в якому було підтверджено те, що рішенням 3 сесії 4 скликання TMP від 25 червня 2002 року № 4/3/27 із земель двору будинку було вилучено 100 кв.м. площі земельної ділянки та надано в оренду підприємцю строком на 25 років, а 2027 рік ще не настав. ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили повідомило про те, що у цьому підприємстві взагалі будь-якої документації із землеустрою 200 кв.м., які забудовані капітальною будовою, з яких на будинок припадає 100 кв.м., немає, а решта 100 кв.м. - на житловий будинок по АДРЕСА_5 . Але вилучення наведеного метражу земельної ділянки абсолютно не вплинуло на розмір прибудинкової території у будинку, тобто до штучно вигаданої ділянки розміром 1331,4 кв.м., з якої вибуло ще більше 16 років назад 100 кв.м. і це триває вже на протязі 16 років, то на 1331,4 кв.м. таке вибуття абсолютно не впливає. Коригуючий коефіцієнт структури тарифу на прибирання 1 кв.м. прибудинкової території, якщо такої прибудинкової території немає, а в складі того прибудинкової території знаходяться землі трубопровідного транспорту, на які також відсутня документація із землеустрою, розраховувався на житловий 51-ти квартирний житловий будинок. Крім того ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили 01 квітня 2011 року прийняло в управління цей будинок без проектно-кошторисної документації, без фізичної наявності. Схем влаштування внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання та водовідведення, постачання гарячої води, що не завадило ввести до структури основних витрат за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків, як послугу - поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього благоустрою, розташованих на прибудинковій території, але такі елементи зовнішнього благоустрою, які розташовані прибудинковій території відсутні.
Позивач посилається на пункт 13 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869, згідно якого витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливової каналізації та з ліквідації аварій у внутрішньоквартирних мережах визначаються за кожною інженерною системою окремо.
Зазначає, що вищевказаних інженерних схем немає, а у додатку № 1 до наказу № 679 УЖКГ, благоустрою та екології під назвою Структура основних витрат за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків вказано: Технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем; холодного водопостачання, водовідведення, в тому числі послуги з періодичної повірки загальнобудинкових лічильників холодної води; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж теплопостачання, гарячого водопостачання. - 0,552 грн. 1 кв.м. Поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього благоустрою, розташованих на прибудинковій території - 1,04 грн. на 1 кв.м. . З огляду на зазначене позивач вважає, що 1,556 грн. 1 кв.м. становлять витрати на поточний ремонт інженерних систем та на технічне обслуговування таких систем, які не існують.
Як свідчать матеріали позапланової перевірки ГУ Держпродспоживслужби України в Тернопільській області в 2017 році у будинку, де мешкає позивач було 5 поверхів та 53 квартири загальною площею 2928,71 кв.м., ця ж площа вказана у додатку до наказу № 679 від 31 березня 2017 року, але на 51 квартиру. У довідках ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили за 1-4 квартал 2017 року загальна площа будинку - 2777,61 кв.м., тобто (2928,71 - 2777,61 = 151,10 кв.м.). Перерахунок тарифу за наслідками перевірки цієї був проведений підприємством, виходячи саме з загальної площі -2777,61 кв.м. Але у вказаному житловому будинку навіть не 51 квартира, що мало місце і перед 31 березня 2017 року, а фактично 48 житлових квартир, одна з яких має два адресні номери, тобто рахується те, що у житловому будинку 49 квартир. Згідно з додатком № 1 до договору № 1 по надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд від 01.07.2014 року між ГТОВ МРІЯ та ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили у житловому будинку по АДРЕСА_1 наявні 49 квартир, загальна площа 2746 кв.м. Таким чином, 2777,61 - 2746,00 = 31,61 кв.м. Відтак позивач вважає, що ПМП ВАЛ систематично здійснює фальсифікацію загальної площі будинку, що пов`язано з перерахунком всіх основних витрат на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового будинку по АДРЕСА_1 .
12 квітня 2019 року судом зареєстровано пояснення щодо позову, подані представником ГУ Держпродспоживслужби у Тернопільській області, у яких він зазначив, що до ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області двічі у березні та квітні 2018 року надходили звернення ОСОБА_1 , у яких порушувалися питання визначення площ прибудинкових територій, наявності документів землеустрою та розрахунків тарифів ПМП ВАЛ . В свою чергу, відповідно до чинного законодавства, зокрема Закону України Про звернення громадян , Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , згідно із погодженням Державної регуляторної служби України від 13 квітня 2018 року №3741 за зверненням ОСОБА_1 20 квітня 2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області здійснено позаплановий захід із здійснення державного нагляду (контролю) ПМП ВАЛ з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін/тарифів на послуги з утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_6 . Згідно результатів проведеної перевірки порушень не виявлено, ПМП ВАЛ дотримано вимоги щодо порядку формування, встановлення та застосування цін/тарифів на послуги. Перевіркою встановлено, що для розрахунку тарифу ПМП ВАЛ враховувались площі, вказані в інвентарній справі та технічній документації із застосуванням понижувальних коефіцієнтів у відповідності до Типових норм часу та норм обслуговування для робітників і виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду, затверджених наказом від 22 квітня 1997 року №59 Державним комітетом України по житлово-комунальному господарству (діючий до 26 лютого 2014 року). На час проведення перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області ПМП ВАЛ у місті Тернополі діяли тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розраховані і затверджені згідно додатку №3 Рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 для ГТОВ Мрія , та скориговані Наказом Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 31 березня 2017 року № 679 Про коригування тарифів та послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій... (зокрема і за адресою проживання ОСОБА_1 по АДРЕСА_7 ). Перевіркою встановлено, що відповідно до наказу ПМП ВАЛ №18 від 07 березня 2018 року ПМП ВАЛ проведено перерахунки плати за житлово-комунальні послуги по утриманні будинку та прибудинкової території по будинку АДРЕСА_1 в березні 2018 року та зменшено плату за період з 01 квітня 2017 року по 15 квітня 2017 року за житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 за адресою: буд. АДРЕСА_7 на суму 80,38 грн. Тобто, на момент перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області ПМП ВАЛ усунено порушення порядку встановлення державних регульованих цін /тарифів на житлові послуги, відповідно до якого при зміні ціни/тарифу виконавець/виробник мав повідомити та не повідомив споживачів з посиланням на рішення відповідних органів за 15 днів до введення їх у дію. Враховуючи інформацію, яка була отримана під час даної перевірки, ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області звернулося листом до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології виконавчого комітету Тернопільської міської ради з рекомендацією привести у відповідність рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 30 березня 2011 року №524 Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків на території міста в частині затверджених площ прибудинкової території та сходових кліток житлового будинку АДРЕСА_1 , прибирання якого на час перевірки здійснювалося ПМП ВАЛ . Виходячи з вищенаведеного, відповідно до чинного законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області, в межах наданих повноважень, проведено позапланову перевірку, надані всі відповіді ОСОБА_1 та роз`яснення.
16 липня 2019 року судом зареєстровано письмові пояснення представника УЖКГ, благоустрою та екології ТМР, у яких він зазначив, що рішенням виконавчого комітету міської ради від 28 лютого 2011 року №318 Про передачу будинків ГТОВ Мрія передано на баланс об`єкти житлового фонду (в т.ч. і будинок за адресою АДРЕСА_1 ). Вказаним рішенням виконавчого комітету, а також рішенням від 11 червня 2014 року № 602 ГТОВ Мрія дозволено укласти договори (в т.ч. з ПМП ВАЛ ) на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду (до затвердження переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких визначається на конкурсних засадах), оформивши матеріали відповідно до чинного законодавства. Як зазначено у відзиві на позов Відповідача та підтверджується долученими документами, ГТОВ Мрія та ПМП ВАЛ було укладено договір про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом, або комплексом будинків і споруд. Проте, 01 червня 2018 року вказаними суб`єктами господарювання укладено додаткову угоду, згідно якої об`єкти житлового фонду, що були в управлінні та утриманні ПМП ВАЛ було передано ГТОВ Мрія . Також, п.4 вказаної угоди визначено, що управління та утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється ҐТОВ Мрія на підставі діючих тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (в т.ч. коригуючого коефіцієнта), визначених органом місцевого самоврядування, що діють на момент приймання передачі в управління, для кожного із будинків окремо. У свою чергу, наказом Управлінням від 31 березня 2017 року №679, згідно вимог законодавства, що регулювало дану сферу відносин, зокрема, Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений постановою Уряду від 01 червня 2011 року №869, Законів України Про житлово-комунальні послуги , Про Державний бюджет на відповідний рік, постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також враховуючи рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2017 року №179 та №161 щодо врегулювання питання встановлення, коригування тарифів на житлово-комунальні послуги і рішення тарифної комісії від 27 березня 2017 року, затверджено відповідний коригуючий коефіцієнт та структуру витрат до тарифу, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги по будинку АДРЕСА_1 . З огляду на зазначене, вважає, що доводи викладені Позивачем є такими, що не повинні прийматись судом до уваги, а позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Позивачем ОСОБА_1 неодноразово було подано до суду пояснення по суті позовних вимог, у яких він підтримував позовні вимоги, покликаючись на доводи, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 вересня 2019 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів задоволено частково. Зобов`язано приватне мале підприємство ВАЛ з правом найму робочої сили (адреса місцезнаходження: вул. Руська, 41/7, м. Тернопіль, адреса фактичного місцезнаходження: вул. Князя Острозького, 24, м. Тернопіль) надати інформацію про: кількість квартир та адресних номерів, загальну та житлову площі житлового будинку по АДРЕСА_1 , житлову площу будинку, площу прибудинкової території, наявність землевпорядної документації на прибудинкову територію щодо встановлення її меж шляхом винесення цих меж в натуру (на місцевості), наявність схем внутрішньобудинкових мереж холодного та гарячого водопостачання, водовідведення, централізованого опалення станом на: 01 липня 2014 року; на 31 березня 2017 року; на 19 квітня 2018 року; на 01 червня 2018 року. Зобов`язано товариство з обмеженою відповідальністю Мрія (адреса місцезнаходження: вул. Князя Острозького, 24, м. Тернопіль) надати інформацію про: кількість квартир та адресних номерів, загальну та житлову площі житлового будинку по АДРЕСА_1 , житлову площу будинку, площу прибудинкової території, наявність землевпорядної документації на прибудинкову територію щодо встановлення її меж шляхом винесення цих меж в натуру (на місцевості), наявність схем внутрішньобудинкових мереж холодного та гарячого водопостачання, водовідведення, централізованого опалення станом на: 01 липня 2014 року; на 31 березня 2017 року; на 19 квітня 2018 року; на 01 червня 2018 року. Зобов`язано Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (адреса місцезнаходження: вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль) надати належним чином засвідчену копію рішення тарифної комісії від 27 березня 2019 року.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03 грудня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 грудня 2020 року закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ГТОВ Мрія , ПМП з правом найму робочої сили ВАЛ , треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: УЖКГ, благоустрою та екології ТМР, ГУ Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів з підстав, передбачених п. 2 ч. 2 ст. 255 ЦПК України.
Постановою Тернопільського апеляційного суду від 10 лютого 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 4 грудня 2020 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26 лютого 2021 року прийнято до провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ГТОВ Мрія , ПМП з правом найму робочої сили ВАЛ , треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: УЖКГ, благоустрою та екології ТМР, ГУ Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив на позовну заяву, письмових поясненнях та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ГТОВ Мрія , адвокат Снітинський Б. Є. у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на підстави, зазначені у відзиві на позову заяву.
Представник відповідача ПМП ВАЛ у судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання, у якому просив справу слухати без представника підприємства, відносно позовних вимог заперечив.
Представник третьої особи ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області у судове засідання не з`явився, у поясненнях щодо позову, зареєстрованих судом 12 квітня 2019 року просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи УЖКГ, благоустрою та екології ТМР у судове засідання не з`явився, подавав суду клопотання, у яких просив проводити розгляд справи без його участі.
Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
14 серпня 2001 року розпорядженням міського голови № 903 затверджено акт вибору та обстеження земельної ділянки, визначеної під будівництво салону краси і кафе на 30 посадочних місць за адресою АДРЕСА_5 суб`єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 площею до 200.00 кв.м. в оренду терміном на двадцять п`ять років.
У 2002 році КП Земельно-кадастрове бюро виготовлено проект відведення земельної ділянки суб`єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 для будівництва салону краси і кафе на 30 посадочних місць за адресою АДРЕСА_5 .
Рішенням третьої сесії четвертого скликання ТМР № 4/3/77 від 25 червня 2002 року Про затвердження проекту відведення та надання земельної ділянки в користування суб`єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 вирішено затвердити проект відведення земельної ділянки під будівництво салону краси і кафе на 30 посадочних місць суб`єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_5 . Вилучити з користування комунального підприємства житлово-експлуатаційної контори №3 (ід. код 21166934) земельну ділянку площею 100,00 кв.м. по АДРЕСА_1 , враховуючи письмову згоду землекористувача. Надати земельну ділянку площею 200.00 кв.м. в оренду терміном на двадцять п`ять років суб`єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 (ід.ном. 2844010863) під будівництво салону краси і кафе на 30 посадочних місць за адресою АДРЕСА_5 .
Відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №318 від 28 лютого 2011 року Про передачу будинків житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 був переданий КЖЕП Залізничник на баланс ГТОВ Мрія .
01 квітня 2011 року між управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради та ГТОВ Мрія укладено договір про утримання на балансі об`єктів житлового фонду комунальної власності, предметом якого є делегування Замовником функцій Балансоутримувачу щодо утримання на балансі об`єктів житлового фонду згідно рішень виконавчого комітету міської ради від 28 лютого 2011 року № 317 та № 318 Про передачу будинків та відповідно до Закону України Про житлово-комунальні послуги і умов договору. Мета договору - забезпечення якісного технічного обслуговування та ремонту об`єктів житлового фонду комунальної власності, дотримання належного санітарного стану прибудинкової території та місць загального користування для створення мешканцям належних умов проживання. Згідно розділу 2.1. вказаного договору, замовник має право: щоквартально отримувати інформацію від Балансоутримувача про перелік складових послуг, структуру тарифу та режим надання послуг; перевіряти кількісні та якісні показники наданих послуг; на відшкодування збитків заподіяних майну (будинку, окремим його конструкціям, внутрішньобудинковим системам), внаслідок незадовільного санітарно-технічного утримання; перевіряти правильність нарахувань за надані послуги; вимагати, при необхідності, але не рідше одного разу на рік, від Балансоутримувача проведення позачергового огляду житлового будинку для перевірки технічного стану основних конструктивних елементів і технічного обладнання; вимагати здійснення необхідних заходів для усунення виявлених недоліків з утримання будинку та прибудинкової території; здійснювати контроль за виконанням договірних зобов`язань Балансоутримувачем; координувати та надавати консультації щодо утримання на балансі об`єктів житлового фонду. Згідно розділу 2.2. Балансоутримувач має право: здійснювати функції утримання на балансі переданого йому за договором власником майна та управляти ним чи передавати за договором повністю або частково функції управління управителю; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту майна; укладати договори на надання житлово-комунальних послуг; надавати пропозиції щодо використання коштів на виконання капітального та поточного ремонтів; здійснювати господарську діяльність у порядку, визначеному законом; звертатися до суду про звернення стягнення на майно осіб, які відмовляються оплачувати надані житлово-комунальні послуги або відшкодовувати завдані збитки майну, що перебуває в нього на балансі.
Відповідно до додатку №1 до вказаного договору від 01 квітня 2011 року, балансоутримувачем житлового будинку по АДРЕСА_1 , управителем визначено ПМП ВАЛ , кількість поверхів 5, під`їздів 4, квартир АДРЕСА_8 .
01 квітня 2011 року між ГТОВ Мрія (замовник) та ПМП ВАЛ (управитель) укладено договір на виконання робіт по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій, згідно п. 1 якого Управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинковій території для зазначення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і не житлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг, а також відшкодувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника. В управління передається майно об`єкта, що належить власнику окремих приміщень на праві спільної власності.
Із додатку 3 до рішення виконавчого комітету міської ради від 28 вересня 2011 року № 1603 Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків вбачається, що ГТОВ Мрія встановлено тариф на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлових приміщень для будинку за адресою АДРЕСА_1 - 1,27 грн.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №318 від 28 лютого 2011 року Про передачу будинків житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 був переданий КЖЕП Залізничник на баланс ГТОВ Мрія . Визнано ГТОВ Мрія балансоутримувачем вказаного будинку. УЖКГ, БЛАГОУСТРОЮ ТА ЕКОЛОГІЇ в термін до 01 квітня 2011 року укласти із ГТОВ Мрія договір про утримання на балансі вказаного будинку. ГТОВ Мрія дозволити укласти з ПМП ВАЛ договір на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду, оформивши матеріали відповідно до чинного законодавства. Вважати ГТОВ Мрія та ПМП ВАЛ виконавцями послуги з управління та утримання вказаного будинку. Рекомендувати вказаним підприємства в термін до 01 квітня 2011 року укласти із споживачами житлово-комунальних послуг відповідні договори згідно чинного законодавства та проінформувати УЖКГ, БЛАГОУСТРОЮ ТА ЕКОЛОГІЇ .
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 524 від 30 березня 2011 року визначено площі прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків, прибирання яких здійснюють підприємства, що обслуговують житловий фонд міста. Зокрема, з додатку 3 до рішення виконавчого комітету міської ради від 30 березня 2011 року № 524 вбачається, що загальна площа будинку за адресою Руська, 18 становить 3 003,51 м.кв.; прибудинкової території становить 3396 кв.м., в тому числі: площа асфальтного покриття-1663 кв.м., площа зеленої зони - 1733 кв.м.; площа сходових кліток - 650 кв.м.
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 602 від 11 червня 2014 року вирішено УЖКГ, благоустрою та екології і ГТОВ Мрія внести зміни в додаток до договору на виконання робіт по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 3 березня 2001 року №419 Про реалізацію реформи житлового господарства та виключити з переліку житлових будинків, які передаються на утримання і обслуговування ГТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 будинки за адресами АДРЕСА_9 ) та АДРЕСА_10 (п. 131). 2. Вважати таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету міської ради № 1187 від 22 серпня 2007 року Про надання дозволу на укладання договорів . 3. ГТОВ Мрія дозволити укласти з його дочірніми підприємствами Комунальник 1 , Комунальник 2 та ПМП ВАЛ договори на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду вказаних у додатку до договору на виконання та утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 30 березня 2001 року №419 Про реалізацію реформи житлового господарства (до затвердження переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких визначається на конкурсних засадах), оформивши відповідно до чинного законодавства. 4. Вважати ГТОВ Мрія , його дочірні підприємства Комунальник. І , Комунальник 2 та ПМП ВАЛ , виконавцями послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду вказаних в п. 3 даного рішення. 5. Рекомендувати підприємствам вказаним в п. 4 даного рішення укласти із споживачами житлово-комунальних послуг відповідні договори, згідно чинного законодавства та проінформувати УЖКГ, благоустрою та екології .
01 липня 2014 року між ГТОВ Мрія (балансоутримувач) та ПМП ВАЛ (управитель) укладено договір про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, згідно якого управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.
У додатку до договору № 1 зазначена загальна площа будинку за адресою АДРЕСА_1 - 2746 кв.м., житлова - 1678 кв.м., кількість квартир - 49.
01 червня 2018 року укладено додаткову угоду до вказаного договору, якою припинено дію договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом, або комплексом будинків і спорудою з 01 червня 2018 року, ПМП ВАЛ передає, а ГТОВ Мрія приймає в управління будинки, визначені додатком до договору. ГTOB Мрія здійснює управління та утримання будинків та прибудинкових територій відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради, №318 від 28 лютого 2011 року та N° 602 від 11 червня 2014 року. Управління та утримання будинків споруд та прибудинкових територій здійснюється Г TOB Мрія на підставі діючих тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (в т. числі коригуючого коефіцієнта), визначених органом місцевого самоврядування, що діють на момент приймання передачі в управління, для кожного із будинків окремо. Питання заборгованості споживачів за послуги по утриманні будинків, споруд та прибудинкових територій, що виникла на момент передачі будинку, вирішується ПМП ВАЛ індивідуально та самостійно. Усі правовідносини, що виникають з цієї Угоди або пов`язані із нею, у тому числі пов`язані із дійсністю, укладенням, виконанням, зміною та припиненням цієї Угоди, тлумаченням її умов, визначенням наслідків недійсності або порушення Угоди, регулюються цією Угодою та відповідними нормами чинного законодавства України, а також звичаями ділового обороту, які застосовуються до таких правовідносин на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.
Листом ГТОВ Мрія № 683 від 12 серпня 2015 року, наданим у відповідь на запит Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області повідомлено, що ГTOB Мрія є балансоутримувачем будинків комунальної власності міста, в тому числі за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 18, згідно рішення №318 від 28 лютого 2011 року. Даним рішенням ГTOB Мрія дозволено укласти з ПМП ВАЛ договір на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду. Отже, виконавцем послуг з утримання будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_1 є ПМП ВАЛ . Нарахування за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій проводиться згідно рішення Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року № 1603. Із 2011 року тарифи не змінювались. Зростання мінімальної заробітної плати, ріст цін на матеріали, послуги, енергоносії та інше зумовило необхідність коригування даного тарифу. Згідно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, проведено коригування існуючого тарифу
02 жовтня 2015 року ПМП ВАЛ листом № 852 роз`яснило ОСОБА_1 , що Договір між ГTOB Мрія та ПМП ВАЛ на виконання робіт по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій не є договором управління майном і нотаріального посвідчення та державної реєстрації не потребує. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №869 від 01 червня 2011 року Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги розрахунок накладних витрат визначається у відсотках до фонду заробітної плати основних робітників виконавця з урахуванням кошторисної вартості зазначеннях витрат відповідно до законодавства.
До накладних витрат належать загальновиробничі та адміністративні витрати. До загальновиробничих витрат належать витрати з: утримання апарату управління виробництвом - витрати з оплати праці апаратом управління виробництвом з відрахуваннями із заробітної плати внесків ЄСВ та Фондів соціального страхування; утримання виробничого персоналу - витрати з оплати праці виробничого персоналу з відрахуваннями із заробітної плати внесків ЄСВ та інших фондів соціального страхування; охорони праці тощо. До адміністративних витрат належать витрати з: утримання апарату управління підприємства; оплата праці персоналу управління підприємством з відрахуваннями з заробітної плати внесків ЄСВ та інших фондів соціального страхування; оплати службових відряджень персоналу управління підприємством; забезпечення пожежної та сторожової охорони об`єктів адміністративного призначення; оплати вартості використання та обслуговування технічних засобів управління (обчислювальних центрів, вузлів зв`язку, засобів сигналізації), канцелярські та поштово-телеграфні витрати; оплати аудиторських перевірок, робіт (послуг), консультативного та інформаційного характеру; амортизації основних засобів адміністративного призначення. Згідно Рішення виконавчого комітету TMP від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і інші житло-комунальні послуги та Додатку 15 до цього Рішення встановлено плановий розмір накладних витрат на рівні 60%. Рішенням виконавчого комітету TMP від 25 березня 2015 року №265 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій було затверджено лише коригуючий коефіцієнт до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і інші житлово-комунальні послуги. Надані послуги підтверджуються актами виконаних робіт за підписами мешканців будинку.
07 грудня 2015 року Міністерством юстиції України надано відповідь № 2249/КО-23566/13 ОСОБА_3 та іншим щодо посвідчення нотаріусами правочинів (договорів). Роз`яснено, що положеннями Цивільного кодексу не встановлено вимог щодо обов`язковості нотаріального посвідчення договору про надання послуг. Договір управління нерухомим майном підлягає нотаріальному посвідченню.
Листом Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 12/1919 від 07 грудня 2015 року у відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 від 02 грудня 2015 року повідомлено, що листом від 05 вересня 2011 року №2847/15 виконавчий комітет Тернопільської міської звернувся в територіальне відділення, щодо надання висновків до проекту рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603. Територіальне відділення, розглянувши матеріали та зазначений проект рішення, листом від 09 вересня 2011 року №2120/7 не погодило проект рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги , а також надало свої зауваження, а саме: що Порядок нарахування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розроблений на основі Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року №529 Про затвердження Порядку нарахування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тоді, як необхідно було керуватись Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги , яка набрала чинності 18 серпня 2011 року; в матеріалах, наданих територіальному відділенню були відсутні експертні висновки Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації, передбачені розпорядженням голови Тернопільської обласної адміністрації від 01 липня 2005 року №331 Про приведення у відповідність до чинного законодавства повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг . Листом від 17 жовтня 2011 року №5351/02 виконавчий комітет Тернопільської міської ради повідомив про прийняття рішення від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги з врахуванням зауважень територіального відділення, пропозицій Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації та висновків держаної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області. Відповідно до пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги , інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном. Такий Порядок затверджений тільки наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30 липня 2012 року № 390 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за № 1380/21692 та введений в дію лише з 15 вересня 2012 року. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради не звертався в територіальне відділення, щодо погодження проекту рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 березня 2015 року №265 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і спо руд та прибудинкових територій
Заступник міського голови листом № 3267/02-15 від 25 серпня 2016 року на запит Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26 липня 2016 року по справі № 607/10280/15-а повідомив, що рішення ВК ТМР від 25 березня 2015 року № 265 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , яким затверджено коригуючий коефіцієнт 1,6 до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги. Даний коефіцієнт діє з 15 квітня 2015 року. Вищенаведене рішення прийняте на основі поданих надавачами послуг матеріалів. Зазначеним рішенням не передбачено включення в корегування тарифів зміни по статті накладні витрати.
ПМП ВАЛ листом від 28 жовтня 2016 року на лист Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 жовтня 2016 року по справі №607/10280/15-а повідомило, що Рішенням №265 виконавчого комітету TMP від 25 березня 2015 року Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій було затверджено коригуючий коефіцієнт 1,6 до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги. Даний коефіцієнт застосовано згідно механізму коригування тарифів на послуги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлового-комунальні послуги . Коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов`язкових платежів), рівень заробітної плати відповідно до законодавства, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси. За період із 2011 року по 2015 рік відбулися суттєві зміни по усіх вищезазначених критеріях.
15 березня 2017 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради ухвалив рішення №161 Про врегулювання питання встановлення, коригування тарифів на житлово-комунальні послуги , відповідно до якого уповноважив управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології міської ради здійснювати реалізацію повноважень щодо встановлення (коригування) тарифів на житлово-комунальні послуги.
15 березня 2017 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради ухвалив рішення №179 Про визнання такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету міської ради та внесення змін у рішення виконавчого комітету у відповідності до якого визнано такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №265 від 25 березня 2015 року Про коригування тарифів з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , № 264 від 25 березня 2015 року Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги . Внесено зміни в рішення виконкому №1603 від 28 вересня 2011 року та викладено додаток №15 до рішення у новій редакції .
Із протоколу засідання тарифної комісії від 27 березня 2017 року вбачається, що тарифна комісія вирішила дати згоду УЖКГ, благоустрою та екології скоригувати тарифи на послуги з вивезення побутових відходів по кожному підприємству зокрема.
Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології наказом № 679 від 31 березня 2017 року Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_1 затвердило коригуючий коефіцієнт 2,593 до тарифу, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги по будинку АДРЕСА_1 , уповноважило ПМП ВАЛ застосувати вказаний коригуючий коефіцієнт, а також затвердило структуру витрат по будинку АДРЕСА_1 , згідно з додатком.
Згідно додатку до наказу управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології № 679 від 31 березня 2017 року у структуру основних витрат за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків входить: прибирання прибудинкової території-0,802 грн. на 1 кв.м.; прибирання сходових кліток-0,567 грн. на 1 кв.м; освітлення місць загального користування-0,176 грн. на 1 кв.м.; поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього благоустрою, розташованих на прибудинковій території-1,04 грн. на 1 кв.м.; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: холодного водопостачання , водовідведення-втому числі послуги з періодичної повірки загально будинкових лічильників холодної води-технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж теплопостачання, гарячого водопостачання-0,552 грн. на 1 кв.м.; дератизація, дезінсекція-0,008 грн. на 1 кв.м.; рентабельність-0,148 грн. на 1 кв.м., що разом становить 3,293 грн. на 1 кв.м.
У вказаному додатку також наведено вихідні дані по будинку АДРЕСА_1 : рік забудови-1958; загальна площа будинку-2928,71 кв.м.; кількість поверхів-5; кількість квартир-51; кількість під`їздів-4; площа прибудинкової території-1331,4 кв.м.; площа сходових кліток-330 кв.м. та вказано, що розрахунки коригування тарифів проведено згідно Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01 червня 2011 року.
24 квітня 2017 року ПМП ВАЛ листом № 316 на інформаційний запит ОСОБА_1 від 10 квітня 2017 року повідомило, що будинок за адресою АДРЕСА_1 згідно технічного паспорта був побудований у 1960 році. Приведена площа прибудинкової території становить 1331,4 кв. м. Згідно рішення Тернопільської міської ради під 28 лютого 2011 року № 318 житловий фонд, який обслуговував КЖЕП Залізничник було передано на баланс Г TOB Мрія . При передачі житлового фонду КЖЕП Залізничник в Г TOB Мрія документи на прибудову адресний номер АДРЕСА_5 , між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_5 не передавались.
26 квітня 2017 року УЖКГ, благоустрою та екології ТМР надало відповідь № 423/15 на запит ОСОБА_1 , згідно якого останньому направлено копію наказу управління від 31 березня 2017 року № 679 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по будинку АДРЕСА_1 , додаток до вищенаведеного наказу (структуру основних витрат по цьому будинку) та розрахунок коригуючого коефіцієнта до тарифу з утримання будинку і споруд та прибудинкової території. Також направлено документи, які стали підставою для їх прийняття.
18 жовтня 2017 року виконавчий комітет ТМР надав відповідь № 10605/02 на інформаційний запит від 10 вересня 2017 року щодо прибудинкової території житлового будинку розміщеного за адресою АДРЕСА_1 . Згідно матеріалів бюро технічної інвентаризації за житловим будинком за адресою АДРЕСА_1 зафіксована в 1980 році площа земельної ділянки 0.2988га. Рішенням міської ради четвертого скликання третьої сесії від 25 червня 2002 року вилучено з прибудинкової території житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 земельну ділянку площею 0,01 га та надано в оренду терміном на 25 років суб`єкту господарської діяльності для будівництва та обслуговування нежитлових приміщень за адресою АДРЕСА_5 . Станом на даний час технічна документація із землеустрою по встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (місцевості) житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 та інша документація із землеустрою не виготовлялася.
03 листопада 2017 року ВК ТМР надало відповідь № 11018/02 на інформаційний запит від 01 листопада 2017 року щодо вилучення з прибудинкової території житлового будинку, розміщеного за адресою АДРЕСА_1 земельної ділянки. Рішенням міської ради четвертого скликання третьої сесії від 25 червня 2002 року вилучено земельну ділянку площею 100 кв.м за адресою АДРЕСА_1 , враховуючи письмову згоду землекористувача. На Вашу вимогу надаємо копію рішення міської ради четвертого скликання третьої сесії від 25 червня 2002 року та копію договору оренди земельної ділянки укладеного із СПД ОСОБА_2 на трьох аркушах. Зміни в рішення міської ради четвертого скликання третьої сесії від 25 червня 2002 року не вносилися, договір оренди чинний.
28 листопада 2017 року ПМП ВАЛ надало відповідь № 221 на запит Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, при передачі житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 підприємству було передано технічну документацію, а саме: інвентарну справу із винесенням в ній меж прибудинкової території та технічний паспорт на даний будинок. Розмір прибудинкової території житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 на дату введення в експлуатацію згідно інвентарної справи становить 2 034,70 м.кв. При передачі житлового фонду КЖЕН Залізничник в ГТОВ Мрія документації на побудовані та введені в експлуатацію будівлі на прибудинковій територій будинку АДРЕСА_1 , не передавались. За час обслуговування будинком підприємством жодні господарські споруди не будувались та в експлуатацію не здавались. Проектно-технічна документація на будівництво житлового будинку АДРЕСА_1 , копія державного акту на право постійного користування землею або державний акт на право власності на землю або договір оренди тощо на прибудинкову територію житлового будинку АДРЕСА_1 , копія проекту землеустрою на земельну ділянку підприємству не передавались.
Листом № 1937/05 від 23 лютого 2018 року ВК ТМР на запит ОСОБА_1 від 15 лютого 2018 року повідомило, що для того, щоб надати копію рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради про відвід земельної ділянки під забудову, архівному відділу Тернопільської міської ради необхідно додатково повідомити реквізит відповідного рішення (дату прийняття рішення та його реєстраційний номер). Реєстраційні посвідчення на будинковолодіння та акти відводу земельних ділянок під забудову, як окремі одиниці зберігання, до архівного відділу Тернопільської міської ради не передавалися, та про їх місце знаходження у архівному відділі немає ніяких відомостей.
07 березня 2018 року ПМП ВАЛ видало наказ № 11 Про перерахунок плати за житлово-Комунальні послуги , яким наказано провести перерахунок плати за житлово-комунальні послуги по будинку за адресою АДРЕСА_1 у березні 2018 року за 2017 рік. Перерахунок становить 80,38 грн.
У період з 16 квітня 2018 року по 30 травня 2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області у відповідності до погодження Державної регуляторної служби України №3741 від 13 квітня 2018 року було проведено позапланову перевірку суб`єкта господарювання ПМП ВАЛ з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін/тарифів на послуги з утримання будинку та прибудинкової території.
03 травня 2018 року Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області направило начальнику управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології листа за вих. № 01-15/1539, яким з посиланням на матеріали проведеної позапланової перевірки ПМП ВАЛ просило внести зміни в рішення від 30 березня 2011 року №524 Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків на території міста по будинку АДРЕСА_1 , посилаючись на те, що за матеріалами перевірки визначені площі в рішенні не відповідають площам, вказаним у технічному паспорті будинку та інвентарній справі по будинковолодінню АДРЕСА_1 .
Відповідь № 1084/15 на вказаний лист надано УЖКГ, благоустрою та екології ТМР 10 травня 2018 року, з неї вбачається, що 10 травня 2018 року на сайті Тернопільської міської ради опубліковано проект рішення Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 30 березня 2011 року № 524 , яким впорядковано підняті питання у вищенаведеному листі.
27 червня 2018 року ВК ТМР листом № 2706/02-Ф надано відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 , згідно якої згідно земельно-облікової документації в м. Тернополі не зареєстровані документи, які посвідчують право на користування чи право власності на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 . Також, станом на даний час технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для обслуговування житлового будинку за вищезгаданою адресою не розроблялася. Додатково інформуємо, що державна реєстрація земельних ділянок, присвоєння (визначення) кадастрових номерів, облік та зберігання документів, що посвідчують право користування та право власності на земельні ділянки проводиться міськрайонним управлінням у Тернопільському районі та місті Тернополі головного управління Держгеокадастру Тернопільської області (вул. Лисенка, 20а).
Також підготовлено відповідний проект рішення на розгляд виконавчого комітету Тернопільської міської ради що внесення змін до рішення від 30 березня 2011 року № 524 та подано його на погодження і оприлюднення відповідно до вимог ч. 3 ст.15 Закону України Про доступ до публічної інформації .
05 липня 2018 року ВК ТМР листом № 2884/02-Ф надано відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 від 26 червня 2018 року, згідно якої проект рішення Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 30 березня 2011 року №524 не замінює рішення щодо вирішення земельних питань, в т.ч. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою прибудинкової території будинку за адресою АДРЕСА_1 .
13 липня 2018 року ВК ТМР надано відповідь № 3152/08-Ф на запит ОСОБА_1 від 07 червня 2018 року, згідно якої рішення виконавчого комітету Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків на території міста не заміняє документацію із землеустрою по встановленню меж прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків та не дає нікому можливості її розробляти. Оприлюднений проект рішення виконавчого комітету Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30 березня 2011 року №524 Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків на території міста не прийнято.
16 липня 2018 року ПМП ВАЛ надано відповідь № 372 на запит ОСОБА_1 від 08 червня 2018 року, згідно якої площа двору будинку за адресою АДРЕСА_1 відображена в інвентарній справі на будинок. Очистка підвалів і горищ від сміття входять до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зокрема до витрат на прибирання, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги та рішення виконавчого комітету міської ради від 28 вересня 2011 року №1603. Площа підвалів та горищ не являється складовою прибудинкової території, а лише входить до розрахунку площ прибирання. Згідно технічного паспорта на будинок АДРЕСА_1 кількість квартир становить 52. Але одна із квартир розділена на дві окремі квартири із різними власниками і кількість особових рахунків становить 53. У будинку по АДРЕСА_1 на першому поверсі станом на сьогоднішній день функціонують нежитлові об`єкти в кількості 7 шт., а саме: кафе ІНФОРМАЦІЯ_2 ; магазин ІНФОРМАЦІЯ_3 ; банк ІНФОРМАЦІЯ_4 ; магазин ІНФОРМАЦІЯ_5 ; магазин ІНФОРМАЦІЯ_6 ; магазин ІНФОРМАЦІЯ_7 ; Одне нежитлове приміщення на даний час не функціонує. Дані нежитлові приміщення перебувають у приватній власності. Будь-які рішення ТМР щодо нежитлових приміщень у будинку за адресою АДРЕСА_1 підприємству не надавались.
17 липня 2018 року ВК ТМР надано відповідь № 3515/08-Ф на запит ОСОБА_1 від 09 липня 2018 року, згідно якою надано повторно копію листа за № 2769/02 від 02 липня 2018 року. Площа прибудинкової території буде встановлена відповідно до вимог визначених приведеними у запиті статей Законів.
20 липня 2018 року ВК ТМР надано відповідь № 3639/08 на запит ОСОБА_1 від 06 липня 2018 року, згідно якої експлуатуючою організацією ПМП Вал листом від 16 липня 2018 року № 372 у надано інформацію про кількість квартир у будинку за адресою АДРЕСА_1 , назви нежитлових приміщень розміщені на першому поверсі будинку, та зазначено, що вони всі перебувають у власності суб`єктів господарської діяльності. Зміни до рішення виконавчого комітету від 30 березня 2011 року №524 необхідно буде вносити за умови затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, або у разі припинення користування частиною земельної ділянки. При наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зміни не вносяться, оскільки дії по відношенню до земельної ділянки можна проводити після оформлення документів на право користування земельною ділянкою та реєстрації її у реєстрі речових прав у встановленому порядку.
20 липня 2018 року за вих. № 8/10-917-18 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України повідомлено, що розглянуто лист Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 04 липня 2018 року № 01 -27/4397 щодо перегляду розміру тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій після 10 червня 2018 року у разі виявлення порушень при формуванні цих тарифів виконавцями послуг. 10 червня 2018 року введено в дію Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VI11 Про житлово-комунальні послуги (далі - Закон) і частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком. Відповідно, з 10 червня 2018 року визнано таким, що втратив чинність Закон України Про житлово-комунальні послуги (Відомості Верховної Раді України, 2004 р., № 47, ст. 514 із наступними змінами) в частині норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонт приміщень, будинків, споруд (пункт 2 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону (із змінами). Статтею 5 Закону передбачено нову класифікацію житлово-комунальних послуг, згідно з якою до житлово-комунальних послуг віднесено житлову послугу - послугу з управління багатоквартирним будинком. Таким чином, з 10 червня 2018 року Законом не передбачено послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Також згідно з статтею 4 Закону за органами місцевого самоврядування закріплено повноваження щодо встановлення цін/тарифів лише на комунальні послуги. Отже, з 10 червня 2018 року органи місцевого самоврядування не мають повноважень щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків споруд та прибудинкових територій (у тому числі і за результатами коригування раніше встановлених тарифів, перерахунку тарифів у зв`язку із виявленням порушень при їх формуванні). Водночас враховуючи умови перехідного періоду (переходу від послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до послуги з управління багатоквартирним будинком) пунктом 3-1 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону встановлено, що договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Ціни/тарифи, а також порядок оплати послуг є істотними умовами договору про надання послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. З огляду на зазначене, розмір тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій не може бути зміненими виконавцем відповідних послуг та встановленим органами місцевого самоврядування протягом дії договору про надання послуги з утримання будинків і споруд, прибудинкових територій, який було укладено до введення в дію норм Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком (до 10 червня 2018 року). Разом з тим, у разі виявлення контролюючими органами порушень при формуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановлених органами місцевого самоврядування до моменту введення в дію Закону, та, відповідно, наданні виконавцям цих послуг (суб`єкта господарювання) обов`язкових до виконання приписів про усунення порушень вимог щодо формування тарифів, виконавцям необхідно зробити перерахунок вартості послуги для споживачів відповідних будинків на суму необґрунтованих (завищених) витрат у структурі тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Відповідний перерахунок доцільно робити виконавцю послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій щомісяця - починаючи з місяця отримання припису про усунення порушень вимог щодо формування тарифів.
24 липня 2018 року ВК ТМР надано відповідь № 3704/08-Ф на запит ОСОБА_1 від 07 липня 2018 року, згідно якої експлуатуючими організаціями ведеться спостереження за житловим фондом та прибудинковою територією багатоквартирних житлових будинків. Інформація про розміри земельних ділянок подана ними для внесення змін в рішення виконавчого комітету від 30 березня 2011 року № 524. Тимчасово, до виготовлення технічної документації із землеустрою та оформлення документів на право користування землею об`єднаннями багатоквартирних житлових будинків, використовуються площі земельних ділянок, для проведення розрахунків, зазначені в рішенні виконавчого комітету.
Згідно відповіді ПМП ВАЛ № 487 від 21 вересня 2018 року, наданої ОСОБА_1 на інформаційний запит № 226 від 20 серпня 2018 року повідомлено, інформацію щодо кількості квартир було надано у відповіді ПМП ВАЛ за № 422 від 17 серпня 2018 року. Інформація щодо зарахування сплачених коштів по квартирі АДРЕСА_3 була надана у відповідях ПМП ВАЛ за № 453 від 13 вересня 2018 року та ГTOB Мрія за № 452 від 13 вересня 2018 року. Після проведення нарахування за послуги з утримання будинків і прибудинкових територій за червень 2018 року по Г TOB Мрія дана інформація була в установах, які приймають платежі за житлово-комунальні послуги та приймалася оплата за них. Згідно рішення № 602 від 11 червня 2014 року ГTOB Мрія визнано виконавцем послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду та дозволено укласти із ПМП ВАЛ договір на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду. Засновниками ГTOB Мрія було прийнято рішення про розірвання договору із ПМП ВАЛ на виконання послуг з управління та утримання об`єктів житлового фонду з 01 червня 2018 року та надавати ці послуги самостійно. Про це було повідомлено мешканців житлових будинків оголошеннями на дошці оголошень підприємства та на під`їздах житлових будинків. Жодних незручностей через зміну надавача послуг для мешканців не виникло, оскільки не змінились місцезнаходження підприємства, працівники, не відбулася зміна тарифів за дані послуги.
03 травня 2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області надіслало начальнику УЖКБЕ ТМР лист № 01-15/1539, яким у відповідності до ст. 18 Закону України Про ціни та ціноутворення , Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області та матеріалів, перевірки ПМП ВАЛ просило внести зміни в рішення від 30 березня 2011 року №524 Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків на території міста по буд. АДРЕСА_1 . У п.1 вказаного рішення визначено площі прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків, прибирання яких здійснюють підприємства, що обслуговують житловий фонд міста. У додатках затверджено площа в розрізі категорій (в м.кв.): 1. Загальна площа, на яку нараховується квартирка плата; 2. Площа прибудинкової території, в тому числі площа асфальтового покриття; площа зеленої зони; 3. Площа сходових кліток. За матеріалами перевірки визначені площі рішенні не відповідають площам вказаним у технічному паспорті будинку та інвентарній справі по будинковолодінню АДРЕСА_1 .
ГТОВ Мрія листом № 573 від 04 січня 2019 року інформаційний запит ОСОБА_1 № 329 від 24 грудня 2018 року повідомили, що оскільки в останньому абзаці зазначено, що на цей інформаційний запит не розповсюджуються норми ЗУ Про доступ до публічної інформації та ЗУ Про звернення громадян , то всі необхідні пояснення, що стосуються судової справи буде надано в судовому засіданні, як передбачено вимогами процесуального законодавства.
Листом УЖКГ, благоустрою та екології ТМР № 624/15 від 01 жовтня 2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що його інформаційний запит від 24 вересня 2018 року розглянуто. Згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року № 603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги , ГTOB Мрія встановлені тарифи на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в тому числі і на будинок АДРЕСА_1 . Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології, ГTOB Мрія не затверджувалась структура витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно відповіді ГТОВ Мрія № 521 від 08 листопада 2018 року, наданої ОСОБА_1 на запит № 159 від 04 жовтня 2018 року, тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджуються не для надавача послуг, а для будинку. З 01 червня 2018 року тарифи та структура витрат по будинку за адресою АДРЕСА_1 не змінювались і по новому затверджувати вже встановлені тарифи та структуру витрат не було жодної необхідності.
15 січня 2019 року ГТОВ Мрія надало ОСОБА_1 відповідь на запит № 343 від 08 січня 2019 року, у якій повідомило, що всі пояснення буде надано в судовому засіданні.
Листом № 20/15 від 16 січня 2019 року УЖКГ, БЛАГОУСТРОЮ ТА ЕКОЛОГІЇ ТМР Уставицькому І. І. повідомлено, що згідно наявної інформації ПМП ВАЛ не інформував управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології про припинення з 01 червня 2018 року надання послуг на утримання будинку. Наказом Управління від 31 березня 2017 року № 679 затверджено корегуючий коефіцієнт до тарифу по будинку АДРЕСА_1 , а за наявною інформацією фактичним виконавцем послуг є Г TOB Мрія . Дія вищенаведеного наказу розповсюджується на житлові та нежитлові приміщення у будинку за адресою АДРЕСА_1 . Згідно наявної інформації ГTOB Мрія надає послуги, в тому числі АДРЕСА_1 у відповідності до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 лютого 2011 року №318 та застосовує наказ Управління від 31.03.2017 р. №679. Відповідно до листа Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області підготовлено та опубліковано проект рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради і подано на погодження.
Як вбачається із відповіді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області № У-42 від 27 лютого 2019 року, на запит ОСОБА_1 в архіві суду знаходиться цивільна справі № 2-6145/2002 за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення третьої сесії четвертого скликання ТМР від 25 червня 2002 року та визнання недійсним договором оренди землі.
На інформаційний запит ОСОБА_1 від 18 березня 2019 року до ГТОВ Мрія та ПМП ВАЛ , повідомлено, що всі пояснення, що стосуються справи № 607/23686/18 буде надано в судовому засіданні.
18 березня 2019 року ВК ТМР надано відповідь № 3036/08-Ф на запит ОСОБА_1 , із якої вбачається, що технічна документація із землеустрою на земельну ділянку для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 та інша документація із землеустрою не виготовлялася
Листом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 23.3-4/В-2845 від 22 травня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено, що з пояснень, наданих Головним управлінням, вбачається, що до Головного управління не надходили ухвали Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області про витребування доказів від Головного управління, а саме копії єдиної справи розпорядчих документів № 01-15/03. Враховуючи зазначене, відсутні правові підстави для надіслання Головним управлінням до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області по вищевказаній судовій справі копії єдиної справи розпорядчих документів № 01-15/03.
Із листа комунального підприємства Тернопільводоканал № 1626/19 від 30 травня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено, що з приводу питання внесків за обслуговування вузла комерційного обліку - керуючись пунктом 1 статті 6 Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання витрати оператора зовнішніх інженерних мереж (КП Тернопільводоканал ) на обслуговування вузлів комерційного обліку відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування вузла комерційного обліку. На підставі Методики визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання , затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 червня 2018 року № 129. 13 березня 2019 року рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 229 затверджено розмір внесків для споживачів комунального підприємства Тернопільводоканал за обслуговування вузлів комерційного обліку централізованого водопостачання та водовідведення окремо по кожному будинку, зокрема: для житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 розмір внеску складає 5,76 грн з ПДВ. Нарахування та виставлення внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку здійснюється щоквартально, один раз в квартал. Внески за обслуговування вузлів комерційного обліку включають в себе мінімальні витрати, необхідні для надання даних послуг, а саме: витрати на проведення огляду вузла обліку, ремонт та повірку будинкового комерційного водоміра (в тому числі роз пломбування, демонтаж, повірка, транспортування, монтаж та опломбування), витрати на паливно-мастильні матеріали, заробітну плату та ін. Зважаючи, що внески є квартальним платежем, рішення застосовується починаючи з 2-ого кварталу 2019 року. В рахунках споживачів за квітень 2019 року. відображено вартість обслуговування вузлів комерційного обліку та надалі такі нарахування проводитимуться в першому місяці кожного календарного кварталу. КП Тернопільводоканал не є балансоутримувачем житлового будинку по АДРЕСА_1 в зв`язку з чим на підприємстві відсутня проектна документація на влаштування внутрішньобудинкових комунікацій, зокрема: внутрішньобудинкових водопровідних та внутрішньобудинкових каналізаційних мереж. У житловому будинку по АДРЕСА_1 загальнобудинковий водомір КВБ 10 № 14811 було встановлено 11 жовтня 1999 року (23 вересня 2011 року лічильний механізм водоміра при проведенні чергової метрологічної повірки був оновлений). Первинних актів про монтаж будинкового лічильника в зв`язку з завершенням терміну їхнього зберігання немає в наявності. Зазначений загальнобудинковий водомір використовується як комерційний засіб обліку при розрахунках зі споживачами, в яких не забезпечено індивідуальний облік послуг водопостачання.
Як вбачається із квитанцій, наданих ГТОВ Мрія за адресою АДРЕСА_7 , ОСОБА_1 , особ. рахунок НОМЕР_1 , нараховано за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2018 року по 259,97 грн щомісячно.
Згідно квитанцій, наданих ПМП ВАЛ за адресою АДРЕСА_7 , ОСОБА_1 , особ. рахунок НОМЕР_1 , нараховано за квітень, травень по 259,97 грн щомісячно.
24 жовтня 2019 року УЖКГ, благоустрою та екології ТМР листом № 2968/15 на ухвалу суду від 30 вересня 2019 року повідомило, що 27 березня 2019 року засідання тарифної комісії не проводилось і рішення не приймалось, тому надати його копію не є можливим. Разом з тим управлінням надано витяг з протоколу засідання тарифної комісії від 27 березня 2017 року.
Як вбачається із вказаного витягу, вирішено рекомендувати управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології видати наказ про корегування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, керуючись рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2017 року №161. Проголосували всі присутні члени комісії за .
30 жовтня 2019 року ПМП ВАЛ на виконання Ухвали Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 вересня 2019 року повідомило наступне. Згідно технічного паспорта на будинок за адресою АДРЕСА_1 кількість квартир становить 52. Одна із квартир була розділена на дві окремі квартири в різними власниками, що збільшило кількість особових рахунків. Чотири житлові квартири на першому поверсі будинку їх власниками переобладнано в нежитлові приміщення. Отже, станом на 01 червня 2018 року кількість житлових квартир в будинку і відповідно адресних номерів - 49. Проте будь-які рішення Тернопільської міської ради щодо нежитлових приміщень у будинку за адресою АДРЕСА_1 підприємству не надавались. За запитувані періоди загальна площа квартир - 2745,60 м2; житлова площа - 1678,20 м2; За період надання послуг з управління житловим будинком за адресою АДРЕСА_1 підприємство у своїй роботі користувалося інвентарною справою на будинок, і з винесенням в ній меж прибудинкової території та технічним паспортом на даний будинок. Розмір прибудинкової території згідно інвентарної справи становить 2034,70 м2. Проектно-технічна документація на будівництво житлового будинку АДРЕСА_1 , державний акт на право постійного користування землею або державний акт на право власності на землю або договір оренди тощо на прибудинкову територію житлового будинку АДРЕСА_1 , проект землеустрою на земельну ділянку підприємству не передавались. Схеми внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання, гарячого водопостачання, водовідведення, централізованого опалення не передавалися. Додатково повідомлено, що гр. Уставицькому неодноразово надавалась інформація по вищевказаних питаннях у відповідях на численні інформаційні запити. Для підтвердження надано копії відповідей та витяги з журналу реєстрації вихідної кореспонденції.
22 листопада 2019 року ВК ТМР надано відповідь № 14478/02-Ф на запит ОСОБА_1 від 17 листопада 2019 року, згідно якої повідомлено, що рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської від 30 березня 2011 року №524 Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків території міста , визначені площі прибудинкових територій, вказаних у рішенні житлових будинків. У виконавчому комітеті відсутня інформація щодо передачі прибудинкової території будинку за адресою АДРЕСА_1 у постійне користування після прийняття вищенаведеного рішення.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2020 року у справі № 607/6153/17 рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 травня 2019 року у справі № 607/6153/17 скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити. Скасовано в додатку Порядок застосування тарифів на послуги з управління та утримання будинків і споруд та прибудинкових територій рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 179 від 15 березня 2017 року Про визнання такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету міської ради та внесення змін у рішення виконавчого комітету наступний абзац : Підприємства, які обслуговують житловий фонд мають право щоквартально самостійно затверджувати на підприємстві та погоджувати в управлінні житлово - комунального господарства, благоустрою та екології структуру витрат, виходячи із фактично понесених витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та затвердженого побудинкового тарифу . Скасовано наказ Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 31 березня 2017 року № 679 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_1 .
Листом Головного слідчого управління Національної поліції України № 24/У-2190 від 08 травня 2020 року ОСОБА_4 повідомлено, що відомості за його заявою від 24 лютого 2020 року про вчинення кримінального правопорушення за невиконання рішення суду, 08 травня 2020 року СВ Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12020210010001146 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 382 КК України.
Із відповіді ГТОВ Мрія № 171, наданої 12 травня 2020 року вбачається, що ОСОБА_4 проведено перерахунок квартирної плати у добровільному порядку у лютому 2020 року. Сума перерахунку становить 3 194,2 грн.
14 липня 2020 року ПМП ВАЛ надано відповідь № 211 на запит ОСОБА_1 , у якій зазначено що стосується включеного в тариф єдиного податку за ставкою 5%, то додатком 3 до рішення виконавчого комітету міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків, оскільки надавачі даних послуг мають право працювати на різних системах оподаткування і відповідно по різних ставках та зобов`язані сплачувати податок з доходу, як обов`язковий платіж. ПМП ВАЛ є платником податку 3 групи за ставкою 5% та зобов`язано сплачувати даний податок.
14 липня 2020 року ГТОВ Мрія надано відповідь № 212 на запит ОСОБА_1 , у якій зазначено що стосується включеного в тариф єдиного податку за ставкою 5%, то додатком 3 до рішення виконавчого комітету міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків, оскільки надавачі даних послуг мають право працювати на різних системах оподаткування і відповідно по різних ставках та зобов`язані сплачувати податок з доходу, як обов`язковий платіж. ГТОВ Мрія є платником податку 3 групи за ставкою 5% та зобов`язано сплачувати даний податок.
Листом ГТОВ Мрія № 326 від 02 листопада 2020 року надано відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 , із якої вбачається, що ГTOB Мрія є платником єдиного податку 3 групи за ставкою 5 % та зобов`язано сплачувати даний податок. Ставку єдиного податку 5,26 відсотка, як вказано у інформаційному запиті позивача, підприємство не застосовує. Після проведеного у лютому 2020 року перерахунку квартирної плати, для нарахування застосовується тариф 1,3368 грн.
Листом ГТОВ Мрія № 327 від 02 листопада 2020 року надано відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 , із якої вбачається, що ПМП ВАЛ є платником єдиного податку 3 групи за ставкою 5% та зобов`язано сплачувати даний податок. Ставку єдиного податку 5,26 відсотка, як вказано у інформаційному запиті підприємство не застосовувало.
Відтак, проаналізувавши вищенаведені документи, суд вважає, що до правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню наступні норми матеріального права.
Відповідно до частин 1, 2 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
В ході судового розгляду було встановлено, що ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_3 , є споживачем послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за цією адресою, однак договір з надавачем таких послуг ним не укладався, хоча позивач не заперечує отримання ним таких послуг. Водночас ОСОБА_1 вважає неправомірними дії ГТОВ МРІЯ по щомісячному отриманню коштів за надані цим товариством на законних підставах житлово-комунальні послуги без затвердженого цьому підприємству тарифу та структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території без податків всупереч тим, які були встановлені для ГТОВ МРІЯ згідно рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, поз. 138 додатку 6 до зазначеного рішення та без наказу УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 01 червня 2018 року про затвердження структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території без податків всупереч тим, які були встановлені для ГТОВ МРІЯ згідно рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, поз. 138 додатку 6 до зазначеного рішення та без наказу УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 01 червня 2018 року про затвердження структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків щодо ОСОБА_1 , як їх споживача, який проживає в житловій квартирі АДРЕСА_3 по дату постановлення судом рішення за цим позовом. Просить зобов`язати ГТОВ МРІЯ провести перерахунок грошових коштів, отриманих цим товариством від споживача житлово-комунальних послуг по житловій квартирі АДРЕСА_3 ОСОБА_1 , з 01 червня 2018 року по дату постановлення судом рішення за цим позовом у відповідності до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків, який встановлений цьому товариству у відповідності до рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, позиція 138 додатку № 6 до рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603 - 1,27 грн. за 1 кв.м. загальної площі житлового приміщення.
Щодо частини вищенаведених позовних вимог постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2020 року у справі № 607/6153/17 їм було надано правову оцінку та встановлено ряд обставин.
Відтак обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені (ч. 5 ст. 82 ЦПК).
Надаючи правову оцінкуу справі № 607/6153/17, колегія суддів зазначає наступне:
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Конституцією України визначені засади здійснення виконавчої влади в областях і районах місцевими державними адміністраціями, а також засади місцевого самоврядування, зокрема, в населених пунктах (села, селища, міста). Відповідні конституційні положення конкретизовані в законах України Про місцеве самоврядування в Україні , ;Про місцеві державні адміністрації , ;Про службу в органах місцевого самоврядування .
Згідно пункту 2 частини першої статті 28 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України Про житлово-комунальні послуги від 24 червня 2004 року № 1875-IV, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Зокрема, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги , до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до статті 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги , ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.
Згідно частин 1, 2 та 3 статті 31 Закону України Про житлово-комунальні послуги , порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Згідно ч. 10 статті 31 названого Закону у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов`язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - Порядок № 869), згідно якого, визначено механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 869, тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) - вартість надання таких послуг, розрахована на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів.
Відповідно до пункту 34 Порядку № 869 виконавці під час виконання робіт можуть у разі потреби здійснювати перерозподіл витрат у структурі тарифів на послуги без зміни загального обсягу таких витрат та з урахуванням фактичної вартості наданих послуг у межах встановлених тарифів.
Пункт 36 названого Порядку зазначає, що метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість.
Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов`язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси.
Коригуванню підлягають лише складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення (зменшення), що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження механізму коригування тарифів на послуги.
Коригування тарифів на послуги здійснюється за формулою: Тск = Тдх * К зв, де Тск - скоригований тариф; Тдк - тариф, що діє на момент коригування; Кзв - коефіцієнт зміни витрат, пов`язаних з наданням послуг.
Коефіцієнт зміни витрат, пов`язаних з наданням послуг, визначається за формулою: Кзв = 1 + Пзп х (Взн - Взд) : Взд + Пел х (Тен - Тед) :Тед + Ппал х (Цпн - Цпд) : Цпд + "[Пм х (Цмн - Цмд) : Цмд] + "[Псп х (Всн - Всд) : Всд], де Пзп - питома вага витрат із заробітної плати і сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у структурі діючого тарифу на послуги; Взн - витрати із заробітної плати і сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Взд - витрати із заробітної плати та сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Пел - питома вага витрат з електроенергії у структурі діючого тарифу на послуги; Тен - тариф на електроенергію з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу; Тед - тариф на електроенергію на дату встановлення діючого тарифу; Ппал - питома вага витрат із закупівлі пально-мастильних матеріалів у структурі діючого тарифу; Цпн - ціна пально-мастильних матеріалів з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Цпд - ціна пально-мастильних матеріалів на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Пм - питома вага витрат на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання у структурі діючого тарифу на послуги; Цпн - ціна на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Цпд - ціна на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Псп - питома вага витрат на оплату послуг субпідрядників у структурі діючого тарифу на послуги; Всн - вартість послуг субпідрядників з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Всд - вартість послуг субпідрядників на дату встановлення діючого тарифу на послуги.
Як зазначалося вище, Наказом УЖКГ №679 від 31.03.2017 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджено коригуючий коефіцієнт 2,593 до тарифу, встановленого рішенням виконкому №1603 від 28.09.2011 по багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1 та надано право ПМП ВАЛ застосовувати цей коригуючий коефіцієнт до тарифу.
На переконання позивача, зазначеним наказом, УЖКГ самостійно, окремо від ПМП ВАЛ з правом найму робочої сили затвердило як коригуючий коефіцієнт 2,593 до тарифу згідно рішення виконкому №1603 від 28.09.2011, так і структуру витрат по будинку по АДРЕСА_1 , та вийшло таким чином за межі вимог примітки, викладеної у рішенні виконкому Тернопільської міської ради №179 від 15.03.2015 та повністю порушило вимоги рішення Тернопільської міської ради №161 від 15.03.2017.
15.03.2017 виконавчий комітет Тернопільської міської ради ухвалив рішення №179 Про визнання такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету міської ради та внесення змін у рішення виконавчого комітету , яким, зокрема, внесено зміни в рішення виконкому №1603 від 28.09.2011 та додаток №15 до цього рішення у новій редакції, яка містить примітку наступного змісту: Підприємства, які обслуговують житловий фонд мають право щоквартально самостійно затверджувати на підприємстві та погоджувати в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології структуру витрат, виходячи із фактично понесених витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та затвердженого побудинкового тарифу та примітка до додатку до рішення
Наказ УЖКГ №679 від 31.03.2017 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та вказаний вище абзац примітки до додатку до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №179 розділу 4 Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є предметом оскарження.
Приймаючи оскаржуваний абзац примітки до додатку до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №179 розділу 4 Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій про коригування даних тарифів, виконавчий комітет, з яким погодився суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний абзац примітки прямо кореспондується з п. 34 Порядку 869.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, так як згідно п. 34 Порядку 869 виконавці під час виконання робіт можуть у разі потреби здійснювати перерозподіл витрат у структурі тарифів на послуги без зміни загального обсягу таких витрат та з урахуванням фактичної вартості наданих послуг у межах встановлених тарифів.
Метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість.
Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов`язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси ( п. 36 Порядку 869).
Оскаржуваний абзац Примітки рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №179 від 15.03.2017 викладено: Підприємства, які обслуговують житловий фонд мають право щоквартально самостійно затверджувати на підприємстві та погоджувати в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології структуру витрат, виходячи із фактично понесених витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та затвердженого побудинкового тарифу
Таким чином, надання в оскаржуваному абзаці право виконавців щоквартально самостійно затверджувати та погоджувати в управлінні житлово-комунального господарства структуру витрат не відповідає меті та механізму коригування (коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов`язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси ( п. 36 Порядку 869).
Крім того, надання права підприємству самостійно затверджувати, а після цього погоджувати ці витрати в органах в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології не відповідає ч. 10 сттатті 31 Закону Про житлово-комунальні послуги , якою передбачено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів.
Вказівка позивача на додаток №15 в позовній вимозі взята з самого рішення відповідача, проте з додатку до оскаржуваного рішення видно, що цей абзац міститься в розділі 4 Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , що не заперечується позивачем.
За таких обставин, оскаржуваний абзац Примітки підлягає скасуванню, як такий, що суперечить вказаним вище нормативно-правовим актам.
Стосовно Наказу Управління житлово - комунального господарства №679 від 31.03.2017 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , яким затверджено коригуючий коефіцієнт 2,593 до тарифу, встановленого рішенням виконкому №1603 від 28.09.2011 по багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1 та надано право ПМП ВАЛ застосовувати цей коригуючий коефіцієнт, колегія суддів зазначає наступне.
Прийняттю цього наказу передувало рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15.03.2017 №161 Про врегулювання питання встановлення, коригування тарифів на житлово-комунальні послуги , відповідно до якого уповноважено управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології здійснювати реалізацію повноважень, щодо встановлення (коригування) тарифів на житлово-комунальні послуги.
27.03.2017 на засіданні тарифної комісії було вирішено надати згоду управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології скоригувати тарифи на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку зокрема, а також скоригувати тарифи на послуги з вивезення побутових відходів по кожному підприємству.
Колегія суддів погоджується з позивачем, що така згода тарифної комісії повинна була передувати прийняттю рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15.03.2017 №161, яким делеговано свої повноваження по встановленню, коригуванню тарифів на житлово-комунальні послуги управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології.
З цього приводу, колегія суддів зазначає, що в самому Законі України Про місцеве самоврядування в Україні , передбачено, як самоврядні (власні) повноваження так і делеговані повноваження, як самої ради, так і виконавчого комітету. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги (ст. 28 названого Закону).
Як вказаний вище Закон, так і Закон України Про житлово-комунальні послуги , який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, не передбачають можливість делегування своїх повноважень, зокрема, іншому, навіть підлеглому органу.
Так, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги , до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до статті 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги , ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.
В підтвердження законності наказу управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології №679 від 31.03.2017 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_1 , відповідач вказав, що рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15.03.2017 №161 не є предметом оскарження, проте ці доводи, з огляду на вищевказані нормативні акти є не переконливими і не спростовують питання законності оскаржуваного наказу з огляду на власні повноваження управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології .
Отже, управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології наказом №679 від 31.03.2017 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_11 затвердило коригуючий коефіцієнт 2,593 до тарифу, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28.09.2011 №1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги по будинку АДРЕСА_1 та уповноважило ПМП ВАЛ застосувати вказаний коригуючий коефіцієнт, а також затвердило структуру витрат по цьому будинку, згідно з додатком.
Згідно додатку до наказу управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології №679 від 31.03.2017 у структуру основних витрат за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків входить: прибирання прибудинкової території - 0,802 грн. на 1 кв.м.; прибирання сходових кліток - 0,567 грн. на 1 кв.м; освітлення місць загального користування - 0,176 грн. на 1 кв.м.; поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього благоустрою, розташованих на прибудинковій території - 1,04 грн. на 1 кв.м.; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення, в тому числі послуги з періодичної повірки загально будинкових лічильників холодної води, технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж теплопостачання, гарячого водопостачання - 0,552 грн. на 1 кв.м.; дератизація, дезінсекція - 0,008 грн. на 1 кв.м.; рентабельність - 0,148 грн. на 1 кв.м., що разом становить 3,293 грн. на 1 кв.м.
У вказаному додатку також наведено вихідні дані по будинку АДРЕСА_1 : рік забудови - 1958; загальна площа будинку - 2928,71 кв.м.; кількість поверхів - 5; кількість квартир - 51; кількість під`їздів - 4; площа прибудинкової території - 1331,4 кв.м.; площа сходових кліток - 330 кв.м. та вказано, що розрахунки коригування тарифів проведено згідно Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011.
Як видно з матеріалів справи, що не заперечується сторонами, площі самого будинку та прибудинкової території мають розбіжності, розрахунок діючого тарифу по оплаті за житлово-комунальні послуги по утриманню будинку та прибудинкової території по будинку АДРЕСА_1 проведено ПМП ВАЛ з урахуванням площ, які зазначені у технічному паспорті будинку, складеному 20.07.1968 Тернопільським бюро технічної інвентаризації та інвентарній справі по вказаному будинковолодінню від 24.10.1980. Будь-яких документів, які б стосувалися оформлення прибудинкової території, матеріали справи не містять.
Так, 03.05.2018 Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області направило начальнику управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології листа за вих. № 01-15/1539, яким з посиланням на матеріали проведеної позапланової перевірки ПМП ВАЛ просило внести зміни в рішення від 30.03.2011 №524 Про визначення площ прибудинкових територій та сходових кліток житлових будинків на території міста по будинку АДРЕСА_1 , посилаючись на те, що за матеріалами перевірки визначені площі в рішенні не відповідають площам, вказаним у технічному паспорті будинку та інвентарній справі по будинковолодінню АДРЕСА_1 .
З цього приводу, колегія суддів зазначає, що згідно пунктів 3, 5 Порядку 869 під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку). Калькуляційною одиницею є 1 кв.м. загальної площі, що перебуває у власності або найму фізичної чи юридичної особи. Такий порядок розрахунку застосований щодо коригування тарифу оскарженим наказом (т. 1 а.с.30,31).
Так, пунктом 7 Порядку № 869 визначено, що витрати з прибирання прибудинкової території (ручним та механізованим способами) (Впт) визначаються за такою формулою: Впт=(Вр+Вм):Пз; Вр=Оз+Вф+Н+М+І; Вм=(Ппт х Нпрт) х Вм1, де Вр - витрати з прибирання прибудинкової території без залучення спеціалізованих машин (механізмів (ручним способом); Вм - витрати з прибирання прибудинкової території із залученням спеціалізованих машин (механізмів) (механізованим способом); Пз- сумарна загальна площа (зазначена у технічному паспорті житлового будинку (гуртожитку) квартир (житлових приміщень у гуртожитку та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) (якщо в технічному паспорті житлового будинку (гуртожитку) не відображені та невідкориговані площі, необхідні для розрахунку тарифу на послуги, застосовуються площі, які зазначені в актах, складаних за результатами обмірів житлового фонду); Оз- заробітна плата; Вф - сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; Н- накладні витрати; М- матеріальні витрати; І- обов`язкові платежі до бюджету; Ппт - площа прибудинкової території, яка прибирається механізованим способом; Нпрт - норматив (норма) прибирання одиниці площі прибудинкової території спеціалізованими машинами (механізмами); Вм1 - вартість машино-години роботи спеціалізованих машин (механізмів).
Якщо в технічному паспорті житлового будинку (гуртожитку) не відображені та не відкориговані площі, необхідні для розрахунку тарифу на послуги, Порядок № 869 визначає, що застосовуються площі, які зазначені в актах, складених за результатами проведених обмірів житлового фонду. Проте такі акти обмірів в матеріалах відсутні станом на травень 2018 року, бо за матеріалами перевірки Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області направило начальнику управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології листа за вих. № 01-15/1539 від 03.05.2018 про усунення розбіжностей.
Слід зазначити, що інших альтернативних способів усунення розбіжностей Порядком № 869 не передбачено.
Крім того, аналізуючи оскаржений наказ та додатки до нього (а.с.30,31) то він (додатки) не містять економічного обґрунтування коригування тарифу, як цього вимагає Закон та не зрозумілий розрахунок. Формула розрахунку передбачена п. 37 Порядку 869 і наведений нами вище.
Крім того, оскільки в структуру витрат входить прибирання прибудинкової території, то при коригуванні цього тарифу слід виходити з того, що ст.42 ЗК України передбачено, що розмір та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
Відтак, правильність затвердженого тарифу також залежить від наявності такої землевпорядної документації, проте в матеріалах справи остання відсутня.
З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що оскаржуваним наказом відповідача затверджено коригування тарифу, розрахованого на підставі непідтвердженої допустимими доказами площі будинку, оскільки під час апеляційного розгляду справи не спростовано розбіжності в площі спірного будинку та прибудинкової території, фактично без перевірки їх економічної обґрунтованості, тобто, без дотримання вимог статей 30, 31 Закону України Про житлово-комунальні послуги .
Відповідно до статей 30 та 31 Закону України Про житлово-комунальні послуги , державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: 1)доступності житлово-комунальних послуг для всіх споживачів та рівності правових гарантій; 2) нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживачам за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; 3) відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво; 4) відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства; 5) відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості; 6) відповідальності виконавців/виробників за недотримання вимог стандартів, нормативів, норм, порядків та правил; 7) гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги; 8) створення умов для залучення, використання за призначенням та повернення вкладних інвестицій, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на скорочення собівартості виробництва (надання) житлово-комунальних послуг, енергозбереження, модернізацію виробництва та підвищення якості послуг, що надаються.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Колегія суддів погоджується з апелянтом, що відповідачем фактично був доведений та затверджений лише перелік та вартість усіх послуг та їх загальна вартість з розрахунку на 1 кв. м, що не є структурою тарифу, оскільки не містить відображення складових витрат, які включаються до неї, чим, всупереч п. 3 Порядку № 869, не забезпечено прозорість визначення (коригування) розміру тарифу та не доведено його структуру.
Зазначені вище доводи стали підставою для скасування в додатку Порядок застосування тарифів на послуги з управління та утримання будинків і споруд та прибудинкових територій рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 179 від 15 березня 2017 року Про визнання такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету міської ради та внесення змін у рішення виконавчого комітету наступний абзац: Підприємства, які обслуговують житловий фонд мають право щоквартально самостійно затверджувати на підприємстві та погоджувати в управлінні житлово - комунального господарства, благоустрою та екології структуру витрат, виходячи із фактично понесених витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та затвердженого побудинкового тарифу . Скасування наказу Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 31 березня 2017 року № 679 Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по буд. АДРЕСА_1 .
На виконання постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2020 року у справі № 607/6153/17 ОСОБА_4 проведено перерахунок квартирної плати у добровільному порядку у лютому 2020 року, сума перерахунку становить 3 194,2 грн., що вбачається із відповіді ГТОВ Мрія № 171, наданої 12 травня 2020 року.
Таким чином, постановою суду від 23 січня 2020 року у справі № 607/6153/17 підтверджено доводи позивача про неправомірність дій ГТОВ Мрія по щомісячному отриманню коштів за надані цим товариством житлово-комунальні послуги без затвердженого цьому підприємству тарифу та структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території без податків всупереч тим, які були встановлені для ГТОВ Мрія згідно рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, поз. 138 додатку 6 до зазначеного рішення та без наказу УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 01 червня 2018 року про затвердження структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території без податків всупереч тим, які були встановлені для ГТОВ МРІЯ згідно рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, поз. 138 додатку 6 до зазначеного рішення та без наказу УЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 01 червня 2018 року про затвердження структури основних витрат по житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків.
Порушення прав ОСОБА_1 , як споживача усунуто шляхом перерахунку квартирної плати у добровільному порядку у лютому 2020 року та застосування тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у розмірі 1,27 грн. за 1 кв.м., згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року № 1603.
Разом з тим предмет заявленого ОСОБА_1 позову не вичерпано, адже позивач просить зобов`язати ГТОВ МРІЯ провести перерахунок грошових коштів, отриманих цим товариством від споживача житлово-комунальних послуг по житловій квартирі АДРЕСА_3 ОСОБА_1 , з 01 червня 2018 року по дату постановлення судом рішення за цим позовом у відповідності до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без податків, який встановлений цьому товариству у відповідності до рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року № 1603, позиція 138 додатку № 6 до рішення ТМВК від 28 вересня 2011 року.
При цьому, суд звертає увагу сторін на те, що неправомірні дії ГТОВ МРІЯ полягали в застосуванні тарифу за надані позивачу комунальні послуги без податку, оскільки орган місцевого самоврядування не включає витрати по сплаті податків в структуру тарифу, що пов`язано із системою оподаткування на якій перебуває надавач житлово-комунальних послуг.
Згідно Закону України Про місцеве самоврядування в Україні та Закону України Про житлово-комунальні послуги до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, окрім іншого, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. №869 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - Порядок, в редакції на час виникнення спірних правовідносин). Цей Порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках). Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Зазначеним Порядком також передбачено коригування тарифів на послуги, згідно якого, метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість.
Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується також у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов`язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси.
Порядком передбачено, що сплата податків і зборів (обов`язкових платежів) належить до адміністративних витрат. Тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планових (нормативних) витрат, витрат на відшкодування втрат, планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
ПМП ВАЛ та ГТОВ Мрія є платниками єдиного податку 3 групи за ставкою 5%, що вбачається з листів ГТОВ Мрія № 326 та № 327 від 02 листопада 2020 року, а відтак вказані юридичні особи правомірно включили до структури тарифу вартість єдиного податку. Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені чинним Податковим кодексом України, а до його прийняття Указом президента України Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємництва від 03 липня 1998 року № 727/98. Період, який визначено підрозділом 8 розділу ХХ Податкового кодексу України не охоплений позовними вимогами ОСОБА_1 .
З врахування вищенаведеного суд дійшов висновку, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги на час ухвалення рішення по справі є безпідставними та до задоволення не підлягають. Відтак у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до господарського товариства з обмеженою відповідальністю Мрія , приватного малого підприємства з правом найму робочої сили ВАЛ , треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, Головне управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів слідвідмовити.
В силу ст. 141 ЦПК України, понесені витрати зі сплати судового збору, покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до господарського товариства з обмеженою відповідальністю Мрія , приватного малого підприємства з правом найму робочої сили ВАЛ , треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, Головне управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок грошових коштів - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована адреса місця проживання АДРЕСА_12 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП відсутній.
Відповідач 1: Господарське товариство з обмеженою відповідальністю Мрія , місце знаходження: вул. Кн. Острозького, буд. 24, м. Тернопіль, 46006, КОД ЄДРПОУ 14032788;
Відповідач 2: Приватне мале підприємство ВАЛ з правом найму робочої сили, місце знаходження: вул. Кн. Острозького, буд. 24, м. Тернопіль, 46006, КОД ЄДРПОУ 30344974.
Треті особи треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, місце знаходження: вул. Коперника, буд. 1, м. Тернопіль, 46001, КОД ЄДРПОУ 35939934;
Головне управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області, місце знаходження: вул. Микулинецька, буд. 20А, м. Тернопіль, 46008, КОД ЄДРПОУ 40310895.
Повний текст рішення суду складено 20 серпня 2021 року.
Головуючий суддяО. Я. Герчаківська
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2021 |
Оприлюднено | 25.08.2021 |
Номер документу | 99140268 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.