ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

м. Суми

06.09.2021 Справа № 920/675/15

Господарський суд Сумської області у складі судді Соп`яненко О.Ю., при секретарі судового засідання Молодецькій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 920/675/15, порушеної за заявою - ОСОБА_1 , м. Конотоп Сумської області, до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Русь" (41000, Сумська область, м.Середино-Буда, вул. Кірова, 19, код ЄДРПОУ 36487696), про визнання банкрутом

Учасники процесу в засідання суду не прибули

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду від 09.06.2015 року порушено провадження у справі № 920/675/15 про банкрутство ТОВ "Агро-Русь", розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Шишлова О.М.

Постановою суду від 27.04.2016 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Шишлова О.М.

Ухвалою господарського суду від 05.12.2017 року ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Кучака Ю.Ф.

16.08.2021 від арбітражного керуючого Кучака Ю.Ф. до суду надійшло клопотання №02-01/69-83/2 від 06.08.2021 (вх.№3086) про затвердження звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого та стягнення основної грошової винагороди.

Згідно ухвали суду від 18.08.2021 клопотання ліквідатора призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.09.2021.

Заперечень щодо клопотання ліквідатора до суду не надходило.

Кредитори про розгляд клопотання ліквідатора повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Копії ухвал, які були надіслані на поштові адреси ініціюючого кредитора - ОСОБА_1 та кредитора - ТОВ Меридіан лайн , повернулися до суду з відміткою органу поштового зв`язку адресат відсутній за вказаною адресою .

Ліквідатор звернувся до суду із клопотанням №02-01/69-85 від 03.09.2021 про розгляд справи без участі ліквідатора в судовому засіданні.

З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи, достатність матеріалів справи для розгляду та прийняття відповідного рішення, суд вважає за можливе розглянути звіт ліквідатора в даному судовому засіданні.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Відповідно до поданого клопотання, ліквідатор просить суд затвердити звіт про нарахування та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Агро-Русь" та стягнути винагороду в загальному розмірі 402347,47 грн з кредиторів, а саме: з ОСОБА_1 207 691,76 грн, з Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області 1569,16 грн., з ТОВ Меридіан Лайн 129394,95 грн, з ДП Державний резервний насіннєвий фонд України 30538,17 грн, з ТОВ Порше Мобіліті 33153,43 грн на користь Кучака Юрія Федоровича за період з 05.12.2017 по 31.07.2021.

З поданого ліквідатором клопотання вбачається, що грошову винагороду арбітражного керуючого нараховано у розмірі 386 686,90 грн за період з 16.02.2019 по 31.07.2021 із розрахунку двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень ліквідатора у період з 16.02.2019 по 20.10.2019 відповідно до норм Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та трьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень ліквідатора з 21.10.2019 року по 31.07.2021 відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства. Також ліквідатор вказує про невиплачену винагороду у розмірі 13913,07 грн. за період з 05.12.2017 по 15.02.2019.

Слід зазначити, що вказані кредитори приймали участь у засіданні комітету кредиторів 06.08.2021, на якому були схвалені звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, звіт про затвердження винагороди та стягнення коштів з кредиторів.

Заперечень щодо звіту ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди до суду не надходило.

Як зазначалося вище, постановою суду від 27.04.2016 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Шишлова О.М. Ухвалою господарського суду від 05.12.2017 року ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Кучака Ю.Ф.

Відповідно до ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який діяв у період з 16.02.2019 по 20.10.2019, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.

Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п`яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.

Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.

На засіданні комітету кредиторів, оформленого протоколом № 1 від 15.02.2019 було прийнято рішення та встановлено арбітражному керуючому Кучаку Юрію Федоровичу основну грошову винагороду арбітражного керуючого у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць (з моменту призначення) виконання повноважень ліквідатора ТОВ Агро Русь ; погоджено звіт арбітражного керуючого Кучака Юрія Федоровича про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за виконання повноважень ліквідатора ТОВ Агро Русь за період з 05.12.2017 по 15.02.2019 у розмірі 107743,26 грн, з яких 80034,19 грн є сплаченими. Витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень ліквідатора становлять 650,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, отримані від продажу майна боржника кошти в сумі 94480,19 грн були перераховані арбітражному керуючому Кучаку Ю.Ф. за виконання повноважень ліквідатора у даній справі, а саме: 80034,19 грн за період з 05.12.2017 по 31.10.2018, 7000,00 грн за період з 01.12.2018 по 31.12.2018, 7446,00 грн за період з 01.11.2018 по 30.11.2018. Отже, залишок несплаченої суми винагороди арбітражному керуючому Кучаку Ю.Ф. становить 13913,07 грн. та 650,00 грн понесених витрат, що підтверджується наданими доказами.

На засіданні комітету кредиторів ТОВ "Агро Русь" 06.08.2021 було схвалено звіт ліквідатора про нарахування грошової винагороди та понесених витрат за період з 16.02.2019 по 31.07.2021. Основна винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора у даній справі склала 396513,60 грн та 1747,50 грн.

Ліквідатор просить суд стягнути з кредиторів ТОВ Агро Русь 402 347,47 грн винагороди та понесених витрат пропорційно їх грошовим вимогам, а саме: 13913,07 грн основної грошової винагороди за період з 05.12.2017 по 15.02.2019, 386686,90 грн за період з 16.02.2019 по 31.07.2021 та 1747,50 грн понесених витрат.

У боржника - ТОВ "Агро-Русь" відсутні активи, за рахунок яких може бути виплачено винагороду ліквідатору.

21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII .

Зі змісту п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що з дня введення в дію цього Кодексу визнається таким, що втратив чинність зокрема Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Таким чином, розгляд справи відбувається за правилами, що передбачені Кодексом України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право, зокрема, отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.

Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень.

Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі.

У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.

Згідно з частинами 1, 4, 7 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Також, Верховний Суд у постанові від 30.01.2019 року у справі № 910/32824/15 відзначив, що ініціюючи провадження у справі про банкрутство кредитори, як споживачі послуг арбітражного керуючого, котрі очікують на результат його діяльності, мають усвідомлювати, що надавши на свій ризик згоду на участь у справі про банкрутство, однак не знайшовши майна, як джерела своїх доходів і покриття видатків, арбітражний керуючий правомірно очікує покриття забезпечення процедури, яке у такому випадку лягає тягарем на кредиторів (кредитора) неплатоспроможного боржника.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 30 КУзПБ кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Порядок формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.

Докази створення комітетом кредиторів фонду для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 30 КУзПБ матеріали справи не містять.

Суд вважає необхідним зауважити, що, у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів, виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам. Суд враховує при прийнятті судового рішення висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного суду від 01.08.2018 у справі №912/1783/16.

Крім того, порядок розподілу витрат на оплату послуг та відшкодування витрат ліквідатора законодавчо не поставлено в залежність від майнового стану кожного кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), від джерел фінансування того чи іншого кредитора, а також від майнових результатів арбітражного керуючого у справі про банкрутство.

Не виявлення ліквідатором боржника в процедурі ліквідації майна боржника, інших його активів чи грошових коштів, жодним чином не має впливати на оплату його послуг та відшкодування витрат.

Отже, у зв`язку з відсутністю у банкрута майнових активів, за рахунок яких можлива сплата винагороди арбітражному керуючому, суд вважає правомірним покладення оплати грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання повноважень ліквідатора у даній справі на кредиторів ТОВ Агро Русь .

Частиною 6 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що арбітражний керуючий не менше одного разу на два місяці звітує про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат на засіданнях зборів кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітету кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - перед забезпеченим кредитором.

Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.

Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, реструктуризації заборгованості, погашення боргів подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.

Згідно з вимогами ч. 6 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Кодексу.

Як зазначалося вище, комітетом кредиторів 15.02.2019 та 06.08.2021 було затверджено винагороду арбітражного керуючого у повному обсязі.

Зважаючи на наведені обставини, суд приходить до висновку про стягнення грошової винагороди в сумі 402 347,47 грн з кредиторів виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам.

Так, до реєстру вимог кредиторів включені вимоги кредиторів банкрута:

- ОСОБА_1 2217857,53 грн - 51,62%;

- Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області 16767,80 грн - 0,39%;

- ТОВ Меридіан Лайн (згідно ухвали суду від 24.11.2020 здійснено заміну первісного кредитора - ТОВ "Хліб Інвестбуд" (код ЄДРПОУ 33307354) у справі № 920/675/15 про банкрутство ТОВ "Агро Русь" на нового кредитора ТОВ "Меридіан Лайн" (код ЄДРПОУ 36480785);

- ДП Державний резервний насіннєвий фонд України 326218,03 грн - 7,59%;

- ТОВ Порше Мобіліті 354042,90 грн - 8,24%.

З огляду на встановлене, перевіривши звіт ліквідатора про нарахування і виплату грошової винагороди, беручи до уваги обставини відсутності коштів від реалізації майна боржника та від його господарської діяльності на проведення ліквідаційної процедури, відсутність рішення комітету кредиторів про утворення фонду для оплати грошової винагороди ліквідатору, враховуючи те, що законодавцем виключається можливість безоплатного надання послуг арбітражного керуючого у справі про банкрутство, суд вважає можливим затвердити звіт ліквідатора щодо нарахування грошової винагороди у справі № 920/675/15 за період з 05.12.2017 по 31.07.2021 та стягнути 402347,47 грн грошової винагороди ліквідатора на користь арбітражного керуючого Кучака Юрія Федоровича з кредиторів ТОВ Агро Русь виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 30, 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 232-235, 240 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання арбітражного керуючого Кучака Ю.Ф. №02-01/69-83/2 від 06.08.2021 (вх.№3086) про затвердження звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого та стягнення основної грошової винагороди у справі № 920/675/15 - задовольнити.

2.Звіт ліквідатора ТОВ "Агро Русь" арбітражного керуючого Кучака Ю.Ф. про нарахування та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого та стягнення основної грошової винагороди та витрат у справі № 920/675/15 в сумі 402347,47 грн за період з 05.12.2017 по 31.07.2021 у справі № 920/675/15 - затвердити.

3. Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь Кучака Юрія Федоровича ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 207691,76 грн (двісті сім тисяч шістсот дев`яносто одна гривня 76 копійок) основної грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання ним повноважень арбітражного керуючого у справі № 920/675/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Русь" з 05.12.2017 по 31.07.2021.

4.Стягнути з Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області (41100, Сумська область, м.Шостка, вул.Знаменська,2; код ЄДРПОУ 39521341) на користь Кучака Юрія Федоровича ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 1569,16 грн (одна тисяча п`ятсот шістдесят дев`ять гривень 16 копійок) основної грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання ним повноважень арбітражного керуючого у справі № № 920/675/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Русь" з 05.12.2017 по 31.07.2021.

5.Стягнути з ТОВ Меридіан Лайн (код ЄДРПОУ: 36480785; місцезнаходження: 08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Привокзальна, буд. 21) на користь Кучака Юрія Федоровича ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 129 394,95 грн (сто двадцять дев`ять тисяч триста дев`яносто чотири гривні 95 копійок) основної грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання ним повноважень арбітражного керуючого у справі № № 920/675/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Русь" з 05.12.2017 по 31.07.2021.

6.Стягнути з ДП Державний резервний насіннєвий фонд України (код ЄДРПОУ: 30518866; місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1) на користь Кучака Юрія Федоровича ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 30 538,17 грн (тридцять тисяч п`ятсот тридцять вісім гривень 17 копійрк) основної грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання ним повноважень арбітражного керуючого у справі № № 920/675/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Русь" з 05.12.2017 по 31.07.2021.

7.Стягнути з ТОВ Порше Мобіліті (код ЄДРПОУ: 36422974; місцезнаходження: Україна, 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичини, буд. 1В) на користь Кучака Юрія Федоровича ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 33153,43 грн (тридцять три тисячі сто п`ятдесят три гривні 43 копійки) основної грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання ним повноважень арбітражного керуючого у справі № № 920/675/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Русь" з 05.12.2017 по 31.07.2021.

8.Видати накази на виконання даної ухвали.

9.Копію ухвали направити кредиторам, арбітражному керуючому Кучаку Ю.Ф.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку визначеному розділом IV ГПК України.

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.