Справа № 583/2673/21
2/583/717/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2021 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Ільченко В.М.
за участю секретаря Верби Н.О.
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні в залі суду №1 справу за позовом ОСОБА_2 до Приватного підприємства Куземин-Агро про розірвання договору оренди землі,
УСТАНОВИВ:
14.07.2021 відкрито провадження у даній справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після смерті якого він успадкував земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,0480 га, кадастровий номер 5920385000:01:001:0870, що знаходиться на території Куземинської сільської ради Охтирського району Сумської області. 02.03.2015 між ОСОБА_3 та ПП Куземин-Агро був укладений договір оренди вказаної земельної ділянки строком 7 років. Відповідно до п. 40 договору оренди землі, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи є підставою для зміни умов або розірвання договору. На підставі цього пункту договору представником позивача на адресу відповідача було направлено повідомлення про добровільне розірвання договору оренди земельної ділянки, яке останнім було проігноровано. Тому просить розірвати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0480 га, кадастровий номер 5920385000:01:001:0870, від 02.03.2015 та скасувати номер запису про інше речове право: 9725941 від 20.05.2015.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві, та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, заяв про відкладення розгляду справи не надавав, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Приймаючи до уваги згоду представника позивача, суд проводить заочний розгляд справи на підставі доказів, наявних у справі, відповідно до положень ч. 4 ст. 223 ЦПК України.
Суд проаналізував матеріали справи, вислухав пояснення представника позивача, дослідив письмові докази, дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За ч. 1 ст. 6 Закону України Про оренду землі орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно ч. 4 ст. 124 ЗК України (в редакції, що діяла на час укладення договору оренди землі) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
За ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.
Відповідно до ст. 6, ч. 1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагенту та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Встановлено, що 02.03.2015 між ОСОБА_3 та ПП Куземин-Агро був укладений договір оренди землі б/н, який 20.05.2015 був зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (інше речове право), відповідно до якого ПП Куземин-Агро передано в оренду земельну ділянку площею 2,0480 га, кадастровий номер 5920385000:01:001:0870, строком на 7 років, що також підтверджується витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 20.05.2015 №37778563 (а.с. 6-8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 12.05.2020 виконавчим комітетом Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_3 позивач прийняв спадщину за законом, яка складається з приватної земельної ділянки (паю), загальною площею 2,0480 га, кадастровий номер - 5920385000:01:001:0870, що знаходиться на території Куземинської сільської ради Охтирського району Сумської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 28.04.2021, зареєстрованим в реєстрі за №1311 (а.с.9).
Підстави припинення договору оренди землі визначені ст.ст. 31, 32 Закону України Про оренду землі .
Так, однією з підстав припинення договору оренди землі є його розірвання.
Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором (ч. 4 ст. 31 Закону України Про оренду землі ).
Частиною 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі (в редакції, що діяла на час укладення договору оренди землі) було визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Частиною 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі (в редакції, яка є чинною на час пред`явлення позову) визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Таким чином, визначення наслідків настання таких юридичних фактів як перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря законодавцем передані на розсуд сторін договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до п. 36 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_3 та ПП Куземин-Агро , зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 37 даного договору встановлено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 39 договору оренди землі розірвання договору в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання умов договору, систематична невиплата та ухилення орендаря від виплати орендної плати, нецільове використання землі та недотримання вимог щодо чергування сільськогосподарських культур у сівозмінах, особливо соняшнику, обов`язкове попередження іншої сторони про розірвання договору не менше ніж за три місці та обґрунтування причин розриву.
Пунктом 40 договору оренди землі передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Таким чином, сторони договору оренди землі, скориставшись своїми правами, на власний розсуд домовились, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи може бути підставою для розірвання договору.
01.06.2021 представником позивача на адресу відповідача була надіслана вимога про розірвання договору оренди землі, яку ПП Куземин-Агро отримало 08.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (а.с. 11-12).
Згідно зі ст.ст. 526, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином у встановлений термін відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Таким чином, враховуючи, що перехід до позивача права власності на передану в оренду земельну ділянки з урахуванням його волевиявлення про таке є підставою для розірвання укладеного спадкодавцем договору оренди земельної ділянки та повернення її спадкоємцю, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Правовідносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, врегульоване положеннями Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 зазначеного Закону, право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 20.05.2015 за №21433879 державним реєстратором реєстраційної служби Охтирського міськрайонного управління юстиції Сумської області прийнято рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 5920385000:01:001:0870 за ПП КУЗЕМИН-АГРО на підставі договору оренди землі б/н, виданого 20.05.2015, строк дії 10 років.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав , відомості про речові права, обмеження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
Позивач не порушує питання про визнання недійсним договору оренди, який став підставою для внесення відомостей про реєстрацію права оренди, чи незаконність прийнятого державним реєстратором рішення.
Позивачем порушене питання про розірвання договору оренди, що тягне за собою внесення змін до Державного реєстру прав, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав після набрання рішенням суду законної сили.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позову, з відповідача підлягають стягненню судові витрати, відповідно до положень глави 8 ЦПК України.
Так положеннями ч. 1, п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 8 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу стороною позивача надані ордер на надання правничої (правової) допомоги від 30.04.2021, звіт №6 від 08.07.2021 про виконані адвокатом роботи (надані послуги) та час витрачений на їх реалізацію, а також розмір коштів, що підлягає сплаті за них клієнтом, що є додатком до договору про надання правничої допомоги №6, квитанція від 08.07.2021 про оплату 5900 грн (а.с. 13-15).
Також, позивачем був сплачений судовий збір в сумі 908 грн при подачі позовної заяви до суду (а.с. 3).
Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню з відповідача в рахунок відшкодування судових витрат 6808 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 530, 626, 627, 638 ЦК України, ст. 124 ЗК України, Законом України Про оренду землі , ст.ст. 12, 13, 77-81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Розірвати договір оренди землі б/н від 02 березня 2015 року, укладений між ОСОБА_3 та ПРИВАТНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ КУЗЕМИН-АГРО (код ЄДРПОУ 35603928, Україна, Сумська область, Охтирський район, с. Куземин, вул. Центральна (колишня назва - Леніна), 24), щодо оренди земельної ділянки площею 2,0480 га за кадастровим номером №5920385000:01:001:0870.
Стягнути з ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА КУЗЕМИН-АГРО (код ЄДРПОУ 35603928, Україна, Сумська область, Охтирський район, с. Куземин, вул. Центральна (колишня назва - Леніна), 24) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), 6808 (шість тисяч вісімсот вісім) грн в рахунок відшкодування судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 23 вересня 2021 року.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області В.М. Ільченко
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2021 |
Оприлюднено | 23.09.2021 |
Номер документу | 99808396 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Ільченко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні