Справа № 617/839/21
Провадження № 2/617/490/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2021 року м. Вовчанськ Харківська область
Вовчанський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Сербіненко І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Пінчук К.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вовчанську Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника адвоката - Даузе Юрія Миколайовича до ОСОБА_2 про визнання додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі представника адвоката - Даузе Ю.М. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 в якому просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав на день смерті по АДРЕСА_1 . У березні 2021 року ОСОБА_2 яка є матір`ю ОСОБА_3 повідомила позивача про те, що ОСОБА_3 залишив заповіт, яким заповів на його користь земельну ділянку площею 8,3312 га, кадастровий номер 6321684600:02:002:0037, яка знаходиться на території Нестернянської сільської ради Вовчанського району Харківської області. До березня 2021 року позивач не був обізнаний про існування заповіту на його користь та про смерть ОСОБА_3 так як не є близьким родичем померлого та проживає в іншій місцевості. 23.04.2021 року позивач звернувся до державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. 23.04.2021 року він отримав постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії № 889/02-31, якою йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з тих підстав, що він мав протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_3 подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки постійно не проживав з ним на день його смерті, тобто ним пропущено строк для прийняття спадщини. Таким чином, позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 внаслідок пропуску строку для прийняття спадщини. По день своєї смерті, ОСОБА_3 проживав разом з відповідачем, тобто відповідно до ст. 1268 Цивільного кодексу України ОСОБА_2 вважається такою, що прийняла спадщину. Інші спадкоємці відсутні. Позивач не подав до нотаріальної контори у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки не був обізнаний про існування заповіту на його користь та про смерть ОСОБА_3 тобто про наявність заповіту, складеного на його користь, дізнався поза межами 6-місячного строку для прийняття
спадщини.
Просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк протягом 2 (двох) місяців для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою від 07.06.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою від 06.07.2021 року закрито підготовче провадження справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та його представник у судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені завчасно та належним чином. Представник позивача надав до суду заяву, у яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, справу розглядати без участі позивача та його представника.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена завчасно та належним чином, надала до суду заяву, в якій зазначає, що підтверджує обставини викладені в позовній заяві, проти позову не заперечує. Справу просить розглядати без її участі.
Відповідно до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР № 065334, який виданий 16.09.2004 року підтверджується, що ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 8,3312 га, кадастровий номер 6321684600:02:002:0037, розташована на території Нестернянської сільської ради Вовчанського району Харківської області з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 14).
Заповітом складеним 11.02.2020 року та посвідченим приватним нотаріусом Вовчанського районного нотаріального округу Харківської області Корнєвою І.Ю. зареєстрованим у реєстрі № 134, ОСОБА_3 заповів земельну ділянку площею 8,3312 га, кадастровий номер 6321684600:02:002:0037, розташовану на території Нестернянської сільської ради Вовчанського району Харківської області з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12).
Витягом про реєстрацію у спадковому реєстрі підтверджується реєстрація заповіту № 134 складеним 11.02.2020 року заповідач ОСОБА_4 , номер у спадковому реєстрі 65490049 (а.с. 13).
Інформаційною довідкою із Спадкового реєстру підтверджується, що заповіт зареєстрованим у реєстрі № 134, складеним 11.02.2020 року заповідач ОСОБА_4 - є чинним (а.с.11).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого повторно 25.03.2021 року, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті Харківська область м. Харків, актовий запис № 3877, зареєстрований Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (а.с.16).
Відповідно до даних заяви № 224 від 17.03.2021 року ОСОБА_1 приймає спадщину після померлого ОСОБА_3 (а.с.15).
Постановою державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області № 889/02-31 від 23.04.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки спадкоємець пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини, а саме не подав вчасно заяву про прийняття спадщини, не пред`явлено доказів про постійне проживання, видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, немає неможливості (а.с.8).
Відповідно до довідки № 19 від 06.04.2021 року виданою виконавчим комітетом Вовчанської міської ради, вбачається, що ОСОБА_3 проживав та був зареєстрованим в АДРЕСА_1 по день смерті разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 17).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 12.08.1976 року вбачається, що мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_2 (а.с. 28).
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст. 1220 , 1270 ЦК України).
Частиною першою 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку на прийняття спадщини, представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 не мав об`єктивної можливості звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини через те, що йому не було відомо про наявність заповіту ОСОБА_3 на його користь та про його смерть.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не є близьким родичем померлого ОСОБА_3 , разом зі спадкодавцем не проживав та не був зареєстрований за місцем відкриття спадщини.
Про наявність заповіту йому стало відомо від відповідача ОСОБА_2 у березні 2021 року. Відповідач ОСОБА_2 , у своїй заяві підтвердила обставини які викладені у позовній заяві.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Враховуючи, що ОСОБА_1 був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь та смерть заповідача, про наявність заповіту лише у березні 2021 року його повідомлено матір`ю померлого, яка на момент смерті сина була зареєстрована з ним за однією адресою, визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4 , 7 , 12 , 13 , 89 , 258 , 263-265, ЦПК України , суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника адвоката - Даузе Юрія Миколайовича до ОСОБА_2 про визнання додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк протягом двох місяців з моменту набрання рішення суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Вовчанський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
Представник позивача - ОСОБА_5 , місце розташування: АДРЕСА_2 .
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 03.09.2021 року.
Суддя -
Суд | Вовчанський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2021 |
Оприлюднено | 03.09.2021 |
Номер документу | 99355574 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вовчанський районний суд Харківської області
Сербіненко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні