ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/4767/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2021 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Мричко Н.І.,
за участі секретаря судового засідання Максимович А.Я.,
представника позивача Іванейко Я.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю фірма Металімпекс про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області код ЄДРПОУ 43143039, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул. Стрийська, 35 (далі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю фірма Металімпекс код ЄДРПОУ 30899614, місцезнаходження: 82100, Львівська обл., м.Дрогобич, вул. Богдана Хмельницького, буд. 39 (далі - відповідач; ТзОВ фірма Металімпекс ), в якій позивач просить надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю фірма Металімпекс за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою від 23.06.2020 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у позивача наявний податковий борг у розмірі 532283,38 грн. Вжиті заходи не призвели до погашення суми податкового боргу. Таким чином, існують достатні підстави для надання судом дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 532283,38 грн.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив повторно, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань про розгляд справи без участі його представника до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Актом опису майна № 115, затвердженим 04.09.2017 заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області, податковий керуючий провів опис майна ТзОВ фірма Металімпекс , яке передане у податку заставу, що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 06.09.2017 № 53349753.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 у справі №813/3837/17 позов Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ТзОВ фірма Металімпекс про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках задоволено повністю. Стягнуто з рахунків ТзОВ фірма Металімпекс до бюджету кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в розмірі 532283,38 грн.
На виконання вказаної постанови суду позивач надіслав інкасові доручення від 12.01.2018 № 28, від 29.03.2019, від 04.03.2020, від 07.07.2020 №120 проте такі були повернуті АТ Райффайзен Банк Аваль без виконання.
Згідно з довідкою ГУ ДПС у Львівській області від 12.05.2020 № 3985/9/10.1-12 станом на 05.05.2020 сума податкового боргу ТзОВ фірма Металімпекс становить 532283,38 грн.
Виходячи з наявності підстав для надання судом дозволу на погашення податкового боргу відповідача у розмірі 532283,38 грн, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України (далі - ПК України) джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пунктів 88.1 та 88.2 статті 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
За приписами пункту 89.1 статті 89 вказаного Кодексу право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з пунктом 89.2 статті 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 зазначеної статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Пунктом 89.3 статті 89 ПК України передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, врегульовано положеннями статті 95 ПК України.
Пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду.
Обов`язковими умовами (обставинами), наявність яких у своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із таким позовом є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Сукупність вказаних обставин наділяє контролюючого орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
До предмету доказування у справі, що розглядається, входять обставини щодо переліку усіх відкритих платником податків банківських рахунків, наявність/відсутність на таких рахунках грошових коштів, необхідних для погашення наявної у відповідача суми податкового боргу, а також вчинення податковим органом дій щодо стягнення коштів з таких рахунків.
Як встановив суд, з метою виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 у справі №813/3837/17 та стягнення суми податкового боргу ТзОВ фірма Металімпекс позивач надіслав АТ Райффайзен Банк Аваль інкасові доручення від 12.01.2018 № 28, від 29.03.2019 №19, від 04.03.2020 №60, від 07.07.2020 №120, проте такі були повернуті АТ Райффайзен Банк Аваль без виконання.
Суд встановив, що вказані інкасові доручення повернуті банком без виконання у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках.
Довідка Дрогобицького управління ГУ ДПС у Львівській області від 05.05.2020 №18385/10/539-06 підтверджує наявність у відповідача одного відкритого рахунку у банку у АТ Райффайзен Банк Аваль .
Таким чином, інкасовими дорученнями підтверджено відсутність грошових коштів на єдиному рахунку, відкритому відповідачем у АТ Райффайзен Банк Аваль .
Відтак, суд встановив, що контролюючим органом дотримана процедура, яка наділяє його правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, визначена Податковим кодексом України.
Враховуючи наведені висновки, суд вважає, що існують достатні правові підстави для надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 532283,38 грн ТзОВ фірма Металімпекс за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл на погашення податкового боргу у розмірі 532283,38 грн товариства з обмеженою відповідальністю фірма Металімпекс (код ЄДРПОУ 30899614, місцезнаходження: 82100, Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Богдана Хмельницького, буд.39) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення суду складене 20 вересня 2021 року.
Суддя Мричко Н.І.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2021 |
Оприлюднено | 23.09.2021 |
Номер документу | 99756116 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Мричко Наталія Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні