Постанова
від 25.09.2007 по справі а25/146-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

А25/146-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

  

13.09.07р.

Справа № А25/146-07

За позовом  Управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області, м. Синельникове 

до  Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове, м. Синельникове 

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя  Чередко А.Є.

Секретар Пономарьов І.В.

Представники сторін:

  Від позивача:Подоляк Т.Ю., дор. № 12/07-47 від 03.01.2006р.

Від відповідача: Огнева Ю.Є., дор. № 2/1 від 09.01.2007р. 

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся  з позовом до відповідача та просить господарський суд зобов'язати відповідача вчинити дії по включенню до акту щомісячної звірки суми пенсій виплачених Кувшинову Леоніду Івановичу за період з 01.07.2007р. по 31.07.2007р. у сумі 129,86грн., суми пенсій виплачених Бурхард Михаїлу Евальдовичу за період з 01.07.2007р. по 31.07.2007р. у сумі 138,84грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач в порушення ст.ст. 1, 2, 21, 24, 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, ст.ст. 1, 85 Закону України „Про пенсійне забезпечення” та  Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій  у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України,  правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003  N 5-4/4 не включив до акту звірки суми пенсій виплачених позивачем пенсіонерам Кувшинову Л.І. та Бурхард М.Е.

Відповідач позовні вимоги не визнає з тих підстав, що  законодавством України не передбачено обов'язку відповідача включати до акту звірки суми виплачених позивачем пенсій з якими відповідач не погоджується. Порядок, на який посилається позивач не встановлює прав та обов'язків сторін по взаєморозрахункам, а встановлює лише процедуру погодження. Також громадяни, яким позивачем виплачено спірні пенсії отримали виробничу травму за кордоном України та право на отримання пенсії до набрання чинності Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, який не регулює взаємовідносин між Пенсійним Фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, тому відповідні суми пенсій не підлягають відшкодуванню відповідачем.  

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський, суд -

    

     ВСТАНОВИВ:

З гр.гр.  Кувшиновим Л.І. та Бурхард М.Е.  при виконанні трудових обов'язків під час роботи на території СРСР сталися нещасні випадки, в наслідок яких останні отримали виробничі травми і були визнані інвалідами, що підтверджується актом № 1 від 04.10.1976р. та № 17 від 16.06.1988р. за формою Н-1.

Позивачем гр. Кувшинову Л.І. призначена і виплачувалась пенсія по інвалідності. За липень 2007р. гр. Кувшинову Л.І. виплачено у вигляді пенсії 129,86грн., що підтверджується довідкою про розмір виплаченої пенсії. Також позивачем була призначена та виплачувалась пенсія по інвалідності гр. Бурхард М.Е.  За липень 2007р. гр. Бурхард М.Е. виплачено у вигляді пенсії 138,84грн., що підтверджується довідкою про розмір виплаченої пенсії.

01.04.2001р. набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, за яким Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний відшкодовувати шкоду, заподіяну працівнику внаслідок ушкодження його здоров'я.

На підставі цього позивачем надавалися відповідачу щомісячно списки для проведення розрахунків. Між позивачем та відповідачем укладаються акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, які мають право на отримання пенсії у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, до яких відповідач відмовляється включати витрати по сплаті  пенсії  гр.гр.  Кувшинову Л.І. та Бурхард М.Е. за липень 2007р., оскільки ними отримані виробничі травми за кордоном України.   

Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, громадяни  України  мають  право   на    державне    пенсійне забезпечення за  віком,  по  інвалідності,  у  зв'язку  з  втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, які причинили втрату непрацездатності”, особи,  право  яких  на  отримання відшкодування шкоди раніше було  встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України  про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування   на   виробництві   або   професійного  захворювання, пов'язаних  з  виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення  по  страхуванню  від нещасного випадку відповідно до цього  Закону.  

Кувшинов Л.І. та Бурхард М.Е.  є громадянами України та отримали виробничу травму під час існування СРСР, тому позивачем йому призначена пенсія за п. а) ст. 26 Закону України „Про пенсійне забезпечення”.

Відповідно до п. г ст. 21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, які причинили втрату працездатності” № 1105 від 23.09.1999р., у разі   настання   страхового   випадку   Фонд   соціального страхування  від  нещасних  випадків  зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно  та  в  повному  обсязі  відшкодовувати   шкоду, заподіяну  працівникові  внаслідок  ушкодження його здоров'я або в разі його смерті,  виплачуючи йому або особам,  які перебували  на його утриманні: пенсію  по  інвалідності  внаслідок  нещасного  випадку на виробництві або професійного захворювання.

Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 24 21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, які причинили втрату працездатності”Якщо після   призначення   застрахованій  особі  матеріальної допомоги чи  надання  соціальних  послуг  між  Фондом  соціального страхування  від  нещасних  випадків  і страховиками з інших видів соціального страхування виникають  спори  щодо  понесених  витрат, виплата    здійснюється    страховиком,    до    якого   звернувся застрахований.   При   цьому   страховик,   до   якого   звернувся застрахований,  має  право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо  відшкодування  понесених ним витрат.

Згідно з 2 ст. 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 22.02.01 р. N 2272-ІІІ, який набрав чинності з 01.04.01 р.,  Фонд  сплачує  страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей),  які потерпіли  на  виробництві  до 1 квітня 2001  року,  з  того  часу,  коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право  цих  працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги,  або коли таке право встановлено в  судовому порядку.

Потерпілі, документи  яких не передані до Фонду,  продовжують отримувати  належні  виплати  та  соціальні  послуги   від   свого роботодавця,   Пенсійного   фонду  України  та  Фонду  соціального страхування  України.  При  цьому  кошти,  виплачені   потерпілому страхувальником,  зараховуються  Фондом  у  рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  від нещасного  випадку на виробництві та професійного захворювання,  а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Згідно п. 16 ст. 34 Закону України № 1105-14, виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст. 81 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, призначення пенсій  і  оформлення  документів  для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

У п. 3 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій  у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України,  правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003 N 5-4/4 встановлено, що відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів  "а",  "в",  "г"  статті  26,  статей  37,  38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в  разі  настання страхових випадків, визначених Переліком обставин,  за яких настає  страховий  випадок державного  соціального страхування громадян від нещасного випадку

на  виробництві   та   професійного   захворювання,   затвердженим постановою  Кабінету  Міністрів  України  від  21 серпня 2001 року N 1094.

          Згідно з п. 5 зазначеного Порядку, органи  Пенсійного  фонду  щомісяця,  до 10 числа місяця, наступного  за  звітним,  на  підставі списку осіб, яким виплачено пенсії  по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або  професійного  захворювання  та  пенсії  у  зв'язку із втратою годувальника,   який   помер   внаслідок   нещасного   випадку  на виробництві  або  професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих  осіб  і  осіб,  знятих  з  обліку  з  інших  причин, які отримували  пенсії  по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві  або  професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою  годувальника,  який  помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних   випадків  на  виробництві  та  професійних  захворювань України  в районах та містах обласного значення (далі –відділення виконавчої  дирекції  Фонду  соціального  страхування від нещасних випадків)   звірку   витрат   за  особовими  справами  потерпілих, складають  акт  щомісячної  звірки  витрат  за  особовими справами потерпілих,   яким  виплачено  пенсії  по  інвалідності  внаслідок нещасного  випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії  у  зв'язку  із  втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного  випадку  на  виробництві  або професійного захворювання (додаток  3), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню,  та  до  15  числа  місяця,  наступного за звітним, подають  його  відповідно  головним  управлінням  Пенсійного фонду України  в  Автономній  Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних   випадків  на  виробництві  та  професійних  захворювань України  в  Автономній  Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.   

Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6 Порядку).

Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7 Порядку).

Таким чином, відмова відповідача включати до акту звірки витрат за особовими справами потерпілих, які мають право на отримання пенсії у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням суми виплаченої пенсії гр.гр.  Кувшинову Л.І. та Бурхард М.Е. не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, отже є неправомірною, а позивач має право на захист порушеного права, зокрема в силу ст. 124 Конституції України.  

До-того ж правомірність призначення пенсії по інвалідності гр.гр. Кувшинову Л.І. та Бурхард М.Е. встановлювалось органом ПФ України при призначенні пенсії, тому у відповідача відсутні правові підстави для відмови у відшкодування виплачених позивачем пенсій та відповідно включення їх до акту звірки.

Посилання ж відповідача на те, що гр.гр. Кувшинов Л.І. та Бурхард М.Е. отримали виробничі травми та право на пенсії до прийняття Закону України„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та створення Фонду соціального страхування від нещасних   випадків  на  виробництві  та  професійних  захворювань України є безпідставним, оскільки позивач просить включити до заліку суми пенсії виплачені у липні 2007р. а  вищенаведений Закон не пов'язує право на відшкодування шкоди з часом та місцем отримання виробничої травми при призначенні органами ПФ України пенсії по інвалідності, заподіяної трудовим каліцтвом.  

Окрім того, згідно з ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників  Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення  від 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасників даної Угоди  і  членів  їхніх  родин   здійснюється   по законодавству   держави,   на   території   якого   вони проживають.

За ст. 3 Угоди, усі   витрати,   зв'язані   зі   здійсненням   пенсійного забезпечення   за   дійсною   Згодою,   несе   держава, забезпечення, що надає.  Взаємні  розрахунки  не  виробляються, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Дана  Угода   поширюється    на   усі   види пенсійного   забезпечення   громадян, що встановлені або будуть установлені законодавством держав-учасників Угоди (ст. 5 Угоди).

При цьому суд враховує, що рішенням Конституційного Суду України від 12.07.2000р. № 9-рп/2000 встановлена неконституційність положень ст.. 7 Закону України „Про міжнародні договори”, а саме ратифікація міжнародних договорів шляхом ухвалення Верховною Радою України спеціального закону про ратифікацію.

Враховуючи усе вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню, а відповідні заперечення відповідача безпідставними.   

Керуючись ст.ст. 17-19, 87, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,  –   

     ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги позивача задовольнити.

Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області (м. Синельникове, вул.. Петровського, 43, код 25840712) вчинити дії по включенню до акту щомісячної звірки суми пенсій виплачених Управлінням Пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області (м. Синельникове, вул. Миру, 27, код 2192958) Кувшинову Леоніду Івановичу за період з 01.07.2007р. по 31.07.2007р. у сумі 129,86грн., суми пенсій виплачених Бурхард Михаїлу Евальдовичу за період з 01.07.2007р. по 31.07.2007р. у сумі 138,84грн.

Постанова може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАСУ.

Постанова набирає законної сили у відповідності до ст. 254 КАСУ.

Суддя

А.Є. Чередко

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення25.09.2007
Оприлюднено04.10.2007
Номер документу993586
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —а25/146-07

Постанова від 25.09.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Чередко А.Є.

Ухвала від 16.08.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Чередко А.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні