Рішення
від 16.09.2021 по справі 402/585/21
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/585/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2021 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Ясінського Л.Ю.

секретаря судового засідання- Льошенка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Благовіщенське в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

до Ульяновського районного суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування звернулася ОСОБА_1 , яка в позовній заяві зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2.04 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області с.Йосипівка, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №332227, кадастровий №3525582500:02:000:0155.

Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем за заповітом був батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується копією заповіту від 07.12.2009 року, який мав намір успадкувати вище вказану земельну ділянку, однак ним був пропущений строк для прийняття спадщини, що підтверджується копією рішення Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 26.05.2021 року, однак після набрання вказаного рішення законної сили 26.06.2021 року батько позивача - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Позивач вважає себе спадкоємцем по закону, яка має успадкувати спадщину. Однак при зверненні до нотаріуса отримала відмову, оскільки він як спадкоємець не має оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно. Просить визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на спадкове майно.

Позивач, представник позивача в судове засідання не з`явилися. Про день слухання справи були повідомлені в установленому законом порядку. Подали до суду заяву про розгляд справи в їх відсутність. При цьому позов підтримали.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Про день слухання справи був повідомлений в установленому законом порядку. Подав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність .Позов визнав.

Зважаючи на право сторін не брати участь у судовому розгляді , суд вважає за можливе розглянути справу в їх відсутність за наявними матеріалами справи.

Реалізація принципу змагальності сторін в цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у статті 129 Конституції України.

Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи.

Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час вирішення судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.

Проаналізувавши надані суду докази , суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_2 та її бабою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвами про народження позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , де в графі батько зазначений син спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ( а.с.8). та свідоцтвом про народження батька позивача - ОСОБА_3 , де в графі мати зазначена ОСОБА_2 ( а.с.17).

ОСОБА_2 за час життя належала земельна ділянка, площею 2.04 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області с.Йосипівка, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №332227, кадастровий №3525582500:02:000:0155 ( а.с.10).

07.12.20009 року ОСОБА_2 склала заповіт на ім`я свого сина ОСОБА_3 , якому заповіла усі свої права та обов`язки, які їй належать на момент складання заповіту, а також ті права і обов`язки, які можуть належати їй у майбутньому, та усе її майно, де б воно не було із чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що матиме право (а.с.11).

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ( а.с.9).

Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем за заповітом був батько позивача - ОСОБА_3 , однак ним був пропущений строк для прийняття спадщини, що підтверджується копією рішення Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 26.05.2021 року ( а.с. 14-15). Після набрання вказаного рішення законної сили батько позивача - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про його смерть ( а.с.16).

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Встановлено, що підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину є відсутність оригіналу правовстановлюючого документу.(роз`яснення нотаріуса №72/01-16 від 05.08.2021 року) (а.с.13)

При цьому на підтвердження наявності спадкового майна позивач надала ксерокопію державного акту на право приватної власності на землю серії серії Р1 , кадастровий №3525582500:02:000:0155 ( а.с.10).

При вирішенні питання про визнання права власності, слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Приймаючи рішення, суд керується наступним.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, які визначають черговість спадкоємців.

Згідно частини 1 статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку, переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Стаття 392 цього ж кодексу передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається або оспорюється іншою особою.

Реалізувати своє право на спадщину позивач може лише в судовому порядку.

Таким чином, враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.

Судові витрати мають бути понесені позивачем

Керуючись ст.ст. 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку № НОМЕР_2 , площею 2,0353 га в межах згідно плану, що розташована на території Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області, кадастровий номер №3525582500:02:000:0155, яка належала спадкодавцю ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати по сплаті судового збору залишити по фактично понесеним.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Сторони у справі:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

Відповідач: Благовіщенська міська рада Кіровоградської області код ЄДРПОУ:05402697, місце знаходження: Кіровоградська область Голованівський район м. Благовіщенське вулиця Промислова 23/54.

Суддя: Л.Ю.Ясінський

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.09.2021
Оприлюднено20.09.2021
Номер документу99702724
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —402/585/21

Рішення від 16.09.2021

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 17.08.2021

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні