Рішення
від 14.09.2021 по справі 131/667/21
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/667/21

Провадження № 2/131/432/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2021 м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Балтака Д.О.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом,-

встановив:

У липні 2021 р. до Іллінецького районного суду Вінницької області звернулась ОСОБА_1 з позовом до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом. Позов мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її свекруха ОСОБА_2 . На день її смерті залишилося спадкове майно, що складалося із земельної ділянки, площею 2,0000 га, що розташована на території Купчинецької сільської ради Іллінецького району Вінницької області, призначеної для ведення особистого селянського господарства, що належала покійній на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 230306. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким зазначену вище земельну ділянку заповіла своїй невістці ОСОБА_1 .

Позивач зазначила, що на день смерті покійна була зареєстрована та проживала разом із нею за адресою: АДРЕСА_1 .

Для оформлення своїх спадкових прав після смерті свекрухи ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Першої Київської обласної державної нотаріальної контори Золотухіної О.М. та подала їй заяву про прийняття спадщини за заповітом, відповідно до якої було заведено спадкову справу. Нотаріусу позивач подала всі необхідні документи для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, зокрема і оригінал правовстановлюючого документу, та їй необхідно було отримати ще витяги із поземельних книг за запитами нотаріальної контори, однак через довготривалу хворобу вона не мала змоги займатися оформленням документів на спадкове майно. На даний час бажаючи дооформити свої спадкові права, звернулася до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва, однак їй стало відомо, що Перша Київська обласна державна нотаріальна контора була ліквідована, тому можливості отримати свідоцтво у іншого нотаріуса немає можливості, крім того у спадковій справі залишився оригінал державного акту на земельну ділянку.

За обставини припинення діяльності нотаріальної контори, де було заведено спадкову справу та відсутності оригіналу державного акту на земельну ділянку, що є спадковим майном є неможливим набути спадкових прав в нотаріальному порядку, тому позивач змушена звернутися до суду із даною позовною заявою для захисту свої прав та інтересів.

Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 06 липня 2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Діденко Н.П. не з`явилися, натомість подали до суду заяву, в якій, зазначили, що позовні вимоги підтримують, просять їх задоволити та розглянути справу за їх відсутності.

Представник відповідача Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить проводити розгляд справи у його відсутність, та позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Враховуючи зазначені вище положення, а також те, що сторони скористались своїм правом, врегульованим частиною 3 статті 211 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому засіданні на підставі доказів наявних у справі.

Згідно з частин 3-4 статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд дійшов висновку про можливість ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні та задоволення позову з таких підстав.

Згідно статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Положеннями статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається після смерті фізичної особи, або оголошення її померлою.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 85 (вісімдесяти п`яти) років померла ОСОБА_2 , про шо у Книзі реєстрації смертей 10 червня 2011 р. зроблений відповідний актовий запис за № 15 та виконавчим комітетом Музичанської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 10.06.2011 р. (а.с. 6). За життя померла ОСОБА_2 проживала в АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_1 , вказане підтверджується довідками від 17.11.2011 р. № 909 та від 10.06.2021 р. № 468, виданими Музичанською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області, у змісті яких також зазначено, що ОСОБА_1 , здійснила поховання ОСОБА_2 за свій власний рахунок (а.с. 10-11). На день смерті у власності ОСОБА_2 перебувала земельна ділянка площею 2,0000 га, що розташована на території Купчинецької сільської ради Іллінецького району Вінницької області та належала останній на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 230306 від 07.06.2005 р. (а.с.14.).

Зазначену земельну ділянку ОСОБА_2 заповіла своїй невістці ОСОБА_1 , що підтверджується дублікатом заповіту який був складений покійною 26 листопада 2009 р. та завірений секретарем виконкому Музичанської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області і зареєстрований у реєстрі за № 12 (а.с.13).

Відповідно статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Положеннями статей 1268-1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до статтей 1216 та 1218 ЦК України спадкування є перехід прав і обов`язків ( спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Як зазначається у статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно змісту постанови Пленуму Верховного Суду України від 14.04.2004 р. № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або землекористувачем документу, що посвідчує право власності чи право постійного користування або укладання договору оренди, їх державної реєстрації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

У встановлений законом строк для оформлення своїх спадкових прав позивач звернулася до державного нотаріуса Першої Київської обласної державної нотаріальної контори Золотухіної О.М. та подала заяву про прийняття спадщини за заповітом, відповідно до якої було заведено спадкову справу та всі необхідні документи для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, зокрема і оригінал правовстановлюючого документу та їй необхідно було отримати ще витяги із поземельних книг, що підтверджується запитами нотаріальної контори від 20 грудня 2011 р. № 774/02-14 та 775/02-14 (а.с.8). Однак через довготривалу хворобу позивач не мала змоги займатися оформленням документів на спадкове і майно.

Бажаючи дооформити свої спадкові права, ОСОБА_1 звернулася за отриманням свідоцтва на право власності на земельну ділянку та їй стало відомо, що Перша Київська обласна державна нотаріальна контора була ліквідована, про що свідчить копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формування (а.с.9).

Відповідно до частини 1 статті 34, частини 2 статті 48 та статей 66-68 Закону України Про нотаріат обов`язок щодо встановлення спадкового майна, кола спадкоємців та видачі свідоцтв про право власності на спадкове майно покладений на органи нотаріату.

Частиною 1 статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Згідно статті 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно пункту 1 частини 2 статті 16 ЦК визнання права є одним із способів цивільних прав та інтересів.

Якщо спадкоємець не має змоги оформити спадщину відповідно до вимог законодавства у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів або наявністю розбіжностей в таких документах, питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку.

Відповідно до пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 Про судову практику у справах про спадкування вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають тільки у тому випадку, якщо наявні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, а при відмові нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Оскільки, зазначена земельна ділянки на праві власності належала покійній ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, а позивач в свою чергу, як спадкоємець за заповітом після її смерті звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте не оформила спадкові права через наявність вищезазначених перешкод, та, враховуючи той факт, що у позивача були вичерпані всі можливості одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину внаслідок чого її цивільне право підлягає захисту в цивільному порядку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 1216, 1223, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 141, 200, 206, 263 ЦПК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 14.04.2004 р. № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , суд -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності на спадкове майно, що складається із земельної ділянки площею 2,000 га (кадастровий номер 0521284100:05:000:0130), що розташована на території Купчинецької сільської ради Іллінецького району Вінницької області, призначеної для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Дашівська селищна рада Гайсинського району Вінницької області, адреса: місця знаходження 22740, Вінницька область, Гайсинський район, смт. Дашів, вул. Горького, 9, код ЄДРПОУ 04326081.

Суддя:

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.09.2021
Оприлюднено21.09.2021
Номер документу99724682
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —131/667/21

Рішення від 14.09.2021

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Балтак Д. О.

Ухвала від 06.07.2021

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Балтак Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні