Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.09.2021 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого - судді Леньо В.В., секретар судового засідання - Турок Б.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно.
Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки, ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мама - ОСОБА_4 , які постійно проживали за адресою АДРЕСА_1 . 18.02.2005 року ОСОБА_3 склав заповіт, яким все належне йому на день смерті майно заповів онуку ОСОБА_2 , що підтверджується заповітом від 18.02.2005, посвідченим виконавчим комітетом Великопаладської сільської ради, зареєстрованим в реєстрі №11. Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно - земельна ділянка пл..1,21 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за межами населених пунктів, контур №612, яка належала ОСОБА_3 на праві власності на підставі Державного акту на право власності на землю. Також, земельна ділянка площею 0,27 га для ведення підсобного господарства на території Великопаладської сільської ради, яка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю. Спадкоємець за заповітом ОСОБА_2 спадщину не прийняв, в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини не звертався. Спір щодо спадкового майна відсутній. Спадкоємцями до майна спадкодавця ОСОБА_3 за законом першої черги стали його дружина та донька - позивачка у справі. Дружина спадкодавця - ОСОБА_5 - на день смерті постійно проживала разом із ним, тобто спадщину прийняла, але не оформила. Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, - земельна ділянка площею 0,21 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту, контур №61, яка належала ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку. спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_4 - є її донька ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину, оскільки постійно проживала разом із матір`ю на день її смерті. У травні 2021 року позивачка звернулася до Виноградівської державної нотаріальної контори для оформлення спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на земельні ділянки. Державні акти на земельні ділянки - загублені.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, проте подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Від відповідача до суду надійшла письмова заява, справжність підпису відповідача на якій засвідчено сільським старостою ОСОБА_6 , про розгляд справи без його участі. Відповідач заявив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі і не заперечує щодо їх задоволення. (а.с.42).
Вивчивши доводи позовної заяви та дослідивши подані письмові докази, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вирішив наступне.
Розглядаючи вказану справу в межах заявлених вимог та наданих сторонами доказів, суд приходить до переконання, що правовідносини, що виникли, врегульовані ЦК України (2003 р.).
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). В ст.1217 ЦК України, зазначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст.1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.5 ст.1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно положень ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до п.37 постанови № 5 від 07.02.2014 року пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав з урахуванням положень частини першої статті 15 статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, до це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним Документа, який засвідчує його право власності. Виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
В судовому засіданні належними доказами достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивачки - ОСОБА_3 . Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 (а.с.9). ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати позивачки - ОСОБА_4 . Факт смерті підтверджено Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 . На день їх смерті відкрилася спадщина.
Факт родинного зв`язку позивачки і спадкодавців підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 , та Свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_4 (а.с.24,25).
18.02.2005 року ОСОБА_3 склав заповіт, яким все належне йому на день смерті майно заповів онуку ОСОБА_2 , що підтверджується Дублікатом заповіту, виданим сільським старостою ОСОБА_6 взамін втраченого. Заповіт було посвідчено 18.02.2005 секретарем Великопаладської сільської ради Січ Г.А. 18.02.2005 і зареєстровано в реєстрі за №11.(а.с.17)
В ході судового розгляду підтверджено, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_2 не прийняв спадщину, що відкрилася на день смерті заповідача.
Спадкоємцями першої черги за законом спадкодавця ОСОБА_3 стали його дружина - ОСОБА_4 , та донька - позивачка у справі.
За змістом довідки, виданої виконкомом Великопаладської сільської ради Виноградівського району від 29.10.2020 №560 ОСОБА_4 була зареєстрована за відповідною адресою та постійно проживала разом із чоловіком ОСОБА_3 на день його смерті. (а.с.22)
Відтак, ОСОБА_4 є спадкоємцем першої черги за законом до майна спадкодавця ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину.
До складу спадщини, що відкрилася на день смерті ОСОБА_3 ввійшло наступне майно:
земельна ділянка площею 1.2100га, кадастровий номер: 2121281200:03:004:0058, з цільовим призначенням: для ведення товарно сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Великопаладської сільської ради, контур № 612 , яка належала на праві власності ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЗК 036624 від 18.06.2002 року, виданого на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 13.06.2002 року за №324;
земельна ділянка площею пл. 0.27 га, кадастровий номер: 2121281201:00:007:0005 , з цільовим призначенням: для ведення підсобного господарства, яка розташована на території Великокопаладської сільської ради, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІУ-ЗК № 020136, виданого на підставі рішення 8 сесії 22 скликання Великопаладської сільської ради від 10 грудня 2001 року.
ОСОБА_4 , хоча й прийняла спадщину, проте не оформила права на успадковане майно.
На день смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої, крім земельних ділянок, набутих у власність шляхом спадкування після смерті чоловіка, ввійшло наступне майно:
земельна ділянка площею 1.2100га, кадастровий номер 2121281200:03:004:0059, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Великопаладської сільської ради, контур № 612 , яка належала на праві власності ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на землю серії ГУ-ЗК 002616 від 09.06.2003 року , виданого на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 06.06.2003 року за №291.
Заповіту ОСОБА_4 не залишила.
Спадкоємцем першої черги за законом до майна спадкодавця ОСОБА_4 є її донька - позивачка у справі.
Позивачка ОСОБА_1 за змістом довідки, виданої виконкомом Пийтерфолвівської сільської ради 10.03.2021 №149, постійно проживала разом із матір`ю ОСОБА_4 на день її смерті.(а.с.23).
Відтак, позивачка ОСОБА_1 , спадкоємець першої черги за законом до майна спадкодавця ОСОБА_4 , прийняла спадщину.
Встановлено, що державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В. відмовила позивачці у оформленні права на набуте шляхом спадкування майно через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на земельні ділянки.(а.с.27).
Разом із тим, належність спадкового майна на праві приватної власності спадкодавцям ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в ході судового розгляду підтверджена. В архівних матеріалах Відділу у Виноградівському районі ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області збережено копії правовстановлюючих документів, які надано позивачу на адвокатський запит: державний акт на право власності на землю серії ГУ-ЗК 002616 від 09.06.2003 року , виданий на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 06.06.2003 року за №291; державний акт на право приватної власності на землю серії ІУ-ЗК № 020136, виданий на підставі рішення 8 сесії 22 скликання Великопаладської сільської ради від 10 грудня 2001 року; державний акт на право власності на землю серії ІІІ-ЗК 036624 від 18.06.2002 року, виданий на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 13.06.2002 року за №324. Право власності на дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зареєстровано у Державному земельному кадастрі (а.с.18-21).
За таких встановлених у судовому засіданні обставин, та відповідних їм правових норм цивільного законодавства суд, розглядаючи вказану справу в межах заявлених позивачем вимог та на підставі наданих доказів, які оцінені судом в їх сукупності, вирішив, що позов є обґрунтованим та є підстави для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_6 , мешканкою АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку площею 1.2100га, кадастровий номер: 2121281200:03:004:0058, з цільовим призначенням: для ведення товарно сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Великопаладської сільської ради, контур № 612 , яка належала на праві власності ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЗК 036624 від 18.06.2002 року, виданого на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 13.06.2002 року за №324.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , мешканкою АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку площею 1.2100га, кадастровий номер 2121281200:03:004:0059, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Великопаладської сільської ради, контур № 612 , яка належала на праві власності ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на землю серії ГУ-ЗК 002616 від 09.06.2003 року , виданого на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 06.06.2003 року за №291.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , мешканкою АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку площею пл. 0.27 га, кадастровий номер: 2121281201:00:007:0005 , з цільовим призначенням: для ведення підсобного господарства, яка розташована на території Великокопаладської сільської ради, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІУ-ЗК № 020136, виданого на підставі рішення 8 сесії 22 скликання Великопаладської сільської ради від 10 грудня 2001 року
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 09.09.2021 року. Повний текст рішення виготовлено 15.09.2021 року.
ГоловуючийВ. В. Леньо
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2021 |
Оприлюднено | 15.09.2021 |
Номер документу | 99609634 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Леньо В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні