Постанова
від 31.08.2021 по справі 2-о-56/11
ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер справи 2-0/56/11 Головуючий в 1 інстанції Цесельська О.С.

Номер провадження 22-ц/819/1555/21 Доповідач Орловська Н.В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 року Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Орловської Н.В.

суддів Кутурланової О.В.

Майданіка В.В.

секретар Давиденко І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою адвоката Пестрецової Римми Геннадіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1

на рішення Нижньосірогозького районного суду Херсонської області від 01 грудня 2011р. у складі судді Цесельської О.С.

у справі за заявою прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області в інтересах держави в особі Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області про визнання спадщини відумерлою

В С Т А Н О В И В :

20 червня 2011р. прокурор Нижньосірогозького району Херсонської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області із заявою про визнання відумерлою спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вимоги заяви обґрунтовувалися тим, що ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала в смт. Нижні Сірогози Херсонської області та після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 10,96 га, розташовану на території Нижньосірогозької селищної ради, що належала спадкодавцеві згідно Державного акту про право власності на земельну ділянку ХС №0747659, нормативна грошова оцінка 133862грн.

Враховуючи, що з дня смерті спадкодавця із заявою про прийняття спадщини спадкоємці не зверталися, а також після повідомлення в районній газеті про розшук спадкоємців громадян власників земельних ділянок для вирішення питань спадщини ніхто не звернувся, заявник вважав, що наявні правові підстави для визнання спадщини відумерлою та просив передати вказану земельну ділянку у власність територіальної громади Нижньосірогозької селищної ради.

Рішенням Нижньосірогозького районного суду Херсонської області від 01 грудня 2011р. заява прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області в інтересах держави в особі Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області про визнання спадщини відумерлою задоволена.

Визнана відумерлою та передана територіальній громаді Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області спадщина, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - земельна ділянка площею 10,96 га, розташована на території Нижньосірогозької селищної ради, що належала спадкодавцеві згідно Державного акту про право власності на земельну ділянку ХС №0747659.

Рішення суду першої інстанції обґрунтовувалося тим, що із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори та сільської ради спадкоємці не звернулися, з часу смерті спадкодавця минуло більше одного року, а тому наявні підстави для визнання спадщини після померлої ОСОБА_2 у вигляді земельної ділянки (паю) відумерлою та передання її у власність Нижньосірогозької сільської територіальної громади в особі Нижньосірогозької селищної ради.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Пестрецова Римма Геннадіївна, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким заяву прокурора залишити без розгляду, а провадження у справі закрити.

В обґрунтування апеляційної скарги послалась на те, що оскаржуваним рішенням порушуються спадкові права ОСОБА_1 ,як спадкоємця першої черги після смерті ОСОБА_2 за правилами ст. 1261,1266 ЦК України. Заяву про відмову від спадщини спадкоємець не подавала.

ОСОБА_1 не була залучена до участі у справі у суді першої інстанції. Про наявність оскаржуваного рішення довідалась лише у березні 2021р., а його текст отримала у червні 2021р.

Оскільки нею пропущений строк для прийняття спадщини із поважних причини, рішенням Нижньосірогозького районного суду Херсонської області від 15.03.2021р., яке набуло чинності 17.04.2021р., визначений додатковий строк для прийняття спадщини.

Спадкова справа заведена 10.05.2021р. за її заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадкування щодо спадкового майна відмовлено, оскільки вказана земельна ділянка є комунальною власністю, що зареєстровано 23.07.2018р.

Враховуючи, що наявний спір щодо права на спадщину, який підлягає розгляду за правилами позовного провадження, тому вважає, що питання про визнання спадщини відумерлою не може бути вирішене в порядку окремого провадження.

Учасники справи відзив на апеляційну каргу не подавали, що в силу ч.3 ст. 360 ЦПК України не є перешкодою для перегляду судового рішення.

Заслухавши доповідача, осіб, які приймають участь у розгляді справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 367 ЦПК України, колегією суддів встановлені такі обставини.

За визначенням ст. ст. 1216,1217, ч.2 ст.1220, ч.1 ст.1221 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від спадкодавця до спадкоємців. Спадкування здійснюється за заповітом або законом. Часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

З матеріалів справи вбачається, що спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилась з дати її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем реєстрації і останнього проживання по АДРЕСА_1 Крім спадкодавця за зазначеною адресою інші особи на день її смерті не були зареєстровані. Спадкодавцем на випадок своєї смерті заповіт не складався. (а.с.10,48).

В силу ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають спадкоємці за законом, які набувають право на спадкування шляхом його прийняття, зокрема шляхом подання відповідної заяви до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини в продовж шести місяців від дня відкриття спадщини.

ОСОБА_1 , яка звернулася до апеляційного суду із апеляційною скаргою на рішення Нижньосірогозького районного суду Херсонської області від 01 грудня 2011р. обґрунтовує вимоги апеляційної скарги тим, що рішення суду першої інстанції стосується її прав та інтересів як спадкоємцяОСОБА_2 .

Судом встановлено, що на підставі державного акта на право приватної власності на землю від 15.12.2003р, серії ХС № 074759, ОСОБА_2 належала земельна ділянка, площею 10,96 га, яка розташована на території Нижньосірогозької селищної ради.

З метою встановлення можливих спадкоємців ОСОБА_2 , Нижньосірогозькою селищною радою розміщено оголошення у газеті Червоний промінь випуск від 08.05.2009р

Разом із тим вказане оголошення не містить інформації щодо встановлення підстав для визнання спадщини після смерті зазначених осіб відумерлою. ( а.с.14).

Згідно інформації Державного земельного кадастру вказана земельна ділянка кадастровий номер 6523855100:06:015:0006, нормативна грошова оцінка якої станом на 03.02.2021р. становить 282711,27 грн, належить до комунальної форми власності та зареєстрована за Нижньосігорозькою селищною радою 23.07.2018р. (а.с.50).

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За пунктом 8 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Згідно з частиною шостою статті 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження є те, що під час вирішення цього питання не встановлено існування спору про право цивільне.

Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають в реалізації такого права.

Звернувшись із апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції, представник ОСОБА_3 зазначила про наявність спору, пов`язаного зі спадковими правами, та надала суду апеляційної інстанції на обґрунтування доводів апеляційної скарги докази, що рішення у цій справі стосується її прав та інтересів як спадкоємця ОСОБА_2 , які оцінені апеляційним судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 та в силу ч.1 ст. 1266 ЦК України належить до спадкоємців першої черги за законом. (а.с. 41-47).

Рішенням Нижньосірогозького районного суду Херсонської області від 13.03.2021р., яке набуло чинності 17.04.2021р., визнані поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини та визначений додатковий строк її прийняття після смерті ОСОБА_2 , як спадкоємцю першої черги. (а.с. 52-53).

В ході апеляційного розгляду представник заявника стверджував про наявність заперечень з приводу поважності причин пропуску спадкоємцем строку для прийняття спадщини та про намір оскаржити вказане судового рішення апеляційному порядку про що подана відповідна заява.

Зважаючи на наведене, враховуючи мету подання заяви про визнання спадщини відумерлою, а також наявність інших осіб, які виявили бажання прийняти спадщину, відкритої після смерті ОСОБА_2 та заперечують наявність підстав для визнання спадщини відумерлою, апеляційний суд дійшов висновку про наявність спору про право цивільне, що підлягає розгляду виключно у порядку позовного провадження.

Таким чином, заяву прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області подану в інтересах держави в особі Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області про визнання спадщини відумерлою, подану в порядку окремого провадження, належить залишити без розгляду згідно положень ч.6.ст.294 ЦПК України.

При цьому, апеляційний суд у відповідності до приписів ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин враховує висновки щодо їх застосування викладених у постановах Верховного Суду, зокрема у постанові колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23.12.2019р. у справі № 175/423/18 так постанові від 26.02.2020р. у справі № 202/6418/18.

Також суд враховує, що заявник не позбавлений можливості захистити свій правомірний інтерес у спосіб, що не суперечитиме вимогам процесуального законодавства, а отже, обраний ним порядок захисту не відповідає визначеним процедурам судової діяльності з відправлення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 263,293,294, 367, 377 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Пестрецова Римма Геннадіївна, задовольнити частково.

Рішення Нижньосірогозького районного суду Херсонської області від 01 грудня 2011р . скасувати.

Заяву прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області в інтересах держави в особі Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області про визнання спадщини відумерлою залишити без розгляду.

Роз`яснити заявнику право звернення до суду із позовною заявою на загальних підставах.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст судового рішення буде складено 02 вересня 2021 року.

Головуючий


Н.В.Орловська

Судді:


О.В.Кутурланова


В.В.Майданік

СудХерсонський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення31.08.2021
Оприлюднено03.09.2021
Номер документу99322957
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-о-56/11

Ухвала від 04.04.2011

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 28.04.2011

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Постанова від 31.08.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Постанова від 31.08.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 04.08.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 29.07.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 19.07.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 31.03.2011

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Чопик В. В.

Ухвала від 26.07.2011

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Лузан В. В.

Ухвала від 21.06.2011

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Соколовська Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні