Справа № 496/3217/21
Провадження № 2/496/1777/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Горяєва І.М.,
за участю секретаря - Желяпової О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Біляївка Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нерубайської об`єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом від 20.03.2009 року.
Свої вимоги позивач мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є її подругою. В кінці травня 2021 року її син ОСОБА_3 передав позивачу заповіт складений від імені ОСОБА_2 на її ім`я на земельну ділянку площею 4,80 га. Позивач звернулася до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 . Проте у прийнятті заяви їй було відмовлено у зв`язку із пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини. Про вище вказаний заповіт позивачу нічого не було відомо. Вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений позивачем через необізнаність спадкоємця за заповітом, не повідомлення про заповіт. У зв`язку з вище викладеним, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
До судового засідання позивач не з`явилася, але надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, на позові наполягала та просила його задовольнити (а.с. 30).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву, в якій не заперечував проти задоволення позову та просив справу слухати у його відсутність (а.с. 21).
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23.06.2020 року (а.с. 10).
Згідно державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯР №262936, ОСОБА_2 належить земельна ділянка, яка розташована на території Нерубайської сільської ради, загальною площею 4,80 га. (а.с.12).
Як вбачається з заповіту від 20.03.2009 року, який посвідчений приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області Павлишин В.Я., запис в реєстрі №455, ОСОБА_2 заповідала земельну ділянку площею 4,80 га, що розташована за адресою: Одеська область, Біляївський район, Нерубайська сільська рада, кадастровий номер 5121084200:01:001:0026 - позивачу ОСОБА_1 (а.с. 11).
Позивач звернувся до приватного нотаріуса Кифоренко Р.Б. з приводу оформлення свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , але листом № 310/02-31 від 29.06.2021 року їй було відмовлено, так як вона пропустила строк для прийняття спадщини (а.с. 9).
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень наданих у п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За таких обставин для прийняття спадщини позивач мала звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту смерті спадкодавця, але не зробила цього вчасно і пропустила строк подання заяви про прийняття спадщини. Причиною цьому стало те, що спадкодавцем було складено заповіт про який позивач не знала.
Суд звертає увагу на зауваження, які містяться у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонним; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
До аналогічного висновку також дійшла й Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України у своїй постанові від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17.
Враховуючи причини пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини, а саме: необізнаність її про існування заповіту, а також те, що нотаріус не повідомляла позивачку про наявність заповіту, а тому позивачка не могла знати про його існування, суд вважає, що позивачка пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому він може бути поновлений.
Визначаючи тривалість додаткового строку суд враховує, що з аналізу положень ст. 1270 та ч. 3 ст. 1272 ЦК України, вбачається, що двумісячний строк для прийняття спадщини з урахуванням особливих умов реалізації цього права є необхідним та достатнім з точки зору добросовісності і розумності.
На підставі ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, оцінивши зібрані докази, суд прийшов до висновку, що позов позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1216, 1222, 1270, 1272, 1273 ЦК України, ст.ст. 9, 10, 12, 13, 200, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Нерубайської об`єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , додатковий строк тривалістю два місяця з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом від 20.03.2009 року серії ВМС №634129, посвідченого приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області Павлішиними Віктором Ярославовичем, зареєстрованого в спадковому реєстру за №46608929 на спадкове майно - земельну ділянку площею 4,80 га, що розташована на території Нерубайської сільської ради, Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121084200:01:001:0026, що належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Горяєв І.М.
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2021 |
Оприлюднено | 03.09.2021 |
Номер документу | 99340953 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Горяєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні