Ухвала
від 05.08.2021 по справі 757/41096/21-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/41096/21-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

підозрюваної ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12020210000000106 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд слідчому судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12020210000000106 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Обґрунтовуючи вищезазначене клопотання, слідчий зазначила наступне.

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12020210000000106 від 02.03.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 на початку травня 2020 року, знаходячись у м. Тернопіль, увійшла до стійкого злочинного об`єднання, утвореного ОСОБА_8 з метою вчинення умисних корисливих злочинів, направлених на заволодіння грошовими коштами громадян шляхом обману під приводом надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордон всупереч установленого законом порядку учасниками організованої групи, а також організовувала вчинення кримінальних правопорушень, керувала їх підготовкою та вчиненням за наступних обставин.

Так, 27.02.2018 було засновано ТОВ «Кур`єр Віза» (код ЄДРПОУ 41965280, юридична адреса: м. Тернопіль, вул. Будного, 1), директором якого призначено ОСОБА_9 (батька ОСОБА_8 ).

Також, 14.02.2019 було засновано ТОВ «К.С.М. Консульт» (код ЄРДПОУ 42822513, юридична адреса: м. Київ, вул. Кибальчича, 13-А), директором якого призначено ОСОБА_10 (дядька ОСОБА_8 ).

Основним видом діяльності зазначених товариств визначено діяльність агентств працевлаштування (КВЕД 78.10), хоча фактично їх господарську діяльність організовував і контролював ОСОБА_8 спільно з дружиною ОСОБА_7 за участю ОСОБА_11 . Зокрема, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 було передано печатки товариств та факсиміле підпису директорів, а ОСОБА_11 електронні ключі доступу до розрахункових рахунків.

У період з березня 2018 року по квітень 2020 року, ТОВ «Кур`єр Віза» надавало послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордон за адресою: АДРЕСА_1 , однак у зв`язку з численними скаргами громадян на неналежну якість послуг на початку травня 2020 року за рішенням ОСОБА_8 припинило своє функціонування та 18.06.2020 було продане ОСОБА_9 іншій особі.

У подальшому, на початку травня 2020 року набувши досвіду при здійсненні господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордон та усвідомлюючи можливість протиправного збагачення шляхом утворення організованої групи, ОСОБА_8 розробив план злочинної діяльності, який полягав у введенні в оману потерпілих щодо здійснення реальної діяльності ТОВ «К.С.М. Консульт» з посередництва у працевлаштуванні за кордон, надання потерпілим завідомо фіктивних договорів з працевлаштування на завод молочних виробів «ARLA» у м. Мальме та м. Гетеборг (Швеція), передчасне отримання від потерпілих грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «К.С.М. Консульт» та перерахування фізичним особам-підприємцям для зняття готівкою без наміру виконання зобов`язань.

З цією метою ОСОБА_8 , знаходячись за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , залучив додаткового організатора злочинів власну дружину ОСОБА_5 , до якої довів розроблений план злочинної діяльності та доручив підібрати персонал ТОВ «К.С.М. Консульт» для безпосереднього надання недостовірної інформації потерпілим, а також координування їх дій, для чого передав печатку ТОВ «К.С.М. Консульт» та факсиміле підпису директора ОСОБА_10 .

Крім того, ОСОБА_8 з метою утворення організованої групи, знаходячись у м. Тернопіль, залучив для виконання злочинів близького товариша ОСОБА_11 , який мав доступ до системи «Клієнт-банк» ТОВ «К.С.М. Консульт» у АТ КБ «Приватбанк», якому також довів розроблений план злочинної діяльності та доручив контролювати отримання коштів від потерпілих на розрахунковий рахунок ТОВ «К.С.М. Консульт», у тому числі здійснення їх перерахування фізичним особам-підприємцям для зняття готівкою в інтересах організованої групи.

За собою ОСОБА_8 залишив загальне керівництво організованою групою, її фінансування та приховування кримінально протиправної діяльності, підшукавши орендоване приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , для фактичного здійснення злочинної діяльності учасниками організованої групи із порушенням вимог Постанови КМУ від 16.12.2015 № 1060 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном».

Підтримуючи указаний план злочинної діяльності та діючи за дорученням керівника організованої групи, ОСОБА_5 на початку травня 2020 року розмістила у мережі Інтернет на сайті «Work.ua» оголошення про набір консультантів ТОВ «К.С.М. Консульт» та прийняла на роботу без офіційного працевлаштування ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які не були обізнані про діяльність організованої групи, а також розмістила в Інтернеті оголошення про надання ТОВ «К.С.М. Консульт» послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордон, що не відповідало дійсності.

Тим часом, ОСОБА_11 , підтримуючи указаний план злочинної діяльності та діючи за дорученням керівника організованої групи, підшукав фізичних осіб-підприємців ОСОБА_14 (батька), ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 для перерахування на їх рахунки грошових коштів ТОВ «К.С.М. Консульт», здобутих злочинним шляхом з метою зняття готівки в інтересах організованої групи.

Розпочавши кримінально протиправну діяльність у травні 2020 року, керівник організованої групи ОСОБА_8 , знаходячись в орендованому приміщенні за адресою: АДРЕСА_3 , з метою координування дій співучасників та інших осіб для досягнення єдиного результату, проінструктував прийнятих на роботу консультантів ТОВ «К.С.М. Консульт» ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які не були обізнані про діяльність організованої групи, щодо змісту надання інформаційних послуг потерпілим без розголошення відомостей про дійсний порядок надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордон, який передбачає обов`язкове ліцензування такої діяльності відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (п. 20 ст. 7), підписання договору з ТОВ «К.С.М. Консульт» щодо посередництва у працевлаштуванні за кордон шляхом відправлення через відділення «Нова пошта» на адресу потерпілих без обов`язкового додавання проекту трудового договору з іноземним роботодавцем з нотаріально засвідченим перекладом на іноземну мову відповідно до вимог Закону України «Про зайнятість населення» (ч. 1 ст. 38), а також здійснення оплати потерпілими коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «К.С.М. Консульт» № НОМЕР_1 у АТ КБ «Приватбанк» всупереч положень Закону України «Про зайнятість населення» (ч. 2 ст. 38) та «Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном» (п. 3.6.7), які забороняють отримання плати від осіб, яким надаються послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордон до підписання акту виконаних послуг.

Контроль за діями найнятих працівників керівником організованої групи було покладено на ОСОБА_5 , яка також мала підписувати договори з посередництва у працевлаштуванні за кордон за допомогою печатки ТОВ «К.С.М. Консульт» та факсиміле підпису директора ОСОБА_10 . У разі необхідності, остання також мала заміщати найнятих працівників, виконуючи функції виконавця злочинів, вводячи в оману потерпілих.

Згодом, на початку липня 2020 року ОСОБА_13 , дізнавшись про дійсні злочинні наміри організованої групи, підтримала існуючий план злочинної діяльності та продовжила виконувати покладені на неї функції виконавця злочинів шляхом введення в оману потерпілих для заволодіння їх грошовими коштами учасниками організованої групи, у зв`язку з чим їй було збільшено винагороду керівником групи.

Отже, утворене ОСОБА_8 на початку травня 2020 року стійке злочинне об`єднання мало наступні ознаки: вид об`єднання у формі організованої групи; мету створення, а саме заволодіння грошовими коштами громадян шляхом обману (шахрайство) під приводом надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордон всупереч установленого законом порядку; план злочинної діяльності, який полягав у введенні в оману потерпілих щодо здійснення реальної діяльності ТОВ «К.С.М. Консульт» з посередництва у працевлаштуванні за кордон, надання потерпілим завідомо фіктивних договорів надання послуг з посередництва у працевлаштуванні на завод молочних виробів «ARLA» у м. Мальме та м. Гетеборг (Швеція), передчасне отримання від потерпілих грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «К.С.М. Консульт» для перерахування фізичним особам-підприємцям та зняття готівкою без наміру виконання зобов`язань; тривалість існування упродовж травня серпня 2020 року; матеріальну базу у виді печатки ТОВ «К.С.М. Консульт», факсиміле підпису її керівника та електронного ключа доступу до системи «Клієнт-Банк» в АТ КБ «Приватбанк», а також орендованого приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Шептицького, 23-Б, оф. 302/6; кількісний склад на момент утворення з трьох осіб: ОСОБА_8 (керівник групи), ОСОБА_5 (співорганізатор) та ОСОБА_11 (виконавець злочину); вербування нового члена ОСОБА_13 (виконавець злочину) під час здійснення злочинної діяльності; структура та ієрархія об`єднання, організаторами якого є ОСОБА_8 та ОСОБА_5 з підконтрольними виконавцями злочинів ОСОБА_11 та ОСОБА_13 ; існування певних правил поведінки його членів, оскільки організатори ОСОБА_8 та ОСОБА_5 є подружжям, а ОСОБА_11 є їх близьким товаришем; розподіл між ними функцій, відповідно до яких ОСОБА_8 здійснював загальне керівництво групою, її фінансування та приховування кримінально протиправної діяльності, ОСОБА_5 здійснювала підбір персоналу ТОВ «К.С.М. Консульт», координування їх дій та заміщення у разі необхідності, у тому числі підписання фіктивних договорів для передачі потерпілим, ОСОБА_11 контролював надходження грошових коштів на рахунок ТОВ «К.С.М. Консульт» та здійснював перерахування фізичним особам-підприємцям для зняття готівкою, а ОСОБА_13 безпосередньо вводила в оману потерпілих, надаючи недостовірні консультації по телефону та відправляючи фіктивні договори.

Таким чином, ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_13 , які попередньо зорганізувалися у стійке об`єднання для вчинення злочинів, об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, у період з 20.05.2020 по 31.08.2020, знаходячись за адресою: АДРЕСА_3 , заволоділи шляхом обману (шахрайство) під приводом надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордон всупереч установленого законом порядку грошовими коштами потерпілих: ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 ; ОСОБА_31 ; ОСОБА_32 ; ОСОБА_33 ; ОСОБА_34 ; ОСОБА_35 ; ОСОБА_36 ; ОСОБА_37 ; ОСОБА_38 ; ОСОБА_39 ; ОСОБА_40 ; ОСОБА_41 ; ОСОБА_42 ; ОСОБА_43 ; ОСОБА_44 ; ОСОБА_45 ; ОСОБА_46 ; ОСОБА_47 ; ОСОБА_48 ; ОСОБА_49 ; ОСОБА_50 ; ОСОБА_51 ; ОСОБА_52 ; ОСОБА_53 ; ОСОБА_54 ; ОСОБА_55 ; ОСОБА_56 ; ОСОБА_57 ; ОСОБА_58 ; ОСОБА_59 ; ОСОБА_60 ; ОСОБА_61 ; ОСОБА_62 ; ОСОБА_63 ; ОСОБА_64 ; ОСОБА_65 ; ОСОБА_66 ; ОСОБА_67 ; ОСОБА_68 ; ОСОБА_69 ; ОСОБА_70 ; ОСОБА_71 ; ОСОБА_72 ; ОСОБА_73 ; ОСОБА_74 ; ОСОБА_75 ; ОСОБА_76 ; ОСОБА_77 ; ОСОБА_78 ; ОСОБА_79 ; ОСОБА_80 ; ОСОБА_81 ; ОСОБА_82 ; ОСОБА_83 ; ОСОБА_84 ; ОСОБА_85 ; ОСОБА_86 ; ОСОБА_87 ; ОСОБА_88 ; ОСОБА_89 ; ОСОБА_90 ; ОСОБА_91 ; ОСОБА_92 ; ОСОБА_93 ; ОСОБА_94 ; ОСОБА_95 ; ОСОБА_96 ; ОСОБА_97 ; ОСОБА_98 ; ОСОБА_99 ; ОСОБА_100 ; ОСОБА_101 ; ОСОБА_102 ; ОСОБА_103 ; ОСОБА_104 ; ОСОБА_105 ; ОСОБА_106 ; ОСОБА_107 ; ОСОБА_108 ; ОСОБА_109 ; ОСОБА_110 ; ОСОБА_111 ; ОСОБА_112 ; ОСОБА_113 ; ОСОБА_114 ; ОСОБА_115 ; ОСОБА_116 ; ОСОБА_117 ; ОСОБА_118 ; ОСОБА_119 ; ОСОБА_120 ; ОСОБА_121 ; ОСОБА_122 ; ОСОБА_123 ; ОСОБА_124 ; ОСОБА_125 ; ОСОБА_126 ; ОСОБА_127 ; ОСОБА_128 ; ОСОБА_129 ; ОСОБА_130 ; ОСОБА_131 ; ОСОБА_132 ; ОСОБА_133 ; ОСОБА_134 ; ОСОБА_135 ; ОСОБА_136 ; ОСОБА_137 ; ОСОБА_138 ; ОСОБА_139 ; ОСОБА_140 ; ОСОБА_141 ; ОСОБА_142 ; ОСОБА_143 ; ОСОБА_144 ; ОСОБА_145 ; ОСОБА_146 ; ОСОБА_147 ; ОСОБА_148 ; ОСОБА_149 ; ОСОБА_150 ; ОСОБА_151 ; ОСОБА_152 ; ОСОБА_153 ; ОСОБА_154 ; ОСОБА_155 ; ОСОБА_156 ; ОСОБА_157 ; ОСОБА_158 ; ОСОБА_159 ; ОСОБА_160 ; ОСОБА_161 ; ОСОБА_162 ; ОСОБА_163 ; ОСОБА_164 ; ОСОБА_165 ; ОСОБА_166 ; ОСОБА_167 ; ОСОБА_168 ; ОСОБА_169 ; ОСОБА_170 ; ОСОБА_171 ; ОСОБА_172 ; ОСОБА_173 ; ОСОБА_174 ; ОСОБА_175 ; ОСОБА_176 , на загальну суму 1 556 866,10 грн., які були оплачені на розрахунковий рахунок ТОВ «К.С.М. Консульт» № НОМЕР_1 у АТ КБ «Приватбанк» та в подальшому перераховані на рахунки фізичних осіб-підприємців ОСОБА_14 № НОМЕР_2 в сумі 620 742 грн., ОСОБА_15 № НОМЕР_3 в сумі 287 000 грн., ОСОБА_16 № НОМЕР_4 в сумі 100 000 грн., ОСОБА_17 № НОМЕР_5 в сумі 140 000 грн. і зняті готівкою з метою розподілу між учасниками організованої групи, чим завдали потерпілим майнової шкоди в особливо великих розмірах (1 481 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення).

У подальшому, 26.08.2020 з метою приховування кримінально протиправної діяльності організованої групи ОСОБА_8 доручив ОСОБА_10 здійснити продаж частки у статному капіталі ТОВ «К.С.М. Консульт» іншій особі.

ОСОБА_5 в порядку і з підстав, передбачених ст. ст. 276, 277, 278 КПК України, 30.07.2021 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Слідчий зазначає, що підозра ОСОБА_5 у вчиненні зазначеного вище кримінального правопорушення підтверджується матеріалами досудового розслідування.

На даний час існує сукупність підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_5 може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема:

- існує ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Вказаний ризик обґрунтовується тим, що підозрюваній повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів, вчинених у складі організованої групи, за попередньою змовою, за які передбачено покарання виключно у виді позбавлення волі на строк до дванадцяти років з конфіскацією майна. Повідомлення про підозру підтверджується матеріалами кримінального провадження, тому остання, усвідомлюючи невідворотність покарання у разі визнання її винною, яке пов`язане із позбавленням волі за вчинення вказаних кримінальних правопорушень, може переховуватися від органу досудового розслідування та суду, у тому числі на території, яка тимчасово не підконтрольна владі України. Також, підозрювана перебуваючи на волі зможе вжити заходів конспірації з метою уникнення від кримінальної відповідальності;

- існують ризики, передбачені п.п. 2, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Також існує ризик іншим чином перешкодити кримінальному провадженню, який може бути виражений у створенні підозрюваною штучних доказів та підбурення осіб, які не були свідками кримінального правопорушення, до дачі завідомо неправдивих свідчень на підтвердження висунутих нею у подальшому захисних версій. Також зазначений ризик може бути реалізований підозрюваною шляхом зловживання процесуальними правами, що може виразитись у неявці для проведення слідчих дій у справі чи затягуванні з отриманням та ознайомленням з процесуальними документами, вручення яких чи надання для ознайомлення є обов`язковим під час проведення досудового розслідування. Окрім цього, перебуваючи на волі підозрювана зможе попередити інших учасників організованої групи, надавши їм відповідні настанови та поради, щодо подальших спільних дій, а також обговорити з ними спільну версію своєї невинуватості у злочинах, таким чином перешкоджати провадженню іншим чином;

- існує ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України незаконно впливати на свідків, експертів, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні. Зокрема, перебуваючи на волі, підозрювана з метою уникнення кримінальної відповідальності для себе, своїх спільників, може вчинити дії, направлені на примушення до зміни наданих раніше свідчень допитаними особами.

- існує ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обґрунтовується тим, що підозрювана може і надалі вчиняти кримінальні правопорушення, так як не має постійного місця роботи, а отже, сталого джерела доходів, необхідних для забезпечення її життєдіяльності, що може стати підставою для продовження вчинення вказаних кримінальних правопорушень.

Підстави, які б свідчили про неможливість утримання ОСОБА_5 в установах попереднього ув`язнення за станом здоров`я, відсутні.

Слідчий вважає, що інший, більш м`який запобіжний захід, крім тримання під вартою, не зможе ефективно попередити спроби підозрюваного ухилитися від досудового розслідування та суду, а також для запобігання ризикам, які зазначені у клопотанні.

З урахуванням суми майнової шкоди (збитків), спричинених потерпілим, а саме 1556866,10 гривень, сторона обвинувачення вважає, що застава до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, у зв`язку з чим як альтернативу запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою просить визначити заставу в розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 681 000 грн., із покладенням на ОСОБА_5 обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з викладених в ньому підстав, просив його задовольнити.

Захисник проти задоволення клопотання заперечив, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Зазначив, що посилання прокурора на вказані ризики жодним чином не підтверджені та є надуманими. Свої процесуальні обов`язки ОСОБА_5 зобов`язується виконувати належним чином, зокрема від суду не переховуватися, вчасно прибувати в судові засідання, за межі області не виїжджати, постійно проживати за однією адресою, зі свідками у провадженні не спілкуватись. Вважав повідомлену ОСОБА_5 підозру необґрунтованою, а кваліфікацію кримінального правопорушення у повідомленні про підозру такою, що не відповідає фактичним обставинам події. Просив врахувати, що ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності раніше не притягувалась, має постійне місце проживання, позитивно характеризується, заміжня, має на утриманні малолітню дитину, яка хворіє та потребує догляду. Прокурором не доведено неможливість застосування до підозрюваної більш м`якого запобіжного заходу. Просив застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Підозрювана у судовому засіданні підтримала доводи свого захисника, просила врахувати, що вона має маленьку дитину, яку немає з ким залишити та яка хворіє і потребує догляду. Зазначила, що буде активно сприяти розкриттю злочину. З цих підстав просила обрати їй запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Слідчий суддя, вислухавши думку прокурора в обґрунтування клопотання, позицію підозрюваної та її захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, заперечення захисника та додані до нього документи, дійшов наступного висновку.

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12020210000000106 від 02.03.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України /а. м. 17-18/.

30 липня 2021 року о 12.52 год. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України /а. м. 207-217/.

Слідчий суддя надходить до висновку, що матеріалами, зібраними в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні та долученими до клопотання, підтверджується обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри на даній стадії провадження, зокрема такі дані, у їх сукупності та взаємозв`язку, містяться в протоколах допиту свідків ОСОБА_177 від 07.09.2020 /а. м. 33-36/, ОСОБА_12 від 17.09.2020 /а. м. 37-43/, протоколах прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 27.11.2020, 28.11.2020, 01.12.2020, 28.11.2020 /а. м. 48-50, 92-94, 121-122, 151-152/; протоколах допиту потерпілих ОСОБА_178 від 27.11.2020 /а. м. 51-54/, ОСОБА_179 від 28.11.2020 /а. м. 81-82/, ОСОБА_180 від 28.11.2020 /а. м. 95-99/, ОСОБА_181 від 03.12.2020 /а. м. 123-124/, ОСОБА_182 від 30.11.2020 /а. м. 137-140/, ОСОБА_183 від 28.11.2020 /а. м. 153-156/; скріншотах переписки /а. м. 55-70, 103-111/; договорах з надання інформаційно консультаційних послуг /а. м. 71-72, 83-84, 100-101, 125-126, 141-142/; висновками експертів № СЕ-19/120-21/7032-ДД від 14.07.2021, № СЕ-19/120-21/7036-ДД від 15.07.2021, № СЕ-19/120-21/7035-ДД від 16.07.2021, № СЕ-19/120-21/7033-ДД від 14.07.2021, № СЕ-19/120-21/7031-ДД від 14.07.2021, № СЕ-19/120-21/7034-ДД від 15.07.2021, № СЕ-19/120-21/7142-ДД від 16.07.2021 /а. м. 73-79, 85-91, 112-119, 127-134, 143-150, 159-166, 167-175/; заявах про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_179 /а. м. 80/, ОСОБА_182 /а. м. 135/; скріншотом оплати /а. м. 120/.

Приймаючи вказані дані з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, вважаю їх достатніми для визначення поняття обґрунтованої підозри ОСОБА_5 на даній стадії досудового розслідування.

Доводи сторони захисту про необґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, спростовуються дослідженими у судовому засіданні матеріалами, які в своїй сукупності дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вказаних злочинів.

Питання щодо доведеності вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення та правильності кваліфікації її дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

Слідчий суддя, з урахуванням обґрунтувань прокурора, тяжкості інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення та його характеру, відомостей про особу підозрювану, також вважає доведеним існування в провадженні ризиків, визначених п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Зокрема, підозрювана ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється остання, та суворість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою, що оцінено в тому числі в сукупності з даними про особу підозрюваної. Крім того, враховуючи можливий розмір шкоди, який заподіяно потерпілим, а також те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення у складі організованої групи за попередньою змовою, остання може вжити заходів конспірації з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Наявні також ризики, передбачені п.п. 2, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, які підтверджуються тим, що на даний час, за посиланням прокурора, у вказаному кримінальному провадженні не встановлені всі обставини, які підлягають доказуванню, зокрема не встановлено місця перебування інших речей, предметів та документів, які можуть бути визнані речовими доказами у кримінальному провадженні, а тому з метою уникнення покарання за скоєння особливо тяжких злочинів підозрювана може самостійно, або за допомогою інших учасників знищити, сховати або спотворити речі і документи, які можуть мати значення речових доказів у кримінальному провадженні та які на даний час не відшукані органом досудового розслідування. Підозрювана також може штучно створити докази та підбурювати осіб, які не були свідками кримінального правопорушення, до дачі завідомо неправдивих свідчень на підтвердження висунутих нею у подальшому захисних версій.

Також наявний ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, який полягає у тому, що ОСОБА_5 , з метою уникнення кримінальної відповідальності може незаконно впливати на потерпілих, свідків, експертів у даному кримінальному провадженні. Зокрема, може здійснювати на них тиск та примушування до зміни наданих раніше свідчень, з метою зміни їх показань.

Слідчий суддя вважає, що підозрювана ОСОБА_5 може й надалі вчиняти кримінальні правопорушення, оскільки остання не працює, постійного джерела доходу не має, що підтверджує існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Отже, твердження захисника про відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження існування вищевказаних ризиків, є необґрунтованими та безпідставними з огляду на вищевикладене.

За таких обставин слідчий суддя вважає наявними правові підстави для застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу.

Поряд із тим, слідчим, прокурором не доведено, що встановленим в провадженні ризикам не зможе запобігти інший, більш м`який запобіжний захід, ніж тримання під вартою.

У Рішенні ЄСПЛ «Бойченко проти Молдови» зазначено, що одне тільки посилання судів на відповідну норму закону без вказання підстав, з яких вони вважають обґрунтованими твердження про те, що ніби заявник може перешкоджати провадженню по справі, переховуватись від правосуддя або скоювати нові злочини, не є достатніми для ухвалення рішення про тримання заявника під вартою.

Рішенням ЄСПЛ у справі «Ніколова проти Бельгії» встановлено, що сама по собі тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється особа, не може бути безумовною підставою для обрання щодо цієї особи запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.

Слідчий суддя враховує дані про особу підозрюваної, яка має постійне місце проживання, раніше не судима, заміжня, має на утриманні малолітню дитину 2017 р. н., яка згідно наданих медичних документів хворіє.

Отже, хоча ризик переховування від органу досудового розслідування та суду, з урахуванням тяжкості інкримінованого ОСОБА_5 злочину, існує, проте з урахуванням даних про її особу та її процесуальну поведінку, ймовірність його реалізації є низькою, та вочевидь недостатньою для застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Отже, враховуючи встановлення наявності обґрунтованої підозри щодо ОСОБА_5 у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, існування в провадженні визначених ст. 177 КПК України ризиків, а також дані про особу підозрюваної (працює, має постійне місце проживання, міцні соціальні зв`язки, раніше не судима), вважаю, що у відповідності до ч. 4 ст. 194 КПК України щодо підозрюваної слід обрати запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, оскільки саме цей запобіжний захід забезпечить виконання підозрюваною процесуальних обов`язків та попередить вчинення нею дій, передбачених ч.1 ст.177 КПК України.

У зв`язку із вказаним, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, вважаю необхідним покласти на підозрювану обов`язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками, підозрюваними та іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

Строк дії ухвали слідчого судді та покладених на підозрювану обов`язків слід визначити в межах строку досудового розслідування, до 30 вересня 2021 року.

Керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 194, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання відмовити.

Застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши їй залишати місце проживання за адресою АДРЕСА_2 , цілодобово, на строк до 30 вересня 2021 року.

Покласти на підозрювану ОСОБА_5 обов`язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками, підозрюваними та іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

Роз`яснити підозрюваній, що працівники Національної поліції з метою контролю за її поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому вона перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на неї обов`язків.

Визначити строк дії ухвали слідчого судді та покладених слідчим суддею обов`язків в межах строків досудового розслідування у кримінальному провадженні - до 30 вересня 2021 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення, організацію виконання ухвали слідчого судді покласти на прокурора.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.08.2021
Оприлюднено01.02.2023
Номер документу99288801
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —757/41096/21-к

Ухвала від 05.08.2021

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Шапутько С. В.

Ухвала від 05.08.2021

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Шапутько С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні