Ухвала
від 26.08.2021 по справі 757/45400/21-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/45400/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування

В С Т А Н О В И В :

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62020000000000855 від 28.10.2020 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що Управлінням з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020000000000855 від 28.10.2020 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні у формі процесуального керівництва здійснюється Офісом Генерального прокурора.

Відповідно до наказу виконувача обов`язків Голови Державної фіскальної служби України № 1215-о від 27.08.2020, підполковника податкової міліції ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено на посаду заступника начальника Головного управління начальника управління організації викриття економічних злочинів Головного управління протидії економічним правопорушенням Державної фіскальної служби України.

Крім того, наказом виконувача обов`язків Голови Державної фіскальної служби України № 1226-о від 28.08.2020 на ОСОБА_6 покладено виконання обов`язків начальника Головного управління протидії економічним правопорушенням Державної фіскальної служби України.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236 (далі Положення) Державна фіскальна служба України (далі ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Згідно п. 7 вказаного Положення ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.

У складі ДФС та її територіальних органах діють підрозділи податкової міліції, які здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, виконують оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Відповідно до ст. 348 Податкового кодексу України податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Відповідно до статті 350 Податкового кодексу України до повноважень податкової міліції входить:

- прийняття і реєстрація заяви, повідомлення та іншу інформацію про кримінальні та інші правопорушення, віднесені законом до компетенції податкової міліції, здійснює в установленому порядку їх перевірку і приймає щодо них передбачені законом рішення;

- проведення відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, а також досудове розслідування в межах наданої законом компетенції, вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків;

- здійснення розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері;

- вжиття заходів щодо виявлення і розслідування кримінальних правопорушень, пов`язаних з відмиванням, легалізацією, розкраданням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями;

- виявлення причин і умов, що сприяли вчиненню кримінальних та інших правопорушень у сфері оподаткування та бюджетній сфері, вжиття заходів до їх усунення;

- у разі виявлення фактів, що свідчать про організовану злочинну діяльність, або дій, що створюють умови для такої діяльності, направлення матеріалів з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю;

- передавання відповідним правоохоронним органам матеріалів за фактами правопорушень, за які законом передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;

- забезпечення безпеку діяльності контролюючих органів та їх працівників, а також захист працівників від протиправних посягань, пов`язаних з виконанням ними службових обов`язків;

- складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

- збирання, аналіз, узагальнення інформації щодо порушень у сфері оподаткування та бюджетній сфері, прогнозування тенденції розвитку негативних процесів кримінального характеру, пов`язаних з оподаткуванням.

- виявлення кримінальних та інших правопорушень у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, встановлення місцезнаходження платників податків, проводить опитування їх засновників, посадових осіб.

Особа начальницького чи рядового складу податкової міліції незалежно від займаної посади, місцезнаходження і часу у разі звернення до неї громадян або посадових осіб із заявою чи повідомленням про загрозу особистій чи громадській безпеці або у разі безпосереднього виявлення такої загрози повинна вжити заходів щодо запобігання правопорушенню і його припинення, рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, встановлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це найближчому територіальному органу поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Отже, зважаючи на обсяг своїх повноважень, виконувач обов`язків начальника Головного управління протидії економічним правопорушенням Державної фіскальної служби України ОСОБА_6 є працівником правоохоронного органу.

Водночас, ОСОБА_6 , незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представника влади, будучи працівником правоохоронного органу, обіймаючи посаду виконувача обов`язків начальника Головного управління протидії економічним правопорушенням Державної фіскальної служби України, тобто являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище представником влади і, відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов`язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував вимогами законодавства і вчинив умисний корисливий злочин заволодіння чужим майном, шляхом обману, вчинене в особливо великих розмірах, за наступних обставин.

Слідчими слідчого відділу з розслідування особливо важливих кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42020000000001351 від 24.07.2020 за фактами умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів) службовими особами ряду суб`єктів господарської діяльності, серед яких: ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД» (ЄДРПОУ 39278099), за попередньою змовою групою осіб, із залученням до протиправної діяльності невстановлених фізичних осіб підприємців у період 2019-2020 років в особливо великих розмірах, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України.

У ході розслідування зазначеного кримінального провадження, 28.10.2020 слідчими слідчого відділу з розслідування особливо важливих кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у м. Києві, спільно з оперативними працівниками, проведено обшуки офісних та складських приміщень, що використовує в своїй господарській діяльності ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД», за адресою Київська область, Васильківський район, смт. Глеваха, вул. Підприємницька, буд. 10 та за місцем проживання головного бухгалтера зазначеного підприємства ОСОБА_7 , за адресою АДРЕСА_1 . За результатами обшуків вилучено фінансово-господарські документи ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД», комп`ютерну техніку та носії інформації.

Заступником директора ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД» з 2014 року працює ОСОБА_8 , з яким ОСОБА_6 знайомий з 2013 року та підтримує товариські відносини.

За невстановлених слідством обставин, у невстановлений час ОСОБА_6 дізнався про розпочате кримінальне провадження 42020000000001351 від 24.07.2020 та заплановані проведення обшуків у приміщенні ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД» і у нього виник корисливий умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами ОСОБА_8 шляхом обману, в особливо великих розмірах.

З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на особисте збагачення 27.10.2020, напередодні запланованих обшуків, приблизно о 17 годині 10 хвилиш ОСОБА_6 зі свого номера телефону НОМЕР_1 за допомогою мессенджера «Viber» на номер телефону ОСОБА_8 НОМЕР_2 направив повідомлення із змістом «Добрый день. Как поживаете».

Наступного дня, 28.10.2020, приблизно о 7 годині 20 хвилин, після того як ОСОБА_8 стало відомо про проведення обшуку у приміщенні ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД» та зважаючи на отримане напередодні повідомлення, останній зі свого номера телефону НОМЕР_2 за допомогою мессенджера «Whatsaap» зателефонував на номер телефону НОМЕР_1 , який використовує ОСОБА_6 та попросив пояснити причини проведення зазначених слідчих дій. На що ОСОБА_6 зазначив, що владнає всі питання та наголосив про необхідність зустрічі в вечірній час доби 28.10.2020.

Розуміючи протиправність дій ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , який на той час перебував у Долинському районі Івано-Франківської області, за допомого мессенджера «Whatsaap» зателефонував на номер телефону НОМЕР_3 , який використовує ОСОБА_9 та попросив його звернулись з відповідною заявою про вчинення злочину до Державного бюро розслідувань.

28.10.2020 близько 20 год. 00 хв. ОСОБА_8 на виконання вимоги ОСОБА_6 зустрівся з останнім за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якої останній, продовжуючи свої умисні, корисливі, протиправні дій, спрямовані на зоволодіння грошовими коштами ОСОБА_8 , повідомив останньому про обставини досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001351 від 24.07.2020, яке розслідується слідчими слідчого відділу з розслідування особливо важливих кримінальних проваджень слідчого управління ГУ ДФС у м. Києві та запевнив ОСОБА_8 , що у разі надання йому грошових коштів, він має можливість попередити негативні наслідки для підприємства, зазначивши про необхідність надання йому відповіді наступного дня 29.10.2020.

Надалі, ОСОБА_6 , 29.10.2020 о 17 год. 30 хв., перебуваючи біля готелю «Алфавіто» на вул. Предславинська в м. Києві, продовжуючи свої протиправні дії, спрямовані на незаконне заволодіння майном ОСОБА_8 шляхом обману, достовірно знаючи, що він, відповідно до норм кримінального процесуального законодавства, не уповноважений повернути предмети, речі та документи, вилучені в ході проведення обшуків у приміщенні ТОВ «ЮБІАЙ ФАРМ ТРЕЙД» та закрити кримінальне провадження № 42020000000001351 від 24.07.2020, не маючи наміру та об`єктивної можливості здійснювати вказані дії, повідомив ОСОБА_8 про необхідність надання йому грошових коштів в розмірі 200 000 доларів США, в якості оплати за повернення вилучених в ході обшуків предметів, речей та документів, та за закриття кримінального провадження № 42020000000001351 від 24.07.2020, зазначивши про необхідність передачі вказаних грошових коштів частинами по 100 000 доларів США, тим самим ввівши ОСОБА_8 в оману.

У подальшому, 30.10.2020 приблизно о 18 год. 30 хв., ОСОБА_8 , діючи під контролем співробітників Державного бюро розслідувань, перебуваючи біля будівлі № 14 на Львівській площі у м. Києві, на вимогу ОСОБА_6 передав останньому раніше обумовлену частину грошових коштів в розмірі 100 000 доларів США, що відповідно до офіційного курсу валют Національного банку України станом на 30.10.2020 складає 2 843 830 гривень, що більш ніж у шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та відповідно до п. 4 примітки до ст. 185 КК України є особливо великим розміром, в якості оплати за повернення вилучених в ході обшуків предметів, речей та документів, та за закриття кримінального провадження № 42020000000001351 від 24.07.2020.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 4 ст. 190 КК України, а саме заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене в особливо великих розмірах.

30.10.2020 о 18 годині 44 хвилин, ОСОБА_6 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

31.10.2020 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Постановою Першого заступника Генерального прокурора від 24.12.2020 строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до трьох місяців, тобто до 30.01.2021.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва № 757/2448/21-к від 19.01.2021 строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до шести місяців, тобто до 30.04.2021.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва № 757/19284/21-к від 13.04.2021 строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до дев`яти місяців, тобто до 30.07.2021.

23.07.2021 кримінальне провадження зупинено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 280 КПК України.

Процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу:

допитати слідчих групи слідчих та прокурорів групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42020000000001351 від 24.07.2020;

встановити та допитати нових свідків, яким можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, а у разі виявлення розбіжностей у їхніх показах, провести одночасні допити двох чи більше вже допитаних осіб;

з урахуванням зібраних доказів визначитись з остаточною правовою кваліфікацією дій ОСОБА_6 та у випадку наявності законних підстав вирішити питання щодо повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри;

підготувати матеріали кримінального провадження для відкриття.

здійснити відкриття матеріалів кримінального провадження та надати стороні захисту достатній строк для ознайомлення з ними;

вчинити процесуальні дії, пов`язані із закінченням досудового розслідування;

здійснити інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, спрямовані на встановлення істини.

Крім того, у кримінальному провадженні необхідно виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування, що потребує додаткового часу з урахуванням значного об`єму зібраних матеріалів та особливою складністю провадження.

Результати вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження.

Викладені в клопотанні слідчі та процесуальні дії, виконання яких планується, є важливими для встановлення обставин, які підлягають доказуванню, та звернення прокурора до суду з обвинувальним актом.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Згідност. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першоїстатті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другоїстатті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Згідност.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

У судовому засіданні слідчий просив клопотання задовольнити, з викладених у ньому підстав.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували.

Слідчий суддя, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, приходить до наступного.

Слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального № 62020000000000855 від 28.10.2020 за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а також за фактом створення, утримання місць розпусти та звідництві за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст 302 КК України, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об`єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

З огляду на викладене, клопотання слід задовольнити, а строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до дванадцяти місяців.

Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя

У Х В А Л И В :

Клопотання задовольнити.

Продовжити до дванадцяти місяців строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62020000000000855 від 28.10.2020 р.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.08.2021
Оприлюднено01.02.2023
Номер документу99738818
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —757/45400/21-к

Ухвала від 26.08.2021

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Ухвала від 26.08.2021

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні