Рішення
від 19.08.2021 по справі 918/820/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" серпня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/820/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюк В.Г. , при секретарі судового засідання Фесюка О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Приватного акціонерного товариства "Сільськогосподарське

підприємство "Шубківське"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ землі"

про зобов`язання усунути перешкоди у користуванні земельної ділянки

Сторони не забезпечили явку уповноважених представників.

Описова частина:

В серпні 2020 року Приватне акціонерне товариство "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ землі" про зобов`язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою.

Ухвалою суду від 17 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/820/20 за позовом Приватного акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ землі" про зобов`язання усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, визначено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 22 вересня 2020 року.

Ухвалою суду від 22 вересня 2020 року розгляд справи відкладено на 06 жовтня 2020 року.

05 жовтня 2020 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду представник позивача подав клопотання в додатках до якого долучив до матеріалів справи докази, які на переконання останнього підтверджуються викладені у позовній заяві обставини.

Ухвалою суду від 06 жовтня 2020 року розгляд справи відкладено на 29 жовтня 2020 року.

23 жовтня 2020 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду Шубківська сільська рада на вимогу ухвали суду надала письмові пояснення та долучила до матеріалів справи документи.

28 жовтня 2020 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду представник позивача подав письмові пояснення, в яких зазначив хронологію подій, як і коли дізнався про використання ставка сторонніми особами, а також зазначив про наявність кримінальної справи за фактом самовільного захоплення земельної ділянки.

Ухвалою суду від 29 жовтня 2020 року розгляд справи відкладено на 10 листопада 2020 року.

09 листопада 2020 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду позивачем подані письмові пояснення в яких уточнено, які саме об`єкти нерухомого майна розташовані на спірній земельній ділянці.

Ухвалою суду від 10 листопада 2020 року розгляд справи відкладено на 24 листопада 2020 року.

23 листопада 2020 року на електронну адресу суду від представника позивача надійшло клопотання в якому останній повідомив суд про неможливість взяти участь у судовому засіданні призначеному на 24 листопада 2020 року у зв`язку з наявністю симптомів хвороби covid19.

Ухвалою суду від 24 листопада 2020 року розгляд справи відкладено на 08 грудня 2020 року.

Ухвалою суду від 08 грудня 2020 року у справі № 918/820/20 призначено судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (43001, м. Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16). На вирішення судової будівельно-технічної експертизи поставлено наступні питання: Чи є об`єкти розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039 (адреса: Рівненська обл., Рівненський р-н., с/рада Шубківська, Комплекс гідротехнічних споруд № 1, будинок б/н) (результат виконання робіт) нерухомим майном. Скільки та яких об`єктів нерухомого майна (тимчасових споруд, тощо) розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039.

Також, ухвалою суду від 08 грудня 2020 року зупинено провадження у справі №918/820/20, до проведення судової експертизи.

02 червня 2021 року через відділ канцелярії від Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Волинського відділення, надійшов супровідний лист в додатках до якого долучено висновок судової будівельно-технічної експертизи від 31.05.2021 року №8698.

Ухвалою суду від 07 червня 2021 року поновлено провадження у справі № 918/820/20 з 29 червня 2021 року та призначено розгляд справи на 29 червня 2021 р. на 10:40 год. засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Рівненської області (м. Рівне, вул. Набережна 26-А, зал судових засідань № 16).

Ухвалою суду від 15 червня 2021 року виправлено описку в ухвалі суду від 07 червня 2021 року судом, зокрема в пункті 3 резолютивної частини ухвали зазначено дату слухання справи - 06 липня 2021 року на 10:40 год.

Ухвалою суду від 06 липня 2021 року ухвалою суду розгляд справи відкладено на 27 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 27 липня 2021 року закрито підготовче провадження у справі № 918/820/20. Призначено справу до судового розгляду по суті на 19 серпня 2021 року.

У судове засідання 19 серпня 2021 року позивач та відповідач не забезпечили явку уповноважених представників, хоча про місце, дату та час судового засідання були належним чином повідомлені.

Приймаючи рішення по даній справі, судом враховані наступні процесуальні норми права.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 1 статті 202 ГПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

В той же час, стаття 43 ГПК України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Згідно ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи те, що положення ст. 81 ГПК України щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом учасників справи подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції та подання доказів.

Отже, судом було забезпечено принцип змагальності сторін, рівність сторін, що полягає у наданні їм однакових можливостей для реалізації ними своїх процесуальних прав, з огляду на сплив строків для подання доказів, з метою дотримання прав сторін на своєчасне вирішення спору, суд вважає за можливе ухвалити рішення в цій справі.

Суд наголошує, розгляд справи розпочався 13.08.2020 року, тобто фактично триває уже впродовж рік, отже відповідач мав достатньо часу для висловлення своєї правової позиції та надання будь яких доказів на підтвердження або ж заперечення позову.

Відповідно до частини 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Із матеріалів справи вбачається, поштові відправлення ухвал суду на адресу відповідача, усі повернуті за зворотною адресою з довідкою АТ "Укрпошта" форми 20 "за закінченням терміну зберігання", "Адресат відсутній за вказаною адресою".

З цього приводу суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, про місцезнаходження останньої.

На підтвердження адреси відповідача матеріали справи містять інформацію з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з якого вбачається, що місцезнаходженням відповідача є: 33024, Рівненська область, м. Рівне, вул. Млинівська, будинок 39, кв. 137 на яку і направлялася кореспонденція господарського суду для відповідача (а.с. 37 - 38).

При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Водночас законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов`язує й сторону у справі, зокрема позивача, з`ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її офіційним місцезнаходженням, визначеним у відповідному державному реєстрі) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

Крім того, частиною 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Отже, в разі коли фактичне місцезнаходження особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

Також, суд наголошує, що за змістом статей 2, 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" вбачається, що кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

З урахуванням наведеного, відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами Господарського суду Рівненської області по даній справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Враховуючи викладене, неперебування відповідача за місцем його державної реєстрації чи небажання отримати поштову кореспонденцію та, як наслідок, ненадання відзиву, не є перешкодою розгляду справи судом за наявними матеріалами і не свідчить про порушення норм процесуального права саме зі сторони суду.

При цьому суд враховує принцип ефективності судового процесу, який діє у господарському судочинстві і направлений на недопущення затягування процесу, а також положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що справа має бути розглянута судом у розумний строк.

Поруч з цим, згідно ст. 17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У п. 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" ("Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989 року вказано, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов`язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження.

Беручи до увагу ту обставину, що відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання з розгляду даної справи по суті, а явка представників сторін обов`язковою судом не визнавалась, неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, учасники справи мали достатньо часу для реалізації своїх процесуальних прав, зокрема, і на подання будь-яких пояснень чи інших заяв по суті справи, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, може бути розглянута за наявними у ній документами, а також з огляду на необхідність дотримання розумних строків розгляду справи, суд дійшов висновку про відсутність перешкод для розгляду даної справи по суті у даному судовому засіданні без участі представника відповідача та позивача за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Мотивувальна частина:

Матеріалами справи стверджено, у користуванні ДП "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське", правонаступником, якого є ПрАТ "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" перебуває ставок-плотина, площею 27,75 га.

Зазначене стверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 26 липня 2014 року №24765710 (а.с. 18), витягом з паспорту ставка (а.с. 8 - 17), витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 20.12.2016 року №НВ-5602659132016 (а.с. 19 - 23), наказом Регіонального відділення фонду державного майна України по Рівненській області від 14.10.2010 року (а.с. 24), .

Як зазначив позивач, 20 січня 2009 року між ДП "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" та ТОВ "Світ землі" був укладений договір про спільну діяльність №3, відповідно до умов якого, сторони зобов`язувались, шляхом об`єднання майна, зусиль та користування в спільній діяльності засобами та технологіями, які були придбані до укладання даного договору та являються власністю Сторін спільно діяти в сфері розведення риби у ставку, розташованому біля с. Гориньград - 1 на території Шубківської сільської ради, який перебуває у користуванні ДП "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське". Термін дії договору встановлювався до 20 січня 2014 року. Умов щодо автоматичної пролонгації договір не містить. Додаткових угод з приводу продовження терміну дії договору сторони не укладали. Оригінал договору у Позивача не зберігся.

14 жовтня 2014 року, на підставі додатку до наказу Фонду державного майна України в Рівненській області №204 від 14.10.2014 року "Про затвердження органів управління ПАТ "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське", Регіональним відділенням ФДМУ по Рівненській області передано ПАТ "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" у власність об`єкти нерухомого майна, згідно переліку, в тому числі ставок-плотину, площею 27,75 га (інвентарний номер об`єкта 57, а.с. 24 - 26).

Вбачається, ставок розташований на території села Гориньград Перший, Рівненського району, Рівненської області та знаходиться на земельній ділянці (кадастровий номер 5624689800:09:038:0039), площею 148,5448 га, що згідно витягу з Державного земельного кадастру перебуває в постійному користуванні ПАТ "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" з 12.05.2014 року на підставі наказу Головного управління Держземагенства у Рівненській області про надання в постійне користування земельних ділянок № 17-77/16-14-сг.

На момент розгляду справи, матеріали справи не містять доказів, які б вказували на наявність будь яких правовідносин між ПАТ "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" та ТОВ "Світ Землі", щодо користування ставком, що знаходиться за адресою: с. Гориньград - 1, територія Шубківської сільської ради.

Матеріали справи містять звернення ПАТ "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" від 04.09.2019 року №04/09-4 до Управління Державного агенства рибного господарства у Рівненській області, до Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, до Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, до Державної екологічної інспекції у Рівненській області до Управління СБУ у Рівненській області, щодо використання ТОВ "Світ Землі" земельної ділянки зі ставком без правової підстави (а.с. 27 - 28).

У відповідь на звернення від 04.09.2019 року Державною екологічною інспекцією Поліського округу було направлено листа №1515/3/3/1-08/19 від 29.10.2019 року, в якому зазначано: "Державною екологічною інспекцією Поліського округу виявлено використання ТОВ "Світ Землі" земельної ділянки сільськогосподарського призначення під водним об`єктом (ставком) площею 27.75 га поблизу села Гориньград-1, Рівненського району, що знаходиться в постійному користуванні ПАТ "СГП "Шубківське". Документи, що посвідчують право власності чи право користування даною земельною ділянкою у ТОВ "Світ Землі" відсутні, що свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки та є порушенням ст.ст. 125.126 Земельного кодексу України. До адміністративної відповідальності притягнуто директора ТОВ "Світ Землі" Ріско 1.1. за ст.53-1 КУпАП, а саме за самовільне зайняття земельної ділянки.

Крім того, Держекоінспекцією Поліського округу видано припис ТОВ "Світ Землі" щодо звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки під ставком, площею 27,75 га біля с. Гориньград -1 Рівненського району, що знаходиться в постійному користуванні ПАТ "СГП "Шубківське".

На момент розгляду справи, доказів виконання вищезазначеного припису Держекоінспекції Поліського округу, відповідачем ТОВ "Світ Землі" до матеріалів справи не долучено.

Крім того, матеріали справи містять лист Шубківської сільської ради з якого вбачається, що ТОВ "Світ землі" було споруджено об`єкт нерухомості - Будинок Рибака, для обслуговування гідротехнічної споруди - греблі ґрунтової з шахтним водоскидом.

Зазначене стверджується рішенням від 11 серпня 2017 року Шубківської сільської ради №64 про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна - Будинку Рибака та супроводжуючими документами до такого рішення (а.с. 74 - 79).

Також, з матеріали справи містять лист Управління ДАБІ у Рівненській області №1017-1923-19 від 19.09.2019 року, з якого вбачається, що з 20.05.2011 року відсутня інформація щодо документів, які б надавали право на виконання підготовчих/будівельних робіт та/або підтверджували прийняття в експлуатацію об`єктів замовником будівництва, яких являється ТОВ "Світ Землі" (а.с. 31). З наведеного вбачається, що будівництво було здійснено незаконно на самовільно зайнятій земельній ділянці.

Судом встановлено ПАТ "СГП "Шубківське" зверталося до ТОВ "Світ Землі" з вимогою щодо звільнення займаного ставка, зокрема лист №292 від 05.12.2018 року (а.с. 32).

Крім того листом від 22.07.2020 року позивач повторно вимагав звільнити земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні останнього, вимагав усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 5624689800:09:038:0039, що знаходиться на праві постійного користування у ПАТ "СГП "Шубківське", шляхом звільнення вищевказаної земельної ділянки та знесення самовільно встановлених споруд, що знаходяться на цій земельній ділянці. Для виконання даної вимоги був встановлений 10-денний строк.

Згідно даних Укрпошти, відправлення отримано ТОВ "Світ Землі" 29.07.2020 року. Станом на день розгляду справи, матеріали справи не містять жодної відповіді та доказів що земельна ділянка звільнена.

Судом встановлено, предметом даного спору є усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ст.15 ЦК України).

Способи захисту цивільних прав та інтересів судом передбачені ст.16 ЦК України. Так, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Належним в розумінні ст.16 ЦК України є спосіб захисту внаслідок застосування якого відновлюються порушені або оспорювані права чи охоронювані законом інтереси позивача.

Аналогічно врегульовано способи захисту свого порушеного права у статті 20 Господарського кодексу України (надалі в тексті - ГК України). Так, кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов`язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Землекористувачу забезпечується захист його права на користування земельною ділянкою нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Згідно ч.2 ст.95 Земельного Кодексу України, порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Частинами другою, третьою статті 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. При цьому, приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Таке повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Відтак, враховуючи зазначені норми права та фактичні обставини справи, земельна ділянка підлягає звільненню та поверненню від ТОВ "Світ Землі" для законного власника ПАТ "СГП "Шубківське".

Крім того, суд зазначає наступне.

Матеріали справи містять інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстр прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 23.10.2020 року №229352920, з якого вбачається, що за ТОВ "Світ Землі" зареєстроване право власності на будинок рибака, загальною площею 18,4 кв.м., розташований за адресою, Рівненська обл., Рівненський р-н., с/рада, Шубківська, Комплекс гідротехнічних споруд №1, будинок б/н (а.с. 95 - 97).

Оскільки, на спірній земельній ділянці, був об`єкт нерухомого майна який зареєстрований за ТОВ "Світ Землі", судом була призначена судова експертиза на вирішення експертизи поставлені наступні питання: 1. Чи є об`єкти розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039 (адреса: Рівненська обл., Рівненський р-н, с/рада Шубківська, Комплекс гідротехнічних споруд №1, будинок б/н) (результат виконання робіт) нерухомим майном? 2. Скільки та яких об`єктів нерухомого майна (тимчасових споруд, тощо) розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039?

Зазначена експертиза була призначена для визначення кількості об`єктів нерухомого майна які розташовані на спірній земельній ділянці.

З матеріалів експертизи судом встановлено, за результатами візуального обстеження встановлено, що на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039 за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с/рада Шубківська, комплекс гідротехнічних споруд №1, знаходяться слідуючи будівлі та споруди:

№1 дерев`яна з бруса сірого кольору, що має вхід зі сторони ставка і складається з таких конструктивних елементів - фундамент бетонний монолітний, стіни з бруса, віконні блоки та вхідний дверний проріз з металопластику, покрівля з металопрофілю коричневого кольору. При зовнішньому візуальному обстеженні під рядами цегляної кладки по якій влаштовано стіни з бруса виявлена наявність бетонного монолітного фундаменту.

№2 дерев`яна, що складається з таких конструктивних елементів - фундамент відсутній, стіни дощаті, вікна та двері дерев`яні, покрівля з азбоцементних листів; розміри

№3 дерев`яна, стіни з бруса сірого кольору без фундаменту, вікна та двері дерев`яні, покрівля черепиця червоного кольору;

№4 дерев`яна, знаходиться на березі ставка - фундамент відсутній, стіни дощаті, покрівля з азбоцементних листів;

№5 дерев`яна, знаходиться впритул до дерева, фундамент відсутній, стіни дощаті, з вхідними дверима;

№6 контейнерного типу помаранчевого кольору, без фундаменту з вікнами та вхідними дверима, знаходиться біля ставка.

З усіх вищезазначених об`єктів тільки будівля №1 є нерухомим майном так як нерозривно пов`язана з землею фундаментом і переміщення її неможливі без знецінення. Інші об`єкти розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039 за адресою Рівненська обл., Рівненський р-н, с/рада Шубківська, Комплекс гідротехнічних споруд №1, не відносяться до нерухомого майна.

За наслідками розгляду другого питання, за результатами візуального обстеження встановлено, що на земельній ділянці кадастровий номер 5624689800:09:038:0039 розташований один об`єкт нерухомого майна, а саме:

будівля №1 дерев`яна з бруса сірого кольору, що має вхід зі сторони ставка і складається з таких конструктивних елементів - фундамент бетонний монолітний, стіни з бруса, віконні блоки та вхідний дверний проріз з металопластику, покрівля з металопрофілю коричневого кольору.

Крім того на даній земельній ділянці розташовані п`ять об`єктів, що не являються нерухомим майном, так як зведені без влаштування фундаментів:

- №2 дерев`яний, що складається з таких конструктивних елементів - фундамент відсутній, стіни дощаті, вікна та двері дерев`яні, покрівля з азбоцементних листів;

- №3 дерев`яний, стіни з бруса сірого кольору без фундаменту. Вікна та двері дерев`яні, покрівля черепиця червоного кольору;

- №4 дерев`яний, знаходиться на березі ставка фундамент відсутній, стіни дощаті, покрівля з азбоцементних листів;

- №5 дерев`яний, знаходиться впритул до дерева, фундамент відсутній, стіни дощаті, з вхідними дверима;

- №6 контейнерного типу помаранчевого кольору, без фундаменту з вікнами та вхідними дверима, знаходиться біля ставка.

Вищезазначені об`єкти без фундаментів та не пов`язані землею відносяться до тимчасових споруд.

З зазначеного вище, вбачається, що на земельній ділянці яка належить на праві користування для ПАТ "СГП "Шубківське", розташована будівля № 1, яка є нерухомим майном і на яку оформлене право вланості яке належить для ТОВ "Світ Землі".

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження (пункту 2 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

У відповідності до частини 1 та 2 статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

З зазначених норм права вбачається, що суд позбавлений можливості зобов`язати ТОВ "Світ Землі" усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою в частині знесення об`єкту нерухомого майна - будинку рибака, загальною площею 18,4 кв.м., розташований за адресою Рівненська обл.. Рівненський р., с/рада. Шубківська, Комплекс гідротехнічних споруд № 1, будинок б/н, оскільки такий належить для відповідача на праві власності.

Разом з тим, в ході розгляду справи, судом було витребувано документи, на підставі яких було проведено державну реєстрацію об`єкта нерухомості, який належить на праві власності для ТОВ "Світ Землі" та розташований на спірній земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні ПАТ "СПГ "Шубківське".

Відділом з питань державної реєстрації Рівненської районної державної адміністрації було надано відповідь від 16.12.2020 року №73/01-09/20, в якій зазначено, що реєстраційна справа на об`єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою Рівненська область, Рівненський район, Шубківська сільська рада Комплекс гідротехнічних споруд №1, будинок б/н, від Комунального підприємстві "Здолбунівське реєстраційне бюро" Здолбунівської районної ради до Рівненської районної державної адміністрації на зберігання не надходила. В межах формування заяви державним реєстратором, який здійснював державну реєстрацію, сканованих документів до заяви додано не було.

Суд констатує, матеріали справи не містять жодних документів, щодо законності оформлення такого права власності, однак встановлення обставин, щодо законності або ж незаконності оформлення права власності на зазначений об`єкт нерухомого майна належний на праві власності для відповідача не є предметом дослідження в межах розгляду даної справи.

Враховуючи зазначене, суд вбачає, що позов обґрунтований та доведений належними доказами, які зазначалися вище, відповідачем не спростовані у передбачений ГПК України спосіб.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Також, згідно з нормами статті 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відтак, суд позов задовольняє частково, зокрема зобов`язує Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ землі" усунути перешкоди Приватному акціонерному товариству "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" у користуванні земельною ділянкою кадастровий номер 5624689800:09:038:0039, шляхом звільнення ставка, площею 27,75 га та знесення за власні кошти та/або власними силами (засобами) самовільно збудовані об`єкті на ньому, зокрема будівлю дерев`яну, що складається з таких конструктивних елементів - фундамент відсутній, стіни дощаті, вікна та двері дерев`яні, покрівля з азбоцементних листів; будівлю дерев`яну, стіни з бруса сірого кольору без фундаменту, вікна та двері дерев`яні, покрівля черепиця червоного кольору, будівлю дерев`яну, знаходиться на березі ставка - фундамент відсутній, стіни дощаті, покрівля з азбоцементних листів; будівлю дерев`яну, знаходиться впритул до дерева, фундамент відсутній, стіни дощаті, з вхідними дверима, будівлю контейнерного типу помаранчевого кольору, без фундаменту з вікнами та вхідними дверима, знаходиться біля ставка.

У відповідності до частини 9 статті 129 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Судом з`ясовано, позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір в розмірі 2 102 грн. 00 коп.

Окрім того, в межах даної справи, було проведено судову експертизу, про що зазначалося вище по тексту, оплату за виконання якої було покладено на ПАТ "СГП "Шубківське".

Вбачається, за проведення експертизи було сплачено 7 354 грн. 80 коп., у відповдіності до акту здачі-приймання висновку експерта №8698 (а.с. 162).

Враховуючи ту обставину, що спір виник через неправомірні дії ТОВ "Світ Землі", за вказаних обставин, судовий збір в розмірі 2 102 грн. 00 коп. та оплата за проведення судової експертизи в сумі 7 354 грн. 80 коп. покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Товариству з обмеженою відповідальністю "Світ землі" (33000, м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 39, кв. 137, ідентифікаційний код: 35953749) усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою (кадастровий номер 5624689800:09:038:0039) Приватному акціонерному товариству "Сільськогосподарське підприємство "Шубківське" (35325, Рівненська обл., Рівненський р-н., с. Шубків, вул. Незалежності, 17, ідентифікаційний код: 00724910), шляхом звільнення ставка, площею 27,75 га та знесення за власні кошти та/або власними силами (засобами) самовільно збудованих об`єктів на ньому, зокрема:

- дерев`яна споруда, що складається з таких конструктивних елементів - фундамент відсутній, стіни дощаті, вікна та двері дерев`яні, покрівля з азбоцементних листів;

- дерев`яна споруда, стіни з бруса сірого кольору без фундаменту, вікна та двері дерев`яні, покрівля черепиця червоного кольору;

- дерев`яна споруда, знаходиться на березі ставка - фундамент відсутній, стіни дощаті, покрівля з азбоцементних листів;

- дерев`яна споруда, що знаходиться впритул до дерева, фундамент відсутній, стіни дощаті, з вхідними дверима;

- споруда контейнерного типу помаранчевого кольору, без фундаменту з вікнами та вхідними дверима, знаходиться біля ставка.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ землі" (33000, м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 39, кв. 137, ідентифікаційний код: 35953749) на користь Приватного акціонерного товариства "Сільськогосподарське товариство "Шубківське" (35325, Рівненська обл., Рівненський р-н., с. Шубків, вул. Незалежності, 17, ідентифікаційний код: 00724910) 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору та 7 354 (сім тисяч триста п`ятдесят чотири) грн. 80 коп. судових витрат.

4. В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua .

Повний текст рішення складено та підписано 30 серпня 2021 року.

Суддя Вадим Торчинюк

Віддруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу рекомендованим (35325, Рівненська обл., Рівненський р-н., с. Шубків, вул. Незалежності, 17);

3 - відповідачу рекомендованим (33000, м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 39, кв. 137).

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення19.08.2021
Оприлюднено31.08.2021
Номер документу99243029
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/820/20

Ухвала від 12.10.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 12.10.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 29.09.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Судовий наказ від 21.09.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Рішення від 19.08.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Рішення від 19.08.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 27.07.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 06.07.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 15.06.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 07.06.2021

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні