печерський районний суд міста києва
Справа № 757/38689/21-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора другого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор другого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021, яке було вилучено в ході проведення обшуку в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23, а саме:
- розчин для зовнішнього застосування «БІОСЕПТ» 96%, 100 мл, серія 040420, придатний до 04.2025, виробник ПрАТ «Біолік», Україна, 24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Незалежності, 131, Ш в кількості 5 штук;
- печатка ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155).
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що вказане майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України. Метою накладення арешту є забезпечення збереження речових доказів.
З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021 за фактом розтрати бюджетних коштів у великих розмірах, що виділені закладам охорони здоров`я України на закупівлю медичних виробів за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
Установлено, що упродовж 2020 року службові особи Міністерства охорони здоров`я України, Державної служби з контролю якості лікарських засобів, обласних лабораторних центрів Одеської, Чернівецької, Хмельницької та інших областей, діючи за попередньою змовою із службовими особами ряду комерційних структур, до яких окрім інших належать ТОВ «АКРОБУД-СЕРВІС», ТОВ «КОРМЕД», ТОВ «Ордер Спектр», ТОВ «Астравір Текнолоджі», ТОВ «ТД Кратас Плюс», ТОВ «Лізоформ Медікал», ТОВ «Нова Лабораторія», шляхом зловживання своїм службовим становищем та всупереч інтересам служби, під час проведення державних закупівель за бюджетні кошти з дотриманням вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), тобто без проведення процедур закупівель, вчинили розтрату бюджетних коштів у великих розмірах.
Зокрема, службові особи розпорядників бюджетних коштів, зловживаючи своїм службовим становищем, під час проведення державних закупівель за бюджетною програмою (КПКВ 2301230) - «Забезпечення готовності та реагування системи громадського здоров`я на спалахи гострої респіраторної хвороби «COVID-19», спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», та забезпечення засобами індивідуального захисту закладів охорони здоров`я першої хвилі для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою «COVID-19», спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», та її наслідками», діючи в інтересах указаних вище комерційних структур, без проведення аналізу ринку цін на товари, укладали угоди про придбання та закуповували реагенти для тестування та засоби індивідуального захисту у суб`єктів приватного сектору економіки за завищеними цінами.
Так, наказом МОЗ України № 1257 від 27.05.2020 затверджено паспорт бюджетної програми на 2020 рік (КПКВ 2301230) - «Забезпечення готовності та реагування системи громадського здоров`я на спалахи гострої респіраторної хвороби «COVID-19», спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», та забезпечення засобами індивідуального захисту закладів охорони здоров`я першої хвилі для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою «COVID-19», спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», та її наслідками». Цим паспортом визначено головного розпорядника бюджетних коштів Міністерство охорони здоров`я України, відповідального виконавця апарат Міністерства охорони здоров`я України, обсяг бюджетних призначень складає 2 990 045,4 тис. грн. Зазначений паспорт бюджетної програми розроблено, складено службовими особами (працівниками) МОЗ України, де проведено повний розрахунок потреби у бюджетних коштах, кількісних та вартісних показників затрат, продукту, якості надання послуг, який підписано заступником міністра ОСОБА_4 та на яку покладено контроль за його виконанням.
У ході розслідування отримано відомості про витрачання коштів, що виділені для виконання бюджетної програми на 2020 рік (КПКВ 2301230) - «Забезпечення готовності та реагування системи громадського здоров`я на спалахи гострої респіраторної хвороби «COVID-19», спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», та забезпечення засобами індивідуального захисту закладів охорони здоров`я першої хвилі для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою «COVID-19», спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», та її наслідками» за напрямками, що не передбачені паспортом указаної бюджетної програми.
08.07.2021 у ході санкціонованого обшуку на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23, серед іншого було вилучено:
- розчин для зовнішнього застосування «БІОСЕПТ» 96%, 100 мл, серія 040420, придатний до 04.2025, виробник ПрАТ «Біолік», Україна, 24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Незалежності, 131, Ш в кількості 5 штук;
- печатка ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155).
Проведення обшуку в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23 було закінчено 08.06.2021 о 12:14 год.
Метою вилучення медичних виробів (предметів медичного призначення), як експериментальних зразків, є необхідність у проведенні відповідних досліджень та судових експертиз, на предмет підтвердження чи спростування відповідності до встановлених стандартів якості.
Враховуючи викладене, з метою досягнення завдань, засад кримінального провадження, збереження речових доказів виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення, передбаченого Главою 17 КПК України.
При цьому, у зв`язку із пізнім часом закінчення проведення органом досудового розслідування слідчих дій, значною відстанню від місця їх проведення до місця здійснення досудового розслідування, великою кількістю вилучених речей та документів, проведення одночасних обшуків у 10 (десяти) регіонах України, встановлений кримінальним процесуальним законодавством 48-годинний строк для звернення до слідчого судді із клопотанням про арешт тимчасового вилученого майна було пропущено.
Так, згідно із приписами статті 117 КПК України пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду. Враховуючи наведене вище, 48-годинний строк для звернення до слідчого судді із клопотанням про арешт тимчасового вилученого майна було пропущено із поважних причин.
Таким чином, поновлення пропущеного із поважних причин 48-годинного строку для звернення до слідчого судді із клопотанням про арешт тимчасового вилученого майна та накладення арешту на вказані медичні вироби (предметів медичного призначення) що були вилучені в ході проведення обшуку, надасть можливість органу досудового розслідування долучити їх до матеріалів кримінального провадження в якості доказу обставин, які мають значення у кримінальному провадженні, а також використати для проведення відповідних досліджень та судових експертиз.
Клопотання про арешт тимчасово вилученого майна від 10.06.2021 скеровано до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва того ж дня та в подальшому було розподілено до провадження слідчого судді ОСОБА_5 .
22.06.2021 слідчий суддя ОСОБА_5 по справі № 757/32740/21-к винесла ухвалу про повернення прокурору клопотання про арешт майна, встановивши строк 72 години для усунення недоліків.
Рішення суду обґрунтовано тим, що в клопотанні ініційовано питання щодо накладання арешту на майно, яке було вилучено на підставі різних ухвал про проведення обшуку та за різними адресами.
Ухвала по справі № 757/32740/21-к фактично була отримана лише 16.07.2021, про що свідчить копія відповідної розписки. Тому встановлений строк у 72 години обраховується з моменту фактичного отримання судового рішення.
Прокурор та слідчий до судового засідання не з`явилися. Слідчий надав заяву про розгляд справи у його відсутність, клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити.
Володілець майна до судового засідання не з`явився з невідомих причин, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, тому слідчий суддя розглянув клопотання за його відсутності на підставі ч. 1 ст. 172 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Під час судового розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021 за фактом розтрати бюджетних коштів у великих розмірах, що виділені закладам охорони здоров`я України на закупівлю медичних виробів за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
08.07.2021 у ході санкціонованого обшуку на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23, серед іншого було вилучено:
- розчин для зовнішнього застосування «БІОСЕПТ» 96%, 100 мл, серія 040420, придатний до 04.2025, виробник ПрАТ «Біолік», Україна, 24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Незалежності, 131, Ш в кількості 5 штук;
- печатка ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155).
Проведення обшуку в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23 було закінчено 08.06.2021 о 12:14 год.
10.06.2021 постановою слідчого вилучені під час обшуку речі, визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Клопотання про арешт тимчасово вилученого майна від 10.06.2021 скеровано до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва того ж дня та в подальшому було розподілено до провадження слідчого судді ОСОБА_5 .
22.06.2021 слідчий суддя ОСОБА_5 по справі № 757/32740/21-к винесла ухвалу про повернення прокурору клопотання про арешт майна, встановивши строк 72 години для усунення недоліків.
Рішення суду обґрунтовано тим, що в клопотанні ініційовано питання щодо накладання арешту на майно, яке було вилучено на підставі різних ухвал про проведення обшуку та за різними адресами.
Ухвала по справі № 757/32740/21-к фактично була отримана лише 16.07.2021, про що свідчить копія відповідної розписки. Тому встановлений строк у 72 години обраховується з моменту фактичного отримання судового рішення.
25.06.2021 слідчим винесено постанову про призначення судової експертизи матеріалів, речовин та виробів.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно з ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
Отже, арешт з метою забезпечення речових доказів, по суті являє форму забезпечення доказів у кримінальному провадженні та не вимагає обов`язкового повідомлення підозри у кримінальному провадженні, не пов`язується з особою, підозрюваною у вчиненні кримінального провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:
1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;
2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;
3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом;
4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021, яке було вилучено в ході проведення обшуку в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23, а саме: розчин для зовнішнього застосування «БІОСЕПТ» 96%, 100 мл, серія 040420, придатний до 04.2025, виробник ПрАТ «Біолік», Україна, 24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Незалежності, 131, Ш в кількості 5 штук, оскільки вилучене майно відповідає критеріям, передбаченим ст. 98, ч. 2 ст. 167 КПК України, містить на собі сліди кримінального правопорушення, визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, є об`єктом проведення експертиз та метою такого арешту є забезпечення зберігання речових доказів.
При цьому, слідчий суддя приймає до уваги, що інформація яка міститься у вказаних речах має значення для кримінального провадження, враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення.
Разом з цим, клопотання прокурора в частині накладення арешту на печатку ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155) задоволенню не підлягає, оскільки прокурором не доведено, яким саме ознакам ст. 98 КПК України відповідає вказане майно.
З урахуванням наведеного та керуючись ст. 98, 167, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора другого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021 задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні № 42021000000001014 від 06.05.2021, яке було вилучено в ході проведення обшуку в офісному приміщенні ТОВ «КОРМЕД» (код ЄДРПОУ 37412155), за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницьке Шосе, 23, а саме:
- розчин для зовнішнього застосування «БІОСЕПТ» 96%, 100 мл, серія 040420, придатний до 04.2025, виробник ПрАТ «Біолік», Україна, 24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Незалежності, 131, Ш в кількості 5 штук.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2021 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 99238151 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Батрин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні