Справа № 505/2177/20
Провадження № 2/505/975/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31.08.2021 року Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Івінського О.О.
секретаря судового засідання - Черчел Ю.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Подільську Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 , звернувся до суду із позовом до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та просить визнати за ним в порядку спадкування за законом спадкоємця першої черги після батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право приватної власності на земельну ділянку площею 3,21 га на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт ЯА №162283, виданий Котовською районною державною адміністрацією Одеської області 24 лютого 2005 року на підставі розпорядження Котовської районної державної адміністрації Одеської області від 12 жовтня 2004 № 415/04, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №01055200156, кадастровий номер земельної ділянки 5122986400:01:002:0187.
Обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина. Спадкодавець склав заповіт, яким все належне майно та права заповів йому та двом його братам в рівних частинах. Брати позивача: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спадщину не приймали, а заявою до нотаріуса від спадщини відмовились на його користь, чим заявою нотаріуса посвідчена та прийнята відмова.
Проте, при звернені ОСОБА_6 до нотаріальної контори у видачі свідоцтва на спадкове майно йому було відмовлено, оскільки було втрачено правовстановлюючі документи на земельні частки (паї), про що зроблено оголошення в газеті Эхо недели № 32 від 08.08.2018 року.
У зв`язку з цим просив визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 3,21 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, на підставі державного акту, серії ЯА №162283, виданого Котовською районною державною адміністрацією Одеської області 12 жовтня 2004, як за спадкоємцем за законом.
Позивач у підготовче судове засідання не з`явився, просив розглянути справу за його відсутності.
Представник Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області у підготовче судове засідання не з`явився, проте надав заяву про те, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглянути справу за відсутності представника.
Дослідивши обставини справи, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як вбачається із матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років в с. Красненьке, район Рибниця, Республіка Молдова помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16.02.2016 року.
Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно, зокрема, на право на земельну частку (пай) розміром 3,21 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка розташована на території Станіславської сільської ради Котовського району Одеської області (зараз Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області), на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЯА №162283, зареєстрованого 24.02.2005 року за №01055200156.
ОСОБА_7 склав заповіт, посвідчений Приморською державною нотаріальною конторою у місті Одеса, яким все своє майно заповів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_9 .
Брати позивача ОСОБА_9 та ОСОБА_9 відмовилися від спадщини, а саме від майна, яке залишилось після смерті батька ОСОБА_10 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь брата, ОСОБА_1 .
Проте, при звернення позивачем до нотаріальної контори, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_10 у вигляді права на земельну частку (пай) йому було відмовлено постановою Приморської державної нотаріальної контори у м. Одеса за вих. №246к/02-31 від 19.03.2020 року, оскільки відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Про втрату оригіналів вказаних документів позивачем зроблена об`ява в газеті Эхо недели №32 від 08.08.2018 року. Ніякої інформації щодо виявлення вказаних документів не надходило.
Висновки суду підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У відповідності до п.4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів щодо належності цього майна спадкодавцеві
Постановою пленуму ВСУ від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування п.10. наголошено, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність права власності не встановлена судом.
Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності таке ж право відповідно до ст.396 ЦК України має особа яка має речове право на майно.
Відповідно ст.16 ЦК України передбачено право суду захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Таким чином відсутність у позивача можливості надання нотаріусу належним чином оформлених оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, позбавляє його права на оформлення спадщини в нотаріальному порядку.
Відповідно суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності на спадкову земельну ділянку в судовому порядку.
Згідно вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно вимог ч. 4 ст.200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд знаходить всі підстави для ухвалення за результатами підготовчого провадження рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 141, 200, 206, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , як за спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право приватної власності на земельну ділянку площею 3,21 га на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт ЯА №162283, виданий Котовською районною державною адміністрацією Одеської області 24 лютого 2005 року на підставі розпорядження Котовської районної державної адміністрації Одеської області від 12 жовтня 2004 № 415/04, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №01055200156, кадастровий номер земельної ділянки 5122986400:01:002:0187.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Одеського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Котовський міськрайонний суд Одеської області.
Суддя О.О. Івінський
Повне судове рішення складено 31 серпня 2021 року.
Суд | Котовський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2021 |
Оприлюднено | 02.09.2021 |
Номер документу | 99300916 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котовський міськрайонний суд Одеської області
Івінський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні