Справа № 760/24860/21
1-кс-8565/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчогов ОВС1-говідділу слідчогоуправління Головногоуправління Службибезпеки Україниу м.Києві таКиївській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання щодо
ОСОБА_5 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, раніше не судимого, одруженого, у кримінальному провадженні № 12019100100006667від 13липня 2019року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 260, ч. 3, ст. 260 КК України,
в с т а н о в и в:
16 вересня 2021 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчогов ОВС1-говідділу слідчогоуправління Головногоуправління Службибезпеки Україниу м.Києві таКиївській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання щодо ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовується тим, що Слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12019100100006667 від 13.07.2019, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 260, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 258, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.28 ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 260 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 333 КК України, ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, ОСОБА_12 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, ОСОБА_13 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 333 КК України, ОСОБА_14 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 263 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 201, ч. 1 ст. 333, ч. 5 ст. 191 КК України, та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 201, ч. 1 ст. 333, ч. 5 ст. 191 КК України.
З матеріалів досудового розслідування встановлено, що кримінальне правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_5 , останній вчинив за наступних обставин.
досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно на початку 2018 року за невстановлених досудовим розслідуванням обставин громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, які будучи колишніми військовослужбовцями, учасниками бойових дій, маючи військовий досвід та навички, вступили в злочинну змову з метою створення, керівництва та участі у не передбаченому законами України збройному формуванні. Згідно з попереднім злочинним планом до вказаного незаконного збройного формування повинні входити члени вже створеної ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» та колишні учасники АТО, а саме незаконне збройне формування діятиме в порушення вимог ст. 10 Закону України «Про охоронну діяльність», під виглядом охоронного підприємства, з подальшим наміром на вчинення членами такого формування злочинної діяльності в інтересах його організаторів, а саме: підготовки та вчинення дій з дестабілізації суспільно-політичної обстановки на території Україні; вчинення нападів на підприємства, установи та організації; участі у силових акціях протесту; залякуванні населення; провокації воєнного конфлікту; організації незаконного спостереження за приватними особами та посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування; незаконного збору, зберігання та використання конфіденційної інформації про осіб; вербування, фінансування, навчання найманців з метою використання у збройних конфліктах, воєнних або насильницьких діях на території інших держав та інше.
Переслідуючи мету надійної конспірації вищевказаної протиправної діяльності та достовірно знаючи, що діяльність не передбачених законами України збройних формувань на її території заборонена, а також розуміючи, що створення (реєстрація) суб`єкта охоронної діяльності на території України, у відповідності до положень Закону України «Про охоронну діяльність», не надає підприємству можливості законного створення збройного формування, яке в тому числі має здійснювати охорону об`єктів на території іноземних держав, в яких відбуваються збройні конфлікти та будучи обізнаним про узаконення такої діяльності на території Сполучених Штатів Америки, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 разом з іншими невстановленими органом досудового розслідування особами, з метою прикриття своєї незаконної діяльності по створенню на території України незаконного збройного формування, прийняли рішення створити та зареєструвати на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation», а надалі під виглядом представництва вказаної компанії на території України зареєструвати охоронну компанію, проводити в Україні роботу, пов`язану з добором особового складу незаконного збройного формування, проводити військову навчально-тренувальну підготовку особового складу та визначати функції та дії кожної особи, яка входить до його складу.
Так, вищевказані особи умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх суспільно небезпечних дій, заздалегідь домовилися про спільне вчинення злочину, а саме про створення не передбаченого законами України збройного формування.
Після чого, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно у березні 2018 року, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, з метою майбутнього фінансового та матеріального забезпечення діяльності незаконного збройного формування на території України, а саме організації підбору учасників для формування особового складу незаконного збройного формування, виплати їм заробітної плати (грошової винагороди) за участь у незаконному збройному формуванні, придбання амуніції, форменого одягу, оплати поїздок за кордон та проходження спеціальної військової підготовки учасників незаконного збройного формування, будівництва та облаштування тренувальної бази для здійснення військової підготовки учасників незаконного збройного формування, ОСОБА_6 , через свого спільника ОСОБА_7 , організував в готелі «Київ», за адресою: м. Київ, вул.Михайла Грушевського, 26/1, зустріч з бізнесменом громадянином Казахстану ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Під час вказаної зустрічі ОСОБА_6 , використовуючи свій авторитет та статус, запропонував ОСОБА_15 прийняти фінансову участь у бізнес-проекті, спрямованому на працевлаштування колишніх учасників бойових дій на Сході України в іноземній приватній охоронній компанії, а саме бізнес-проект по розвитку приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», яка, зі слів ОСОБА_6 , нібито вже зареєстрована на території Сполучених Штатів Америки, та планує надавати законні охоронні послуги на території інших країн, зокрема у «гарячих точках» та країнах із підвищеною небезпекою (Сирія, Ірак, Афганістан, Алжир тощо) на замовлення офіційної влади відповідних країн. Для реалізації такого бізнес-проекту зі слів ОСОБА_6 необхідні були кошти на суму близько 2 (двох) мільйонів доларів США, для цього він запропонував ОСОБА_15 профінансувати розвиток компанії «Donbass Battalion corporation» шляхом придбання у нього цінних паперів у вигляді акцій вказаної компанії.
При цьому, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь та бажаючи настання саме таких наслідків, не повідомив ОСОБА_15 про справжню мету створення компанії «Donbass Battalion corporation», а також про дійсні злочинні наміри учасників злочинної організації щодо створення на території України не передбаченого законом України збройного формування.
Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в травні 2018 року, для введення в оману ОСОБА_15 та заволодіння коштами останнього в особливо великих розмірах, з метою їх подальшого використання на створення та фінансове забезпечення незаконного збройного формування на території України, ОСОБА_6 залучив до ведення переговорів із ОСОБА_15 свого спільника ОСОБА_8 , який повинен був використати свій імідж успішного підприємця та переконати ОСОБА_15 у прибутковості даного бізнес-проекту по нібито створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», а також особисто підтвердити свою фінансову участь у ньому.
Пізніше, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в травні 2018 року, продовжуючи реалізовувати спільні злочинні домовленості, спрямовані на створення не передбаченого законами України збройного формування та його фінансове забезпечення, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 зустрілись у одному із готелів міста Києва (точну адресу досудовим розслідуванням не встановлено) із ОСОБА_15 . Під час вказаної зустрічі ОСОБА_6 відрекомендував ОСОБА_8 як свого помічника, успішного бізнесмена та інвестора бізнес-проекту по створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation». В ході розмови, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою заволодіння коштами ОСОБА_15 в особливо великих розмірах, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 шляхом обману переконали ОСОБА_15 виступити інвестором бізнес-проекту по створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», при цьому вони не повідомили останнього про свої справжні наміри щодо створення на території України не передбаченого законом України збройного формування.
Надалі, 13 липня 2018 року, на виконання спільного злочинного умислу, направленого на прикриття своєї незаконної діяльності та з метою створення на території України не передбаченого законом України збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстрували на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation» (юридична адреса: 16192, Koastal Highway, City Lewts, Country of Sussex, Delaware, 19958, USA, file No. 6974562), власником та керівником якої виступив ОСОБА_5 .
При цьому, у вказаний період, маючи на меті побудову штатної структури компанії на зразок військового формування, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 визначили загальні правила поведінки та дисципліни серед підлеглих, їх обов`язки під час виконання місій (ротацій) та проходження навчання, види заохочень та дисциплінарних стягнень за зразком відповідних норм та правил, передбачених Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-ХІV, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-ХІV, Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 №550-ХІV, а також Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Стройовий статут Збройних Сил України», від 24.03.1999 №549- ХІV.
Так, в липні-серпні 2018 року, у відповідності до раніше досягнутих домовленостей між ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та іншими невстановленими органом досудового розслідування особами, з метою проведення діяльності з добору особового складу до незаконного збройного формування з числа громадян України, з метою прикриття своєї незаконної діяльності, розроблено типовий строковий контракт, текст якого виконано на англійській та українській мовах, відповідно до умов якого в якості роботодавця виступає компанія «Donbass Battalion corporation», в особі її президента ОСОБА_5 .
Зокрема, наслідуючи основні принципи військової дисципліни в Збройних Силах України (далі ЗСУ), в п.п. 2.3.1. та п.п. 2.3.3. типового строкового контракту, передбачалось, що на працівника покладається обов`язок, серед інших, чітко, в повному обсязі та у вказані терміни виконувати накази та розпорядження старших командирів та начальників, а також дотримуватись внутрішніх вимог корпорації стосовно дисципліни, правопорядку та інструкцій і правил стосовно виконання робіт і завдань.
Крім того, беручи за основу ст. 15 Розділу ІІ «Заохочення» Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в типовому додатку №3 до строкового контракту, визначено види заохочень та винагород. Зокрема, згідно вказаного типового додатку визначено, що заохоченням, є публічне визнання роботодавцем успіхів у професійній діяльності її працівників, заохочення працівників з метою виникнення мотивації у подальшому вдосконаленню його професійних навичок, для більш якісного виконання посадових обов`язків та подальшого кар`єрного росту. При цьому, вказаним додатком визначені нижче вказані види заохочень, за зразком заохочень передбачених пунктами а, б, е, ж ст. 15 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (в редакції від 16.04.2017), а саме: винесення подяки, грошова винагорода, нагородження цінним подарунком, присвоєння чергового спеціального звання, призначення на вищу посаду та зняття раніше накладеного стягнення.
Також, беручи за основу положення Розділу ІІІ «стягнення за порушення військової дисципліни» Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в додатку №4 до типового строкового контракту « ІНФОРМАЦІЯ_7 », встановлено перелік грубих дисциплінарних порушень та відповідальність за них на зразок встановлених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України та Статутом гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України правил та обов`язків військовослужбовців, зокрема встановлена відповідальність за наступні дисциплінарні порушення, серед інших: самовільне залишення навчальної бази або визначеного місця перебування, розташування; ухилення від виконання службових обов`язків відповідно до строкового договору; порушення правил несення чергування; порушення правил несення вартової служби; порушення правил несення внутрішньої служби; порушення правил патрулювання; порушення правил поводження зі зброєю, боєприпасами, вибуховими чи іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточуючих, військовою технікою чи правил експлуатації військової техніки, що призвело до заподіяння шкоди здоров`ю людини, знищення, пошкодження або втрату майна роботодавця або інші шкідливі наслідки.
Крім того, згідно п.1.1. типового додатку №1 до вказаного контракту особам, які залучаються до діяльності воєнізованого формування «Donbass Battalion corporation» встановлюється щомісячний оклад у розмірі 2000 (дві тисячі) доларів США, при цьому нарахування вказаної суми, у відповідності до п.1.2. вказаного додатку, здійснюється з моменту прибуття працівника до місця виконання обов`язків та фактичного початку роботи, що підтверджується окремим актом.
Згідно з п.1.3. вказаного додатку роботодавець зобов`язується сплатити базову ставку у сумі 500 (п`ятсот) доларів США, за кожний повний місяць перебування працівника у якості студента у базовому таборі (відповідно до фактичної присутності та записів у табелі обліку робочих днів), що підтверджується окремим актом.
Також, приблизно в липні 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у м. Києві відбулась чергова зустріч ОСОБА_15 із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , які на виконання спільного злочинного задуму продовжили вводити в оману ОСОБА_15 для заволодіння коштами останнього в особливо великих розмірах, з метою їх подальшого використання на створення на території України незаконного збройного формування та його фінансового забезпечення. В ході зустрічі ОСОБА_6 презентував ОСОБА_15 бізнес-план по розвитку на території США приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», при цьому відрекомендував ОСОБА_7 фінансовим директором компанії, а також розповів про нібито триваючі перемовини із представниками влади Республіки Ірак щодо майбутнього підписання контрактів про надання охоронних послуг компанією «Donbass Battalion corporation». Також, під час розмови ОСОБА_6 наголосив ОСОБА_15 про участь ОСОБА_8 у інвестуванні компанії.
В свою чергу, не будучи обізнаним про справжні наміри ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 спрямовані на створення на території України незаконного збройного формування, ОСОБА_15 відповів згодою.
Надалі, на виконання вказаних вище домовленостей між ОСОБА_15 та ОСОБА_6 , спрямованих на фінансове забезпечення вказаного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно у період з травня 2018 року по серпень 2019 року, ОСОБА_15 та його син ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , не будучи обізнаними про справжню мету створення такого формування, надали ОСОБА_6 та іншим учасникам формування грошові кошти на загальну суму близько 1 (одного) мільйона доларів США, шляхом безпосередньої передачі частини грошових коштів ОСОБА_6 та учасникам злочинної організації готівкою, перерахування безготівкових грошових коштів на рахунки ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та інших учасників, перерахування коштів через фінансові установи на ім`я ОСОБА_8 , а також шляхом здійснення оплати авіа квитків, проживання та харчування в готелях для учасників під час їх відряджень закордон.
Так, за вказівкою ОСОБА_15 з рахунку, відкритому АТ «Банк Центр Кредит» (Республіка Казахстан) було здійснено наступні перерахунки грошових коштів на рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_8 , а саме:
01.11.2018 на суму 10000,00 (десять тисяч) доларів США;
26.11.2018 на суму 30000,00 (тридцять тисяч) доларів США;
06.12.2018 на суму 30000,00 (тридцять тисяч) доларів США;
07.12.2018 на суму 25000,00 (двадцять п`ять тисяч) доларів США.
Надалі вказані вище кошти, якими за попередньою змовою групою осіб, шляхом обману заволоділи ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 були використані на фінансове забезпечення та створення на території України незаконного збройного формування.
Крім того, 08.01.2019 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на виконання злочинного плану учасників збройного формування, з метою отримання фінансування від ОСОБА_17 , яке мало фактично спрямовуватись на матеріальне та фінансове забезпечення діяльності незаконного збройного формування, між ОСОБА_15 (покупець) та президентом компанії «Donbass Battalion corporation» ОСОБА_5 (продавець) підписано договір купівлі-продажу нібито цінних паперів, а саме: 1250 цінних паперів (акцій) «Donbass Battalion corporation» вартістю 500 тисяч доларів США. Про фіктивність вказаного договору ОСОБА_15 не був обізнаний.
Також, 23.01.2019 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на виконання злочинного плану учасників формування, з метою отримання фінансування від ОСОБА_16 , яке мало спрямовуватись на матеріальне та фінансове забезпечення діяльності незаконного збройного формування, між ОСОБА_16 (покупець) та президентом компанії «Donbass Battalion corporation» ОСОБА_5 (продавець) підписано договір купівлі-продажу нібито цінних паперів, а саме: 120 цінних паперів (акцій) «Donbass Battalion corporation» вартістю 48 тисяч доларів США. Про фіктивність вказаного договору ОСОБА_16 не був обізнаний.
Окрім цього, приблизно в травні 2018 року, задля досягнення вищевказаних цілей, та, відповідно, формування і удосконалення навичок з військової, бойової та фізичної підготовки діючих, а також майбутніх учасників вказаного вище не передбаченого законом України збройного формування, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи прийняли рішення побудувати та належним чином облаштувати в Україні тренувальну базу (табір) на зразок військової.
Так, в травні 2018 року, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, для реалізації спільного злочинного умислу, з метою проведення військової підготовки учасників збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин підшукав та придбав земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 3221888001:27:212:0008, яку 08.05.2018 зареєстрував на одного із співучасників злочину ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Вказана земельна ділянка була обрана ОСОБА_6 з міркувань віддаленості від міста, наявності лісистої місцевості та водних перешкод у вигляді річки для забезпечення надійної конспірації під час розташування учасників незаконного формування та проведення там спеціальної військової підготовки.
Приблизно у період з травня 2018 року по серпень 2019 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 разом з іншими учасниками незаконного збройного формування, для забезпечення можливості проведення фізичної та військової підготовки учасників згаданого формування, розміщення там особового складу, побудовано та облаштовано тренувальну базу на зразок військової на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 3221888001:27:212:0008, де у вказаний період регулярно здійснювалась військова та фізична підготовка учасників формування, а саме: вогнева підготовка, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста, залагодження спільних дій бойових груп тощо.
Зведений об`єкт фактично має усі ознаки військового тренувального центру, розташованого на території, що унеможливлює вільний доступ до неї, передбачена система охорони та оборони, зокрема табір оснащено житловими модулями для розміщення особового складу, фортифікаційними спорудами оборонного типу по периметру об`єкта, баштами для спостереження, тренувальними контрольно-пропускними пунктами, вмонтовано камери зовнішнього відеоспостереження, що свідчить про наявність усіх передумов для проведення вишколу осіб зі специфікою не притаманною для провадження охоронної діяльності, відповідно до порядку встановленого законодавством України.
Також, у вказаний період часу, для матеріально-технічного забезпечення незаконного воєнізованого формування, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 організовано закупівлю військової форми, амуніції, біноклів, рацій та іншого обладнання для учасників незаконного збройного формування.
Поряд з цим, під безпосереднім керівництвом ОСОБА_6 та за його участі, приблизно протягом травня-липня 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, для забезпечення майбутнього незаконного формування зброєю, було організовано придбання великої партії вогнепальної зброї і боєприпасів, яку в подальшому невстановлені учасники незаконного збройного формування переховували в гаражах на території Київської області, а також переховують по теперішній час в схронах поблизу тренувальної бази розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , та в інших невстановлених досудовим розслідуванням місцях.
Окрім цього, приблизно в липні 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 розпочато вербування та набір особового складу незаконного збройного формування, до якого серед інших осіб увійшли учасники ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» та колишні учасники АТО, а саме: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_13 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
При цьому, для забезпечення стабільності та безпеки функціонування вказаного незаконного збройного формування під час підбору зазначених осіб враховувалися їх особисті якості, фізичні дані, навички, військовий досвід, здатність до підпорядкування та організації діяльності інших осіб, схильність до вчинення правопорушень, зв`язки серед осіб, які приймали участь в бойових діях на сході України, визнання авторитету її лідера та безумовне йому підпорядкування тощо.
Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та інші особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно створили збройне формування під виглядом компанії «Donbass Battalion corporation», яке має організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, та в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка.
При цьому, ОСОБА_6 , будучи ветераном бойових дій на сході України та колишнім командиром 2-го батальйону спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_14 », фактичним організатором ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас», маючи військовий досвід та відповідний авторитет серед осіб, які усвідомлено вступили до лав незаконного збройного формування, визначив собі роль керівника вказаного незаконного збройного формування.
Дисциплінованість учасників незаконного збройного формування підтримувалася його ієрархічністю та єдиноначальністю, тобто свідомим і беззаперечним виконанням вказівок ОСОБА_6 , як його керівника та чітким розподілом ролей між учасниками.
Вказане не передбачене законами України збройне формування має наступну структуру: керівник ОСОБА_6 ; перший заступник керівника та головний інструктор з військової підготовки ОСОБА_7 ; заступник керівника та начальник штабу ОСОБА_5 ; співзасновник, інвестор та довірена особа керівника, яка відповідає за матеріальне забезпечення незаконного формування, а також за постачання військового обладнання та зброї ОСОБА_8 , начальник охорони ОСОБА_11 , заступник керівника-начальник внутрішньої безпеки ОСОБА_9 ; комендант тренувальної військової бази в АДРЕСА_2 ; керівник відділу логістики та матеріального забезпечення, а також інші; група розвідки та командир групи; бойові відділення «сотні» (в різний час від 3-х до 5-ти відділень) із своїми командирами та бійцями близько 10 осіб в кожному. Одним із командирів бойового відділення «сотні» незаконного формування виступає ОСОБА_10 , а бійцями відділень були ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
Надалі, а саме 24 жовтня 2019 року, на виконання спільного злочинного наміру, направленого на прикриття незаконної діяльності не передбаченого законом України збройного формування під виглядом Українського представництва компанії «Donbass Battalion corporation» з надання охоронних послуг, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_5 та ОСОБА_10 за вказівкою та під безпосереднім керівництвом ОСОБА_6 зареєстровано ТОВ «Донкорп Україна» (код ЄДРПОУ 43308141, 01024, місто Київ, вул. Шовковична, будинок 24, офіс 14), керівником якого призначено ОСОБА_11 .
Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в період з липня 2018 року по грудень 2019 року, за вказівкою ОСОБА_6 його спільниками, зокрема ОСОБА_5 розроблено логотип формування, форму встановленого зразка, а також не офіційні статути «Donbass Battalion corporation» та ТОВ «Донкорп Україна» по принципу військових.
При цьому, маючи на меті побудову, під виглядом охоронної структури ТОВ «Донкорп Україна», не передбаченого законами України збройного формування, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 визначили організаційну структуру військового типу вказаного формування, обов`язки його учасників під час виконання місій (ротацій) та проходження навчання, види заохочень та дисциплінарних стягнень за зразком відповідних норм та правил, передбачених відповідними Статутами Збройних сил України.
Так, в період з жовтня по грудень 2019 року, за вказівкою ОСОБА_6 . ОСОБА_5 та невстановленими досудовим розслідуванням особами було складено документ під назвою «Статути, інструкції, процедури». При цьому, зміст вказаного документу включає глави: «Статут внутрішньої служби (інструкції, процедури)», «Статут (інструкції, процедури) вартової (охоронної) служби», «Дисциплінарний статут (інструкції, процедури)», «Стройовий статут (інструкції, процедури)».
З метою створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у збройному формуванні, главу «Статут внутрішньої служби (інструкції, процедури)» виписано за зразком Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають внутрішній порядок, бойове чергування, особливості внутрішньої служби в парках, особливості розміщення та внутрішньої служби в навчальному центрі «Сувид», а також зазначається, що цей статут є керівним документом та визначає загальні права та обов`язки співробітників ТОВ «Донкорп Україна», а також надається визначення підрозділам ТОВ «Донкорп України», як охоронним формуванням, які відповідно до законодавства США і України, надають ряд послуг пов`язаних з виконанням завдань у зонах з підвищеним ризиком. Крім того, до вказаної глави підготовлено додатки, які встановлюють типові форми внутрішніх (звітних) документів, зокрема зразки та порядок ведення книги видачі зброї та боєприпасів, книги огляду (перевірки) озброєння групи, описи нагрудних знаків (нарукавних пов`язок) для чергових, зразки наказів.
В свою чергу, з цією ж метою щодо створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у незаконному формуванні, глава «Статут (інструкції, процедури) вартової (охоронної) служби» виписано за зразком Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 №550-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають порядок несення ними вартової служби, нарядів і підготовки варт, права та обов`язки осіб варти, порядок використання для охорони об`єктів технічних засобів охорони, а також визначає, що цей статут поширюється на всі підрозділи ТОВ «Донкорп Україна» під час виконання ними завдань місії у різних країнах, і може доповнюватись правилами та вимогами пов`язаними з місцевими або державними особливостями законодавства.
Переслідуючи мету створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у незаконному збройному формуванні, глава «Дисциплінарний статут (інструкції, процедури)» також виписана за зразком Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають обов`язки осіб рядового та керівного складу щодо дотримання службової дисципліни, накладання стягнень та заохочень, а також визначає, що цей статут визначає сутність службової дисципліни, обов`язків осіб рядового та керівного складу ТОВ «Донкорп Україна».
Також, з метою створення організаційної структури військового типу у незаконному формуванні, глава «Стройовий статут (інструкції, процедури)» також виписана за зразком Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Стройовий статут Збройних Сил України», від 24.03.1999 №549- ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають порядок стройових прийомів і рухів без зброї та із зброєю, формування строїв структурних підрозділів при пересуванні в різних порядках, а також визначає, що цей статут має обов`язковий характер для всіх підрозділів, груп, штабів, офісів, організацій, установ та навчальних центрів корпорації.
Серед іншого, встановлено, що за активного сприяння ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 залученим до лав незаконного збройного формування особам було забезпечено проведення військових тактико-спеціальних навчать на базі одного з найбільший тренувальних центрів у Європі європейської військової компанії « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (Європейська академія безпеки, ESA), що розташована на території Республіки Польща, поблизу м. Познань. Вказані комплексні вишколи проводилися з особовим складом починаючи з серпня 2018 року і до грудня 2018 року, із загальною чисельністю більше 100 осіб.
В подальшому набуті під час тренувань в Польщі військові навички використовувались учасниками формування на тренувальній базі військового типу в АДРЕСА_2 під час регулярного проведення військової і фізичної підготовки та навчання з новоприбулими особами.
Крім того, з вказаними особами відпрацьовувались навички поводження з вогнепальною зброєю, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста тощо.
Своїми умисними діями ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інші співучасники злочину, під виглядом здійснення охоронної діяльності, фактично створили на території України, переважно з числа колишніх військовослужбовців та учасників бойових дій, та фізично підготовлених чоловіків, незаконне збройне формування з організаційною структурою військового типу, в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка, та яке має на озброєнні вогнепальну зброю, а саме: запровадили в ньому єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну за прикладом військових підрозділів Збройних Сил України; побудували тренувальну базу військового типу в АДРЕСА_2 на зразок військових тренувальних центрів для забезпечення умов проведення спеціальної військової та фізичної підготовки учасників формування; організували набір бійців до лав незаконного формування; організували на тренувальній базі в АДРЕСА_1 та регулярно проводили з учасниками формування не притаманну для охоронної діяльності спеціальну військову та фізичну підготовку, під час якої відпрацьовувались навички поводження з вогнепальною зброєю, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста тощо; запровадили для всіх учасників на час тренувань та перебування на території побудованої тренувальної бази в с. Сувид розпорядок дня по типу військового, на зразок розпорядку, передбаченого статутами Збройних Сил України; організували та забезпечили для учасників незаконного збройного формування проведення військових тактико-спеціальних навчать на базі тренувального центру європейської військової компанії «Europian Security Academy» в Польщі та в подальшому використання набутих навичок із новоприбулими та штатними учасниками формування на тренувальній базі формування в с. Сувид; розробили для учасників формування типові контракти та внутрішні статути на зразок військових (статут внутрішньої служби, дисциплінарний статут, статут вартової (охоронної) служби, стройовий статут та ін.); здійснили матеріально-технічне забезпечення формування по типу військових підрозділів ЗС України (форма єдиного зразка, військова амуніція, спецзасоби, рації, бронежилети, зброя тощо).
Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, в період липня-серпня 2018 року, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно створили незаконне збройне формування на території України під виглядом суб`єкта господарської діяльності (охоронної фірми) ТОВ «Донкорп Україна», яке має організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, та в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка, та яке має на озброєнні вогнепальну зброю.
Зокрема, ОСОБА_5 , як заступник керівника незаконного збройного формування виконував наступні функції:
за попередньою змовою групою осіб разом із ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 створив та керував діяльністю не передбаченого законами України збройного формування до складу якого залучили ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , та інших невстановлених на теперішній час осіб;
виконував роль заступника керівника незаконного збройного формування, та на виконання вказівок ОСОБА_6 здійснював загальне керівництво та координацію дій всіх учасників не передбаченого законами України збройного формування;
спільно із ОСОБА_6 розробляв плани вчинення протиправних дій, координував їх дії під час готування та вчинення правопорушень;
разом із ОСОБА_6 розробляв плани по матеріальному та фінансовому забезпеченню незаконного збройного формування, які полягали у розрахунку кінцевих затрат необхідних для майбутнього функціонування незаконного збройного формування, а саме на будівництво тренувального табору військового типу в АДРЕСА_2 , виплату заробітних плат учасникам формування, проходження ними військової підготовки, придбання форменого одягу, амуніції, зброї та засобів пересування, оплата поїздок за кордон тощо;
за вказівкою ОСОБА_6 вів переговори та звітував перед ОСОБА_15 щодо витрачених коштів на діяльність незаконного збройного формування, формував та відправляв ОСОБА_15 фінансові звіти по заробітній платі, придбаному майну, витрати на відрядження тощо;
розробляв та запроваджував у незаконному збройному формуванні організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну;
розробляв та запроваджував внутрішні статути незаконного збройного формування про принципу військових статутів ЗС України;
для прикриття незаконної діяльності збройного формування здійснював реєстрацію приватної компанії «Donbass Battalion corporation» та ТОВ «Донкорп Україна»;
організував матеріально-технічне забезпечення для учасників не передбаченого законами України збройного формування;
разом із ОСОБА_6 встановлював загальновизначені правила поведінки та конспірації в не передбаченому законами України збройному формуванні та забезпечив їх дотримання учасниками формування;
запровадив та здійснював контроль в не передбаченому законами України збройному формуванні проведення військової, стройової та фізичної підготовки;
забезпечував організацію проведення військової тактико-спеціальної підготовки на базі одного з найбільший тренувальних центрів у Європі європейської військової компанії «Europian Security Academy».
Так, 24.03.2021 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , затриманий, на підставі ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні злочинів передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст.260 та ч. 3 ст. 260 КК України.
В цей же день, тобто 24.03.2021 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 260 і ч. 3 ст.260 КК України.
25.03.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа №757/15570/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на 2 (два) місця, тобто до 24.05.2021 включно за адресою проживання: АДРЕСА_3 , поклавши на нього процесуальні обов`язки.
17.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/24814/21-к) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22020101110000151 від 19.08.2020 продовжено до 8 (восьми) місяців, тобто до 24.11.2021 включно.
Надалі, на підставі постанови від 18.05.2021 прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_20 матеріали кримінальних проваджень №22020101110000151 від 19.08.2020 і №12019100100006667 від 13.07.2019 об`єднані у одне провадження зі спільним номером №12019100100006667.
20.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа №757/26428/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_5 продовжено запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 20.07.2021, включно заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , поклавши на нього процесуальні обов`язки.
15.07.2021 на підставі ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва (справа №760/18218/21) щодо підозрюваного ОСОБА_5 продовжено запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 15.09.2021, включно заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , поклавши на нього процесуальні обов`язки.
Під час досудового розслідування, в тому числі шляхом проведення слідчих та інших процесуальних дій, отримано докази того, що з високим ступенем ймовірності підозрюваний ОСОБА_5 , може вчинити дії, які містять ризики, передбачені ст.177 КПКУкраїни.
Також слід враховувати, що ОСОБА_5 як керівник незаконного збройного формування має доступ до його зброї та боєприпасів, що дозволяє йому безперешкодно їх використовувати у випадку якщо він перебуватиме на волі.
Таким чином,вказану обставинуслід враховуватиі вконтексті п.12ч.1ст.178КПК Українияк ризикпродовження протиправноїповедінки,зокрема ризиклетальності що його створює підозрюваний, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що вищевказані ризики, передбачені п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України не зменшилися.
У випадку незастосування у подальшому до ОСОБА_21 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання він зможе вільно користуватись своїми зв`язками у політичних колах, органах влади та правоохоронних органах, мати доступ до зброї та боєприпасів підпорядкованого йому незаконного збройного формування, а також надавати вказівки його учасникам з метою перешкоджання досудовому розслідуванню, незаконного впливу на свідків та підозрюваних у кримінальному провадженні, знищення та спотворення речових доказів.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з зазначених у ньому підстав.
Підозрюваний у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали, на які посилається слідчий, обґрунтовуючи доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного.
З доданих до клопотання матеріалів вбачається, що ОСОБА_21 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 260 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
У клопотанні зазначено про необхідність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Закон покладає на сторону обвинувачення обов`язок довести як наявність обґрунтованої підозри, так і наявність ризиків невиконання підозрюваним, зокрема, покладених на нього процесуальних обов`язків.
У клопотанні зазначено, що під час досудового розслідування, в тому числі шляхом проведення слідчих та інших процесуальних дій, отримано докази того, що з високим ступенем ймовірності підозрюваний ОСОБА_5 , може вчинити дії, які містять ризики, передбачені ст.177 КПКУкраїни.
Також слід враховувати, що ОСОБА_5 як керівник незаконного збройного формування має доступ до його зброї та боєприпасів, що дозволяє йому безперешкодно їх використовувати у випадку якщо він перебуватиме на волі.
Таким чином,вказану обставинуслід враховуватиі вконтексті п.12ч.1ст.178КПК Українияк ризикпродовження протиправноїповедінки,зокрема ризиклетальності що його створює підозрюваний, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що вищевказані ризики, передбачені п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України не зменшилися.
Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу також є і наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
З клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що Слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, яке віднесено до категорії тяжких. У повідомленні про підозру викладені обставини на обґрунтування вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень.
За таких обставин, вбачається за можливе застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання. Слідчий суддя вважає, що обрання такого запобіжного заходу є достатнім та дієвим для досягнення мети досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні.
Статтею 179 КПК України визначено, що особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
З огляду на наведене, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 177, 178, 179, 184, 192-194, 196, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в:
Клопотання старшого слідчогов ОВС1-говідділу слідчогоуправління Головногоуправління Службибезпеки Україниу м.Києві таКиївській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання щодо ОСОБА_5 задовольнити.
Обрати щодопідозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 запобіжній захід у вигляді особистого зобов`язання та покласти на підозрюваного ОСОБА_5 наступні обов`язки:
-прибувати за кожним викликом слідчого, прокурора, слідчого судді, суду залежно від стадії кримінального провадження;
-не відлучатисяза межіКам`янець-Подільського району Хмельницької області, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді, суду залежно від стадії кримінального провадження;
-повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим, які мають відношення до кримінального провадження № 12019100100006667 від 13 липня 2019 року (підозрюваними, обвинуваченими, свідками, потерпілими тощо);
-здати на зберігання до Державної міграційної служби України свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Визначити дату закінчення дії ухвали 14 листопада 2021 року.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого (слідчих), в провадженні якого перебуває кримінальне провадження.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 99811320 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Українець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні