ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2021 року Справа № 926/2790/21
За позовом Чернівецької міської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "КСМ Метал 2018"
про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 279 417,93 грн
Суддя Проскурняк О.Г.
Секретар судового засідання Рогатинчук О.В.
Представники:
Від позивача - Манчул М.-Д.Д.
Від відповідача - не з`явився.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецька міська рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області із позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «КСМ Метал 2018» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 279 417,93 грн.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що відповідач є власником нерухомого майна - металевих складів ТОП літ. «И» та ТОП літ. «К» , які розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 7310136900:41:005:0005, за адресою м. Чернівці, вул. Лугова, 11.
Далі позивач вказує на те, що ТзОВ «КСМ Метал 2018» не уклало з міською радою договору оренди землі, а відтак користується земельною ділянкою без достатньої правової підстави, внаслідок чого відповідачем безпідставно збережено кошти у розмірі орендної плати - 279 417,93 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 липня 2021, судову справу № 926/2790/21 передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 09 липня 2021 року прийнято справу № 926/2790/21 до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 09 серпня 2021 року.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 09 серпня 2021 року підготовче засідання відкладено на 26 серпня 2021 року.
Ухвалою суду від 26 серпня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 08 вересня 2021 року.
Представник позивача в судовому засіданні 08 вересня 2021 року підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач явку належного представника в судове засідання 08 вересня 2021 року не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про місце, час та дату судового засідання.
Окрім цього, відповідач відзив на позов не надав, своїм процесуальним правом на участь у судових засіданнях не скористався.
В порядку статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України (далі-ГПК України), здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів (звукозапис), а саме: програмно-апаратного комплексу «Оберіг» .
На виконання вимог статті 223 ГПК України, складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до статті 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
У судовому засіданні 08 вересня 2021 року відповідно до статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вживши всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об`єктивного встановлення обставин справи, на яких ґрунтуються позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ТОВ «КСМ Метал 2018» є власником нерухомого майна - металевого складу ТОП літ. «И» , площею 790,20 кв. м. та металевого складу ТОП літ. «К» , площею 790,20 кв. м., що знаходяться на території м. Чернівці, по вулиці Луговій, 11.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1344 від 04 листопада 2019 року та Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Лугова, 11, кадастровий номер 7310136900:41:005:0005, загальною площею 1,0333 га, відноситься до категорії земель-землі промисловості; нормативно-грошова оцінка становить 9 723 043,00 грн. та належить на праві приватної власності територіальній громаді міста Чернівці в особі Чернівецької міської ради.
Згідно пункту 4 рішення 72 сесія VII скликання Чернівецької міської ради № 1868 від 26 вересня 2019 року, Чернівецька міська рада вирішила надати відповідачу земельну ділянку за адресою м. Чернівці, вул. Лугова, 11, площею 1.0333 га (кадастровий номер 7310136900:41:005:0005) в оренду на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.2) (обслуговування нежитлової будівлі (склад) (підстава: заява ТОВ «КСМ Метал 2018» , зареєстрована 06 травня 2019 року за №04/01-08/1-1605 (ЦНАП).
Окрім цього, пунктом 19 та 19.1 вказаного рішення, зобов`язано осіб, яким надаються в оренду земельні ділянки, впродовж 90 календарних днів з дня прийняття цього рішення укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди землі та сплатити кошти за фактичне користування земельними ділянками в еквіваленті орендної плати за землю, відповідно до умов договорів. У разі неукладення договорів оренди землі в зазначений термін відповідні пункти цього рішення вважаються нечинними.
18 грудня 2019 року Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин звернувся до відповідача з листом № 04/01-08/3/07/3927 про необхідність звернення до відділу оренди землі управління земельних ресурсів департаменту для укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває в користуванні відповідача без правовстановлюючих документів та без сплати орендної плати, в досудовому порядку.
Відповіді на вищевказаний лист у матеріалах справи відсутні.
Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Суб`єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 Земельного кодексу України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Як вбачається із положень статті 120 Земельного кодексу України, виникнення права власності на об`єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Окрім цього, статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту реєстрації цих прав.
Так, відповідач є власником нерухомого майна, яке розташоване на спірній земельній ділянці, однак не вчинив відповідних дій, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно. Відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно частин 1-3 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
З огляду на викладене, відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Разом з тим для кондикційних зобов`язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 Цивільного кодексу України).
Такі висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18), від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17 (провадження № 12-182гс18).
До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Подібні правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17 та постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 28.02.2020 у справі №913/169/18.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що з моменту набуття права власності на нерухоме майно, відповідач фактично користується земельною ділянкою загальною площею 1,0333 га, кадастровий номер - 7310136900:41:005:0005, яка знаходиться за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Лугова, 11, без укладеного договору оренди земельної ділянки, при цьому не сплачує орендну плату за користування земельною ділянкою.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» , нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема комунальної власності.
Відповідно до cтатті 23 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04 листопада 2019 року № 1344, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136900:41:005:0005, загальною площею 1,0333 га по вул. Лугова, 11 в м. Чернівці становить 9 723 043,00 грн.
Відтак, відповідач порушує права власника - Чернівецької міської ради щодо отримання орендної плати за користування земельною ділянкою, що призвело до безпідставного збереження грошових коштів у розмірі орендної плати та порушення норми статті 1212 Цивільного кодексу України.
Перевіривши розрахунок Чернівецької міської ради від 10 червня 2020 року, який здійснено на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, суд дійшов висновку, що він є обґрунтованим, а відтак заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 279 417,93 грн безпідставно збережених коштів є правомірними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно положень пункту 1 частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Тому, судовий збір у розмірі 4 191,27 грн. слід покласти на відповідача.
Інших судових витрат не заявлено.
Керуючись статтями 2, 4, 5, 8, 123, 129, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КСМ Метал 2018» (58007, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Лугова, 11, код ЄДРПОУ 42580962) на користь Чернівецької міської ради (58002, м. Чернівці, площа Центральна, 1, код ЄДРПОУ 36068147, розрахунковий рахунок: Чернівецька міська ТГ; Чернів ГУК/Чернівецька ТГ/24062200; код отримувача ЄДРПОУ 37836095 Казначейство України ЕАП; на рахунок IBAN НОМЕР_1 ; код класифікації 24062200 ) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати на загальну суму - 279 417, 93 грн. та судовий збір у сумі 4 191,27 грн.
Повний текст рішення складено та підписано - 15 вересня 2021 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г. Проскурняк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2021 |
Оприлюднено | 17.09.2021 |
Номер документу | 99612612 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні