Рішення
від 26.08.2021 по справі 905/972/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.08.2021 Справа № 905/972/21

Господарський суд Донецької області у складі:

судді Фурсової С.М.,

при секретарі судового засідання Цакадзе М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Державної екологічної інспекції у Донецькій області (юридична адреса: 85114, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Петровського, будинок 18-А; код ЄДРПОУ 38034476; адреса для листування: 84313, Донецька область, місто Краматорськ, проспект Миру, будинок 8, 4 поверх, праве крило, кабінет 30)

до Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177-А; код ЄДРПОУ 00191678)

про стягнення 731 752,49 гривень, -

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

С У Т Ь С П О Р У

У травні 2021 року Державна екологічна інспекція у Донецькій області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу про відшкодування збитків у загальному розмірі 731 752,49 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в результаті позапланових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства підрозділами Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу , Інспекцією в періоди з 17.02.2020 по 28.02.2020, з 12.03.2020 по 18.03.2020 та з 28.10.2020 по 10.11.2020 виявлено порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Внаслідок виявлених порушень, наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами, водним об`єктам заподіяно збитків на загальну суму 731 752,49 гривень.

Ухвалою суду від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/972/21, яке вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 30.06.2021, встановлено строк сторонам для подання заяв по суті справи та доказів, які мають значення для вирішення справи по суті.

Ухвалою суду від 30.06.2021 відкладено підготовче засідання на 13.07.2021, встановлено строк сторонам для подання заяв по суті справи, доказів.

На електронну пошту суду 09.07.2021 від представника відповідача надійшов відзив з додатками, в якому він виклав свої заперечення проти обґрунтованості позовних вимог.

Під час перевірки документів, надісланих електронною поштою 08.07.2021 не виявлено вказаних у додатках документів, а саме: витягу з Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів від 20.07.2009 № 389 та витягу з Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465, про що Господарським судом Донецької області складено відповідний акт № 130 від 09.07.2021.

12.07.2021 на електронну пошту суду Комунальне підприємство Компанія Вода Донбасу надіслало докази направлення позивачу копії відзиву з доданими документами та пояснив, що зазначення у додатках до відзиву витягу з Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів від 20.07.2009 № 389 та витягу з Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465 є лише технічною помилкою.

Ухвалою суду від 13.07.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, відкладено підготовче засідання на 04.08.2021, встановлено строк сторонам для подання заяв по суті справи, доказів.

Ухвалою суду від 04.08.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 26.08.2021.

У судове засідання 26.08.2021 представники сторін не з`явились. Про місце, дату та час проведення судового засідання повідомлялись своєчасно та належним чином.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті заявлених вимог за наявними у ній документами.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд

В С Т А Н О В И В

Державна екологічна інспекція у Донецькій області діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого наказом від 28.04.2020 № 129 (далі - Положення).

Державна екологічна інспекція у Донецькій області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Донецької області

Відповідно до пункту 2 розділу II Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установам та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин тощо.

Для виконання покладених завдань, Інспекція має право розраховувати розміри збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, пред`являти претензії, вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів, виступати позивачем, відповідачем у судах (пункти 6, 9 розділу II Положення).

Інспекцією в періоди з 17.02.2020 по 28.02.2020, з 12.03.2020 по 18.03.2020 та з 28.10.2020 по 10.11.2020 проведені позапланові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства підрозділами Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в частині виконання приписів про усуненню виявлених порушень за результатами проведених позапланових заходів державного нагляду (контролю), в результаті яких виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме:

1) Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу.

Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 27.01.2020 № 43 Про проведення позапланової перевірки Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу у період з 17.02.2020 по 28.02.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в частині виконання раніше виданого припису від 21.10.2019 № 03/66 про усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 16.10.2019 по 21.10.2019.

За результатами проведеної у період з 17.02.2020 по 28.02.2020 перевірки Інспекцією складено акт від 28.02.2020 № 03/18 про порушення Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища .

Акт підписаний з боку Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу без зауважень, а саме: директором Демченком А.В., головним інженером Ковалішен А.М. та начальником хіміко-біологічної лабораторії Криворучко А.В.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис від 28.02.2020 № 03/18 про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки.

Вказаний припис прийнято до виконання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу , що підтверджується підписом директора Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Демченка А.В.

Перевіркою встановлено, що за результатами проведення Інспекцією позапланового заходу державного нагляду (контролю), проведеного з 16.10.2019 по 21.10.2019, Костянтинівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу видано до виконання припис від 21.10.2019 № 03/66 по усуненню виявлених порушень, а саме зобов`язано:

- розробити план організаційних заходів по усуненню виявлених недоліків і копію розпорядження (наказу) про його затвердження надати до Державної екологічної інспекції у Донецькій області (термін виконання - 15.11.2019) (пункт № 1 припису);

- не допускати скидання зворотних вод в річку Кривий Торець з очисних споруд господарсько-побутових стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (термін виконання - з моменту одержання припису) (пункт № 2 припису);

- забезпечити виконання умов, встановлених дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5876 від 29.08.2014 (термін виконання - з моменту одержання припису) (пункт № 3 припису);

- забезпечити дотримання правил ведення обліку обсягу зворотних вод, що скидаються в природний водний об`єкт - балка Сергієвська, далі в річку Кривий Торець, а саме: облік здійснювати засобами вимірювальної техніки (термін виконання - 15.12.2019) (пункт № 4 припису);

- забезпечити дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв (каналізаційні очисні споруди, КНС) (термін виконання - з моменту одержання припису) (пункт № 5 припису).

Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу виконаний був тільки перший пункт припису, пункти 2, 3, 4, 5 припису не виконані.

Перевіркою встановлено, що Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу з очисних споруд (випуск № 1) проводився скид забруднюючих речовин із зворотними водами в річку Кривий Торець з перевищенням затверджених гранично допустимих концентрацій, а саме: за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 наднормативно скинуто азоту амонійного в кількості 8,49 тони (встановлений норматив ГДС - 5,4 т/рік, фактичний скид - 13,89 т/рік).

Костянтинівське виробниче управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу здійснює свою водогосподарчу діяльність згідно з дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5876 від 29.08.2014, виданим Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації на строк до 01.12.2016, строк дії якого відповідно до частини п`ятнадцятої статті 4-1 Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності продовжується на період проведення антитерористичної операції.

Для очищення господарсько-побутових і виробничих стічних вод Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу має один комплекс очисних споруд - випуск 1 (Костянтинівські очисні споруди) - річка Кривий Торець, річка Казенний Торець.

Дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5876 від 29.08.2014 ГДК азоту амонійного встановлена на рівні 2,00 мг/дм 3 , ГДС - на рівні 5,4 т/рік.

Встановлені гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічних водах та гранично допустимий скид порушуються Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу .

Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області проведені відбори проб вод та складені акти відбору проб від 16.08.2019 № 14, від 27.08.2019 № 16, від 21.10.2019 № 18 та виконані вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу та складені протоколи вимірювань від 22.08.2019 № 14, від 29.08.2019 № 16, від 24.10.2019 № 18.

Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу наданий звіт про використання води за 2019 рік (за рік) за формою № 2ТП-водгосп (річна).

За результатами проведених вимірювань та на підставі наданих відповідачем документів Інспекцією встановлено, що Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу допускався скид зворотних вод в річку Кривий Торець з перевищенням затверджених гранично допустимих концентрацій: при встановленому ГДК азоту амонійного на рівні 2,00 мг/дм 3 середня фактична концентрація за 2019 рік становила 9,18 мг/дм 3 , а при затвердженому ГДС азоту амонійного на рівні 5,4 т/рік фактичний скид склав 13,89 т/рік.

Стосовно начальника очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Якубайлика О.В. складений протокол про адміністративне правопорушення від 18.02.2020 № 003150 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 20.02.2020 № 43 за статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказаною постановою начальника очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Якубайлика О.В. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 гривень.

У згаданих протоколі та постанові зазначено, що начальником очисних споруд Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Якубайликом О.В. не виконаний припис від 21.10.2019 № 03/66, а саме допущено скидання зворотних вод в річку Кривий Торець з очисних споруд госппобутових стічних вод з перевищенням граничних допустимих концентратів забруднюючих речовин, що є порушенням статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища та статті 44 Водного кодексу України.

25.02.2020 правопорушником Якубайликом О.В. адміністративний штраф у розмірі 255,00 гривень сплачено до державного бюджету у повному обсязі.

Позивач стверджує, що в результаті порушень вказаних вимог природоохоронного законодавства державі заподіяний збиток у розмірі 103 768,20 гривень.

2) Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу .

Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 10.03.2020 № 136 Про проведення позапланової перевірки Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу у період з 12.03.2020 по 18.03.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в частині виконання раніше виданого припису від 12.12.2019 № 03/84 про усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 05.12.2019 по 11.12.2019.

За результатами проведеної у період з 12.03.2020 по 18.03.2020 перевірки Інспекцією складено акт від 18.03.2020 № 03/22 про порушення Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища .

Акт підписаний з боку Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу без зауважень, а саме: директором Лапчинським І.М., головним інженером Крисак С.В. та начальником хіміко-бактеріологічної лабораторії Туркевич С.С.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис від 19.03.2020 року № 03/22 про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки.

Вказаний припис прийнято до виконання Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу , що підтверджується підписом директора Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Лапчинського І.М.

Перевіркою встановлено, що за результатами проведення Інспекцією позапланового заходу державного нагляду (контролю), проведеного в період з 05.12.2019 по 11.12.2019, Мирноградському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу видано до виконання припис від 12.12.2019 № 03/84 по усуненню виявлених порушень, а саме зобов`язано:

- забезпечити виконання пункту 2 припису № 03/36 від 25.06.2019, а саме не допускати скидання зворотних вод в балку Орсовську басейну річки Казений Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (термін виконання - з моменту отримання припису).

Мирноградським виробничим управлінням водопровідно каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу зазначений припис не виконано.

Перевіркою встановлено, що Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу проводився скид стічних вод до балки Орсовська басейн річки Казений Торець з перевищенням ГДС речовини азот амонійний у 2,99 рази.

Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу здійснює свою водогосподарчу діяльність згідно з дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5993 від 18.08.2015, виданим Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації на строк до 01.08.2018 Димитрівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства (ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 35580864), яке в подальшому перейменовано в Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 35580864), строк дії якого відповідно до частини п`ятнадцятої статті 4-1 Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності продовжується на період проведення антитерористичної операції.

Для очищення господарсько-побутових і виробничих стічних вод Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу має один комплекс очисних споруд - випуск 1 (Димитрівські об`єднані очисні споруди) - балка Орсовська басейн річки Казенний Торець.

Дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5993 від 18.08.2015 ГДК азоту амонійного встановлена на рівні 2,00 мг/дм 3 , ГДС - на рівні 1453,4 г/год.

Встановлені гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічних водах та гранично допустимий скид порушуються Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу .

Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області проведені відбори проб вод та складені акти відбору проб від 20.06.2019 № 9, від 24.09.2019 № 17, від 05.12.2019 № 22 та здійснено аналіз зворотних вод (протоколи від 26.06.2019 № 9, від 26.09.2019 № 17, від 11.12.2019 № 22).

Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу надано звіт про використання води за 2019 рік форма № 2ТП-водгосп (річна).

За результатами проведених вимірювань та на підставі наданих відповідачем документів Інспекцією встановлено, що Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в період з 01.01.2019 по 31.12.2019 допускався скид забруднюючих речовин у водний об`єкт - балка Орсовська басейн річки Казенний Торець зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого скиду: при встановленому ГДК азоту амонійного на рівні 2,00 мг/дм 3 середня фактична концентрація за 2019 рік становила 10,68 мг/дм 3 , а при затвердженому ГДС азоту амонійного на рівні 1453,4 г/год, фактичний скид склав 4356,372 г/год.

Стосовно начальника ООС Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Саврасової М.В. складений протокол про адміністративне правопорушення від 19.03.2020 № 003333 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 20.03.2020 № 03/86 за статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказаною постановою начальника ООС Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Саврасову М.В. визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 272,00 гривень.

У згаданих протоколі та постанові зазначено, що начальником ООС Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Саврасовою М.В. не виконано заходи припису від 12.12.2019 № 03/84, що є порушенням статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища та статей 44, 110 Водного кодексу України.

24.03.2020 правопорушником Саврасовою М.В. адміністративний штраф у розмірі 272,00 гривень сплачено до державного бюджету у повному обсязі.

Позивач стверджує, що в результаті порушення вказаних вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища державі заподіяно збиток на суму 345 298,04 гривень.

3) Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу .

Інспекцією відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 28.10.2020 № 617 Про проведення позапланової перевірки Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу у період з 28.10.2020 по 10.11.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в частині виконання раніше виданого припису від 19.03.2020 № 03/22 про усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) проведеного з 12.03.2020 по 18.03.2020.

За результатами проведеної у період з 28.10.2020 по 10.11.2020 перевірки Інспекцією складено акт від 10.11.2020 № 03/56 про порушення Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища .

Акт підписаний з боку Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу без зауважень, а саме: директором Лапчинським І.М., начальником виробничо-технічної служби Рибіцькою Н.М. та начальником хіміко-бактеріологічної лабораторії Туркевич С.С.

За результатами проведеної перевірки та виявлених в її ході порушень, Інспекцією складений припис від 10.11.2020 № 03/56 про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки.

Вказаний припис прийнято до виконання Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу , що підтверджується підписом директора Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Лапчинського І.М.

Перевіркою встановлено, що за результатами проведення Інспекцією позапланового заходу державного нагляду (контролю), проведеного в період з 12.03.2020 по 18.03.2020, Мирноградському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу видано припис № 03/22 від 19.03.2020 по усуненню виявлених порушень, а саме зобов`язано не допускати скидання зворотних вод в балку Орсовську басейну річки Казенний Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу не виконано як зазначений припис, так і не виконано попередній припис від 12.12.2019 № 03/84, виданий за результатами перевірки з 05.12.2019 по 11.12.2019, яким зобов`язано Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу забезпечити виконання пункту 2 припису № 03/36 від 25.06.2019 щодо недопущення скидання зворотних вод в балку Орсовську басейну річки Казений Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (термін виконання - з моменту отримання припису).

Перевіркою встановлено, що Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу проводився скид зворотних вод в річку Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій, а саме, за період з 01.01.2020 по 31.10.2020 встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об`єкт: БСК5 - відповідно до ГДК - 15 мг/дм 3 , фактична концентрація - 21,2 мг/дм 3 ; завислі речовини - відповідно до ГДК - 15 мг/дм 3 , фактична концентрація - 24,14 мг/дм 3 ; азот амонійний -відповідно до ГДК - 2,0 мг/дм 3 , фактична концентрація - 9,5 мг/дм 3 ; фосфати - відповідно до ГДК - 5,5 мг/дм 3 , фактична концентрація - 7,24 мг/дм 3 .

Крім того, в результаті перевірки встановлено скид забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об`єкт за той же самий період з 01.01.2020 по 31.10.2020 з перевищенням гранично допустимого скиду: азот амонійний - відповідно до ГДС - 1453,4 г/год, фактичний скид - 3844,65 г/год.

Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу здійснює свою водогосподарчу діяльність згідно з дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5993 від 18.08.2015, виданим Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації на строк до 01.08.2018 Димитрівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства (ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 35580864), яке в подальшому перейменовано в Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 35580864), строк дії якого відповідно до частини п`ятнадцятої 4-1 Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності продовжується на період проведення антитерористичної операції.

Для очищення господарсько-побутових і виробничих стічних вод Мирноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу має один комплекс очисних споруд у балці Орсовська басейну річки Казений Торець.

Дозволом на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5993 від 18.08.2015 встановлені гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічних водах та гранично допустимий скид, які порушуються Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу .

Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області та Відділом інструментально-лабораторного контролю Північного та Західного регіону Донецької області Державної екологічної інспекції у Донецькій області проведені відбори проб поверхневих та зворотних вод та складені акти відбору проб від 17.03.2020 № 8, від 05.11.2020 № 31 та виконані вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу та складені протоколи вимірювань показників складу та властивостей вод від 23.03.2020 № 8, від 09.11.2020 № 32.

Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу надані: довідка про фактичні обсяги скиду стічних вод у водний об`єкт - балка Орсовська басейн річки Казений Торець за період з 01.01.2020 по 31.10.2020, згідно якої обсяг скинутих очищених стічних вод 2962395,824 м 3 , а загальний час роботи за вказаний період становить 7320 годин; журнал обліку зворотних вод, що скидаються у балку Орсовську далі річка Казенний Торець басейну річки Сіверський Донець; інформацію щодо роботи каналізаційних очисних споруд Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2020 року.

За результатами проведених вимірювань та на підставі наданих відповідачем документів Інспекцією встановлено, що Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу проводився скид зворотних вод в річку Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій та з перевищенням гранично допустимого скиду.

Стосовно директора Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Лапчинського І.М. складений протокол про адміністративне правопорушення від 10.11.2020 № 004262 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 11.11.2020 № 03/174 за статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказаною постановою директора Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Лапчинського І.М. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 272,00 гривень.

У згаданих протоколі та постанові зазначено, що директором Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Лапчинським І.М. не виконано припис від 19.03.2020 № 03/22, а саме допускається скидання зворотних вод з очисних спору в балку Орсовську басейну річки Казений Торець з перевищенням встановлених нормативів ГДК - ХСК в 1,1 рази, азот амонійний в 3,6 рази, фосфати в 1,2 рази та перевищена ГДС, що є порушенням статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища та статті 12 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності .

12.11.2020 правопорушником Лапчинським І.М. адміністративний штраф у розмірі 272,00 гривень сплачено до державного бюджету в повному обсязі.

Позивач стверджує, що в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища державі заподіяно збиток на суму 282 686,25 гривень.

У відповідності зі статтею 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища Державна екологічна інспекція у Донецькій області згідно з наданим правом пред`явила відповідачу наступні претензії:

- претензію від 07.05.2020 № 12-1342/20 про відшкодування збитків на суму 345 298,04 гривень, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого скиду Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за контрольний період з 01.01.2019 по 31.12.2019;

- претензію від 21.09.2020 № 12-8/20 про відшкодування збитків на суму 103 768,20 гривень, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за контрольний період з 01.01.2019 по 31.12.2019;

- претензію від 27.11.2020 № 12-14/20 про відшкодування збитків на суму 282 686,25 гривень, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за контрольний період з 01.01.2020 по 31.10.2020.

Комунальним підприємством Компанія Вода Донбасу претензійні вимоги не визнані та суми збитків не сплачені, що зумовлено звернення позивача до Господарського суду Донецької області з даним позовом про відшкодування збитків у загальному розмірі 731 752,49 гривень.

Відповідач повністю заперечив проти позовних вимог з підстав невірного розрахунку розміру заявлених збитків.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Сутність розглядуваного спору полягає у примусовому спонуканні відповідача до відшкодування збитків, завданих порушенням відповідачем вимог природоохоронного законодавства.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України Про охорону навколишнього природного середовища , земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до преамбули Водного Кодексу України (далі - ВК України), усі води (водні об`єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту. Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об`єктами.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ (стаття 5 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища ).

Відповідно до статті 34 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

За змістом статей 38, 44, 49, 70, 95 ВК України нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об`єктів. Водокористувачі зобов`язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Усі води (водні об`єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров`ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об`єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (пункт б ); здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб (пункт е ) (частина перша статті 40 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища ).

Пунктом в статті 41 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема встановлення лімітів використання природних ресурсів, скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.

Згідно зі статтею 33 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища з метою удосконалення роботи по розробці та затвердженню гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об`єкти із зворотними водами Міністерством охорони навколишнього природного середовища 15.12.1994 затверджено Інструкцію про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об`єкти із зворотними водами № 116, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 22.12.1994 за № 313/523 (далі - Інструкція про встановлення ГДС).

Пунктами 2.1-2.3 Інструкції про встановлення ГДС (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що скид зворотних вод у водні об`єкти є одним з видів спеціального водокористування і здійснюється на основі дозволів, які видаються у встановленому порядку органами Мінприроди України.

Величини ГДС речовин розробляються і затверджуються для діючих і тих, що проектуються, підприємств-водокористувачів, які мають (будуть мати) організовані скиди зворотних вод з господарської ланки круговороту води у природні ланки (річкові, озерні, морські), тобто у водні об`єкти.

Величини ГДС речовин встановлюються для кожного окремого випуску зворотних вод у поверхневі та морські води у випадках відповідно до пункту 1.9 на основі нормативних документів, які регламентують скид зворотних вод і встановлюють норми якості води водних об`єктів.

Умови для визначення ГДС речовин є гарантія дотримання норм якості води у встановлених контрольних створах.

Відповідно до пункту 2.13 зазначеної Інструкції після встановлення ГДС речовин вимагається дотримання як допустимих мас, так і допустимих концентрацій речовин, а також не допускається перевищення затвердженої витрати зворотних вод.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V.

Статями 1, 6 Закону України Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища, а заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій. Підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

У частинах шостій та сьомій статті 7 вказаного Закону визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

На підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону України Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ).

За змістом зазначених норм слідує, що за результатом проведення перевірки орган державного нагляду (контролю) у разі виявлення правопорушення відносно суб`єкта господарювання та наявності підстав для вжиття заходів реагування на підставі акту складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення виявлених порушень.

Так, згідно дозволу на спеціальне водокористування Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства № УКР-ДОН 5876 від 29.08.2014 гранично - допустимий скид (ГДС) речовин із зворотними водами у водний об`єкт (т/рік) складає: завислі речовини - 40,5; БСК-5 - 40,5; ХСК - 216; азот амонійний - 5,4; нітрити - 8,9; нітрати - 148,5; сульфати - 1350; хлориди - 945; мінералізація - 3510; фосфати - 16,2; залізо загальне - 0,8; СПАР - 1,4; нафтопродукти - 0,8.

Згідно дозволу на спеціальне водокористування Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу Мирноградське (Димитрівське) виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства № УКР-ДОН 5993 від 18.08.2015 гранично - допустимий скид (ГДС) речовин із зворотними водами у водний об`єкт (т/рік) складає: завислі речовини - 79,6; БСК-5 - 79,6; ХСК - 424,4; азот амонійний - 10,6; нітрити - 17,5; нітрати - 371,3; сульфати - 2652,3; хлориди - 1856,6; мінералізація - 6365,5; фосфати - 29,2; залізо загальне - 1,6; СПАР - 2,7; нафтопродукти - 1,6.

Контроль за дотриманням встановлених обмежень на скид зворотних вод, які вказані у затверджених документах, що визначають ГДС, ТПС речовин і плани водоохоронних заходів, здійснюється органами Мінприроди України на підставі даних, що представляються водокористувачами, контрольних замірів і обстежень.

Контроль здійснюється згідно з чинним законодавством і нормативними документами, що регламентують порядок проведення контролю за водоохоронною і водогосподарською діяльністю водокористувачів, у тому числі Правилами охорони поверхневих вод , Інструкцією з відбору проб для аналізу стічних вод .

Вимірювання показників концентрацій нормованих речовин у зворотних водах для визначення їх маси виконуються шляхом аналізу змішаних проб, відібраних вручну або за допомогою пробовідбірників змішаних (середньогодинних, середньодобових) проб (пункт 4.1 Інструкції про встановлення ГДС).

Відповідно до наказів Інспекції від 22.02.2019 № 78, від 05.06.2019 № 178, від 05.08.2019 № 266, від 04.09.2019 № 320, від 11.10.2019 № 364, від 28.10.2020 № 617, від 27.11.2019 № 442 Відділ інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області (Відділ інструментально-лабораторного контролю Північного та Західного регіону Донецької області Державної екологічної інспекції у Донецькій області) мають повноваження на проведення вимірювань під час контролю стану навколишнього середовища.

Відбір проб води проведено Інспекцією відповідно до вимог до ДСТУ ISO 5667-6:2009, ДСТУ ISO 5667-10:2005, ДСТУ ISO 5667-2:2003, КНД 211.0.2.098-03, ДСТУ ISO 5667-3-2001, про що зазначено в актах відбору проб води.

Визначення показників складу та властивостей проб вод позивачем здійснено за відповідними методиками виконання вимірювань, якими для кожного показника надаються певні умови та термін виконання вимірювань.

Жодних доказів порушення позивачем порядку відбору відповідачем суду не надано.

Результати вимірювання наведені у відповідних протоколах.

З метою усунення виявлених порушень Інспекцією видавались приписи від 25.06.2019 № 03/36, від 21.10.2019 № 03/66, від 12.12.2019 № 03/84, від 28.02.2020 № 03/18, від 19.03.2020 № 03/22, від 10.11.2020 № 03/56 про усунення виявлених порушень та встановлено терміни їх виконання.

Саме внаслідок невиконання відповідачем попередніх заходів державного нагляду (приписів), за результатами проведених з 17.02.2020 по 28.02.2020, з 12.03.2020 по 18.03.2020 та з 28.10.2020 по 10.11.2020 відповідно позапланових перевірок Костянтинівського та Мирноградського виробничих управлінь водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу :

- складено акт від 28.02.2020 № 03/18, за змістом якого слідує, що перевіркою встановлено скид забруднюючих речовин із зворотними водами в річку Кривий Торець з перевищенням затверджених гранично допустимих концентрацій, а саме: за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 наднормативно скинуто азоту амонійного в кількості 8,49 тони (встановлений норматив ГДС - 5,4 т/рік, фактичний скид - 13,89 т/рік);

- складено акт від 18.03.2020 № 03/22, за змістом якого слідує, що перевіркою встановлено скид в період з 01.01.2019 по 31.12.2019 забруднюючих речовин у водний об`єкт - балка Орсовська басейн річки Казенний Торець зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого (при встановленому ГДК азоту амонійного на рівні 2,00 мг/дм 3 середня фактична концентрація за 2019 рік становила 10,68 мг/дм 3 , а при затвердженому ГДС азоту амонійного на рівні 1453,4 г/год, фактичний скид склав 4356,372 г/год.);

- складено акт від 10.11.2020 № 03/56 , за змістом якого слідує, що перевіркою встановлено перевищення в період з 01.01.2020 по 31.10.2020 концентрації забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об`єкт: БСК5 - відповідно до ГДК - 15 мг/дм 3 , фактична концентрація - 21,2 мг/дм 3 ; завислі речовини - відповідно до ГДК - 15 мг/дм 3 , фактична концентрація - 24,14 мг/дм 3 ; азот амонійний - відповідно до ГДК - 2,0 мг/дм 3 , фактична концентрація - 9,5 мг/дм 3 ; фосфати - відповідно до ГДК - 5,5 мг/дм 3 , фактична концентрація - 7,24 мг/дм 3 . Крім того, в результаті перевірки встановлено скид забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об`єкт за той же самий період з 01.01.2020 по 31.10.2020 з перевищенням гранично допустимого скиду: азот амонійний - відповідно до ГДС - 1453,4 г/год, фактичний скид - 3844,65 г/год.

Зазначені Акти підписані з боку відповідача без зауважень.

При цьому, дії Інспекції з проведення позапланових перевірок, за наслідками яких були складені акти перевірок не були предметом оскарження в суді та не були визнані в судовому порядку протиправними.

Вказані акти перевірок на час вирішення спору є чинними, зазначені в актах від 28.02.2020 № 03/18, від 18.03.2020 № 03/22 та від 10.11.2020 № 03/56 відомості відповідачем за допомогою належних та допустимих доказів не спростовані.

Клопотань щодо призначення судової експертизи відповідачем не заявлялось.

Таким чином, акти від 28.02.2020 № 03/18, від 18.03.2020 № 03/22 та від 10.11.2020 № 03/56 є належним та допустимим доказом порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 40 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлювальних природних ресурсів; застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров`я населення; збереження територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб. При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.

Водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи (стаття 42 Водного кодексу України).

Костянтинівське та Мирноградське виробничі управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу є водокористувачами з правом скидання стічних вод у водні об`єкти на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

В силу вимог статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об`єктам та об`єктам навколишнього природного середовища; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених Законом України Про охорону навколишнього природного середовища та іншим законодавством України.

Скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов`язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи (стаття 70 Водного кодексу України).

Згідно зі статтею 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до пункту є частини другої статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

За змістом зазначеної статті підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (частина перша статті 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища ).

Пунктом 8 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статтею 1166 Цивільного кодексу України, згідно з частинами першою і другої якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка (або порушення зобов`язання); шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Як у випадку невиконання договору, так і за зобов`язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини контрагента або особи, яка завдала шкоду (статті 614, 1166 Цивільного кодексу України).

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Предмет доказування - коло фактів матеріально-правового значення, необхідних для вирішення справи по суті. Факти, які належать до предмета доказування, необхідно відрізняти від інших фактів, які встановлюються при розгляді справи, однак не пов`язані з правильним вирішенням питання про права і обов`язки сторін.

З врахуванням викладеного, до предмета доказування у даній справі входять такі факти: неправомірність поведінки особи, вина заподіювача шкоди, наявність шкоди, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Факт неправомірної поведінки у даній категорії спорів підтверджується актами перевірок, актами відбору проб та протоколами вимірювань. Так акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання. У такому акті зазначаються посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань, які в свою чергу, містять інформацію, пов`язану з проведенням інструментально-лабораторного контролю.

Акти є носіями доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог природоохоронного законодавства, на підставі яких приймається відповідне рішення контролюючого органу, а оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо складання актів та проведення перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі актів.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 826/4278/14 та від 20.02.2018 у справі № 803/1130/17.

Судом досліджені у сукупності зазначені вище документи, а саме: акти перевірок, акти відбору проб вод та протоколи вимірювань показників скиду та властивостей вод.

Матеріалами справи підтверджено, що акти перевірок від 28.02.2020 № 03/18, від 18.03.2020 № 03/22 та від 10.11.2020 № 03/56 складались в присутності керівників та інших уповноважених працівників Костянтинівського та Мирноградського виробничих управлінь водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу . Акти перевірок підписані відповідними особами відповідача без пояснень, зауважень та заперечень. Доказів скасування чи оспорювання відповідачем дій позивача з приводу проведеної перевірки, в ході якої були встановлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, матеріали справи не містять. При цьому, не оскаржено відповідачем в порядку адміністративного судочинства і дії позивача щодо проведених перевірок, зокрема щодо складених Інспекцією Актів перевірок, протоколів про вчинення адміністративного правопорушення та постанов про адміністративне правопорушення.

Суд зазначає, що розмір заподіяних державі збитків в результаті порушення Костянтинівським та Мирноградським виробничими управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу підлягає розрахунку відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, із змінами, внесеними згідно наказами Міністерства екології та природних ресурсів №220 від 30.06.2011, № 320 від 15.06.2012, № 367 від 13.10.2015 (далі - Методика).

Так, Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі: забруднення водних об`єктів, у тому числі пов`язаного із наднормативними скидами у водний об`єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів; самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів; забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (пункт 1.2 розділу І Методики).

Пунктом 1.4 розділу І Методики визначено, що державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.

За змістом пунктів 2.1-2.3 розділу ІІ Методики наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об`єкт з перевищенням ГДС вважаються скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством. Факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом. При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи.

Розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об`єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС позивачем здійснено за формулою 12 пункту 7.1 Методики, а саме:

- розрахунок розміру відшкодування збитків внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 здійснювався згідно Методики та звіту Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу про використання води за 2019 рік форма № 2ТП-водгосп за 2019 рік, результатів вимірювань показників складу та властивостей вод, здійснених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області (акт від 16.08.2019 № 14, протокол вимірювань від 22.08.2019 № 14; акт від 27.08.2019 № 16, протокол вимірювань від 29.08.2019 № 16; акт від 21.10.2019 № 18, протокол вимірювань від 24.10.2019 № 18) на загальну суму 103 768,20 гривень;

- розрахунок розміру відшкодування збитків внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого скиду Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 здійснювався згідно Методики та звіту Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу про використання води за 2019 рік форма № 2ТП-водгосп за 2019 рік, результатів вимірювань показників складу та властивостей вод, здійснених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області (акт відбору проб вод від 20.06.2019 № 9, протокол вимірювань від 26.06.2019 № 9; акт відбору проб вод від 24.09.2019 № 17, акт відбору проб вод від 05.12.2019 № 22, протокол вимірювань показників складу та властивостей вод від 26.06.2019 № 9; протокол вимірювань показників складу та властивостей вод від 26.09.2019 № 17, протокол вимірювань показників складу та властивостей вод від 11.12.2019 № 22) на загальну суму 345 298,04 гривень;

- розрахунок розміру відшкодування збитків внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого скиду Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за період з 01.01.2020 по 31.10.2020 здійснювався згідно Методики та довідки підприємства про фактичні обсяги скиду стічних вод у водний об`єкт - балка Орсовська басейн річки Казенний Торець Мирноградським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за контрольний період з 01.01.2020 по 31.10.2020, що складає 305 діб (7 320 години); акту відбору проб вод від 17.03.2020 № 8; протоколу вимірювань показників складу та властивостей вод від 23.03.2020 № 8; інформацій щодо роботи каналізаційних очисних споруд Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень місяці 2020 року та результатів досліджень проб води, проведених хіміко-бактеріологічною лабораторією Мирногорадського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу ; журналу обліку якості зворотних вод, що скидаються у балку Орсовська басейн річки Казенний Торець басейн річки Сіверський Донець Мирноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу на загальну суму 282 686,25 гривень.

Перевіривши надані позивачем розрахунки сум збитків, що здійснені ним на основі відомостей первинної документації математичними методами з вірним застосуванням вихідних даних, суд дійшов висновку по те, що вони (розрахунки) виконані згідно з встановленими нормативними вимогами, є арифметично вірними та такими що відповідають матеріалам справи.

При цьому, розрахунки спірної суми відповідачем не спростовано, а його наявні заперечення висновків суду не спростовують.

У процесі розгляду справи відповідачем не надано належних доказів, які б спростовували наявність у його діях складу правопорушення та підтверджували дотримання останнім вимог природоохоронного законодавства.

З урахуванням вищевикладеного, дії відповідача є протиправними та вчинені з його вини (скид зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скиду), що підтверджується актами перевірок, приписами. При цьому, наявна сама шкода, яка розрахована у відповідності до вимог Методики, і наявний причинний зв`язок, що виражений у заподіяні збитків саме протиправною поведінкою відповідача.

Наведене свідчить про наявність всіх елементів складу правопорушення, що має наслідком відповідальність у вигляді стягнення збитків, а відтак свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивача, які, в свою чергу, підлягають задоволенню за рахунок відповідача.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Виходячи з того, що позовні вимоги доведені та обґрунтовані матеріалами справи, враховуючи, що заперечення відповідача є безпідставними, позовні вимоги про стягнення збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу у загальному розмірі 731 752,49 гривень підлягають задоволенню у повному обсязі.

Статтями 42, 47 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища передбачено, зокрема, що в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів. Для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

За приписами пункту г частини четвертої, частини шостої статті 47 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюються за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров`я населення.

У пункті 4 частини першої статті 69-1 Бюджетного кодексу України зазначено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67 цього Кодексу) є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

У пунктах 1, 2 глави XI Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128 (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 05.12.2019 № 342) зазначено, що кошти, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Державній казначейській службі України на ім`я відповідного органу Державної казначейської служби України за субрахунком 3331 Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами Плану рахунків (далі - рахунок 3331) у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли протягом дня (з урахуванням повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів) на рахунки 3331, у регламентований час розподіляються Державною казначейською службою України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Указом Президента України від 05.03.2015 № 123/2015 Про утворення військово-цивільних адміністрацій утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Згідно зі статтями 1, 3, 4 Закону України Про військово-цивільні адміністрації військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.

З наведеного слідує, що на сьогоднішній день, повноваженнями щодо розпорядження обласним фондом охорони навколишнього середовища наділена Донецька обласна державна адміністрація.

Враховуючи наведені положення законодавства, завдана шкода навколишньому природному середовищу підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації - Донецької обласної військово-цивільної адміністрації (як орган, виконуючий функції Донецької обласної ради), фондів охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської та Мирноградської міських ради у відповідних сумах.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, -

Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу про стягнення 731 752,49 гривень - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177-А; код ЄДРПОУ 00191678) до спеціального фонду Державного бюджету України грошові кошти у розмірі 31 130,46 гривень ; до обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022473) грошові кошти у розмірі 20 753,64 гривень ; до фонду охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ 34898855) грошові кошти у розмірі 51 884,10 гривень .

Стягнути з Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177-А; код ЄДРПОУ 00191678) до спеціального фонду Державного бюджету України грошові кошти у розмірі 103 589,41 гривень ; до обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022473) грошові кошти у розмірі 69 059,61 гривень ; до фонду охорони навколишнього природного середовища Мирноградської міської ради (код ЄДРПОУ 04052956) грошові кошти у розмірі 172 649,02 гривень .

Стягнути з Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177-А; код ЄДРПОУ 00191678) до спеціального фонду Державного бюджету України грошові кошти у розмірі 84 805,87 гривень ; до обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022473) грошові кошти у розмірі 56 537,25 гривень; до фонду охорони навколишнього природного середовища Мирноградської міської ради (код ЄДРПОУ 04052956) грошові кошти у розмірі 141 343,13 гривень .

Стягнути з Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177-А; код ЄДРПОУ 00191678) на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області (85114, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Петровського, будинок 18-А; код ЄДРПОУ 38034476) 10 976,29 гривень судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати накази в установленому порядку.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (пункт 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

У судовому засіданні 26.08.2021 підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 06.09.2021.

Позивач: Державна екологічна інспекція у Донецькій області (85114, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Петровського, будинок 18-А; код ЄДРПОУ 38034476).

Відповідач: Комунальне підприємство Компанія Вода Донбасу (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177-А; код ЄДРПОУ 00191678)

Суддя С.М. Фурсова

Дата ухвалення рішення26.08.2021
Оприлюднено07.09.2021
Номер документу99382600
СудочинствоГосподарське