Рішення
від 16.08.2021 по справі 626/1291/21
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 626/1291/21

Провадження № 2/626/479/2021

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

16.08.2021 року м. Красноград Красноградський районний суд Харківської області

в складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.

за участі секретаря Скачко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Наталинської сільськї ради Красноградського району Харківської області до ОСОБА_1 , третя особа- Відділ соціального захисту населення Наталинської сільської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

ВСТАНОВИВ:

Служба у справах дітей Наталинської сільськї ради Красноградського району Харківської області звернулася до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнення аліментів на утримання дитини.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 є матр`ю неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько дитини записаний відповідно до частини 1 ст. 135 СК України. Родина ОСОБА_1 з 11.02.2021 року перебуває на обліку як сім`я, , яка опинилася в складних життєвих обставинах.

З 12.02.2021 року позивачем ведеться постійний контроль та допомога сім`ї відповідача. ОСОБА_1 залишає сина ОСОБА_2 без нагляду або на тітку ОСОБА_3 , вихованням, лікуванням та утриманням сина не займається. На території власного будинку постійно влаштовує гуляння з розпиванням алкогольних напоїв, в результаті його виникають сварки, бійки та небезпечні ситуації для дитини. У будинку завжди брудно, речі занедбані, продукти харчування відсутні. Для дитини не створені належні умови для проживання та розвитку. ОСОБА_1 зловживає алкогольними напоями, офіційно не працює, проживає за рахунок допомоги по інвалідності, яка є основним джерелом існування родини. Мати не приділяє належної вихованню дитини-інваліда, стан здоров`я дитини незадовільний.

З матір`ю неодноразово проводилися бесіди, вона попереджалася про можливі наслідки за недбале ставлення до своїх батьківських обов`язків.

При розгляді комісією з питань захисту прав дітей Наталинської сільської ради від 17.05.2021 року питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 встановлено, що мати не приділяє належної уваги вихованню дитини, не займається його здоров`ям, не створює належних умов для його проживання та розвитку.

В судове засідання представник позивача не з`явився, відповідно до поданої заяви просили розглядати справу без їх участі, позов підтримують в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечували.

Відповідач в судове засідання не прибула, повідомлена про розгляд справи своєчасно та належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи від неї не надходило.

Представник третьої особи в письмовому клопотані не заперечувала проти задоволення позову та позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав по відношенню до сина, а також стягнення аліментів.

Так як відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений у встановленому порядку, від нього до суду не надходило заяви про розгляд справи за його відсутності, не подавав відзив, згідно ст. 280 ЦПК України, суд вважає необхідним ухвалити заочне рішення по справі на підставі наявних у справі доказів, так як позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів не здійснюючи фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона покликається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є матір`ю: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько ОСОБА_2 записаний відповідно до ст.135 СК України.

Вказане підтверджується свідоцтвом про народження та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначнням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст.135 СК України.

Згідно інформації КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Красноградського району" від 16.04.2021 р. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку у дитячого невропатолога ОДКЛ м.Харкова, останнє стаціонарне обстеження в 2016 році. Стан дитини тяжкий, дитина не здатна себе обслуговувати, не розуміє звернену мову до себе, мова нерозвинена. ОСОБА_2 не навчається, має вроджену патологію ЦНС, мікроцефалія, кістозно-гліозна трансформація головного мозку.

З 11.02.2021 року сім`я ОСОБА_1 перебуває на обліку як сім`я, яка опинилася в складних життєвих обставинах та постійно конторолюється Службою у справах дітей та соціальними фахівцями Наталинської сільської ради. Під час неодноразових обстежень житлово-побутових умов родини ОСОБА_1 встановлено, що в будинку брудно, холодно. Дитина не забезпечена продуктами харчування, речами першої необхідності, іграшками. Мати часто перебуває з ознаками алкогольного сп`яніння. Основним джерелом існування сім`ї є допомога яка виплачується на дитину-інваліда.

Згідно висновку комісії з питань захисту прав дітей Наталинської сільської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , від 17.05.2021 року № 02-25/2174, комісія з питань захисту прав дітей вважає позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 по відношенню до ОСОБА_2 доцільним .

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Частина 1 ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" передбачає, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до частин першої, другої статті 3 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року (далі - Конвенція ООН про права дитини) про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Статтею 9 Конвенції ООН про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.

У справі "Хант проти України" від 07 грудня 2006 року Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).

У статті 7 СК України визначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно із частинами другою та четвертою статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; хронічно зловживають алкоголем або наркотиками; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 березня 2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей(п.15).

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками (п.16).

Згідно із статтею 18 Закону України "Про охорону дитинства" держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що позивачем надано достатньо належних та допустимих доказів, які у своїй сукупності доводять, що в порушення вимог ст. 150 СК України, ОСОБА_1 не належно виконує свій обов`язок, щодо належного виховання свого сина, а саме не піклується належним чином про лікування, фізичний і духовний розвиток дитини, його навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування; безпечних санітарно-гігієнічних та побутових умов, які б не завдавали шкоди фізичному та розумовому розвитку дитини.

Зважаючи на викладене суд вважає, що позбавлення батьківських прав матері ОСОБА_1 щодо її дитини відповідатиме інтересам неповнолітнього.

Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до частини третьої статті 166 СК України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до статті ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти (аліменти) присуджуються у частці від доходу матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Статтею 182 ч.2 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

А отже позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частки заробітку(доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму відповідного віку до досягнення дитиною повноліття підлягають задоволенню в повному обсязі.

Статтею 191 СК України передбачено, що аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

Згідно ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів -у межах стягнення суми платежу за один місяць.

У відповідності до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати удових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку встновленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі статті 165, 166, 18-182 СК України, керуючись Законом України "Про охорону дитинства", ст. ст. 11, 209, 213 - 215, 256 - 259, 280-282 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Служби у справах дітей Наталинської сільськї ради Красноградського району Харківської області до ОСОБА_1 , третя особа- Відділ соціального захисту населення Наталинської сільської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів- задовольнити .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с.Улянівка Красноградського району Харківської області, місцем реєстрації якого є Виконавчий комітет Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області, актовий запис № 25 від 16 липня 2009 року.

Стягнути з ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на користь юридичної або фізичної особи, якій буде передано дитину, на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частки заробітку(доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму відповідного віку, починаючи з 21 травня 2021 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працює, на користь держави судовий збір в сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.

Рішення підлягає негайному виконанню в частині стягнення аліментів за один місяць.

Заочне рішення може бути переглянуто Красноградським районним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.

Суддя

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.08.2021
Оприлюднено27.08.2021
Номер документу99181657
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —626/1291/21

Ухвала від 02.01.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Рішення від 16.08.2021

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Рішення від 16.08.2021

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 26.07.2021

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 04.06.2021

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні