Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1029/21
Провадження № 2/935/475/21
РІШЕННЯ
Іменем України
30 серпня 2021 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у ск л аді: головуючого - судді Василенка Р.О., зі секретарем - Бех І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Гор.Інвест Агро про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості з орендної плати,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом в обґрунтування якого вказала, що вона є власником земельної ділянки площею 2,3940 га, що розташована на території Торчинської сільської ради Коростишівського району Житомирської області № 157 кадастровий номер 1822587600:03:000:0157, що підвтерджується державним актом серії ЯА № 145422 від 24.02.2005. 02.12.2014 між позивачем та ТОВ ГОР.ІНВЕСТ АГРО було укладено договір оренди землі, відповідно до якого ОСОБА_1 передає у строкове платне користування земельну ділянку , а відповідач зобов`язується сплачувати орендну плату та використовувати земельну ділянку виключно у порядку та на умовах визначених договором оренди землі. У відповідності до п. 8 Договору строк оренди становить 10 років. Відповідно до п. 11 Договору, оренда плата вноситься у строк до 31 грудня кожного року. Станом на день подачі позову відповідач не виконав свого обов`язку зі сплати орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за 2020 рік. У відповідності до п. 37 Договору, дія договору припиняється, зокрема його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених Договором. Варто зазначити, що сторони погодили підставу для розірвання договору за рішенням суду, при цьому сторони не вказали будь-яких застережень щодо періодичності, систематичності невиконання зобов`язань за договором тощо, тому навіть одноразове невиконання обов`язків за договором тягне за собою його розірвання у судовому порядку.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі та позовну заяву з додатками отримав 05.05.2021, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відзиву чи будь-яких інших заяв до суду не надходило
Суд, дослідивши матеріали справи, на засадах змагальності та в межах позовних вимог, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю Гор.Інвест Агро укладено 02.12.2014 року договір оренди земельної ділянки, площею 2,3940, кадастровий номер №1822587600:03:000:0157.
Згідно з актом прийому-передачі від 02.12.2014 року, ОСОБА_1 передала, а ТОВ Гор.Інвест Агро прийняв в оренду земельну ділянку площею 2,3940 га.
Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 145422, то він виданий на ОСОБА_1 , яка є власником земельної ділянки площею 2,3940 на території Торчинської сільської ради ділянка № НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
Згідно з витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 30884288, земельна ділянка кадастровий номер 1822587600:03:000:0157, площею 2,3940 га., знаходиться в оренді в ТОВ ГОР.ІНВЕСТ АГРО , орендодавець ОСОБА_1 , строк дії договору оренди до 02.12.2024 р.
Заявою від 03.03.2021 року ОСОБА_1 звернулась до ТОВ ГОР.ІНВЕСТ АГРО , з вимогою виплати їй орендну плату за земельну ділянку площею 2,3940 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оскільки орендна плата ні в грошовій ні в натуральній формі не виплачена.
Згідно з п. 10 Договору оренди земельної ділянки від 02.12.2014 р. орендна плата вноситься орендарем у формі та в розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки земельної діялкни в грошовому виразі в сумі або натуральній формі (продукція) на момент розрахунку.
Відповідно до п. 11 вказаного Договору, орендна плата вноситься до 31 грудня кожного року.
Також п.37 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: за взаємною згодою Сторін, в одностронньому порядку та за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки.
Відповідно до ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Правовідносини, які виникли між позивачами та відповідачем, на підставі укладеного між ними договору оренди земельної ділянки, регулюються нормами Закону України Про оренду землі .
Відповідно до ст.1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ст.21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннями ст.24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Ч.1 ст.32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Водночас у ч.1 ст.141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно ст.ст.13,15,21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно зазначених норм та правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у постановах від 12 грудня 2012 року у справі № 6-146цс12 та від 28 вересня 2016 року у справі № 6-977цс16, від 11 жовтня 2017 року №6-1449цс17, систематична (два та більше випадки) несплата орендної плати законодавством визначена як одна з підстав для дострокового розірвання договору оренди землі.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) вказано, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, якщо договором оренди передбачена сплата орендної плати щорічно, то систематичною може бути визнана несплата протягом 2 і більше років. Якщо сплата орендної плати передбачена щомісячно, то, відповідно, несплата протягом 2 і більше місяців може бути визнана систематичною. Якщо ж має місце лише затримка виплати орендної плати - це не є підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.
Відповідно до вимог ст. 12,81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Аналізуючи вищевикладене та умови договору оренди землі від 02 грудня 2014 року, то вбачається, що розірвання зазначеного правочину за ініціативою орендодавця можливе лише за умови систематичного ухилення орендаря від виплати орендної плати, однак судом не встановлено обставин наявності систематичної заборгованості відповідача перед позивачем з виплати орендної плати, оскільки самим позивачем зазначено, що ТОВ ГОР.Інвест.Агро лише раз не здійснило виплату орендної плати за 2020 рік, а тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вимог ОСОБА_1 Товариства з обмеженою відповідальністю ГОР.ІНВЕСТ АГРО про розірвання договору оренди землі.
Щодо стягнення заборгованості з орендної плати, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 11 Договору орендна плата вноситься до 31 грудня кожного року.
Частиною першою статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Також, пунктом 14 Договору передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі 0,5% несплаченої суми за кожен день прострочення.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сума 3 % річних за 105 днів становить 12,81 грн. (1483,91*3*105/365/100), а інфляційні нарахування за період з 01.01.2021 по 15.04.2021 складають 60,13 грн. Індекс інфляції за вказаний період становить 1,0405232.
Враховуючи вказане, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості підлягають задоволенню та становить суму 2335,90 грн., яка складається з: 1483,91 грн. - заборгованість з орендної плати, 779,05 грн. - пеня, 12,81 грн.- 3 % річних, 60, 13 грн.- інфляційні витрати.
На підставі ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі 908,00 грн.
Керуючись статтями 7-13, 81, 141, 263, 265, 272-273, 280-284, 354, 355 Цивільно-процесуального кодексу України, статтями 22,24, 32 Закону України Про оренду землі , статтями 610, 629, 651, 792, Цивільного кодексу України, суд
ухвалив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ГОР.ІНВЕСТ АГРО код ЄРДПОУ 38284337 (місцезнаходження: Житомирська область, Коростишівський район, с. Торчин, вул.Якубовського, буд.12) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: Житомирська область, Коростишівський район, с. Торчин) суму в розмірі 2335 (дві тисячі триста тридцять п`ять) грн. 90 коп. та судовий збір в розмірі 908,00 грн.
В частині позовних вимог про розірвання договору оренди землі відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне судове рішення складено 30.08.2021 р.
Суддя Р.О. Василенко
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2021 |
Оприлюднено | 01.09.2021 |
Номер документу | 99251515 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Василенко Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні