Справа № 761/33607/21
Провадження № 1-кс/761/18883/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2021 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_4 про проведення обшуку в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12021100000000594 від 05.07.2021 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий СУ Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку автомобіля марки «Audi SQ7» 2021 року випуску, VIN НОМЕР_1 , н.з. НОМЕР_2 , що на праві власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУ Національної поліціїу м.Києвіздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021100000000594 від 05.07.2021 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до СУ ГУНП у м. Києві з Департаменту кіберполіцїї НП України надійшли матеріали про те, що група осіб здійснюють несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), автоматизованих систем та комп`ютерних мереж підприємств, що призводить до витоку, втрати та блокування інформації тощо.
До ДКП НП України надано доручення з метою встановлення інформації та повних анкетних даних відносно осіб причетних до вказаних вище протиправних дій для подальшого документування їх злочинної діяльності. На виконання доручення отримано фактичні дані про діяльність групи осіб, що здійснювали збут RDP-підключень французьких корпорацій та виконали шифрування даних за допомогою шкідливого програмного забезпечення «Ragnar-Locker».
Проведеними пошуковими заходами встановлено, що користувач форуму «exploit.im», використовуючи нікнейм « ОСОБА_7 » за данною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 пропонував для продажу доступ до локальних мереж та шкідливе програмне забезпечення «Ragnar-Locker», який відноситься до типу вірусів «Ransomware».
Дані віруси активні з грудня 2017 року та на цей час існує близько
166 різних варіантів (подальших модифікацій) з різний, в кожному випадку, адресами електронної пошти та розширення назв файлів, які після шифрування додаються до кожного файлу. Розповсюдження (зараження) програмою-вимагачем «Ransomware» фігурантом може здійснюватися за принципом занесення до цільової системи через протокол віддаленого робочого столу RDP (Remote Desktop Protocol), засобом для віддаленого технічного обслуговування комп`ютерів та серверів. Тобто, злочинець, здобувши пароль для доступу до системи (імовірно шляхом атаки методом підбору), та, тим самим, отримує повний доступ до серверу потерпілого. Ціль атаки обирається, як правило, скануванням в Інтернеті різними засобами (пошуком системи тощо).
Після цього, злочинець, ввівши шкідливий код, та, ідентифікуючи тим самим програмою «Ransomware» сервер із всіма сполученими прикладами, отримав доступ до комп`ютера потерпілого. Далі, зашифрувавши всі особисті дані потерпілого, фігурант налагоджував з ним зв`язок за допомогою електронної пошти, з метою отримання коштів.
У ході виконання та перевірки було встановлено, що у складі групи осіб перебуває: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрований заадресою АДРЕСА_1 ,проживає заадресою АДРЕСА_2 ,де винаймаєодне парко-місцедля власногоавто,Використовує абонентськіномери телефону НОМЕР_3 та НОМЕР_4 ,Використовує автомобілі:«AudiQ7»2017року випуску,VIN НОМЕР_5 , н.з. НОМЕР_6 ;«Audi SQ7» 2021 року випуску, VIN НОМЕР_1 , н.з. НОМЕР_2 від 13.05.2021року; «Audi SQ8» 2021 року випуску, VIN НОМЕР_7 , н.з. НОМЕР_8 , власник ОСОБА_9 .Підприємницька діяльнсть: ТОВ "БЕРЛІН-АВТО ГРУП", код ЄДРПОУ 43539894, зареєстровано за адресою місто Київ, вул. Зрошувальна, 16 з основним напрямком діяльності «Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів». Власники: ОСОБА_10 - засновник 1 062 500 грн. (50%), ОСОБА_6 - засновник 1 062 500 грн. (50%). ФОП ОСОБА_6 зареєстровано за адресою АДРЕСА_3 з основним напрямком діяльності «Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів».
Відповідно до реєстраційної картки, власником автомобіля марки «Audi SQ7» 2021 року випуску, VIN НОМЕР_1 , н.з. НОМЕР_2 , є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
11.06.2021 року отримано запит республіки Франції № 2021/02508/J3 про міжнародну правову допомогу, що до надання допомоги в розслідуванні а саме встановленні особи гр. ОСОБА_6 , та проведення необхідних слідчих розшукових дій для встановлення причетності до кібератак на компанії та підприємства Франції з метою отримання викупу в криптовалюті.
На підставі наведеного, з метою відшукання та вилучення речей, документів, які мають значення для досудового розслідування, а саме з метою відшукання та вилучення мобільних терміналів, сім карт, комп`ютерної техніки, серверного обладнання, магнітних та електронних носіїв інформації?, флеш-накопичувачів та інших носіїв інформації, що задіяні для здіи?снення протиправної? діяльності, засобів комутації?, бухгалтерської, фінансово-господарської та іншої документації щодо провадження незаконної? діяльності та подальшого виведення у легальнии? обіг грошових коштів, отриманих під час цієі? діяльності, записів так званоі? неофіціи?ноі? («чорноі?») бухгалтерії?, записних книжок, нотатків, чорнових записів, які містять таку інформацію, ключів доступу до систем Інтернет-банкінгу, списків осіб, задіяних у даній? діяльності; документів щодо права доступу до мереж зв`язку та глобальноі? мережі Інтернет, оплати за і?х використання, систем відео- аудіоконтролю, що побудовані на основі відеокамер та мікрофонів, серверів, на які передається та записується інформація, грошових коштів (у національній? та іноземній? валюті), отримані від незаконної діяльності, банківських кредитних карток, інших засобів доступу до рахунків, на які або з яких перераховуються такі грошові кошти, у тому числі кредитні картки які використовуються у злочинній? сфері; записів, паролів, логінів, ключових слів, або інші види доступу (у паперовому та електронному виді) до електронних чи криптовалютних гаманців, на які надходять відповідно електронні грошові кошти, або з яких у подальшому останні виводяться у легальний обіг, а також інші предмети і документи, які можуть бути використані у якості доказів причетності до вказаної вище протиправної діяльності та які мають значення для розслідування даного кримінального провадження, слідчий звернувся з даним клопотанням до слідчого судді.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити. Надав пояснення, що іншим чином, а ніж проведення обшуку отримати доступ до вказаних у клопотанні речей і документів неможливо у зв`язку з існуванням загрози їх знищення.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, що слідчим управлінням ГУ Національної поліціїу м.Києвіздійснюєтьсядосудове розслідуванняу кримінальномупровадженні №12021100000000594від 05.07.2021за ознакамивчинення кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.2ст.361КК України.
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання вбачається, що до СУ ГУНП у м. Києві з Департаменту кіберполіцїї НП України надійшли матеріали про те, що група осіб, зокрема: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюють несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), автоматизованих систем та комп`ютерних мереж підприємств, що призводить до витоку, втрати та блокування інформації тощо.
Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там.
В судовому засіданні слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані окремі речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі знаходяться у автомобілі марки «Audi SQ7» 2021 року випуску, VIN НОМЕР_1 , н.з. НОМЕР_2 , що на праві власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наведені слідчим обставини також підтверджуються наявними в матеріалах клопотання документами у їх сукупності, зокрема, протоколами допиту свідків, протоколами огляду веб ресурсів.
Слідчим доведено, що за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Також, слідчий суддя враховує вимоги запиту про міжнародну правову допомогу Французької Республіки, відповідно до якого прокурор Республіки при Паризькому суді просить судові компетентні органи України виконати дії, зокрема, отримати повні відомості стосовно осіб: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , допитати їх та провести обшук на місцях їх мешкання, щоб вилучити та проаналізувати їх техніку для пошуку будь-яких відомостей, які можуть мати відношення до розслідування, а також доказів їх участі на будь - якому рівні (продаж дистанційного доступу, інфекція, відмивання незаконних прибутків тощо) в незаконних діях осіб або кримінальної організації, яка розробила або експлуатує програми - вимагачі.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 07.07.2007 року по справі "Смирнов проти Росії" вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення окрім документів, що мають відношення до справи, деяких особистих речей. Європейський суд з прав людини визначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання в частині надання дозволу на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення бухгалтерської, фінансово-господарської та іншої документації щодо провадження незаконноі? діяльності та подальшого виведення у легальнии? обіг грошових коштів, отриманих під час цієі? діяльності, записів так званоі? неофіціи?ноі? («чорноі?») бухгалтеріі?, записних книжок, нотатків, чорнових записів, які містять таку інформацію, списків осіб, задіяних у даніи? діяльності; документів щодо права доступу до мереж зв`язку та глобальноі? мережі Інтернет, оплати за і?х використання, грошових коштів (у національніи? та іноземніи? валюті), отримані від незаконної діяльності, банківських кредитних карток, інших засобів доступу до рахунків, на які або з яких перераховуються такі грошові кошти, у тому числі кредитні картки які використовуються у злочинній? сфері; записів, оскільки слідчим не конкретизовано індивідуальні та родові ознаки речей і документів, які планується відшукати, не обґрунтовано значення вказаних речей в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження за правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 361 КК України, а також не доведено, що вказані речі та документи знаходяться у вказаному в клопотанні приміщенні.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню частково.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя,-
У ХВ АЛ ИВ :
Клопотання задовольнити частково.
Надати старшому слідчому СУ Головного управління Національної поліції у м. Києві старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4 та слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 12021100000000594 від 05.07.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 361 КК України, дозвіл на проведення автомобіля марки «Audi SQ7» 2021 року випуску, VIN НОМЕР_1 , н.з. НОМЕР_2 , що на праві власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою виявлення та вилучення наступних речей та документів: мобільних терміналів, сім карт, комп`ютерної техніки, серверного обладнання, магнітних та електронних носіїв інформації?, флеш-накопичувачів, що задіяні для здіи?снення протиправної? діяльності, засобів комутації, ключів доступу до систем Інтернет-банкінгу, систем відео- аудіоконтролю, що побудовані на основі відеокамер та мікрофонів, серверів, на які передається та записується інформація, паролів, логінів, ключових слів (у паперовому та електронному виді) до електронних чи криптовалютних гаманців, на які надходять відповідно електронні грошові кошти, або з яких у подальшому останні виводяться у легальний обіг.
В решті клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали слідчого судді складено 22.09.2021 року.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_12
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 99804080 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Романишена І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні