Ухвала
від 17.09.2021 по справі 557/1534/21
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження 2/557/491/2021

Справа 557/1534/21

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

17 вересня 2021 року смт Гоща

Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Гощанської селищної ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Гощанської селищної ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, в якому просить визнати за ним право власності на земельні ділянки: площею 0.1360 в умовних кадастрових гектарах, кадастровий номер 5621288400:01:006:0164, для ведення особистого селянського господарства; площею 0.0465 в умовних кадастрових гектарах, кадастровий номер 5621288400:01:006:0163, для ведення особистого селянського господарства; площею 0.2500 га в умовних кадастрових гектарах, кадастровий номер 5621288400:01:006:0162, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, які розташовані у с. Тучин Рівненського (Гощанського) району Рівненської області та належали згідно державних актів на право власності на земельні ділянки спадкодавцю ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Перевіривши вищезазначену позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя приходить висновку про те, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог ст.ст. 175 і 177 ЦПК України.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів суддею встановлено, що необхідність звернення позивача до суду за захистом своїх прав пов"язана з неможливістю скористатись правом на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів на вищезазначені земельні ділянки.

У відповідності з пунктами 5, 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Як роз`яснено у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування суди мають звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Згідно приписів ч. 4 ст. 49 Закону України Про нотаріат на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні. У протилежному випадку дії нотаріуса можуть бути оскаржені в передбаченому законом порядку.

Позивачем в позовній заяві зазначено, що у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки нотаріусом було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

На підтвердження вказаних в позові обставин, до позовної заяви додано лист приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Строкаля В.Д. від 08 вересня 2021 року за №509/02-14, в якому останньому повідомлено, що ОСОБА_1 не можливо видати свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки після смерті ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з відсутності у спадкоємця правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві, та вказано на необхідність звернення до суду із заявою.

Водночас доказів отримання постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (видачу свідоцтва про право на спадщину) через відсутність належних оригіналів правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що підтверджує названі у позові підстави звернення до суду за захистом порушених прав, не надано.

Таким чином, позивачу необхідно, на підтвердження позовних вимог і наявності правового характеру спору (наявності спору про право), надати суду постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Окрім того, суддя звертає увагу позивача на те, у позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю майна що визначено п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України.

Як убачається з позовної заяви, позивачем зазначено ціну позову 39 107 гривень 94 копійки та надано витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки № 03-73 від 31 січня 2014 року, за якою нормативно грошова оцінка земельної ділянки згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №711601 становить 559 гривень 34 копійки, № 03-74 від 31 січня 2014 року, за якою нормативно грошова оцінка земельної ділянки згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №711602 становить 1635 гривень 92 копійки та №03-75 від 31 січня 2014 року, за якою нормативно грошова оцінка земельної ділянки згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №711600 становить 36 912 гривень 68 копійок.

Разом з тим, витяги сформовані станом на 31 січня 2014 року, тобто містять інформацію, яка була актуальною у 2014 році.

У відповідності до п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22 грудня 1995 року Про судову практику в справах за позовами про захист права приватної власності вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю майна розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.

Таким чином, суд роз`яснює позивачеві, що на підтвердження вартості земельних ділянок, які є предметом позову, та для визначення ціни позову, з якої вираховується розмір суми судового збору, яка підлягає сплаті, позивачеві необхідно надати суду актуальні докази на підтвердження вартості майна (земельних ділянок), визначити реальну ціну позову, виходячи з якої необхідно сплатити судовий збір.

Також суддею звертається увага позивача на те, що ним, в порушення вимог пунктів 8, 9 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, не зазначено інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, та попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

При вирішенні питання про залишення позовної заяви без руху враховується практика Європейського суду з прав людини (рішення Суду у справі De Geouffre de la Pradelle проти Франції , №12964/87, § 28, від 16 грудня 1992 pоку), де зазначено, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.

Оскільки позивачем до позовної заяви не додано постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, актуальних доказів на підтвердження вартості майна (земельних ділянок), виходячи з якої слід зазначити ціну позову та сплатити судовий збір, дану позовну заяву необхідно залишити без руху і надати позивачеві строк для усунення недоліків, що відповідатиме приписам ч. 1 ст. 185 ЦПК України.

Керуючись ст. 185 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Гощанської селищної ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом - залишити без руху та надати позивачеві строк для усунення недоліків протягом семи днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У випадку не усунення недоліків у визначений судом термін, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.В. Оленич

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення17.09.2021
Оприлюднено20.09.2021
Номер документу99689692
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —557/1534/21

Ухвала від 11.10.2021

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Оленич Ю. В.

Ухвала від 17.09.2021

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Оленич Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні