Рішення
від 16.08.2021 по справі 529/574/21
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/574/21

Провадження № 2/529/209/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючої - судді Петренко Л.Є.,

секретаря с/з - Звягольської В.А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Диканська державна нотаріальна контора Полтавської області, про визнання права власності в порядку спадкування, -

встановив:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, що складається із житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , на який позивачці 16.12.2020 вже видано свідоцтво про право на спадщину за законом та земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, площею 0,25 га, яка розташована в с. Проні Диканського району Полтавської області.

Позивачка у позові вказує, що вона є спадкоємцем першої черги, в установлений законом строк звернулася із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Інші спадкоємці відсутні. Проте, нотаріусом відмовлено позивачці в оформленні свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв`язку з тим, що державний акт на право власності на землю серії ПЛ № 16 був виготовлений та виданий після смерті ОСОБА_2 , що позбавляє її можливості оформити спадщини в нотаріальному порядку. Тому, позивачка просить визнати за нею право власності на спадкове майно у вигляді вказаної земельної ділянки, яка розташована в с. Проні Полтавського району Полтавської області.

Позивачка ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала та просить його задовольнити.

Представник відповідача Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області в підготовче засідання не з`явився, а вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.

Представник третьої особи - Диканської державної нотаріальної контори в підготовче засідання не з`явився, а подав суду письмове пояснення щодо позову, в якому вказав, що при винесенні рішення покладається на розсуд суду та просить розглянути справу без його участі.

Враховуючи те, що позивачка подала заяву про підтримання позову, відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні у відсутність сторін відповідно до їх письмових клопотань про це.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов до наступного висновку.

З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Кобеляцьким рай ЗАГС Полтавської області вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с.10).

Згідно довідки виконавчого комітету Диканської селищної ради від 23.07.2020 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно на день смерті була зареєстровано та проживала за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 , на які позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом від 16.12.2020 (а.с.22).

Також, після смерті ОСОБА_2 залишилася земельна ділянка для обслуговування житлового будинку площею 0.25 га, яка розташована на території Диканської селищної ради. Вказану земельну ділянку померлій ОСОБА_2 передано у приватну власність на підставі рішення 16 сесії 21 скликання Диканської селищної ради від 22.12.1993 (а.с.16).

15.04.1994 на ім`я ОСОБА_2 видано державний акт на право приватної власності на землю на території Диканської селищної ради для обслуговування житлового будинку площею 0.25 га.

Позивач є спадкоємцем померлої ОСОБА_2 за законом першої черги, оскільки є її донькою. Вказана обставина підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 видане 23.06.1951 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану (а.с. 7-8).

Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07.07.2021 №/02-31, після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори звернулася позивачка ОСОБА_1 з письмовою заявою про прийняття спадщини. Інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини до Диканської державної нотаріальної контори не надходило. (а.с. 24)

Так, відповідно до вказаної постанови нотаріус відмовила у видачі позивачці свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв`язку з тим, що документ, який підтверджує право власності на земельну ділянку - державний акт на право приватної власності на землю серії ПЛ №16, видано після смерті особи ОСОБА_2 .

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

За змістом ст. 525 ЦК УРСР 1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Згідно з ч. 1 статті 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Статтею 548 ЦК УРСР 1963 року встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Як вбачається з матеріалів справи позивачка прийняла спадщину після померлої матері, що підтверджується виданим їй свідоцтвом про право на спадщину за законом на житловий будинок.

Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно рішення Диканської селищної ради від 22.12.1993 ОСОБА_2 передано у приватну власність безкоштовно земельну ділянку площею 0,25 га для обслуговування житлового будинку (а.с.16) на підставі якого була розроблена технічна документація на вказану земельну ділянку, встановлено її межі та виготовлено державний акт.

Відповідно до витяга з Державного земельного кадастру вищезазначеній земельній ділянці присвоєний кадастровий № 5321055102:02:001:0070 (а.с.18).

Факт видачі державного акта після смерті спадкодавця (через 2 місяці) не може бути підставою для виключення земельної ділянки із спадкової маси, оскільки померла ОСОБА_2 на законних підставах мала право на спірну земельну ділянку, яке виникло на підставі рішення селищної ради, а державний акт є лише документом, що підтверджує належність такого права. Оскільки ОСОБА_2 не встигла отримати за життя правовстановлюючий документ - державний акт на землю через обставини, які від неї не залежали, зазначене перешкоджає позивачці реалізувати право спадкування на майно і отримати відповідне свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до статті 1 першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенції) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Отже, враховуючи те, що нині померла ОСОБА_2 на законних підставах набула право власності на спірну земельну ділянку, таке майно є спадковим, а позивач ОСОБА_1 має право на спадщину за законом після смерті матері, суд приходить до висновку про те, що порушені права позивача підлягають захисту, а позовні вимоги задоволенню.

Керуючись ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку, площею 0,25 га, що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий № 5321055102:02:001:0070, як за спадкоємицею такого майна за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3

Відповідач: Диканська селищна рада Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження смт. Диканька Полтавської області, вул. Незалежності, 133, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 21046503

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги: Диканська державна нотаріальна контора Полтавської області, місце знаходження: вул. Пушкіна, 6, смт. Диканька Полтавської області. Код ЄДРПОУ 02899973.

Головуюча Л.Є. Петренко

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.08.2021
Оприлюднено25.08.2021
Номер документу99141350
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/574/21

Ухвала від 27.08.2021

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Рішення від 16.08.2021

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 14.07.2021

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні