Комінтернівський районнийсуд м.Харкова
Номер провадження № 1-кс/641/1687/2021 Справа № 641/7040/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі :
головуючого слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши увідкритомусудовомузасіданні взалісудув м.Харковіклопотанняслідчого СУ ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про продовженнястрокудосудовогорозслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020220000000329 від 13.03.2020 за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.191 , ч.3 ст. 368 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
До Комінтернівськогорайонного судум.Харкова надійшловищевказане клопотання .
В своємуклопотанні слідчийпосилається нате,що У провадженні СУ ГУНП в Харківській області спільно з СВ ВП № 2 ХРУП № 1 перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020220000000329 від 13.03.2020 року за фактом скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи Харківської академії фізичної культури (код ЄДРПОУ 02928261), зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою з службовими особами ПП «Будагроспектр» (код ЄДРПОУ 24338689), основним видом діяльності якого є виконання будівельних робіт житлових та нежитлових приміщень, під приводом виконання ремонтних робіт незаконно заволоділи грошовими коштами вказаного державного закладу освіти.
Крім того, досудове розслідування здійснюється за фактом того, що службові особи вказаного вище державного навчального закладу, за попередньою змовою, з метою особистого незаконного збагачення з корисливих мотивів організували протиправну схему отримання незаконної грошової винагороди від студентів та слухачів за складання іспитів, заліків та захист дипломних робіт.
Під час досудового розслідування при проведенні НСРД на підставі ухвали слідчого судді Апеляційного суду Харківської області за кримінальним провадженням задокументовано факт того, що службові особи Харківської державної академії фізичної культури (код ЄДРПОУ 02928261), а саме: декан факультету магістратури, заочного навчання та підвищення кваліфікації ОСОБА_5 та ректор ХДАФК ОСОБА_6 з корисливих мотивів з метою незаконного особистого збагачення отримують незаконну матеріальну винагороду з використанням наданого їм службового становища від студентів та слухачів за складання іспитів, заліків та захист дипломних робіт, а також за безперешкодне проходження курсів підвищення кваліфікації.
Крім того,під часдосудового розслідуваннявстановлено,що ректор ХДАФК ОСОБА_6 , зловживаючи службовим становищем,з метою привласнення державних грошових коштів, зарахував на вакантні посади навчального закладу понад 30-ти осіб, які не з`являючись на робочих місцях та не виконуючи свої функціональні обов`язки, але яким нараховується заробітна платня з усіма надбавками та преміями в сумі від 7 тис. грн. до 12 тис. грн. кожному на загальну суму понад 300 тис. грн., яку фактично отримує ОСОБА_6 . На теперішній час встановлені особи оформлені таким чином: ОСОБА_7 лаборант кафедри водних видів спорту; ОСОБА_8 - технік редакційного відділу; ОСОБА_9 - диспетчер відділу міжнародних зав`язків; ОСОБА_10 - технік гуртожитку; ОСОБА_11 - працівник спортклубу академії; ОСОБА_12 - кафедра олімпійського і професійного спорту.
Строк досудового розслідування даного кримінального провадження з моменту внесення відомостей до ЄРДР, а саме 13.03.2021 мав закінчитись 13.09.2021.
04.09.2021 слідчим СВ ВП №2 ХРУП №1 закрито дане кримінальне провадження за п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
16.09.2021 дане постанову про закриття слідчого скасовано постановою прокурора відділу Харківської обласної прокуратури.
Таким чином, строк досудового розслідування кримінального провадження закінчується 25.09.2021.
На даний час жодній особі повідомлення про підозру не вручалось.
Під час досудового розслідування:
-проведено ряд НСРД, які мають доказове значення у кримінальному провадженні;
-з метою виявлення, фіксації та вилучення слідів вчинення кримінальних правопорушень на підставі отриманих ухвал слідчого судді 27.07.2021 проведено 4 обшуки за місцем мешкання осіб, які можуть бути причетними до вчинення даних кримінальних правопорушень, а також в Харківській державній академії фізичної культури;
-проведені огляди вилучених речових доказів та документації;
-допитано в якості свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_7 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 ;
-проведені одночасні допити за участі свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_13 , за участю свідків ОСОБА_14 та ОСОБА_9 ;
-здійснено ряд процесуальних дій, а саме направлені запити до банківських установ, ГУ ДФС в Харківській, та інше;
-надані доручення в порядку ст. 40 КПК України оперативним співробітникам.
Зокрема, в мобільному телефоні ОСОБА_5 , вилученого під час обшуку його мешкання, встановлені переписки додатках мобільного телефону «Whatsapp», «Viber», «Telegram», які мають доказове значення та підтверджують причетність до вимагання та отримання неправомірної вигоди даною особою.
Окрім цього співробітникам УСР в Харківській області ДСР НП України надані доручення в порядку ст. 40 КПК України з метою встановлення осіб, які причетні до вчинення даних кримінальних правопорушень, а також встановлення та допиту свідків, які мають відомості про вчинення даного кримінального правопорушення.
Незважаючи на зазначений вище комплекс проведених слідчих (розшукових) дій, завершити досудове розслідування в межах строків досудового розслідування не видалося можливим, у зв`язку з винятковою складністю кримінального провадження, а також необхідністю тривалого часу для призначення та проведення судових експертиз, встановлення та допиту свідків кримінального правопорушення та фігурантів кримінального провадження.
Зважаючи на викладене, з метою забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування наразі необхідно провести такий комплекс слідчих (розшукових) дій: провести судово-комп`ютерну експертизу телефону ОСОБА_5 ; провести обшуки за місцем мешкання осіб, які причетні до вчинення даних кримінальних правопорушень; отримати тимчасовий доступ до руху грошових коштів осіб, на чиї картки надходила неправомірна вигода за «вирішення» питань, пов`язаних зі складанням іспитів, проходженням практики та написання дипломних робіт в ХДАФК; провести комплекс інших слідчих (розшукових) дій, спрямованих на забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування, за результатом проведення яких буде прийнято рішення у кримінальному провадженні.
Крім того, ураховуючи виняткову складність кримінального провадження, зазначені слідчі дії не могли бути виконані раніше з об`єктивних причин, а саме: через їх велику кількість (зокрема, вбачається за необхідне проведення значної кількості допитів у провадженні), необхідність забезпечення в ході досудового розслідування послідовності проведення слідчих (розшукових) і процесуальних дій та витребування великого обсягу документів, необхідних для проведення експертизи, наявність обставин, що унеможливили вчасне вилучення документів, необхідних для призначення судових експертиз; встановлення та допит осіб та проведення інших слідчих дій.
Під час досудового розслідування органом досудового розслідування виконано комплекс слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак наразі завершити досудове розслідування у кримінальному провадженні в межах строків досудового розслідування, тобто до 25.09.2021 (13.09.2021), неможливо, оскільки необхідно провести зазначений вище великий обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на перевірку всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення та виконання приписів кримінального процесуального закону.
Строк, необхідний для проведення та завершення процесуальних дій у провадженні, враховуючи його виняткову складність, об`єктивно становить 12 місяців.
Слідчий всудовезасіданнянез`явився,надавшидосудузаявупророзглядклопотанняпропродовженнястрокудосудовогорозслідуваннязаїївідсутності.
Прокурор в судове засідання не з,явився.
Згідно з вимогами ч. 4 ст.107КПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому розгляді фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Розглянувши клопотання про продовження строку досудового розслідування, оцінивши докази, подані в його обґрунтування, слідчий суддя зазначає наступне.
В провадженні слідчогоСУ ГУНПв Харківськійобласті ОСОБА_3 знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020220000000329 від 13.03.2020 року,за ознакамискладукримінальногоправопорушення (злочину),передбаченогоч.3ст.191,ч. 3ст.368 КК України.
У відповідності до положень ст. 28КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено ст.ст.6,13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Відповідно дост. 219 КПК Українистрок досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; 2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; 3)вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 2ст. 219 КПК Українистрок досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4глави 24 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1ст. 294 КПК Україниякщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці 2 ч. 1ст. 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 ч. 2ст. 219 цього Кодексу.
Статтею 2 КПК Українивстановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Практика Європейського суду з прав людини щодо проведення ефективного офіційного розслідування кримінальних справах є сталою та вказує на те, що згідно з мінімальними критеріями ефективності, які Суд визначив у своїй практиці, таке розслідування має бути незалежним, безстороннім і підлягати громадському контролю, а компетентні органи повинні діяти зі зразковою ретельністю та оперативністю. Розслідування має бути ретельним. Це означає, що органи влади завжди повинні добросовісно намагатись з`ясувати, що трапилось, і не покладатися на поспішні та необґрунтовані висновки для закриття кримінальної справи або використовувати такі висновки як підставу для своїх рішень. Вони повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, зокрема, показання свідків та висновки судових експертиз тощо. Будь-який недолік розслідування, який підриває його здатність встановлення причини або винних осіб, створюватиме небезпеку недотримання цього стандарту (рішення у справі «Мута проти України», «Карабет та інші проти України»).
На даний час завершити досудове розслідування не представляється можливим, у зв`язку з тим, що слідчому необхідно встановити фактичні обставини кримінального правопорушення та зібрати на їх підтвердження докази.
Результати проведення слідчих дій мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, однак їх отримання потребує додаткового часу строком не менш ніж 12 місяців.
З огляду на викладене, з метою недопущення порушення прав потерпілих, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню №12020220000000329від 13.03.2020 року,заознакамискладу кримінальногоправопорушення,передбаченогоч.3ст.191,ч.3ст.368КК України, до 12 місяців, тобто до 16 вересня 2022 року, оскільки слідчим доведено, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду.
Приймаючи доуваги викладенета керуючисьстатями 39, 219, 294, 295-1, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про продовженнястрокудосудовогорозслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020220000000329 від 13.03.2020 за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.191 , ч.3 ст. 368 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020220000000329 від 13.03.2020 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 , ч. 3 ст. 368 КК України, до дванадцяти місяців, тобто до 16 вересня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя- ОСОБА_1
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 99784428 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Чайка І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні