1Справа № 335/6585/21 1-кс/335/4826/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2021 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідувань за № 42020080000000173 від 09.12.2020 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 209 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя звернулась старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 із клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні № 42020080000000173 від 09.12.2020 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 209 КК України, які перебувають у володінні Дніпропетровської обласної дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , та містять охоронювану законом таємницю.
В клопотанні зазначено, що у ході проведення досудового слідства встановлено, що службові особи ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у період 2018-2019 років з метою мінімізації податкових зобов`язань та зменшення бази оподаткування з ПДВ у документах податкової звітності відобразили операції з придбання ТМЦ від підприємств з ознаками «фіктивності», а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_8 ), у результаті чого ухилились від сплати податку на додану вартість на суму 3 205 284,6 грн., що більш ніж в 3000 разів перевищує установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян, та є значним розміром.
Окрім того, згідно клопотання, відповідно до проведеного огляду податкової звітності ПП « ОСОБА_4 », в період 2018-2019 років його основними постачальниками були підприємства з явними ознаками «фіктивності». Так, з метою мінімізації податкових зобов`язань та зменшення бази оподаткування з ПДВ, службові особи ПП « ОСОБА_4 » провели ряд безтоварних операцій з придбання ТМЦ від підприємств з ознаками «фіктивності», а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ).
Також слідчий зазначає, що у період 2018-2020 років службові особи ПП « ОСОБА_4 », для участі у тендерних процедурах щодо закупівлі товарів для Військової частини НОМЕР_10 забезпечили подання документів з недостовірними відомостями з завідомо неправдивими відомостями щодо виробництва та походження товару у результаті чого підприємство стало переможцем та уклало договори по закупівлю №233/19 на загальну суму постачання 1 500 000 грн. та №26/20 на загальну суму постачання 2 980 000 грн. Разом із тим, установлено що реалізовані в адресу Військової частини А0215 товари ПП « ОСОБА_4 » не мають законного джерела походження оскільки підприємство не мало виробничих потужностей та робочої сили для їх виготовлення. Маскування незаконного походження товарів шляхом документального відображення придбання цих товарів у підприємств з ознаками фіктивності: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » також не підтверджується далі по ланцюгу постачання. Внаслідок вчинення таких дій службові особи ПП « ОСОБА_4 » отримали грошові кошти на рахунки підприємства за результатами виконання договорів про закупівлю №233/19 у розмірі 1 500 000 грн. та №26/20 у розмірі 2 980 000 грн., якими розпорядились, використавши шляхом вчинення фінансових операцій та використання у подальшій господарській діяльності підприємства, чим вчинили їх легалізацію.
Таким чином, на переконання органу досудового розслідування, службові особи ПП « ОСОБА_4 » вчинили дії, направлені на набуття, та розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансових операцій та вчинення правочину з таким майном, а також вчинення дій, спрямованих на маскування походження такого майна, тобто вчинили легалізації майна, одержаного злочинним шляхом.
На теперішній час у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу та вилученні оригіналів:
- роздруківок руху грошових коштів на паперовому та магнітному носії по рахунках ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: № НОМЕР_11 від 01.02.2017 року, № НОМЕР_12 від 01.02.2017 року, із зазначенням вхідного та вихідного платежу, залишків коштів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу надходження коштів на рахунки та перерахування з них, документів, на підставі яких проведені операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їхні коди ЄДРПОУ, МФО банків та номера рахунків контрагентів, з якими проведено операції, за період з 01.01.2019 року по 31.08.2021 року;
- заяв про відкриття (закриття) вказаних вище рахунків, договорів розрахунково-касового обслуговування рахунків, корінця повідомлення від платника податків про відкриття рахунків в установі банку, довідки про взяття на облік платника податків, страхового свідоцтва, статутних документів, копій паспортів засновників та директорів підприємства, копій довідок фізичних осіб платників податків, довідки форми 4-ОПП, наказів (розпорядження) про призначення директорів та інших посадових осіб;
- заяв на отримання чекових книжок, довіреностей на осіб, які мають право отримувати роздруківки про рух коштів по вказаним вище рахункам;
- карток із зразками підписів та відбитку печатки, що діяли протягом періоду часу з моменту відкриття вказаних вище рахунків, а також наявних копій паспортів осіб, яким надано право підпису та розпорядження коштами підприємства;
- договорів з додатками до них про надання банківських послуг з використанням програмно-технічного комплексу Клієнт-Банк, Інтернет-Банк, SMS послуги, а також документів, якими оформлено та підтверджується обмежене коло осіб, які мають доступ до даних систем та документів, якими зафіксовано номер телефону, через який здійснювався зв`язок з сервером банку.
Відповідно до інформаційної бази ДФС України в ПП « ОСОБА_4 » відкрито банківські рахунки № НОМЕР_11 від 01.02.2017, № НОМЕР_12 від 01.02.2017 в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у м. Києві (МФО НОМЕР_13 , АДРЕСА_2 ).
Слідчий зазначає, що з метою проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження, проведення в подальшому відповідних судових почеркознавчих експертиз, необхідно вилучити саме оригінали вказаних документів, у зв`язку із чим слідчий звернулась до суду із вказаним клопотанням.
Слідчий подала до суду заяву про розгляд клопотання за її відсутності та без проведення фіксації судового засідання технічними засобами в порядку ч. 4 ст.107 КПК України. На задоволенні клопотання наполягає.
Представник особи, у володінні якої перебувають зазначені у клопотанні документи, у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином.
Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, що передбачено ч. 4 ст. 163 КПК України.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання, додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 6 ст. 163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ст.ст. 60, 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею. Інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками, зокрема, як за рішенням суду.
Слідчий суддя враховує, що відомості, які містяться в зазначених у клопотанні документах, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також можуть бути використані як докази. Відтак, завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, може бути досягнуто в результаті застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що інформація, яка міститься у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в інший спосіб отримана бути не може, однак, вона є необхідною для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, в цілях забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про можливість задоволення клопотання слідчого.
Разом із тим, враховуючи наявні матеріали кримінального провадження, слідчий суддя доходить до висновку, що тимчасовий доступ до зазначених у клопотанні документів у конкретному випадку слід надати саме за період з 01.01.2019 року по дату внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, тобто до 08.12.2020 року.
Крім того, слідчий суддя вважає, що слідчим не доведено необхідність вилучення саме оригіналів вказаних у клопотанні документів. Так, доводи слідчого про можливість в подальшому провести почеркознавчу експертизу не є достатньою підставою для вилучення оригіналів вказаних документів, оскільки слідчим не доведено значення цих документів як об`єкта дослідження в ході її проведення.
Крім того, слідчий у клопотанні просила надати тимчасовий доступ до речей і документів, крім слідчих, уповноваженим ними особам за їх дорученням, що не передбачено ст. 164 КПК України. Отже, у цій частині клопотання задоволенню також не підлягає.
З огляду на обсяг дії, яка підлягає виконанню, вважається достатнім час на її вчинення протягом двох місяців.
Отже, клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 159, 163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів задовольнити частково.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_8 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 , та містять охоронювану законом таємницю, а саме до:
- роздруківок руху грошових коштів на паперовому та магнітному носії по рахунках ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: № НОМЕР_11 від 01.02.2017 року, № НОМЕР_12 від 01.02.2017 року, із зазначенням вхідного та вихідного платежу, залишків коштів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу надходження коштів на рахунки та перерахування з них, документів, на підставі яких проведені операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їхні коди ЄДРПОУ, МФО банків та номера рахунків контрагентів, з якими проведено операції, за період з 01.01.2019 року по 08.12.2020 року ;
- заяв про відкриття (закриття) вказаних вище рахунків, договорів розрахунково-касового обслуговування рахунків, корінця повідомлення від платника податків про відкриття рахунків в установі банку, довідки про взяття на облік платника податків, страхового свідоцтва, статутних документів, копій паспортів засновників та директорів підприємства, копій довідок фізичних осіб платників податків, довідки форми 4-ОПП, наказів (розпорядження) про призначення директорів та інших посадових осіб;
- заяв на отримання чекових книжок, довіреностей на осіб, які мають право отримувати роздруківки про рух коштів по вказаним вище рахункам;
- карток із зразками підписів та відбитку печатки, що діяли протягом періоду часу з моменту відкриття вказаних вище рахунків, а також наявних копій паспортів осіб, яким надано право підпису та розпорядження коштами підприємства;
- договорів з додатками до них про надання банківських послуг з використанням програмно-технічного комплексу Клієнт-Банк, Інтернет-Банк, SMS послуги, а також документів, якими оформлено та підтверджується обмежене коло осіб, які мають доступ до даних систем та документів, якими зафіксовано номер телефону, через який здійснювався зв`язок з сервером банку,
із можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій.
В задоволенні іншої частини вимог клопотання відмовити.
Встановити строк дії ухвали у два місяці з дня її постановлення, а саме до 20.11.2021 року.
У разі невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до документів (в тому числі й електронних), слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2021 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 99778211 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Макаров В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні