Ухвала
від 09.09.2021 по справі 705/1572/21
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/1572/21

1-кс/705/827/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2021 року

Слідчий суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

за участю прокурора ОСОБА_3

скаржника ОСОБА_4

захисника - адвоката ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в місті Умань заяву ОСОБА_4 про відвід прокурора у кримінальному провадженні №12019250000000248,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся до Уманського міськрайонного суду із заявою про відвід прокурора, яку мотивує наступним.

У провадженні СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження № 12019250000000248 від 30.08.2019 року.

20.07.2021 року у вказаному кримінальному провадженні йому, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 та ч. 2 ст. 366 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснює виконуючий обов`язки начальника Христинівського відділу Уманської окружної прокуратури Черкаської області ОСОБА_6 .

Як йому стало відомо, ОСОБА_6 є дружиною судді Христинівського районного суду ОСОБА_7 , який у іншому кримінальному провадженні, по якому йому також пред`явлено підозру, приймав рішення як слідчий суддя.

Зокрема, ухвалою слідчого судді ОСОБА_7 від 24.06.2020 року надано дозвіл на відібрання зразків улаштованого за договором дорожнього покриття, при цьому в порушення вимог КПК України на відібрання (вирубку) зразків слідчий суддя уповноважив судового експерта. Через постановлення зазначеної ухвали з грубим порушенням чинного законодавства, стороною захисту було подано заперечення в порядку ст. 309 КПК України.

Вважає, що це стало причиною послідуючого його кримінального переслідування та оголошення йому підозри виконуючим обов`язки начальника Христинівського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_6 у аналогічній справі.

Все це викликає у нього обґрунтовані сумніві в неупередженості та об`єктивності подружжя Орендарчуків, які діють по відношенню до нього у неправомірний спосіб.

ОСОБА_8 в судовому засіданні підтримав вимоги заяви про відвід та факти, викладені у ній, тому просить суд відвести прокурора ОСОБА_6 від процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 12019250000000248.

Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_5 підтримав вимоги заяви про відвід прокурору та просив суд заяву задовольнити, зазначивши що на його думку є підстави вважати, що дії прокурора ОСОБА_6 щодо процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 12019250000000248 можуть бути упередженими та вона може бути зацікавлена у притягненні ОСОБА_8 до кримінальної відповідальності з огляду на її родинні стосунки з суддею, який приймав рішення в іншій справі за обвинуваченням ОСОБА_8 .

Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви про відвід процесуальному прокурору ОСОБА_6 оскільки вважає, що підстави, на які посилається підозрюваний ОСОБА_4 у своїй заяві про відвід прокурора та його захисник не містять будь-яких об`єктивних причин для задоволення такого відводу. Будь-яких доказів кримінального переслідування ОСОБА_8 з боку прокурора ОСОБА_6 заявником не надано, а отже його доводи є лише припущеннями.

Слідчий суддя, вислухавши думку осіб, які беруть участь у розгляді справи, вивчивши письмові матеріали додані до заяви про відвід та матеріали кримінального провадження, приходить до наступного.

Згідно до ч.ч. 3-4ст. 80 КПК України, встановлено, що заяви про відвід можуть бути заявлені як під час досудового розслідування, так і під час судового провадження. Заяви про відвід під час судового провадження подаються до початку судового розгляду. Подання заяви про відвід після початку судового розгляду допускається лише у випадках, якщо підстава для відводу стала відома після початку судового розгляду.

Нормами ч. 5 ст. 80 КПК України визначено, що відвід повинен бути вмотивованим.

Тобто, має містити вказівку на підстави, що зумовлюють його наявність. Особа, що заявила відвід повинна викласти відомі їй обставини, з якими вона пов`язує усунення прокурора від участі у кримінальному провадженні.

Обставини, що виключають участь прокурора в кримінальному провадженні, викладені уст. 77 КПК Україниі їх перелік є вичерпним, а саме:

Прокурор, слідчий не має права брати участь у кримінальному провадженні:

1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, членом сім`ї або близьким родичем сторони, заявника, потерпілого, цивільного позивача або цивільного відповідача;

2) якщо він брав участь у цьому ж провадженні як слідчий суддя, суддя, захисник або представник, свідок, експерт, спеціаліст, перекладач;

3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.

Прокурор є одним з учасників кримінального провадження, що належить до сторони обвинувачення. За частиною 1 статті 36 КПК України прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. За частиною 2 статті 36 КПК прокурор виконує функцію нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням.

Здійснення об`єктивного розслідування прокурором є одним із основоположних міжнародних стандартів. Так, відповідно до Керівних принципів ООН щодо ролі обвинувачів, прийнятих восьмим Конгресом ООН із запобігання злочинності і поводження з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня - 7 вересня 1990 p.), обвинувачі відповідно до закону виконують свої обов`язки справедливо, послідовно та швидко, поважають і захищають людську гідність й захищають права людини, сприяючи тим самим забезпеченню належного процесу і безперебійного функціонування системи кримінального правосуддя. При виконанні своїх обов`язків обвинувачі виконують свої функції неупереджено та уникають будь-якої дискримінації на основі політичних переконань, соціального походження, раси, культури, статі або будь-якої іншої дискримінації; захищають державні інтереси, діють об`єктивно, належним чином враховують становище підозрюваного та жертви і звертають увагу на всі обставини, що мають відношення до справи, незалежно від того, вигідні чи невигідні вони для підозрюваного (пункти 12, 13). Необ`єктивність, упереджене і дискримінаційне ставлення прокурора до учасників кримінального провадження і поєднання в одній особі різних процесуальних функцій є підставою для відводу (самовідводу) прокурора

Таким чином неупереджене виконання прокурором своїх функцій у кримінальному провадженні презумується на рівні законодавства.

Посилання ОСОБА_4 на дії прокурора ОСОБА_6 під час досудового розслідування, а саме заінтересованість слідчого судді ОСОБА_7 , який є чоловіком прокурора ОСОБА_6 , і який нібито здійснює тиск та переслідує підозрюваного ОСОБА_4 , які на думку останнього свідчать про упереджене ставлення до нього є необґрунтованими та не підтверджені жодними належними доказами. Так само заявником не надано будь-яких доказів про факти його незаконного кримінального переслідування прокурором.

Сама по собі недовіра прокурору без доведення фактів та обставин упередженості в його діях належними та допустимим доказами не можуть на думку суду бути підставою для відводу.

Слідчий суддя також враховує, що суддею Христинівського районного суду ОСОБА_7 не приймалось жодних рішень у кримінальному провадженні №12019250000000248, в якому заявлено відвід прокурору ОСОБА_6 .

Таким чином, серед наведених заявником ОСОБА_4 обставин слідчий суддя не вбачає підстав, які б викликали обґрунтовані сумніви в неупередженості прокурора ОСОБА_6 при здійсненні процесуального керівництва у даному кримінальному провадженні.

Також судом не встановлено інших правових підстав зазначених уст. 77 КПК України для відводу прокурора.

З урахуванням вказаних обставин слідчий суддя вважає, що доводи заявника щодо необхідності відводу прокурора ОСОБА_6 ґрунтуються виключно на припущеннях, а тому заява про відвід прокурора є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 77, 80, 83 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_4 про відвід прокурора у кримінальному провадженні №12019250000000248.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.09.2021
Оприлюднено01.02.2023
Номер документу99496600
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відвід прокурора

Судовий реєстр по справі —705/1572/21

Ухвала від 09.09.2021

Кримінальне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 10.08.2021

Кримінальне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 23.06.2021

Кримінальне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 22.06.2021

Кримінальне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 09.06.2021

Кримінальне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 15.04.2021

Кримінальне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні