Рішення
від 18.08.2021 по справі 191/933/21
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/933/21

Провадження № 2/191/309/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Прижигалінської Т.В.

за участю секретаря - Силкіної О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовною заявою до Іларіонівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна сестра - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 8.210 га, кадастровий номер : 1224855300:01:150:0173, яка розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району, Дніпропетровської області. Будь які спадкоємці, крім неї у померлої відсутні. Позивач є спадкоємцем другої черги так як померла є її рідною сестрою ( ст. 1262 ЦК України). Заповіт померла не залишила. На час смерті ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована одна, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою ЦНАП виконкому Іларіонівської селищної ради № 358 від 09.03.2021 року 19.03.2021 року позивач звернулася до державного нотаріуса Другої Синельниківської державної нотаріальної контори з проханням про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка належала її сестрі - ОСОБА_2 , але державним нотаріусом Другої Синельниківської державної нотаріальної контори Мельниковим О.Ж. у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку їй було відмовлено на підставі того, що у встановлений законом шестимісячний строк з часу відкриття спадщини вона заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини не подала. У встановлений законом шестимісячний строк з часу відкриття спадщини вона заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини не подала у зв`язку з тим, що хворіла на короновірусну хворобу COVID-19 (двосторонню пневмонію) з 09.01.2021 року по 25.01.2021 року, наслідки якої дають знати і по теперішній час, що підтверджується довідкою лікаря Іларіонівської селищної лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини комунального некомерційного підприємства Центр первинної медичної допомоги Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області Борисенко Г.В. від 17.03.2021 року. Якщо спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини з поважних причин, суд у відповідності з ч. 3 ст.1272 ЦК України має право визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини. Спадщина після смерті ОСОБА_2 у вигляді земельної ділянки ніким не прийнята. Іларіонівська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області не зверталася до суду про визнання спадщини відумерлою, а в зв`язку з тим, що є спадкоємці, які звернулися за правом спадкування, втратила право на перехід спадщини у її власність.

У зв`язку з цим, позивач просить визначити для неї додатковий строк для подання до Другої Синельниківської державної нотаріальної контори заяви для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її рідної сестри - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити. Крім того, пояснив, що позивачка хворіла під час дії шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, а тому причина пропуску нею цього строку є поважною. Шестимісячний строк сплив 18.01.2021 року. Під час дії COVID-19 міське сполучення було припинено, а тому позивачка не мала можливості звернутися до нотаріуса раніше.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Також зазначила, що позивач мала можливість звернутися з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори до хвороби, а також протягом двох місяців після хвороби. Крім того, підтримала раніше надані письмові пояснення, згідно яких просила відмовити в задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а строк для прийняття спадщини відповідно до законодавства складає 6 місяців, і обчислюються з дати відкриття спадщини (дати смерті фізичної особи), спадкоємиця ж звернулася до нотаріальної контори лише 19 березня 2021 року. Як на поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини посилаючись на те, що з 09 січня 2021 року по 25 січня 2021 року хворіла на коронавірусну хворобу COVID-19. Проте, в постанові Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах спадкування вказано, зокрема, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття. У пункті 24 цієї Постанови Верховний Суд роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Будь-яких об`єктивних обставин, які б могли вважатися поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини позивач не навела.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов наступного висновку.

24.10.2016 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщина, на яку видане свідоцтво складається з земельної ділянки площею 8.210 гектарів, кадастровий номер земельної ділянки : 1224855300:01:150:0173, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області. Також в свідоцтві зазначено, що ОСОБА_1 , як дочка померлої, та ОСОБА_5 , як син померлої, відмовилися від своєї частки. Свідоцтво зареєстровано в реєстрі за № 238.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 .

З копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серія НОМЕР_2 , вбачається, що її батьками є : Батько - ОСОБА_7 , Мати - ОСОБА_4 .

З копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , Серія НОМЕР_3 , вбачається, що її батьками є : Мати - ОСОБА_4 .

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_4 , 27.09.1975 року уклали шлюб ОСОБА_8 та ОСОБА_1 . Прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_1 .

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_5 , 11.09.1980 року уклали шлюб ОСОБА_10 та ОСОБА_1 . Прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_1 .

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_6 , 11.08.1990 року уклали шлюб ОСОБА_13 та ОСОБА_1 . Прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_1 .

Відповідно довідки Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Іларіонівської селищної ради Синельниківського району № 358 від 09.03.2021 року, ОСОБА_2 дійсно була зареєстрована і проживала за адресою : Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Старолозуватка, по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , одна, згідно з даними загальної домової книги.

Згідно довідки Іларіонівської селищної лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини комунального некомерційного підприємства Центр первинної медичної допомоги Іларіонівської селищної ради Синельниківського району від 17.03.2021 року, ОСОБА_1 знаходилася на амбулаторному лікуванні і самоізоляції з 09.01.-25.01.2021 року. Діагноз - COVID-19. Двобічна пневмонія.

Постановою державного нотаріуса Другої Синельниківської державної нотаріальної контори Мельниковим О.Ж. від 19.03.2021 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що додані ОСОБА_1 документи суперечать вимогам ст.1270,1272 ЦК України.

В матеріалах спадкової справи № 84/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 міститься заява ОСОБА_1 від 19.03.2021 року про прийняття спадщини після смерті рідної сестри - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1220 ЦК України передбачено відкриття спадщини внаслідок смерті особи та часом відкриття спадщини є день смерті особи. Останнє місце проживання спадкодавця є місцем відкриття спадщини, що передбачено ч.1 ст.1221 ЦК України.

Згідно ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Тобто, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву, про прийняття спадщини.

За положеннями частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У постанові Верховного Суду по справі № 565/1145/17 від 26 червня 2019 року визначено, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту, тощо.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через власну пасивну поведінку, то правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини немає.

Згідно зі статтею 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обґрунтовуючи поважність причин пропуску встановленого законодавством строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач посилалася на амбулаторне лікування в період з 09.01.2021 року по 25.01.2021 року з діагнозом COVID - 19, а також тимчасового припинення громадського транспорту у зв`язку з пандемією, що позбавило її можливості звернутися до нотаріальної контори.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 , з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20 травня 2020 року Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у чинній редакції, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 з 12 березня 2020 року по 31 липня 2020 року (в редакції останніх змін) на всій території України встановлено карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 травня 2020 року №343 Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та відповідно до підпункту 8 пункту 2 постанови дозволена діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів запроваджено послаблення протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією (у тому числі у м. Дніпро). Зокрема, дозволено: з 22 травня 2020 року регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньо обласному та міжнародному сполученні.

Крім того, пунктом 3.23 Глави 10 Порядку передбачено, що своєчасно надісланою вважається заява, справжність підпису особи на якій засвідчена (або не засвідчена) нотаріально, що направлена поштовим відправленням до закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини і яка надійшла нотаріусу після закінчення цього строку. Нотаріус приймає такі заяви, заводить спадкову справу та у випадку надходження заяви, справжність підпису на якій не засвідчено нотаріально, надсилає лист спадкоємцю, в якому пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. У таких випадках конверт підшивається у спадкову справу.

Згідно з п. 2.1. розд. IV Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року за № 3306/5, спадкова справа заводиться посадовою особою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми), що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, визначених у ст. ст. 1261, 1262, 1266 ЦК України, осіб, вказаних у заповіті, заінтересованих в охороні цього майна, або вимоги кредиторів.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Таким чином, з урахуванням вищевказаних положень, строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 розпочався ІНФОРМАЦІЯ_1 та закінчився 18.01.2021 року.

Матеріали справи не містять доказів того, що позивачка у зв`язку із хворобою, яка не була тривалою, об`єктивно була позбавлена можливості подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини в інший, передбачений законом спосіб, без особистої присутності у нотаріуса (поштове відправлення, довіреність на вчинення від свого імені необхідних дій іншій особі тощо). Самі по собі ті обставини, що позивач перебувала на амбулаторному лікуванні 16 днів та тимчасове припинення громадського транспорту не свідчать про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, оскільки протягом шестимісячного строку з дня відкриття спадщини не існувало жодних причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними або істотними труднощами, які б позбавили її можливості звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

Таким чином, в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

На підставі викладеного та ст. ст. 1216, 1217, ч.1 ст. 1220, ч.1 ст. 1221, ст.1262, ч.5 ст. 1268, ч.3 ст.1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , керуючись ст.ст.12, 13, 77, 78, 206, 259, 263, 264 ЦПК України, суд ,-

У Х В А Л И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду або через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27.08.2021 року.

Суддя: Т. В. Прижигалінська

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.08.2021
Оприлюднено28.08.2021
Номер документу99211125
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —191/933/21

Ухвала від 31.01.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Постанова від 23.11.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Макаров М. О.

Ухвала від 30.09.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Макаров М. О.

Ухвала від 30.09.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Макаров М. О.

Ухвала від 18.08.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Прижигалінська Т. В.

Ухвала від 14.07.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Прижигалінська Т. В.

Рішення від 18.08.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Прижигалінська Т. В.

Рішення від 18.08.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Прижигалінська Т. В.

Ухвала від 31.03.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Кухар Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні