Рішення
від 31.08.2021 по справі 545/1661/21
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/1661/21

Провадження № 2/545/932/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"31" серпня 2021 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Кіндяк І.С.,

з участю секретаря Радченко В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , 3-ті особи Полтавська районна державна нотаріальна контора, Територіальна громада міста Полтава в особі Полтавської міської ради про визнання права власності на спадкове майно та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , 3-ті особи Полтавська районна державна нотаріальна контора, Територіальна громада міста Полтава в особі Полтавської міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и в:

Позивач за первісним позовом, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування, обґрунтовуючи позовні вимоги, тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 відкрилася спадщина, що складається з нерухомого майна у вигляді земельної ділянки площею 5,088 га, кадастровий номер 5324081400:00:011:0043, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована та території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області, звернувшись до Полтавського РДНК з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, отримав відмову у видачі такого свідоцтва у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку, крім того існує спір, щодо розподілу спадкового майна з цивільною дружиною батька - ОСОБА_2 .

Позивач за зустрічним позовом, ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до відповідача про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно обґрунтовуючи зустрічні позовні вимоги, тим, що остання з квітня місяця 1986 року по дань смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 проживали разом, як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу. Обгрунтовуючи вимоги тим, що увесь зазначений вище період часу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали разом за адресою АДРЕСА_1 , вели спільне господарство та побут. Піклувалися один про одного. Відтак, є спадкоємицею після ОСОБА_3 першої черги за законом.

Просила суд встановити факт, що має юридичне значення, зокрема факт проживання, як чоловіка та дружини чоловіка та дружини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з квітня місяця 1986 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визнати ОСОБА_2 спадкоємицею І-ї (черги) по закону після смерті чоловіка ОСОБА_3 та визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , який складається з: житлового будинку літ. А-1 загальною площею 87,8 кв.м. та житловою площею 57,6 кв.м., гаражу літ. Б, сараю літ. В, сараю літ. Д, літнього душу літ. в, погрібу літ. б, колодязю Ѕ № 1, огорожі № 2 та на легковий автомобіль (легковий седан-В) ВАЗ 21070 ЗНГ, д.н.з. НОМЕР_1 , 2005 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , об`єм двигуна 1451 см.кб., тип палива бензин або газ.

Від позивача за первісним позовом до суду надійшла заяви про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити, зустрічні позовні вимоги ОСОБА_2 визнав в повному обсязі, щодо задоволення не заперечував.

Від позивача за зустрічним позовом до суду надійшла заяви про розгляд справи без її участі, заявлені зустрічні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, первісний позов ОСОБА_1 визнала в повному обсязі, щодо задоволення не заперечувала.

Від третьої особи Полтавської міської ради до суду надійшов відзив на позов у якому вказили, що при вирішенні первинного позову покладаються на розсуд суду, що ж стосується зустрічного позову то в цій частині вимог просили відмовити за безпідставністю.

Від третьої особи Полтавської районної державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без їх участі, не заперечуючи проти позовних заяв.

Розглянувши подані заяви, дослідивши матеріали по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Розглянувши подані заяви, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 Цивільного Кодексу України, право на спадкування мають особи, визначенні у заповіті. Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який є батьком позивача - ОСОБА_1 та цивільним чоловіком ОСОБА_2 . Факт проживання, як чоловіка та дружини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з квітня місяця 1986 року по 16 листопада 2020 року підтверджується Довідкою Пальчиківського старостинського округу від 21.05.2021 року.

На виконання вимог статті 1269 ЦК України, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Полтавської районної державної нотаріальної контори з Заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлого ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_3 , залишилося спадкове майно, що складається з земельної ділянки площею 5,088 га, кадастровий номер 5324081400:00:011:0043, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області, житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та легкового автомобіля (легковий седан-В) ВАЗ 21070 ЗНГ, д.н.з. НОМЕР_1 .

Із позову вбачається, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 досягнуто домовленості, що земельна ділянка площею 5,088 га, кадастровий номер 5324081400:00:011:0043, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована та території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області залишається ОСОБА_1 , а житловий будинок з господарськими спорудами, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та легковий автомобіль (легковий седан-В) ВАЗ 21070 ЗНГ, д.н.з. НОМЕР_1 - ОСОБА_2 .

Під час оформлення спадкових прав, спадкоємцями було виявлено, що відсутні оригінали правовстановлюючих документів на земельну ділянку, житловий будинок та легковий автомобіль, крім того, не можливо встановити коло спадкоємців, оскільки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу з квітня місяця 1986 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 , відтак, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позбавлені можливості в нотаріальному порядку оформити свої спадкові права, що підтверджується Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій.

Враховуючи факт того, що у позивачів як спадкоємців відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно та не встановлено факт, що має юридичне значення, зокрема факт проживання, як чоловіка та дружини це унеможливлює видачу свідоцтв про право на спадщину, згідно вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу країни, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).

Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент спадщини і не припинились внаслідок смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою

особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Також слід заначити, що суд небере до уваги як доказ, довідку Полтавської міської ради № 01.15/111 від 02.07.2021р., як таку, що подана без належної правої підстави.

За таких підстав, суд вважає позов про визнання права власності у порядку спадкування та зустрічний позов про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно є обґрунтованими і та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9-13, 17, 81, 200, 206, 258-259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1216, 1218, 1268, 1296 ЦК України, ПП ВСУ Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції від 12.06.2009 року, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_4 ) в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянки площею 5,088 га, кадастровий номер 5324081400:00:011:0043, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована та території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області після смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Зустрічний позов ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно задовольнити в повному обсязі.

Встановити факт, що має юридичне значення, зокрема факт проживання, як чоловіка та дружини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з квітня місяця 1986 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визнати ОСОБА_2 спадкоємицею І-ї (черги) по закону після смерті чоловіка ОСОБА_3 .

Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_5 ) в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , який складається з: житлового будинку літ. А-1 загальною площею 87,8 кв.м. та житловою площею 57,6 кв.м., гаражу літ. Б, сараю літ. В, сараю літ. Д, літнього душу літ. в, погрібу літ. б, колодязю Ѕ № 1, огорожі № 2 після смерті чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_5 ) в порядку спадкування за законом право власності налегковий автомобіль (легковий седан-В) ВАЗ 21070 ЗНГ, д.н.з. НОМЕР_1 , 2005 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , об`єм двигуна 1451 см.кб., тип палива бензин або газ після смерті чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Суддя

Полтавського районного суду

Полтавської області І.С. Кіндяк

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення31.08.2021
Оприлюднено03.09.2021
Номер документу99317967
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/1661/21

Рішення від 31.08.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Кіндяк І. С.

Ухвала від 17.06.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Кіндяк І. С.

Ухвала від 14.06.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Кіндяк І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні